اپلیکیشن شبکه سه
دریافت نسخه اندروید

مشاهده محتوا

1402-03-18-حجت الاسلام عاملی- انضباط مالی در نگاه دین

شریعتی: بسم الله الرحمن الرحیم اللّهم صل علی محمد و آل محمد و عجل فرجهم خانم‌ها آقایان سلام خیلی خوش آمدید به این سمت خدا انشاالله هر جا که هستید حال دل‌تان خوب باشد بهترین‌ها را مثل همیشه از قادر متعال برای‌تان مسئلت می‌کنم امیدوارم که خیر و برکت به سمت لحظات و زندگی شما سرازیر شود خوشحالیم که با هم هستیم و در کنار هم هستیم و مخاطبان شبکه افق که تکرار برنامه را می‌بینند شنونده‌های عزیز رادیو معارف که صدای ما را می‌شنوند سلام می‌کنم و سلام ویژه و مخصوص و خوشامد خدمت حضرت حاج آقای عاملی سلام علیکم و رحمة الله خیلی خوش آمدید.

حجت الاسلام عاملی: و علیکم السلام و رحمة الله سعادت بزرگی است که توفیق عرض ادب و احترام و دعا محضر منیع ملت بزرگ‌مان داریم از خدای متعال می‌خواهم که همه دعاهای‌شان مستجاب شود توفیقات بزرگ حسنات بزرگ و توشه‌های بزرگ برای ساحت ابدیت داشته باشند و از اینکه ما را لحظاتی می‌پذیرند که در محضرشان باشیم تشکر داریم انشاالله این برنامه‌ها حسنه جاریه باشد و اسباب خیر و برکت.
شریعتی: انشاالله حال شریف و مبارک چه‌طور است؟
حجت الاسلام عاملی: خدا را شکر.
شریعتی: خوشحالیم در خدمت‌تان هستیم با افتخار از محضرتان بهره‌مند می‌شویم و به واسطه حضور شما یک سلامی هم می‌کنیم به همه اردبیلی‌های عزیز مردم نازنین و خونگرم آن خطه و امیدوارم که همیشه در پناه قادر متعال باشند و بهترین‌ها برایشان رقم بخورد ما خدمت شما هستیم و با دل و جان بحث شما را خواهیم شنید.
حجت الاسلام عاملی: بسم الله الرحمن الرحیم بحث ما در وظایف مالی یک فرد مسلمان است این بحث بسیار خطیر است چون تأثیر خاصی دارد در زندگی انسان وقتی مالی که کسب می‌کند حلال باشد حرام باشد وظایفی که مشخص شده آنها را عمل کند...
شریعتی: هم در زندگی فردی هم جامعه اثر می‌گذارد.
حجت الاسلام عاملی: بله، قدرت تخریبش هم بالاست قدرت اصلاحش هم بالاست، و یک نشانه برای اینکه یک فکر و یک مکتبی آرمانی باشد این است که به آن سوژه‌هایی که قدرت اصلاح و تخریب‌شان بالاست حساب خاص باز کند دین ما برای مفاهیم خاصی حساسیت دارد هر کسی که می‌خواهد زیبایی‌های دین ما را بداند آن حساسیت‌ها را باید نگاه کند یک وقتی ما یک بحثی داشتیم مفصل بحث کردیم یک ماه رمضان روی آن سوژه‌هایی که حساسیت بالاست در دین ما، انشاالله فرصت مناسبی بحث می‌کنیم که اگر آنجا اساس است که اصلاح شود زیر ساخت درست شده است یک آقایی می‌گوید که من دیدم یک نفر در مکه به خدا می‌گوید که خدایا دنیای من را درست کن با آخرت من کار نداشته باش من خودم آن را درست می‌کنم من تعجب کردم چه دعایی است که ایشان می‌کند؟ ناراحت شدم بعد از مدتی در یک ولایتی دیدم که مجموعه خیریه بسیار بزرگی است چه قدر جمعیت کنار سفره هستند و کارهای عام المنفعه خوبی می‌کنند گفتم مال کیست؟ رفتم سراغش دیدم همان مرد است یعنی وقتی مال حلال باشد مسیرش هم پیدا می‌شود می‌دانید که مسیر پول را مبدأش تعیین می‌کند آن که از ربا از اختلاس از رانت...
شریعتی: تو چه طوری کسب می‌کنی.
حجت الاسلام عاملی: لذا در روایت هم هست که در روز قیامت انسان قدم از قدم برنمی‌دارد که چند سوال می‌کنند، عَنْ عُمُرِهِ فِيمَا أَبلاهُ، این عمر سرمایه اصلی است ما در ظرف عمر کار می‌کنیم این را کجا مصرف کردی لحظه لحظه‌ها وحشتناک است اگر ضایع شود قدرش را انسان‌هایی می‌دانند که عمرشان و زندگی‌شان منشأ خیر است زمان یعنی خیلی مهم است درایران متأسفانه حساب خاصی برای زمان باز نمی‌شود هواپیما تأخیر دارد، اتوبوس تأخیر دارد، خلف وعده‌هایی که در ادارات می‌شوند، آتش زدن عمر و زمان است و دوم عَنْ مَالِهِ مِنْ أَيْنَ اِكْتَسَبَهُ، یعنی از کجا آوردی؟ داریم که امیرالمومنین هم این را اجرا کرد غوغا شد حتی ابن عباس فرار کرد به طائف؛ به خاطر از کجا آوردی حضرت گفت اگر دستم بیفتی می‌دانم که با تو چه کنم و به دنبالش گفت به خدا قسم حسن و حسین هم اگر این کار را کنند...
شریعتی: با هیچ کسی تعارف ندارم.
حجت الاسلام عاملی: بله، و سومی عبارت از این است که در کجا مصرف کردی اینها سوال می‌شود و از ذره سوال می‌شود در این سوالات از ذره سوال می‌شود در این دنیا امکان سوال از ذره نیست چه معیاری، ترازویی، سنجشی بتواند درست کند که از ذره سوال شود؟ والله سائلک حتی أن الذّره و الخردل، یک آقایی آمد محضر امام گفت استاندار اهواز برای من مالیات زیادی بریده است به شما ارادت دارد سفارش ما را به ایشان کنید حضرت هم نامه نوشتند که این آقا از شما یک مذهب خیری را ذکر کردند برای ما اگر ممکن است کارش را درست کن آخرش یک دستورالعمل نوشته است که برای تمام کارگزاران و استانداران برای تمام رئسای جمهور و ائمه جمعه آنهایی که در مراکز حساس تصمیم‌گیری هستند فرمود والله سائلک حتی أن الذّره و الخردل، خدا سوال می‎کند حتی از ذره، لذا ما می‌گوییم که بالاترین جمال در آخرت است چون هیچ جمالی به پای جمال عدالت نمی‌رسد ظهور عدالت یوم الدین است یعنی عدالتی که ظهور می‌کند در آنجا یک آرزویی است برای بشریت که اینجا محقق نشده است و خدا آنجا سوال می‌کند والله سائلک حتی أن الذّره و الخردل، صد دانه خردل هزار تا را بیندازی روی ترازو تکان نمی‌خورد به اندازه آن هم باشد سوال می‌کند یعنی حیطه سوال اینقدر وسیع است.
شریعتی: و آن قدر دقیق است.
حجت الاسلام عاملی: یعنی اگر انسان لحظه‌ای تصور کند هشتاد سال نود سال عمر کرده است آن وقت لحظه‌ها همه آنجا یک نفر راست نشسته است یک نفر چپ نشسته است هم عمل را ضبط می‌کند هم عمر را ضبط می‌کند. إِذْ يَتَلَقَّى الْمُتَلَقِّيَانِ عَنِ الْيَمِينِ وَعَنِ الشِّمَالِ قَعِيدٌ، ذیگر از این بالاتر سفارش و توصیه... یعنی کنه آن را اگر کسی برسد که دو نفر الان همیشه کنار من هستند این آقایی که می‌خواهد در خلوت‌خانه خیانت کند اصلا حضرت آیت الله حسن زاده آملی می‌فرمودند خلوت مسما ندارد.
شریعتی: خلوتی نیست وقتی او هست.
حجت الاسلام عاملی: آن وقت تصورکند که دو نفر کنارش نشستند يَسْتَخْفُونَ مِنَ النَّاسِ وَلاَ يَسْتَخْفُونَ مِنَ اللّهِ، خدا چند جا گلایه کرده است یکی از گلایه‌های جانسوز همین است میگوید من از مردم پنهان می‌کنم ولی از من پنهان نمی‌کنند عمل‌شان مستور باشد با اسم مستعار رفته است آبروی مردم را در فضای مجازی ریخته است اما آنجا دیگر اسم مستعار نیست يَوْمَ هُمْ بَارِزُونَ لَا يَخْفَىٰ عَلَى اللَّهِ مِنْهُمْ شَيْءٌ، هیچ چیزی دیگر مخفی نیست لَا يَخْفَي‏ عَلَيْهِ خَافِيَةٌ، یعنی هیچ چیزی مخفی نیست یعنی افتضاح اصلی آنجاست که خود خدا حکم می‌کند خود خدا حساب میکند و خود خدا خبر می‌دهد یُنَبّئُهُم، یک وقتی یک گناهی کرده است کسی ملکی بیاید بگوید تو این کار را کردی خود خدا بگوید تو این خلاف را کردی و این رشوه را گرفتی تو این غش در معامله را انجام دادی و از همه سخت‌تر این است که خود خدا شاهد است فَإنّ الشّاهدَ هوَ الحاکِم، امیرالمومنین فرمود محکمه خدا طوری است که آن که حکم می‌کند شاهد هم خودش است از یک جا شاهد بگیری شهادت زور به آن می‌گویند شهادت دروغ بیایند بدهند اینها نیست یعنی خدا يَوْمَ تَشْهَدُ عَلَيْهِمْ، روایت است پیغمبر ما هم يَوْمَ یشْهَدُ عَلَيْهِمْ یک سومی است که یَشهدُ له و عَلَیه، آن هم مَعَها سائِقٌ وَ شَهِيدٌ، در قرآن خواندید هر کسی که در عرصه محشر می‌آید دو فرشته کنارش هست یکی سائق است یکی هم شهید است سائق سوق می‌دهد یا به طرف جهنم تا نگاه کند می‌فهمد که این را کجا باید سوق دهد یا به طرف جهنم سوق می‌دهد نعوذ بالله نستجیر بالله، یا به طرف بهشت سوق می‌دهد این می‌شود سائق و شهید هم شهادت می‌دهد که این کار را کردی و این کار را کردی و ما تحمل شهادت کردیم یعنی کسی صحنه را ضبط نکند نمی‌تواند شهادت بدهد.
شریعتی: باید دیده باشی.
حجت الاسلام عاملی:ضبط صحنه را می‌گویند تحمل شهادت آن کسی که می‌خواهد در دادگاه شهادت بدهد اول باید تحمل آن را کند بعد بیاید شهادت بدهد آن وقت آن هم شهادت بدهد یَشهد لهم و علیهم، اگر اینها را هم نپذیرد بگوید که نه خدایا اینها همه اطرافیان خودت هستند اینها که نمی‌توانند شهادت بدهند خدا چه خدای خوبی است می‌گوید خودت نمی‌توانی شهادت بدهی به نفع خودت است اینها هم اطرافیان خودت هستند اینها هم نمی‌شود خدا می‌گوید ایرادی ندارد کار دیگری می‌کنیم جلسه بسیار عجیب مناظره درست می‌کند بین انسان و اعضای انسان، این بار اعضا شروع می‌کند به صحبت، زبان می‌گوید که با من این حرف را زدی، دست می‌گوید که این مطلب را در سایتی که دو میلیون جمعیت داشت آنجا نوشتی در یک لحظه دو میلیون غیبت، دو میلیون تهمت مگر قرآن نخوانده بودی که وَلا تَقفُ ما لَيسَ لَكَ بِهِ عِلمٌ؟ چیزی که علم به آن نداری حرف نزن. پیغمبر ما آفتاب را نشان داد فرمود چیزی که مثل آفتاب است شهادت بده و الا فده، حرف نزن، به پیغمبر ما گفتند کسی با زبان به جهنم می‌رود؟ فرمود مگر با غیر زبان هم کسی به می‌رود جهنم؟ وَهَل يَكُبُّ النَّاسَ في النَّارِ على وجوهِهِم أو على مَناخرِهِم إلَّا حَصائدُ ألسنتِهِم، یعنی کسی که با زبان کار را خراب کرده است معمولی به جهنم نمی‌رود می‌گویند که خسارت تو خیلی بالاست اقای اشتهاردی می‌گفت یک کسی در عرصه تجارت یک خلافی کند یک چندغاز هم دستش می‌آید ولی عالم بی عمل با ریا به منبر برود قاری بی‌عمل با ریا قرائت کند مجاهد غیر مخلص با ریا به جبهه برود این به توهم خودش را فروخته است. این خسارتش بالاست اشد است. امام حسین هم که به کربلا می‌آمد به آن شخص جوفی که رسید دعوت کرد که ملحق شود گفت که شما را به خدا دعوت نکن من را ببین چه قدر بدبخت بود گفت من از کوفه نیامدم بیرون مگر اینکه تو من را نبینی و از من کمک نخواهی شما را به خدا از من تقاضا نکن به شما ملحق شوم اسب خوبی دارم که هر کسی را دنبال کردم گرفتم هر کسی را من را دنبال کرد نتوانست من را بگیرد شمشیر هم دارم آلیاژش خیلی بالاست اینها را تقدیم می‌کنم حضرت فرمود: قَدْ بَخِلْتَ عَلَیْنا بِنَفْسِکَ فَلا حاجَةَ لَنا فِی شَىْء مِنْ مالِکَ؛ جونت را ندهیم مالت را نمی‌خواهم.
شریعتی: خودت را می‌خواهم.
حجت الاسلام عاملی: آن وقت زود از اینجا برو الان من صدای هل من ناصرم شروع می‌شود اگر کسی بشنود جواب ندهد علی مِن خریه به جهنم می‌رود به رو به جهنم می‌افتد. الدنیا سوق، همه وارد این بازار شدیم از آن طرف که خارج می‌شوند یک عده با سود خوبی خارج می‌شوند یک عده هم با خسارت کامل خارج می‌شوند آن قدر معاملات زیان‌بار صورت می‌گیرد که چه دادی و چه گرفتی؟ اینکه خودت را در چشم دیگران جستجو می‌کنی همه بگویند این خانم کشف حجاب کرده چه قدرخوشگل شده است الان همه می‌گویند خوشگلی یک خرده صبر کن وقتش می‌بینی که خوشگلی... هر کسی را دعوی حسن و نمک سنگ مرگ آمد نمک‌ها را محک، آنجا خودت را می‌بینی این جان عاریت که حافظ سپرد دوست روزی رخش ببینم و تسلیم وی کنم، آنجا دیگر این همه جمعیت نگاه می‌کنند و باریکلا می‌گویند را خبری نیست وَ كُلُّهُمْ آتِيهِ يَوْمَ الْقِيامَةِ فَرْداً، تنهای تنها و چون کنه کاری که کرده است کنه مصیبت را نمی‌داند یعنی خون گریه کند کسی که در برابر خدا حتاکی کرده است چموشی کرده است چون کنه کار را نمی‌داند وقتی که یک لحظه چشمش را ببندد وارد ابدیت شود آن وقت صحنه و خرابی خودش را که می‌بیند یک لحظه غش می‌کند فَذَرْهُمْ حَتَّى يُلاقُوا يَوْمَهُمُ الَّذِي فِيهِ يُصْعَقُونَ، آیه قران است کسی خون گریه کند کم است یعنی جلوه‌ها که یک لحظه عوض شد اوضاع را دید یک لحظه تمام اعمال خودش را هم محصولش را هم دید صحنه صحنه دنیا دیگر نیست صحنه ابدیت یک صحنه بسیار بسیار سنگینی است  ثَقُلَتْ فِي السَّماواتِ وَ الْأَرْضِ، خدا می‌گوید اسم قیامت بیاید زمین و آسمان می‌لرزد آیه قرآن را دارم می‌خوانم آن وقت آنجا اول اتفاقی که می‌افتد یُصعقون، برگردم که دیگر در دستگاه ربوبی شوخی هم نیست. حالا ما گفتیم که بحث اصلی ما این است که ما آن زیر ساخت‌ها را درست می‌کنیم دنبالش همه می‌آید یکی از زیر ساخت‌ها این است که منشأ مال حلال باشد و این روایت را خواندیم که روز قیامت از سه چیز سوال می‌کنند از عمر انسان که کجا مصرف کردی؟ هر لحظه نفس که می‌کشیم هر لحظه سرمایه افتاده از آن برمی‌دارند یعنی ان الانسان لفی خسر، رو به سرازیزی هستیم زمان را از تو برمی‌دارند تو هم از زمان بردارد.
شریعتی: بهره‌ات را بردار.
حجت الاسلام عاملی: ما آذری‌ها یک مثلی داریم که می‌گوییم که همه به زمان نگاه می‌کنند زمان به هیچ کسی نگاه نمی‌کند. همه وقت باخیر وقت هچ کس باخمیر، صائب تبریزی خیلی خوب گفته است نفس که می‌کشیم این نفس مثل اره دو سر است از بهر قطع است، سرکش نخل حیات ما چون اره دو سر نفس اندر کشاکش است. کشاکش کشاکش یک وقت می‌بینی که تمام شد دیگر، و دومی که از کجا این را آورده است و سومی کجا مصرف کردی؟ این خیلی مهم است دیروز قصه‌ای را به من می‌گفتند که بالاخره ازدواج کرده است طلا خریده است نه میلیارد، شما برای این کار نه میلیارد پول خرج می‌کنی چرا ایراد دارد برای کارهای خیر انگیزه و ذائقه داشته باشی؟  كُلٌّ يَعْمَلُ عَلى‌ شاكِلَتِهِ، کمک کرده است خدا با این جمله هر کسی با شاکله نفسانی خودش اعمال را انجام می‌دهد چه نگاهی به این عالم دارد؟ چه نگاهی به خودش دارد؟ چه نگاهی به پول دارد؟ یَرون المال مال الله، رون المال مال الله يضعونه حيث أمرهم الله، یعنی لذت آن باز کردن گره کسی که آبرویش در خطر است شرمنده زن و بچه‌اش است هیبت پدری، هیبت مادری، این نشکند می‌دانید در نظر خدا چه قدر ارزش دارد؟ الان بحثش را وارد می‌شوم.
شریعتی: یعنی پدری شرمنده خانواده‌اش نباشد.
حجت الاسلام عاملی: بله، شأن پدر نباید بشکند بسیار مهم است این طوری پول خرج می‌کنند خدا می‌گوید این طوری خرج کن یک نکته عرض کنم انتظار دارم محققین این را تبدیل به یک کتاب کنند استاد من می‌گفت که قرآن از اول تا آخر همه واکنش است کنش ندارد همه واکنش است هر جا نگاه کنی واکنش است ما پول خرج می‌کردیم خدا وارد شد گفت آن طوری خرج نکنید این طوری خرج کنید ما عبادت می‌کردیم بشر، گفت این عبادت درست نیست این طوری عبادت کن، پیعفمبر را صدا می‌زدیم گفت آن طوری صدا نزن این طوری صدا بزن لا تَجْعَلُوا دُعاءَ الرَّسُولِ بَيْنَكُمْ كَدُعاءِ بَعْضِكُمْ بَعْضاً، ما خیال می‌کردیم که خوبی این است که از پشت در وارد شویم خداوند فرمود لیس البرّوا، بر این نیست که از پشت در بیای که آن زمان... یعنی هر چه شما قرآن را نگاه می‌کنید می‌بینید که خدا...
شریعتی: مدام می‌خواهد تنظیم کند.
حجت الاسلام عاملی: احسنت، کارهایی که ما انجام می‌دهیم واکنش نشان می‌دهد عبادتش را ببینید کارهایی که انجام می‌دهیم و یکی از کارها این است که کجا مصرف کنیم آنجا را خدا مفصل وارد شده است و گفته است که اگر اسراف کنید هلاک می‌شوید وَ أهلکنا المسرفین، که هفته گذشته مفصل بحث کردیم هلاکت قطعی است اگر اسراف کنید حالا ما شروع می‌کنیم قبل از این که وظایف را بیان کنیم که بعضی را قبلا ذکر کردیم این است که یادتان باشد بحثی آوردیم که دین را در یک کلمه تعریف کنیم چه طور باید تعریف کنیم؟ خدا چند جا خلاصه دین را گفته است خلاصه قرآن را گفته است قرآن را خلاصه کنی می‌شود دو کلمه و تمّت كلمة ربّك صدقا و عدلا لا مبدّل لکلماته، اگر شما صادق هستید در کارهای خودتان در تجارت خودتان، در سیاست خودتان در مدیریت خودتان، هر کسی وزیر می‌شد مدیر می‌شد می‌آمد محضر آیت الله مشکینی دستورالعمل می‌خواست دعای خیر می‌خواست این دعا را می‌خواند  إذا عَلِمَ اللّه ُ تعالى خیر نِيَّهٍ مِن أحَدٍ، اكتَنَفَهُ بالعِصمَةِ؛ اگر خدا بداند که کسی در مدیریتش معصوم می‌کند مدیریت خانواده، تجارت، سیاست، اجرایی، یعنی نیت در مسیر حوادث خارجی تأثیر دارد در این خصوص دین ما حساسیت که بعضی جاها دارد این است که چه طعامی انسان از آن استفاده می‌کند و طعام ناپاک، به شدت حساسیت دارد دین را اگر خواستید در یک کلمه تمام کنید سه چهار تا تعریف آوردیم از روایات و قرآن امروز یکی را هم می‌خواهم بگویم از قرآن معلوم می‌شود که کل دین دو کلمه است عبادت و احسان، دین این دو تکه است اگر عبادت داری و احسان نداری ناقصی در را ببندی بگویی لأصلین أو لأصومن؛ امام باقر یا امام صادق است دید یکی از اصحابش نیست گفت کجاست؟ گفتند آقا چون پول خوبی دارد نشسته است در خانه می‌گوید لأصلین أو لأصومن، یک نمازی بخوانم روزه‌ای بگیرم حضرت فرمود هر کسی این کار را کند دو سوم عقلش کم می‌شود قرار نیست ما از جامعه ببریم و بی‌خیال و بی‌توجه باشیم و تماشاگر باشیم بگوییم باد کلاه ما را نبرد هر چه شد که شد. ما در اسلام انسان تماشاگر نداریم عزلت هم یک دوره مقطعی است که نفس ناطق انسانی اعتلا پیدا می‌کند و الا امر ذاتی نیست.
شریعتی: که مهیا شوی برای ورود به جامعه.
حجت الاسلام عاملی: بله، عزلت حسن ذاتی ندارد اصل این نیست که من الان ساکت باشم اصل این است که من حرف بزنم ما بعث الله نبیاً إلّا متکلّماً، خدا را پیامبر را لال نفرستاده است الساكت عن الحق شيطان أخرس، کسی که در برابر حق حرف نمی‌زند خیلی آدم باسوادی است اما خودش را کنار کشیده است دین در خطر باشد، اسلام در خطر باشد، کشور در خطر باشد دشمن از هر طرف هجمه آورده است آن وقت بیاید بگوید که یا امیرالمومنین تو نمازت را می‌کشی من را بفرست بروم در یکی از مرزها استاندار شوم خواجه ربیع همین طور بود دیگر حضرت فرمود برو در خراسان، ولایت آنجا را داشته باش یعنی چه؟ امیرالمومنین را رها کنی یعنی امیرالمومنین که معیار است تردید داشته باشی؟
شریعتی: با حق باشی پای آن بمانی و دفاع هم بکنی.
حجت الاسلام عاملی: السلام علیک یا میزان الاعمال میزان عمل به خاطر خدا غضب نکنیم ملائکه آمدند یک شهری را زیر و رو کنند دیدند عابدی است که عجب عبادتی می‌کند یکی از ملائکه گفت من زیر و رو نمی‌کنم این هلاک می‌شود یکی گفت من حرف خدا را اجرا می‌کنم گفتند به خود خدا مراجعه کنید خدا فرمود شهر را زیر و رو کنید این عابد را هم زیر آوار بگذارید چون این یک بار به خاطر من غضب نکرد یکی از واجبات ما این است که  لِيَغيظَ بِهِمُ الكُفّارَ قُل موتوا بِغَیظِکُم‌؛ کاری کنید که کفار غیظ کنند اگر کفار  کف بزنند کفار خوشحال شوند و تحسین کنند معلوم است که راه را اشتباهی رفتی، ما مدام از بحث خارج می‌شویم حالا...
شریعتی: بحث رزق و مال حلال بود و غذای حلال.
حجت الاسلام عاملی: اگر یک تعریفی داشته باشیم از دین و قرآن...
شریعتی: که فرمودید عبادت است و احسان.
حجت الاسلام عاملی: یعنی زیبایی دین را ببین عبادت که کردی کنارش احسان باید داشته باشی.
شریعتی: الان یک نکته‌ای بگویم یک وقت‌هایی این حاشیه‌های حاج آقای عاملی جذاب‌تر از متن می‌شود و همه قابل استفاده است شما نگران این نکته نباشید.
حجت الاسلام عاملی: آقای ابوی می‌فرمودند هفت طور صحبت کن یعنی در یک مسیر نرو، آن‌قدر ایراد می‌گرفت مرحوم گاهی که خانه می‌آمدم حساب پس می‌دادم که این حرف چه بود که گفتی بعضی وقت‌ها از شدت عصبانیت بلند می‌شد مجلس را ترک می‌کرد. حالا آیه را ببینید که چه قدر زیباست و عبد الله و لا تشرکوا به شیئا، این یک بخش دین ماست اما شما را به خدا بقیه را نگاه کن ببینید برای قسمت احسان چه قدر حساب باز کرده است وَبِالْوَالِدَيْنِ إِحْسَانًا وَبِذِي الْقُرْبَىٰ وَالْيَتَامَىٰ وَالْمَسَاكِينِ وَالْجَارِ ذِي الْقُرْبَىٰ وَالْجَارِ الْجُنُبِ وَالصَّاحِبِ بِالْجَنْبِ وَابْنِ السَّبِيلِ وَمَا مَلَكَتْ أَيْمَانُكُمْ ۗ إِنَّ اللَّهَ لَا يُحِبُّ مَنْ كَانَ مُخْتَالًا فَخُورًا الَّذِينَ يَبْخَلُونَ وَيَأْمُرُونَ النَّاسَ بِالْبُخْلِ وَيَكْتُمُونَ مَا آتَاهُمُ اللَّهُ مِنْ فَضْلِهِ ۗ وَأَعْتَدْنَا لِلْكَافِرِينَ عَذَابًا مُهِينًا؛ ببین آن دو تکه شد که و عبد الله و لا تشرکوا به شیئا، اما این چه قدر تأکید کرده است یعنی روح کلی حاکم بر شریعت و دین بسم الله راه از این است هر که دارد عزم راه، می‎گوید وَبِالْوَالِدَيْنِ إِحْسَانًا؛ مشرک هم باشد حق نداری به پدر و مادر بی‌احترامی کنی یک وقتی در حجاز سر مادرشان را دو طفل بریدند غوغایی شد آوردند محاکمه که چرا سر مادر را بریدید؟ گفتند می‌خواستیم به سوریه برویم نمی‌گذاشت برویم رفتیم کتاب ابن تیمیه را دیدیم گفته است که وقتی مشرک شد جازَ قتله؛ استغفرالله ربی و اتوب الیه، وَبِالْوَالِدَيْنِ إِحْسَانًا وَبِذِي الْقُرْبَىٰ؛ یعنی مثل یک شمعی باید اطرافت روشن کنی اقربا و فامیل... یکه خوار نباشی وَالْيَتَامَىٰ؛ آنهایی که عطوفت پدری را از دست دادند تو باید آن عطوفت و خلأ را پر کنی، وَالْمَسَاكِينِ؛ آنهایی که زمین‌گیر شدند عاجز شده است هر جا را نگاه می‌کند بنبست است یک وقت می‌بیند که یک نوری، رحمتی، امیدی، به به یعنی تا حصار مکان و زمان نشکند کسی نمی‌فهمد که چه کرده است در اینجا، وَالْجَارِ ذِي الْقُرْبَىٰ؛ همسایه آن همسایه‌ای که فامیل است همسایه دور و نزدیک وَابْنِ السَّبِيلِ است. وَمَا مَلَكَتْ أَيْمَانُكُمْ آنهایی که تحت مدیریت شما دارند کار می‌کنند کارگر شما هستند بی‌اعتنایی کنید ببین دین همین را می‌گوید این درست نیست این به نام دین نیست بعدا هم خدا مذمت می‌کند کسی را که پول دارد ولی بخل دارد این بخل یک روزی یُطزّقُ به؛ طوق می‌شود به گردنش می‌شود مالی که بخل کرده است در روز قیامت چند چیز به محشر می‌آید یک: کسی که از بیت المال دزدیده است وَ مَنْ يَغْلُلْ يَأْتِ بِما غَلَّ يَوْمَ الْقِيامَةِ، تمام ادارات باید این را بنویسند.
شریعتی: چه قدر تکان دهنده است.
حجت الاسلام عاملی: دزدی کند از بیت المال ببین که چه افتضاحی درست می‌شود چه بی‌آبرویی درست می‌شود اینکه پیامبرها ناله کردند که خدایا فَلا تَفْضَحْني يَوْمَ الْقِيامَةِ عَلى رُؤُوسِ الأشْهادِ.؛ ترسیدند از بی‌آبرویی آن محشر آن صحنه، یک علت بی‌آبرویی تصرف در بیت المال است. بیت المال یعنی چه؟ یعنی جیب مردم مال مردم است بیت المال مال دولت نیست مال مردم است یعنی دست زدی مدیون یک ملتی و بدتری مدیونیت عمومی است دیوانه محض است اگر کسی مدیون یک ملت شود. یک ملت را از کجا می‌خواهی پیدا کنی حلیت بگیری؟ آن کتابی که ما نوشتیم نه بخشش نه جبران مصیبت خسران، تمام گناهانی که در روزگار ما نه امکان بخشش داره نه جبران کند همه را آنجا را جمع کردیم.
شریعتی: واقعا امکان جبران نیست.
حجت الاسلام عاملی: اصلا و ابدا، یک آقایی شیر فروش بود آمد در خانه‌ها را می‌زد می‌گفت حلال کنید می‌خواهم به مکه بروم شیری که به شما دادم خالص نبود چند نفر را پیدا کردی بقیه چه می‌شود؟
شریعتی: حالا آیا همه راضی می‌شوند یا نمی‌شوند؟
حجت الاسلام عاملی: پیغمبر ما به بنی نجار گفت شهید خودتان را آزاد کنید به خاطر هفت درهم گرفتار شدند شهید است القَتلُ في سَبيلِ اللّهِ يُكَفِّرُ الذُّنوبَ كُلَّها؛ شهید بشود انسان در راه خدا تمام گناهان را تطهیر می‌کند الا دِین، چون دین صاحب دارد حق الناس صاحب دارد خدا می‌گوید برو صاحبش را پیدا کن، غیبت، تهمت، افترا، اینها بدتری حق الناس است یک آهی بکشد آن طرفی که آبرویش را ریختی مظلومین آهی ظالمین اوین ییخار، اثبات الییب گردش ایام روزگار، یعنی گردش ایام روزگار ثابت کرده است آه مظلوم آخر سر خانه ظالم را خراب می‌کند. این را هم حفظ کنید در مناطق آذری همه جا اجرا می‌کنیم برای شما هم خواندیم.
شریعتی: بله کم کم من داریم یک چیزهایی یاد می‌گیرم خدا را شکر.
حجت الاسلام عاملی: حالا یک چیزی عرض می‌کنم آنهایی که رفتند بهشت...
شریعتی: گفت گاه یک کوه به یک آه به هم می‌ریزد.
حجت الاسلام عاملی: یک آهی که تیرزن داشته باشد آسمان را بشکند این طوری است زمان شاه آمد تصرف کرد در مال یک کسی کنار رودخانه کرج یک زمین بزرگی را تصرف کرد غصباً آن یک آهی کشید یک وقتی ماشین را خلاص کرده بودند بچه‌ها ماشین حرکت کرده بود با بچه‌ها رفته بود داخل رودخانه خروشان، خودش آمده بود زمین را به آن مظلوم داده بود گفته بود من این را برای بچه‌هایم می‌خواستم آنها هم که از دستم رفتند، این کائنات کور نیست این کائنات بی‌شعور نیست بی‌اقتضا نیست، انسان بفهمد کافی است یعنی اینها همه چیز را می‌فهمند و عکس العمل دارند ذرات عالم این طوری درست شده است می‌بینی که در برابر انسان می‌شود چموش و در برابر انسان می‌شود خاضع، و خَضعَ لکم کلّ شیء؛ این طوری می‌شود. یک بحث خوبی را من داشته باشم آنهایی که به بهشت می‌روند سر اینکه بهشت رفته است چیست؟ خدا لحظه‌هایی را به ما داده است که آنهایی که به بهشت رفتند چه علتی داشته به بهشت رفتند؟ از زبان خود بهشتی‌ها یا از زبان خود خدا این گفته شده است.
شریعتی: بهای آنجا چیست.
حجت الاسلام عاملی: دو مطلب را من دیدم خیلی خوب است که بشنوند یکی این است که إِنَّا كُنَّا قَبْلُ فِي أَهْلِنا مُشْفِقِينَ؛ دومی هم إِنَّهُمْ كانُوا قَبْلَ ذلِكَ مُحْسِنِينَ؛ یکی را خود اهل بهشت می‌گویند که چرا ما به بهشت آمدیم؟ چون ما مشفق بودیم در دنیا، بین زن و بچه خودمان مشفق بودیم، یعنی فضای اشفاق در خانه حاکم بود فی اهلنا حساب دارد خدا گفته است مرد خانه اهل اشفاق باشد زن خانه اشفاق باشد اینها باید اهل اشفاق باشد که نسل فاخری برای شما پایه‌گذاری کند نسل شما امتداد شماست یک نسل تباه شده به چه درد می‌خورد؟ زیور ظاهری را نگاه کردی خانه را درست کردی آن مقدس نهاد را درست کردی؟ دو تا مطلب یکی اشفاق. اشفاق یعنی اینکه همیشه دغدغه دارد نکند اینجا ما کوتاهی کردیم حقی را ضایع کردیم، حواسش پا به جفت است، اشفاقی که این واهمه قدسی را داشته باشد برای مردم هم شفقت دارد در برابر آنها هم بی‌خیال نیست دومی را هم خود خدا گفته است که إِنَّهُمْ كانُوا قَبْلَ ذلِكَ مُحْسِنِينَ؛ إِنَّ الْمُتَّقِينَ فِي جَنَّاتٍ وَ عُيُونٍ آخِذِينَ ما آتاهُمْ رَبُّهُمْ إِنَّهُمْ كانُوا قَبْلَ ذلِكَ مُحْسِنِينَ؛ چون اهل احسان بودند اهل بهشت شدند اولی اشفاق است البته کسی که اینجا اشفاق ندارد در آخرت می‌شود مشفق، آیه را بخوانم خیلی وحشتناک است.
شریعتی: اینجا نداری آنجا می‌شوی؟
حجت الاسلام عاملی: اینجا اگر چشمت کور باشد چشمت را ببندی یعنی این پلکت را بستی که بی‌خیال این حرام است این حلال است این نگاه کردن...
شریعتی: چشمت را روی همه چیز بستی.
حجت الاسلام عاملی: آن وقت این‌طوری زندگی کردی آنجا می‌شوی مشفق، ببین وَ وُضِعَ الْكِتابُ؛ ما کتاب را می‌آوریم از این کتاب‌های دنیوی نیست که بگوید سواد ندارم کتابی است که تجسم پیدا کرده است به تمام اعمال، یعنی یک عمل را نگاه می‌کنی یک جهنم یک عمل را نگاه می‍‌‌کنی آن سخن‌های چو مار و کژدمت مار و کژدم گشت و می‌گیرد دمت، کتاب را نگاه می‌کند وحشت می‌کند فَتَرَى الْمُجْرِمِينَ مُشْفِقِينَ مِمَّا فِيهِ، چه قدر وحشتناک وَيَقُولُونَ يَا وَيْلَتَنَا مَالِ هَذَا الْكِتَابِ لَا يُغَادِرُ صَغِيرَةً وَلَا كَبِيرَةً وَلَا يَظْلِمُ رَبُّكَ أَحَدًا؛ صغیره هم تجسم پیدا کرده است آقای مرعشی نجفی می‌گفتند تجسم اعمال داریم تجسم ملکات داریم آقای اشتهاردی می‌گفت این که دیگر واویلاست إِلَّا أَحْصَاهَا وَوَجَدُوا مَا عَمِلُوا حَاضِرًا؛ هر اذیت و آزاری که کردی دل به خواه یک جنس را بالا ببر بدون اینکه این مواد اولیه نیاز به ارز خارجی داشته باشد او کرده است من هم این کار را می‌کنم یک کسی را آوردند پولش را بگیرند یعنی خمس از او بگیرند دید زیاد شد گفت نه نمی‌دهم هامو نجه بیر ده من، همه هر طور من هم همین طور بلند شد رفت بعدا در خواب دیدند گفتند حالت چه طور است؟ گفت و الله یک گودالی از آتش می‌آید بالا می‌زند دوباره می‎‌افتم پایین می‌گویند هامو نجه بیر ده سن، وَوَجَدُوا مَا عَمِلُوا حَاضِرًا؛ وَلَا يَظْلِمُ رَبُّكَ أَحَدًا؛ خدا می‌گوید یک وقت خیال کنید که من ظلم می‌کنم نه اینها همه زور اعمال ماست یعنی بعد از دروازه دنیا که خارج می‌شویم آن وقت کسی محسن باشد خدا معیت خودش را با اهل احسان اعلام کرده است بالاتر از این مثال ای خدا ای خدا إِنَّ اللَّهَ مَعَ الَّذِينَ اتَّقَوْا وَالَّذِينَ هُمْ مُحْسِنُونَ؛ آخرین آیه‌ای که امیرالمومنین در بستر خواندند همین بود به شیعیان خودشان با همین آیه پیغام دادند اگر می‌خواهید به من برسید إِنَّ اللَّهَ مَعَ الَّذِينَ اتَّقَوْا وَالَّذِينَ هُمْ مُحْسِنُونَ؛ یک کف نفس داشته باشید دنیا یک چشمک خوبی زد یک پول خوبی پیدا شد حرام نزدیک نشوید اهل احسان هم باشید و یکه خوار نباشید به من می‌رسید. إنّ الله معَ این معَ مکانی نیست مفسرین می‌گویند خدا یک جایی نشسته شما بروید کنارش بنشینید معَ ولایتی است.
شریعتی: همراهت است.
حجت الاسلام عاملی: یعنی تحت سرپرستی خدا قرار گرفتی وَ هُوَ یَتَوَلَّی الصَّالِحِینَ، چه آیه خوبی است صالح باشی تمام کارهایت را خودم تولیت می‌کنم اقوم مقام عقله؛ در عقل تو می‌آیم به جای تو می‌نشینم خودم تدبیر و مدیریت می‌کنم در قلبت می‌نشینم اللَهُمَّ إنِّى أَسْأَلُکَ إیمَانًا تُبَاشِرُ بِهِ قَلْبِى، ایمانی که خدا مباشرتاً بیاید بنشیند احساسات خدایی و آسمانی بر عقل، دیده‌ای عقلانی، این احسان که در قرآن صحبتش شده است خدای متعال چندین بار این را مطرح کرده است هر بار که خدا می‌خواهد عبادت را مطرح کند کنارش احسان را می‌گذارد خیلی مهم است یعنی ارکان دین را می‌خواهد بگوید وَمَنْ أَحْسَنُ دِينًا؛ دین می‌‍خواهیم تعریف کنیم زیباترین دین چیست؟ زیباتری دین آن است که مِمَّنْ أَسْلَمَ وَجْهَهُ لِلَّهِ وَهُوَ مُحْسِنٌ؛ صورتش را بگیرد به خدا نگاه کند جای دیگر نگاه کند چه چهره‌ای انسان اقبالت به طرف رضای خدا باشد خدا راضی است یا مردم راضی هستند؟ رضایت خدا وَ رضوان الله أکبر، خدا دو جا کلمه اکبر آورده است وَ رضوان الله أکبر و لذکر الله أکبر، اول می‌گوید نماز بخوانید دنبالش می‌گوید در نماز من را یاد کردی من هم تو را یاد می‌کنم ولی یاد کردن من بالاتر از یاد کردن تو است. یک دعایی اینجا یک وقت خواندیم عزیزان را گفتیم که هوای این دعا را داشته باشند که اللهم انقلنی من ذکری الی ذکرک؛ از منزل ذکری من را به ذکرک ببر، من اینجا یاد می‌کنم تو من را یاد کن وَ لا تَترُک بَیني وَ بَینَ مَلَکُوت عِزِّکَ باباً إلا فتحت و لا هجاواً من حجر الغفلة الا حتکتَ، بعد آخرش من را کجا می‌بری؟ من را بردار ببر حتی تُقیم روحی بَین ضیاء عَرشِک، کسی که در ضیاء عرش زندگی می‌کند اصلا حواسش نیست که این کیست و که آمد و که نیامد؟ مستم کن آن چنان که ندانم ز بیخودی در عالم که در عرصه خیال ندانم که آمد و کدام رفت، سر و کله بزند با این و آن با احساسات حیوانی که کارهای عجیب و غریبی می‌کنند که همه حرص حیوانی است والذین کفروا یتمتعون و یاکلون کماتاکل الانعام والنار مثوی لهم؛ کفار را که تعریف می‌کند می‌گوید کفار کارشان این است یأکلون و یتمتعون، در این دو قلمرو خوب پیشرفت می‌کنند خرد و خوراکم خیلی عالی باشد خوشگذرانی‌هایم خیلی خوب باشد تفریحاتم خیلی خوب باشد دیگر آن حس‌های انسانی یعنی کارهای که از انسان چون انسان است صادر می‌شود آن دیگر نیست این دو تا تو را کجا می‌برند؟ والنار مثوی لهم؛ حالا تمام می‌کنم که باز خدا گفته است بَلَى مَنْ أَسْلَمَ وَجْهَهُ لِلّهِ وَهُوَ مُحْسِنٌ؛ باید احسان داشته باشی تا به بهشت بروی تا دین تو زیبا باشد باز می‌گوید بَلَى مَنْ أَسْلَمَ وَجْهَهُ لِلّهِ وَهُوَ مُحْسِنٌ؛ اگر صورتت طرف خدا باشد به جای دیگر اصلا نمی‌توانی نگاه کنی.
شریعتی: وقتی چشم در چشم او باشی.
حجت الاسلام عاملی: جمال را که دیدی دیگر رفتی الَّذِينَ يَذْكُرُونَ اللَّهَ قِياماً وَ قُعُوداً وَ عَلى‌ جُنُوبِهِمْ، دیگر چیزی نماند تمام لحظه‌ها را استقرار کرد وَ هو محسن این طور باشی فَلَهُ أَجْرُهُ عِنْدَ رَبِّهِ وَ لا خَوْفٌ عَلَيْهِمْ وَ لا هُمْ يَحْزَنُونَ‌؛ خیلی برنامه ریزی می‌کنند نه عذر داشته باشند نه خوف داشته باشند خدا می‌گوید که من فرمولش را به شما می‌دهم صورتت طرف من باشد هوای من را داشته باش و محسن باش دستت باز باشد سفره‌ات باز باشد، اخلاقت اخلاق انفطاعی باشد آن وقت پشت سرش حتمی است.
شریعتی: بسیار خوب خوش به حال آنهایی که غرق در جمال حق هستند آن وقت دیگر تمام جاذبه‌ها و جلوه‌های دنیا در نگاه آنها رنگ می‌بازد و امیدوارم که این حس را همه ما تجربه کنیم و ممنون و متشکرم از حاج آقای عاملی با این همه نکته‌های لطیف خدا انشاالله شما را برای ما نگه دارد مشرف شویم به ساحت نورانی قرآن کریم آیات را بشنویم دیروز هم من یادآوری کردم باز هم یادآوری می‌کنم برای مشارکت در طرح فرزندان غدیر می‌توانید عدد 18 را به 20000303 پیامک کنید و زوج‌هایی که می‌خواهند از تسهیلات این طرح بهره‌مند شوند عدد 5 را به سامانه پیامکی ما 20000303 پیامک کنند دوستان انشاالله شرایط بهره‌مندی را خدمت‌تان خواهند گفت یا به کانال ما یا سایت ما مراجعه کنید اللّهم صل علی محمد و آل محمد و عجل فرجهم بعد از تلاوت قرآن با احترام همراه شما هستیم و در کنار شما.
اللّهم صل علی محمد و آل محمد
صفحه329قرآن کریم
اللّهم صل علی محمد و آل محمد
شریعتی: اللّهم صل علی محمد و آل محمد و عجل فرجهم انشاالله همه ما زیر سایه قرآن کریم عاقبت بخیر باشیم و دعا می‌کنم انشاالله آخر هفته خوبی را همه تجربه کنید خوشحالیم که همراه هم هستیم و در کنار هم اشاره قرآنی امروز را حاج اقای عاملی بفرمایند و انشاالله از محضر عزیزان‌مان مرخص شویم.
حجت الاسلام عاملی: بسم الله الرحمن الرحیم سوره انبیا آیه 83 و 84 مطلب بسیار مهمی است مربوط به حضرت ایوب است گرفتاری‌های حادی که پیدا کرد با یک جمله کارش درست شد خدا در قرآن چند جمله دارد اهل گرفتار تا آنها را گفتند کارشان درست شد معلوم می‌شود که این جمله‌ها نقش کلیدی دارند در حل مشکل و مصیبت.
شریعتی: گره‌ها را باز می‌کند.
حجت الاسلام عاملی: چون خدا دیگر اسرار دست خداست سید بن طاووس می‌گوید إنّ لاوقاتِ القبولِ اسرار الله عزوجل لا تدرک إلّا بالمنفور، خدا برای استجابت دعا اسراری دارد آن را فقط با روایت می‌شود به دست آورد که چه سری دارد که دعا را سریعا مستجاب می‌کند؟ این آیات هم مثل آن می‌ماند در این آیات تا خدا آیه را گفته است فورا کنارش گفته است که فَاسْتَجَبْنَا لَهُ، یکی همین قصه حضرت ایوب است وَأَيُّوبَ إِذْ نَادَىٰ رَبَّهُ أَنِّي مَسَّنِيَ الضُّرُّ وَأَنْتَ أَرْحَمُ الرَّاحِمِينَ* فَاسْتَجَبْنَا لَهُ فَكَشَفْنَا مَا بِهِ مِنْ ضُرٍّ ۖ وَآتَيْنَاهُ أَهْلَهُ وَمِثْلَهُمْ مَعَهُمْ رَحْمَةً مِنْ عِنْدِنَا وَذِكْرَىٰ لِلْعَابِدِينَ* این جمله چه کاری کرد چرا این جمله مؤثر است؟ چون سر تا پا ادب است یعنی خدا عاشق ادبیات فاخر است با خدا با گله، با عصبانیت صحبت نکن.
شریعتی: با طلب‌کاری صحبت نکنیم.
حجت الاسلام عاملی: با ادب صحبت کنیم ببینید می‌گوید رَبَّهُ أَنِّي مَسَّنِيَ الضُّرُّ؛ نمی‌گوید تو من را گرفتار کردی سختی به من رسیده است نمی‌گوید تو به من سختی رساندی این طوری نگفت، وَأَنْتَ أَرْحَمُ الرَّاحِمِينَ؛ نگفت تو یک رحمی کن دیگر چه قدر ما در این گرفتاری بسوزیم؟ وَأَنْتَ أَرْحَمُ الرَّاحِمِينَ؛ این جمله هیچ وقت در زندگی‌تان ترک نشود یعنی من خودم از جمله چیزهایی که هر روز شاید بخوانم یکی همین آیه است.
شریعتی: مشابه همان ذکر یونسیه لا إِلهَ إِلَّا أَنْتَ سُبْحانَک إِنِّی کنْتُ مِنَ الظَّالِمِینَ.
حجت الاسلام عاملی: بله الان به آن هم می‎رسیم دوم این است که الَّذِينَ قَالَ لَهُمُ النَّاسُ إِنَّ النَّاسَ قَدْ جَمَعُوا لَكُمْ فَاخْشَوْهُمْ؛ دنیا جمع شده است علیه شما بترسید از همه جا در محاصره هستید شاه کلید در دست آمریکا است گرفتارید شما مگر می‌توانید از حصار اینها خارج شوید؟ دائم می‌ترسانند دنیا جمع شده است بترسید وَقَالُوا حَسْبُنَا اللَّهُ وَنِعْمَ الْوَكِيلُ؛ تا این را گفتند فَانقَلَبوا بِنِعمَةٍ مِنَ اللَّهِ وَفَضلٍ لَم يَمسَسهُم سوءٌ؛ فضل خدا رسید تمام سختی‌ها رفت وَاتَّبَعوا رِضوانَ اللَّهِ ۗ وَاللَّهُ ذو فَضلٍ عَظيمٍ؛ این تکه که شما بگویید حَسْبُنَا اللَّهُ وَنِعْمَ الْوَكِيلُ؛ یعنی بنویسید هر وقت کوتاهی نکردید و مصیبتی درست شد بنویسید...
شریعتی: حَسْبُنَا اللَّهُ وَنِعْمَ الْوَكِيلُ؛
حجت الاسلام عاملی: بنویسید به حساب خدا. یکی دیگر هم که خیلی این هم مؤثر است وَأُفَوِّضُ أَمْرِي إِلَى اللَّهِ إِنَّ اللَّهَ بَصِيرٌ بِالْعِبَادِ؛ این جایی که آن مومن آل فرعون گرفتار بود کشته شدنش حتمی بود فشار از هر طرف جمع شده بود این جمله را گفته بود وَأُفَوِّضُ أَمْرِي إِلَى اللَّهِ إِنَّ اللَّهَ بَصِيرٌ بِالْعِبَادِ؛ کارها را سپردم به خدا تا این را گفت وَقَاهُ اللَّهُ سَيِّئَاتِ مَا مَكَرُوا؛ تمام حیله‌ها و حقه‌ها و فتنه‌هایی که برایش درست کرده بودند برطرف شد وَحَاقَ بِآلِ فِرْعَوْنَ سُوءُ الْعَذَابِ؛ سوء العذاب برگشت آل فرعون را گرفت معلوم می‌شود این جمله در محضر و نگاه خدا جایگاه خاصی دارد. پنجمی هم این است که فرمود که حضرت یونس در شکم ماهی گفت: اللهّم فَنَادَى فِی الظُّلُمَاتِ أَن لَّا إِلَهَ إِلَّا أَنتَ سُبْحَانَکَ إِنِّی کُنتُ مِنَ الظَّالِمِینَ؛ پشت سرش خدا فوراً می‌گوید فَاسْتَجَبْنَا لَهُ وَنَجَّيْنَاهُ مِنَ الْغَمِّ وَكَذَلِكَ نُنْجِي الْمُؤْمِنِينَ؛ آن که می‌خواهد از غم خلاص شود این است وَكَذَلِكَ نُنْجِي الْمُؤْمِنِينَ؛ یعنی قاعده کلی است فرمود به جناب یونس تنها نیست یک آیه ماند این هم عجب آیه‌ای است برای حل مشکلات أَنِّي مَغْلُوبٌ فَانْتَصِرْ؛ خدایا اسبای ظاهری از دستم رفته است همه دست تو است حضرت نوح گرفتار شد دیگر از هر جهت گرفتار شد این جمله را گفت أَنِّي مَغْلُوبٌ فَانْتَصِرْ؛ من مغلوبم تو پیروز شدی یعنی من حرف شخصی ندارم فانتصر به معنی کمک کن من را نیست من مغلوبم تو پیروز شدی یعنی حرف من حرف توست حرف شخصی ندارم تا این را گفت فَفَتَحْنَا أَبْوَابَ السَّمَاءِ بِمَاءٍ مُنْهَمِرٍ وَفَجَّرْنَا الْأَرْضَ عُيُونًا؛ این هم یکی از آنهاست یک آیه دیگری هم برای عزیزانم آوردم آن هم باز نقش اینها را دارد اصحاب کهف گرفتار بودند می‌خواستند خلاص شوند یک جمله گفتند خدا خودش مدیریت کرد بهترین پذیرایی را کرد آخر سر هم همه را برد به بساط انس خودش این است رَبَّنَا آتِنَا مِنْ لَدُنْكَ رَحْمَةً وَهَيِّئْ لَنَا مِنْ أَمْرِنَا رَشَدًا؛ تا این را گفت خدا به طرز خاص تولیت امورشان را خودش به عهده گرفت ببین چه آیه‌ای است.  
شریعتی: پنج شش تا شاه کلید الان ما از قرآن کریم شنیدیم.
حجت الاسلام عاملی: رَبَّنَا آتِنَا مِنْ لَدُنْكَ رَحْمَةً؛ یک رحمت خاصی بفرست وَهَيِّئْ لَنَا مِنْ أَمْرِنَا رَشَدًا؛ کار ما را خودت جفت و جور کن.