اپلیکیشن شبکه سه
دریافت نسخه اندروید

مشاهده خبر

وصیت نامه ارزشمند علامه حلی به فرزند عزیزش فخرالمحققین

همان گونه که خداوند تعالی وصیت را بر من واجب و به خصوص هنگام احساس مرگ، مرا مامور به آن کرده است [تو را مخاطب ساخته] و برایت وصیت می کنم به:

همان گونه که خداوند تعالی وصیت را بر من واجب و به خصوص هنگام احساس مرگ، مرا مامور به آن کرده است [تو را مخاطب ساخته] و برایت وصیت می کنم به:

🔸️این که همدوش با تقوای الهی باشی; که آن، به یقین، «سنت پایدار» و «واجب حتمی » و «سپر نگه دارنده » و «توشه ی ماندگار» است. و [آن،] پرسودتر چیزی است که انسان برای روزی که چشم ها، از هیبت آن روز، گشاده و خیره می ماند و یار ویاوری نیست، خواهد داشت.

🔸️تو و التزام به پیروی اوامر خداوند تعالی و انجام دادن آنچه او می پسندد وپرهیز از آنچه او، ناخوش دارد و دوری از نواهی خداوند تعالی.

🔸️زندگی ات را در تحصیل کمالات نفسانی، سپری ساز و اوقات ات را در «کسب فضایل علمی » و «عروج از پستی نقص به بالاترین نقطه ی کمال » و «اوج گیری در آسمان عرفان و نه سقوط به جایگاه جهال » و «گرایش عاشقانه به پسندیده ها» و «یاری برادران دینی » و «پاسخ درشتخو را به سخن نیکو گفتن » و « نیکورفتار را باچهره ی باز پذیرفتن » بگذران!

🔸️بپرهیز از رفاقت با انسان های پست و هم نشینی با افراد نادان; زیرا، رفاقت و هم نشینی با آنان، خلق و خوی ناپسند و باطن پست، بر جا می نهد.

بلکه تو و التزام به همدوشی با عالمان و نشست و برخاست با فاضلان; که آن، برای کسب کمالات، زمینه ی کامل را فراهم می سازد و برایت، توان و مهارت دریافتن پاسخ مجهولات را، به دنبال دارد.

🔸️باید، امروزت از دیروزت بهتر باشد.

🔸️تو و التزام به صبر و توکل و رضا.

🔸️هر روز و شب، محاسبه ی نفس کن!

🔸️از خداوند، بسیار آمرزش بخواه!

🔸️از نفرین مظلوم بترس! به خصوص از نفرین یتیم و پیرزن; که خداوند در مورد شکستن دل شکسته،گذشت نمی کند.

🔸️تو و التزام به نماز شب; که رسول الله(ص) بر آن تشویق و دعوت به اقامه ی آن کرده و فرموده است:

من ختم له بقیام اللیل، ثم مات، فله الجنه.

هر که آخرین عمل اش، اقامه ی نماز شب باشد و بمیرد، بهشت برای او باشد.

🔸️تو و التزام به صله ی رحم; که به یقین، به عمر آدمی می افزاید.

🔸️تو و التزام به خوشرویی. همانا رسول الله(ص) فرمود:

انکم لن تسعوا الناس باءموالکم، فسعوهم باءخلاقکم!

همانا شما را نرسد که با اموال تان، تمامی افراد را در آسایش قرار دهید; لذا، آنان را با اخلاق تان خشنود سازید.

🔸️تو و التزام به توجه و مراقبت از ذریه ی پیامبر; که همانا خداوند تعالی در سفارش به آنان تاکید کرده و پاداش رسالت و ارشاد مردم را دوستی و مهرورزی به آنان قرار داده است خداوند تعالی فرموده
...قل لا اساءلکم علیه اجرا الا الموده فی القربی...

ولا توتوا الحکمه غیر اهلها، فتظلموها و لا تمنعوها اهلها فتظلموهم. 162

🔸️حکمت را در اختیار نااهل، قرار ندهید! که [ اگر چنین کنید ] به حکمت ظلم کرده اید. و از اهل اش، منع مکنید! که [ اگر چنین کنید ] به «اهل حکمت » ظلم کرده اید.

🔸️ تو و التزام به تلاوت قرآن عزیز و تفکر در معانی آن و رعایت اوامر و نواهی اش و تتبع در اخبار نبوی و آثار محمدی و جست وجو [ وفهم ] معانی آن ها و تامل کردن تام در آنها

البته من، کتاب های زیادی در تمامی این زمینه ها، برایت نگاشته ام

این، آنهایی بود که وظیفه ی تو بود

✅ اما آن چه به من مربوط است و نفع اش به من برمی گردد [ عبارت است از ]

🔸️اینکه با طلب رحمت برایم، در بعضی از اوقات، مرا یاد کرده و مورد تفقدقرار دهی

🔸️و اینکه ثواب بعضی از طاعتهایت را برای من بفرستی

🔸️و در یاد کردم، کم نگذار! که [اگر چنین کنی] اهل وفا، تو را جفاکارخوانند
 و زیاده روی مکن! که [اگر چنین کنی] آنان که اهل نیکی اند، تو را به «کوتاهی در حق پدر به هنگام زندگانی » نسبت می دهند.

🔸️بلکه درخلوت هایت و پس نمازهایت، یادم کن! و آن چه از بدهکاری ها و تعهدات واجب، برعهده ام هست [و خود انجام نداده ام] تو، قضا کن! و درحد توانت، بر سر مزارم،به زیارتم بیا و مقداری از قرآن تلاوت کن! و هر کتابی که نوشته ام، ولی خداوندبرای به پایان رساندنش، مهلتم نداده است، تکمیل کن! و هر چه از خلل و نقصان وخطا و نسیان در آن می یابی، اصلاح کن!

🔸️این، وصیت من است به تو. خداوند از جانب من، بر تو ناظر است.

والسلام علیک و رحمه الله و برکاته والله اعلم بالصواب

آخرین اخبار

معرفی کتاب فدک در تاریخ عنوان کتاب: زندگی حضرت ام البنین و کرامات آن بانو سلام‌الله‌علیها طرح برنامه سمت خدا جهت ایجاد زمینه مشارکت حداکثری عید سعید قربان اسامی منتخب قرعه کشی سفر کربلا و سفر خانوادگی به مشهد (زائر اولی ها) برنامه سمت خدا با حضور مخاطبین و کارشناسان گرامی در حرم حضرت فاطمه معصومه (سلام الله علیها) برگزار می‌گردد گزارشی از طرح نخل ماندگار ( مشارکت در ایجاد نخلستان حضرت خدیجه کبری سلام الله علیها) لیست اسامی منتخبان قرعه کشی زائر اولی ها ی کربلا به مناسبت 17 ربیع الاول طرح قربانی با برکت معرفی کتاب کلیات احادیث قدسی معرفی کتاب مفاتیح الحیات معرفی کتاب دوازده مادر معرفی کتاب ادب حضور معرفی کتاب المراقبات (اعمال ویژه ماههای قمری) معرفی کتاب سلولهای بهاری معرفی کتاب ثمرات حیات (3جلدی) معرفی کتاب زینهار از تکبر معرفی کتاب جلوه ی نور کانال ها و راه های ارتباطی برنامه سمت خدا معرفی کتاب " ادبستان کساء" (هفتاد نکته تربیتی از حدیث شریف کساء) معرفی کتاب " سیره تربیتی پیامبران حضرت ادریس علیه السلام" نحوه مشارکت در طرح قربانی اول هر ماه قمری وصیت نامه ارزشمند علامه حلی به فرزند عزیزش فخرالمحققین نحوه مشارکت در طرح قربانی ماه ربیع الثانی معرفی کتاب " محبت و رحمت (سیره پیامبر،جلد اول) " فروشگاه محصولات سمت خدا اعلام نتایج ثبت نام طرح فرزندان غدیر معرفی کتاب " آیین انتظار(خلاصه ی مکیال المکارم) " نحوه مشارکت در طرح قربانی ماه جمادی الاول رد مظالم در ماه ربیع الاول نحوه مشارکت در طرح "فرزندان غدیر" معرفی کتاب " چگونه شاد و خنده رو باشیم " فایل های صوتی سخنرانی حجت الاسلام والمسلمین میرباقری

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها