اپلیکیشن شبکه سه
دریافت نسخه اندروید

مشاهده محتوا

1401-03-16-حجت الاسلام والمسلمین فرحزاد-برخی از سفارش‌های امام رضا علیه السلام به دوستان و شیعیان

شریعتی: «بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمنِ الرَّحيم. اللَّهُمَّ صَلِّ عَلَى مُحَمَّدٍ وَ آلِهِ مُحَمَّد وَ عَجِّل فَرَجَهُم». به همة عزیزانم سلام می کنم در هر کجا که هستن. اینجا شیرازه ، حرم حضرت شاه چراغ در روز بزرگداشت حضرت احمد بن موسی مهمان مردم عزیز و نازنین شیراز شدیم و خوشحالیم همیشه خاطرات خوشی داشتیم از این حرم بسیار باصفا و نورانی و الحمدلله امروز هم این تجربه دارد تکرار می‌شود. در محضر و در معیّت حاج آقا فرحزاد عزیزمون هستیم و با سلام-علیکم و رحمت الله و خیلی خیلی خوش آمدید.


آقای فرحزاد:  علیکم السلام و رحمت الله خدمت شما و همة حضار عزیزی که چه بسا خیلی عزیزان که از شهرهای اطراف آمدند سلام ویژه دارم خدمت بینندگان عزیز و عزیزانی که تکرار برنامه را از شبکه افق و رادیوی معارف استفاده می کنند خدا را بی نهایت شاکریم که توفیق پیدا کردیم محضر امام زادگان واجب التعظیم در استان فارس در شهر شیراز فرزندان امام هفتم (ع) احمد بن موسی، سید  موسی و حضرت علاءالدین و دیگر امامزادگانی که در این منطقه دفنند نائب الزیارة همة بینندگان عزیز باشیم. بسیار سنت خوبی است آقای شریعتی عزیز که چند سالی که دهة کرامت در مملکت ما الحمدلله احیا شده، اول ماه ذیقعده، شروع دهة کرامت با میلاد سرتاسر نور حضرت فاطمه معصومه علیه السلام و وسط این دهه گرامیداشت احمد بن موسی است، سومین حرمی که در مملکت ما دائر شده و از اینجا نور به همه جا می باره و بعد هم که یازدهم ماه ولادت سرتاسر نور ولی نعمت مون آقا امام هشتم (ع) که انشاءالله پیوندمون با این خانواده لحظه به لحظه، آن به آن بیشتر  بشود و سر سفره فرزندان امام هفتم بیشترین بهره را انشاءالله داشته باشیم.
شریعتی:  انشاءالله
گفت: دارد دل ما راه نجاتی دیگر
در مشهد و در قم، عتباتی دیگر
بر بانوی باکرامت قم صلوات
اللهم صل علی محمد و آل محمد و عجل فرجهم
بر شاه خراسان صلواتی دیگر
اللهم صل علی محمد و آل محمد و عجل فرجهم
انشاءالله زیارت شهر مقدس قم، حرم کریمة اهل بیت، زیارت حضرت رضا نصیب تک تکتون بشود و زیارت حضرت شاه چراغ نصیب مخاطبان جان. امروز هم دعاگو و نائب الزیاره همه تون هستیم به رسم همون قرار همیشگی که سمت خدایی ها و این خانوادة بزرگ با هم دارند انشاءالله هر کسی هر حاجتی دارد انشاءالله حاجت روا بشود. امروز هم صحبت های ارزشمند حاج آقای فرحزاد را با دل و جان خواهیم شنید و البته خواهران و برادران عزیز هم استفاده خواهند کرد. بسم الله حاج آقای فرحزاد
آقای فرحزاد: بسم الله الرحمن الرحیم ، الحمدلله رب العالمین ، و صل اللهُ علی سیدنا محمد
اللهم صل علی محمد و آل محمد و عجل فرجهم    
وَ عَلی آلِهِ الطَيِّبينَ الطَّاهِرِين وَ لَعنةُ اللهِ عَلَی أعدائِهِم أجمَعينِ
ماه ذیقعده ماه بسیار مهمی است و ایام کلیمیه بین بزرگان معروفه. اول ذیقعده تا دهم ذیحجه که اربعین کلیمیه است که حضرت موسی (ع)  در این ایام به شوق دیدن خدا رفتن برای مناجات با خدا در کوه طور، که در قرآن هم اشاره که" واعَدْنا مُوسى ثَلاثينَ لَيْلَةً وَ أَتْمَمْناها بِعَشْرٍ"،  همین ایام ذیجحه و ذیقعده و دهة ذیحجه است.
من آقای شریعتی عزیز همه یکشنبه ها یا پیام میدم به ایشون و تلفنی که نماز یکشنبه ماه ذیقعده را عزیزان فراموش نکنن.
شریعتی:  دیروز من یادآوری کردم
آقای فرحزاد:  خدا خیرتون بدهد. خدا خیرتون بدهد. یکی از رفقا من بهش پیام دادم گفت من برای پونصد نفر فرستادم. همیشه ما واسطة خیر باشیم، در تمام میلیون نفری که می خوانند شما شریکید که به اونها این یادآوری را می کنید. من کم می‌شود روی موضوعی مثلا در طول سال هی بهش اشاره کنیم غیر از صلوات مثلا چیزای مهم کمه. این نماز را چون علمای سلوک و عرفان و اخلاق شاگردی را که می پذیرفتن برای اینکه تمیز بشود پاک بشود توبه اش قبول بشود این نماز را سفارش می کردن که بخوانند. یک هفته هم بخونید کافیه، یکشنبه ماه ذیقعده غسل یکشنبه را انجام میدید، وضو هم می گیرید، دو تا دو رکعته. در هر رکعت یک حمد و سه قل هوالله. تو مفاتیح اولین عمل ماه ذیقعده است. بعد از سه تا قل هوالله نوشته معوّضتین. سورة قل اعوذ برب الناس، قل اعوذ برب الفلق، دو تا سورة آخر قرآنه، از را هم بخونید طوری نیست. خوب همش شاید ده دقیقه وقت نبرد. بعد از سلام نماز هفتاد تا استغفرالله و یک دعای یک خطی دارد. خیلی کوتاه و مختصر، به بچه ها، دخترا، پسرا، دامادا، عروس همه را سفارش کنید. ولی واقعاً عزیزان من خاصیت هایی که پیامبر خد برای این نماز تک تکِش خیلی مهمه. توبة انسان قبول می‌شود، گناهای آدم آمرزیده می‌شود، تمام ماها گرفتار حق الناسیم. غیر معصوم کامل کسی بگوید من حق الناس ندارم دروغ محض است. خلاصه انسان خطاهایی کرده در حق دیگران، می فرماید خداوند طلبکارها، خُصَماشو در روز قیامت با خواندن این نماز راضی می کنه. خاصیت دیگر، در آخرالزمان ما روایت داریم که ریزش ها خیلی زیاده کسی با ایمان از دنیا بره ملائکه تعجب می کنن. این نماز ضمانت می کنه، تضمین می کنه، انسان با ایمان از دنیا بره. در عالم برزخ قبرش، جایگاهش نورانی و وسیع خواهد بود. ما همه از ضعف رزق و روزی و دلار غصه می خوریم، این نماز وسعت رزق میاره. خاصیت دیگر این نماز فرمود خدا آمرزش را شامل حال خودش، فرزندانش، والدینش می کنه و خاصیت دیگر اینکه در موقع رفتن از این عالم سالم با راحتی از دنیا میره و این خیلی مهمه که انسان با راحتی، بعضی ها هستن که اِنقدر زجر می-کشن، اِنقدر بیمارستان، عمل جراحی آیا جون سالم به در ببرن یا نه، ولی انسان به راحتی از دنیا بره این هم نعمت بزرگیه. انشاءالله این نماز را به بچه ها به دیگران هم سفارش کنید. یک هفته هم در یکشنبه به جا بیارید کافیه. اونهایی که شنیدن و نیت جزم دارن این نماز را بخوانن یک صلوات بر محمد و آل محمد.
اللهم صلی علی محمد و آل محمد و عجل فرجهم
شریعتی:  پا بذاریم جای پای آقای فرحزاد، فرمودن نبی مکرم اسلام " ارفَعوا أصواتَكُم بالصَّلاةِ علَيَّ ؛ فإنّها تَذهَبُ بالنِّفاقِ " وقتی بر من صلوات می فرستید، بلند بفرستید که نفاق را ریشه کن میکنه.
  اللهم صلی علی محمد و آل محمد و عجل فرجهم
شیراز خیلی شهر قشنگیه، مردم فارس بی نظیر، بی بدیل، با فرهنگ و انشاءالله خداوند تک تک-شون را حفظ بکند و حاج آقا فرحزاد داشتم فکر می کردم حضور امامزاده هایی مثل حضرت شاهچراغ، مثل حضرت عبدالعظیم در تهران، حضرت معصومه به برکت اما رضا علیه الصلات والسلام، چقدر برای ما پر برکته و پر نعمته! اینطور نیست؟
آقای فرحزاد:  بله همینطور است. ما بعضی موقع رفتیم برای تبلیغ بعضی استانها، مراکز استان، شهرها، مردم اون شهر میگن ما اصلا آرزوی داریم کاش یک امامزاده ای شهر ما داشته باشد که ملجاء و پناه مردم باشد. مردم گرفتاری پیدا می کنن، مشکلات پیدا می کنن، اصلا غیر از حاجت که به ما میدن، واسطه می‌شوند، بلاها را دفع می کنن اصلا یک آرامشی، یک نورانیتی به منطقه مثل چراغهای هدایتی که می درخشند. شما ببینید من پرسیدم الحمدلله حرم شاهچراغ هم شبانه روزی بازه.
شریعتی : الحمدلله
حرم قم همینجوره، حرم مش...، بیست و چهارساعت. یا نماز می خوانند یا دعا می خوانند یا ذکر میگن، یا جلسه است، یا حدیث میخونن، همه اش معنویت...
شریعتی:  و نوره که از اینجا به آسمان می‌رود.
آقای فرحزاد:  از اینجا بالا میره و در کنار این قبور هم چقدر علما و بزرگان دفنن. مرحوم آیت-الله دستغیب و خانواده های ایشون، عزیزانی که از این خاندان، مرحوم آیت الله نجابت و بزرگانی که حالا آسماشون را بخواهیم بیاریم زیادن از علمای برجسته دفنن، اینا همش ستاره هایی هستن که کنار این ماه تابنده هستن. انشاءالله قدردان باشن مردم شیراز، واقعا خیلی از شهرهای بزرگ ما یک امامزاده ای که ملجاء و پناه باشد، ندارن؛ و یک ویژگی جناب احمد بن موسی شاهچراغ هم این بوده که مادرشون اُم احمد، مادر بسیار فوق العاده ای بوده، بسیار با ایمان با تقوا که امام هفتم سلام الله علیه وقتی که آقا را آوردن بغداد زندان و بعد به شهادت رساندند، حضرت امانتها و ودایع امامت را به ایشون سپردن که به آقا علی بن موسی الرضا تحویل بدن و یک ویژگی ای که برای من از هر ویژگی ای بالاتره؛ خیلی از مردم مدینه و بعد که ایشون با برادر و برادرزاده ها ایران آمدن به ایشون علاقه مند بودن، گرایش پیدا کردن، با ایشون بیعت کردن ولی این ویژگی خیلی مهمه که آدم موقعیت و شرایط را داشته باشد، همة مریدها و پیروانش را ارجاع میداد به آقا علی بن موسی الرضا برادر بزرگوارشون می فرمودن این آقا ولی نعمت و امام و رهبر و  جانشین پدر ما هست و با اینکه شرایط برای این بزرگواران فراهم بود ولی یک سرسوزن دم از استقلال از خودشون نزدن، گفتن ما تابع امام مون آقا علی ابن موسی الرضا علیه الصلات و السلام هستیم، همه را ارجاع میدادن به آن بزرگوار. انشاءالله از این محضر امامزاده ها استان فارس مخصوصاً و شهرهای دیگر هم الحمدلله بعضی زوار من دیدم از شهرهای مختلف آمدن حتی غیر استان فارس. انشاءالله بهره مند باشید، قدردان باشید، این زیارتها باعث می‌شود که در عالم برزخ و در عالم قیامت هر دیدی بازدیدی دارد. مرحوم آقا نجفی قوچانی توی کتاب سیاحت قبر میگه بعد از اینکه من از این دنیا رفتم تمام امامزاده هایی که به دیدار اونها رفتم به دیدن من آمدند.
 شریعتی:  آدم دیگر چی میخواد واقعا؟!
آقای فرحزاد:  از من پذیرایی کردن.
شریعتی:  بله
آقای فرحزاد:  آره و این حتما بدانید جواب یک سلام واجبه اگرکسی مثلا از اون ور ایران میزنه میاد زیارت و برمیگرده و قطعا پاسخ میدن. انشاءالله قدردان باشیم شاکر همه نعمت ها باشیم و این زیارت از همة ما قبول بشود و نایب الزیارة اونهایی که نمیتونن، باشیم به برکت صلوات بر محمد و آل محمد.
  اللهم صل علی محمد و آل محمد و عجل فرجهم
شریعتی:  من همین جا یادی بکنم از جهادگران عرصه سلامت حاج آقای فرحزاد، اگر رشادت آنها، مجاهدت آنها نبود، خاصه شهدای مدافع سلامت که جاشون خیلی خالیه ما امروز نمی-توانستیم این جمع را تجربه بکنیم.
آقای فرحزاد:  بله
شریعتی:  بعد سالها الحمدلله کنار هم نشستیم و امیدوارم که جمع ها مستدام باشد. این تفرقه و جدایی چقدر بدهد و این همدلی چقدر زیباست. امیدوارم به برکت این جمع بهترین عنایات نصیب شما  بشود و همینطور نصیب ملت عزیز و نازنین ایران،این جمع را قدر بدونیم و انشاءالله استمرار داشته باشد.
آقای فرحزاد:  انشاءالله
 شریعتی:  چی آوردید برامون حاج آقای فرحزاد امروز.
حاج آقا فرحزاد:  این که امروز اشاره کردید من خیلی دوست دارم عزیزان مسئولین فرهنگی و بهداشتی کشور ما حالا یک دو سه روزی ایام غدیر، قبلش زودتر یک جشن شکرگزاری، آقا ما یک روزی هفتصد تا گاهی کشته داشتیم
شریعتی:  متأسفانه. بله.
آقای فرحزاد:  بله. و چند ده هزار کرونایی مبتلا
شریعتی:  و فشار روانی...
آقای فرحزاد:  بله واقعا فشار روانی و اصلا بیمارستانای ما جا نبود، خیلی ها تو خونه ها، این را باید شکر کنیم واقعا. ما ناشکری نکنیم، این بلای عمومی الحمدلله برداشته شد انشاءالله قدردان و شاکر باشیم  یک جشن شکرگزاری انشاءالله برگزار کنیم. انشاءالله
شریعتی:  انشاءالله. انشاءالله
آقای فرحزاد:  یک فرمایش بسیار زیبا  و بلند از آقا امام رضا علیه الصلات والسلام، که محور ماه ذیقعده و دهة کرامت، این امام بزرگوار هست، سفارشی که به دوستان و شیعیانشون کردن من محضر شما تقدیم می کنم یکی دو تا نکته هم هست که انشاءالله فرصت شد خدمت شما تذکراتی خواهم داد و انشاءالله همگی را به خدای بزرگ می سپاریم.  
حضرت آقای علی ابن موسی الرضا سفارشاتی را به وسیلة حضرت عبدالعظیم حسنی، که در ری دفنن، که از نوادگان حضرت امام مجتبی (ع) هستن، حضرت به ایشون فرمودن"یا عبدالعظیم ابلِغ اولیایی ابلِغ شیعتی السلام"، جناب عبدالعظیم سلام منِ علی ابن موسی الرضا را به دوستانم به شیعیان من برسان.
" السلام علیک یا امام رئوف علی بن موسی الرضا المرتضی و رحمة الله و برکاته "
این خودش یک نکتة اخلاقی و ادبی است. ما حدیث داریم پیغمبر ما سنتش این بود نامه یا حضوری سلام، پیام میدی با سلام، حرف میزنی سلام، شروع برنامه سلام. این سلام نام خداست سلامتی میاره دعا برای همه است. ما حدیث داریم کسی سلام نکرد جوابشو ندید. ادب بشود اول سلام بکند. یک روایت کوتاهی دیدم برای من خیلی زیبا بود. پیغمبر ما فرمود: " أولَى الناسِ بِاللّه  و برسولِهِ مَن بَدَأ بِالسلام" چه کسی از همه به خدا نزدیکتر است؟ از همه به پیغمبر نزدیکتر است؟ فرمود اون کسی که ابتدای به سلام می کنه. تو خونه میری، محل کار میری، جلسه ای وارد میشی که به اصطلاح خوب سخنرانی و نماز جماعت نباید آدم سلام کنه، درسه نباید، مثلا نشستن جلسه دیداریه. سلام نام خداست. خیلی بلنده از همه به خدا و پیغمبر نزدیکتره اون کسی که به دیگران ابتدای به سلام می کنه. لذا امام هشتم اول فرمود سلام منو به دوستانم برسان. چند تا وصیت و سفارش کردن:
1:   انشاءالله به این وصایا عمل کنیم "و قُل‌لهم: أن لا یجعلوا للشّیطان على أنفسهم سبیلاً "
اول وصیت امام اینه، شیطان دشمن کمربستة انسانهاست. پدربزرگ، مادربزرگمون آدم و حوا را از بهشت بیرون کرد. حالا ایام شادی است اجازه میخواهم یک شوخی هم بکنم، میگن از یک خانمی پرسیدن که خوشبخت ترین خانمها کیه؟ گفت حضرت حوا. گفتن چرا؟ گفت چون شوهرش آدم بوده. حضرت آدم، آدم حسابی بوده ولی بقیه معلوم نیست شوهراشون آدم حسابی باشن. خلاصه پا فراتر نگذارن از آدمیت.
شریعتی:  خانمها بیشتر خندیدن
آقای فرحزاد:  آره. خانمها درک می کنن اینو. عرضم به حضور شما از یک خانم دیگر ای پرسیدن خوشبخت ترین خانمها کیه؟ گفت حضرت حوا. گفتن چرا؟ گفت برای اینکه فقط یک شوهر مثل حضرت آدم داشته دیگر پدرشوهر، مادرشوهر، خواهرشوهر، عمه شوهر، خاله شوهر، گفت ما یک همسر گرفتیم بیست تا شوهر پیدا کردیم هر کدوم هم به ما دستور میدن. گفت فقط یک شوهر حضرت آدم. حضرت آدم دیگر فامیل نداشت که بیان بالاسر این عروس خانوم. ولی یک خانم دیگر بالاتر از این، بهش گفتن خوشبخت ترین خانمها کیه؟ گفت حضرت مریم. گفتن چرا؟ گفت از بیخ شوهر اصلا نداشت. دیگر آزادِ آزاد بود. البته خوب بی شوهری بد دردیه انشاءالله نصیب هیچکس نشه از خانمها را انشاءالله. خدا را قسم میدیم اونهایی که همسر ندارن حالا خانمها شوهر ندارن، آقایون خانم ندارن به حق محمد و آل محمد به همة عزیزانی که همسر ندارن همسر شایسته عنایت بفرما.
شریعتی:  الهی آمین.
آقای فرحزاد:  فرمود سلام من را به شیعیان من برسان بگو راههای نفوذ شیطان را ببندن.
جایی که برق عصیان بر آدم سفیه زد     از ما چگونه زیبد دعوی بیگناهی
حالا ببینید هرکسی، یک کسی مثلا با پول زمین میخوره بهش وعده وعید میدن، یک کسی مثلا با نگاه با زبان، خیلی ها با زبان، حالا سفارش زبان خیلی حضرت تو این وصیت کرده، یک کسی با شهوات، هر کسی ببینید با غضب خیلیا زود جوش میاره شیطان برِش غالب می‌شود دست به هر کاری میزنه. راههای که ما ضعیفیم، روزنه هایی که شیطان میتونه نفوذ بکند از خدا کمک بخواهیم، از اهل بیت کمک بخواهیم این روزنه ها را ببندیم. اگه شیطان راه نفوذش بسته  بشود ما رستگاریم. شیطان را هم خدا خلق کرده برای امتحان و آزمایش. والا شیطان نبود، دشمن نبود که هنر نبود. شیطان دعوت به بدی ها میکنه اول وصیت حضرت این است که راههای نفوذ شیطان را ببندید.
وصیت دوم "ومُرْهم بالصدق فی الحدیث وأداء الأمانه" دو صفت مهم را در روایات ما خیلی روش مانور دادن، راستگویی، امانت داری. این معیار مؤمن بودن و مؤمن نبودنه. کسی راستگو باشد، امانتدار باشد قطعاً مؤمنه، شیعة اهل بیته. فرمود به طول دادن رکوع و سجده و ذکر زیاد و تلاوت قرآن و طنطنة شب و روز با خواندن دعا اینا گولتون نزنه. نگاه کنید این آقا، خانم راستگو هست؟ امانت دار هست؟ اگر اینه این مؤمنه. دوست اهل بیته. والا کسی که راستگو، راست حرف نمیزنه، وعده میده تخلف میکنه، امانت بهش میدن خیانت میکنه. آقا درکافی شریفِ صادق فرمودن:  "فَهُوَ مُنافِقٌ وَ اِنْ صامَ وَ صَلّى " ولو شب تا صبح نماز میخوانه، طول سال روزه میگیره ولی سه تا صفت بد دارد، دروغ. راست نمیگه. خُلف وعده. تخلف میکنه، امانتداری. خیانت میکنه. فرمود این صد در صد منافقه وَ اِنْ صامَ وَ صَلّى. والله نماز، سجاده، این فایده نداره. دوست امام هشتم راستگویی. یک روایت عجیبی دیدم امام صادق (ع) به عبدالله بن ابی یعفور پیغام دادن به یکی از دوستان مفضّل فرمودن سلام  منو  به او برسان به او بگو ببین امیرمؤمنین علی ابیطالب چه کار کرد که پیش پیغمبر اینقدر منزلت پیدا کرد؟ شد جان پیغمبر، روح پیغمبر. به چه وسیله ای اینقدر در قلب پیغمبر جای گرفت؟ بعد امام صادق فرمودند: "انما بلغَ علیٌ (ع) ما بَلَغ بالصدقِ الحدیث و اداء الامانهً "
شریعتی:  به به
آقای فرحزاد:  یعنی امیرالمؤمنین که در قلب پیغمبر جا پیدا کرده با راستگویی و امانتداری. فرمود چند چیز را ما درِش رخصت به احدی ندادیم، یکیش امانتداریه. اگر قاتل جدم امیرالمؤمنین یا قاتل جدم امام حسین با اون شمشیری که جدم را کشته یعنی امانت دهنده، قاتل امام، اون وسیلة امانت هم کشتن امام، به من امانت بدهد من قبول کنم خیانت نمی کنم بهش برمیگردونم. امانتداری خیلی خیلی تو روایات ما، راستگویی امانتداری. اگر کسی این را داشت شیعة اهل بیته. شک نکنید. اگه نداشت عبادتهاشم از بین میره. این وصیت دوم.
وصیت سوم ...
شریعتی:  دامنة امانتداری حاج آقا خیلی وسیعه
حاج آقا فرحزادی:  خیلی وسیعه. هر نعمتی که خدا به ما داده امانته.
شریعتی:  خاصّه مثلا این مسئولینی که مسئولیتی که بر دوششونه یک امانته باید حقشو ادا کنن.
حاج آقا فرحزادی:  بله همینطور است. من این هفته حتی آقای شریعتی پیامهایی را که از سمت خد برای من رسید که راجع به مردم آزاری حضرت سجاد در صحیفة سجادیه خدایا منو نگهدار هیچ مرد مؤمن، زن مؤمن مسلمان و مسلمه را اذیت و آزار ندم. خیلی پیام فرستاده بودن حاح آقا اینا را برای مسئولین بگید، برای اداره جات بگید، برای اینایی که مردم را ، را گُردة مردم سوار شدن ظلم اندر ظلم. یک پرونده ای که می‌شود یک ماه دو ماه حل بشود ده ساله میدونن طرف رو، قوة قضائیه، راست میگه منتهی مشکل ما این است که مسئولین با سمت خدا خیلی کار ندارن، یعنی موقع اداری فصل کارِشونه بقیه موقع ها هم دیگر نمی رسن البته توشون خدوم هست خدمتگذار هست ولی واقعا امانتداری را که ایشون اشاره کردن بالاترین امانت ها کسی که مسئولیت را می پذیره، به عنوان مدیر، سرپرست، وزیر، وکیل. آقا کسی که وکیل مردم می‌شود میلیونها نفر امانت گردنش گذاشتن. کسی که رئیس جمهور می‌شود، مسئول مملکت، هشتادمیلیون جمعیت باید فردای قیام جلوشو بگیرن جواب بدهد. آقا یک روایت عجیبی دیدم حضرت سلیمان نبی آخر پیغمبری است که میره بهشت. از بس که
شریعتی:  مُلک زیاد
آقای فرحزاد: ملک زیاد، همه را باید حلال، جواب بدهد. امانتداری دایره اش خیلی وسیعه.
شریعتی:  نکتة سوم
آقای فرحزاد:  سوم خیلی نکاتش مهمه. ومُرْهم بالسّکوت وترک الجدال فیما لا یَعْنیهم". امام هشتم به حضرت عبدالعظیم فرمود به شیعیان من سلام برسون بگو سکوت کنن، حرف کم بزنن. حالا من انشاءالله در هفته های آینده در بحث معرفت و خودشناسی، یکی از مهمترین راههای خودشناسی سکوته. ما خیلی زیاد حرف می زنیم. حدیث داریم اکثر اهل جهنم را زبان جهنمی می کنه. چون بیشتر گناهان مال زبانه، دروغ، تهمت، غیبت، اذیت، آزار، تحقیر، توهین. بعضی علما دویست تا گناه برای زبان آوردن. زبان، هرچی میتوانید سکوت. شما می دانید در مکتب ما سکوت عبادته؟ تو اصول کافیه، مادام العبد الساکتً خُطبَ محسنُ. چون خلاف میل آدم، مرحوم آیت الله نجفی می فرمایند شهوت که فقط ریاست و هوای و هوس و غریزة جنسی نیست، شهوت کلام، همش میخواد حرف بزنه، همش می خواد حرف برنه. وراجی کنه به قول ما، این بدهد. سکوت. مادامی که ساکتی براش حسنه، حسنه، حسنه ثواب می نویسن. اما وقتی که زبان بازکردی چی؟ کوره های آتش جهنم منفجر می‌شود. مگر ذکر خدا باشد، مگر تحلیل علم باشد، مگر اصلاح....، کَمه. بیشتر حرفها غیبت، تهمت، شایعه، چنین کرد، چنان کرد، به ما چه، به من چه. سکوت.
یک روایت زیبایی است از امام جواد (ع) فرمودن: "لو سكت الجاهل ما اختلف اسنان". اگر آدمهای جاهل ساکت می شدن تمام دعواها می خوابید. سکوت.
"مُرْهم بالسّکوت وترک الجدال فیما لا یَعْنیهم"
چیزایی که به ما مربوط نیست فایده نداره حالا کی چکار کرده به من چه. همسایة ما فلان، فامیل ما فلان، به من و شما چه ربطی دارد مگه کارهای دیگران را از من و شما می پرسن؟ هیچوقت ...
ترک الجدال فی ما لا یعنیهم. چیزایی که فایده نداره غیر مفیده ذکر بگیم، دعا کنیم. حدیث های خوب بخونیم، داستانهای زیبا بگیم.
ببینید من اشاره کنم به ماه ذیقعده. صلوات بر محمد و آل محمد مرحمت کنید.
الهم صل علی محمد و آل محمد و عجل فرجهم
ماه ذیقعده یک ویژگی ش این است که از ماههای حرامه. ذیقعده، ذیحجه، محرم. یک ماه هم ماه رجبه که جداست. ماه حرام یعنی چه؟ صریح قرآنه. منها اربعه الحُرُم. در ماه حرام با کافر حربی، یعنی اسرائیل اگه در حال جنگ با ما باشد یعنی مقابلة رسمی، ما باید در این چهار ماه بگیم آتش بس دستور صریحه، قًل قِتالٌ فیهِ کبیر. گناه بزرگیه. آقا در ماه حرام عزیزان من قرآن میگه حتی با کافر محارب، در حال جنگ واجب است آتش بس اعلام بکنید، نجنگید. جنگ این چهارماه باید تعطیل باشد. اما با خودی چی؟ با خودی غیرماه حرام هم حرامه. با خودی در ماه حرام، حرام اندر حرام اندر حرام اندرحرام. جائزه ما به همدیگه بد و بیراه بگیم؟ زیر پای همدیگه را خالی بکنیم؟ این جناح با اون جناح، این گروه با اون گروه، نمیدونم این طایفه با اون طایفه، خیلی بدهد. خیلی بدهد. من ندیدم تو روایات چیزی مثل اختلاف، تفرقه، مورد مذمّت قرار گرفته باشد و دل امامها را اِنقدر ناراحت بکند. پدر و مادرا اینو خوب درک می کنن بچه ها خواهر و برادرها با هم قهر کنن، به تیپ هم بزنن چی به سر پدر و مادر میاد؟ بیاییم دل امام زمان را شاد بکنیم. با هم دعوا نکنیم. زن و شوهرها، خواهر و برادرها، فامیلها، از همدیگه بگذریم، صلح و صفا داشته باشیم. آتش بس کامل باشد. حتی در ماه حرام کسی غیرعمد تصادف بکند منجر به جراحت یا قتل بشود دیه اش بالا میره، یک سوم دیه اضافه می‌شود. یعنی حتی سهو و خطا هم نباید باشد. آشتی کنیم آقاجون، گذشت کنین، ترک الجدال، ولش کن. سکوت کن.
یک روایتی خیلی تُنده آقای شریعتی خیلی تُنده روایتش، آخرین روایت از کتاب شریفِ تحَف العقول. از کتب معتبرة حدیثی ماست. امام صادق (ع) فرمودن: دو نفر مؤمن، دو نفر دوست ما با هم دعواشون می‌شود، حالا سرِ یک مسئله ای، یکی به دیگری ظلم میکنه اون طرف ناراحت می‌شود، دعوا و قهر و جدایی. این آقا مال خواهرش را خورده، مال یک مؤمنی را مثلا بالا کشیده یا مثلا پاشو لگد کرده، زد و خوردی شده، آبروی مالی، هرچی... یکی ظالمه یکی مظلوم. هر دو تا هم دوست اهل بیتن.
امام صادق فرمود: من از ظالم بیزارم. چرا آقا پای کسی را لگد کردی؟ چرا مالش را خوردی؟ چرا غیبتش را چرا؟ نکن این کار رو. بزرگترین گناه حق الناسه. بیشتر کسانی که قیامت گیرن، گیرِ حق الناسه. مواظب باشیم، دغدغه مون این باشد که حق الناس، مال مردم، آبروی مردم، این رستگاره شک نکنید. فرمود: من از ظالم بیزارم. خوب این تا اینجا مطابق قاعده است. این بعدیش خیلی تکون دهنده است.
امام صادق (ع) فرمودند: اکثر اوقات من از مظلوم هم بیزارم.
شریعتی:  از مظلوم
آقای فرحزاد:  از مظلوم. از مظلوم هم بیزارم. آقا من و شما یک مشکلی، دعوایی، ناراحتی داشتیم با هم قهر کردیم. از ظالم بیزارم، من باعث و بانی این دعوا شدم. تعدی کردم به حق دیگری...
شریعتی:  بله. مظلوم دیگر چرا؟
حاج آقا فرحزاد:  مظلوم. راوی هم همین سؤال براش بود. گفت آقاجان، یابن رسول الله، هذا ظالم، این ظالمه که ازش بیزارید درسته،  از مظلوم چرا بیزارید؟ فرمودن: این مظلوم از حق خودش صرف نظر کنه اختلاف و دعوا و قهر خاتمه پیدا میکنه. حالا مثلا یک خواهر و برادر ارث شون را یکی بالا کشیده یا کم بهش داده، هفتادسال با هم قهرن، بچه هاشون دیگر رفت و آمد نمی کنن، میگن ما راضی نیستیم. دو تا طایفه به تیپ هم زدن به خاطر مال دنیا. آقا شما مظلوم صرف نظر کنین دعوا، قائله ختم پیدا کنه. مال منو خورده روز قیامت به من برمیگردونن، ثواباشو میدن به من گناهای منو میدن، اون سرِ جاش هست. مال منو خورده یک چاله است اما چهل سال قهر و جدایی یک چاه عمیقه؛ گناهش بیشتره. مواظب باشین، گذشت کنین. گذشت کنین. یک پرونده چهل ساله هی میرن و میان، هی میرن و میان. بابا ولش کن دیگر، به خدا واگذار کن اگرم دلت نمیاد ببخشی. گذشت. گذشت. این لااقل اون طرف مقابل کوتاه بیاد، ولش کن دیگر، هی کِش....، بعدم یک نکتة دیگر هم مهمه اینجا بنده آقازاده بودم پای کسی را لگد نکردم او پای منو لگد کرده او شده ظالم من شدم مظلوم. اما صد جای دیگر هم من پای کسی را لگد کردم. می‌شود کسی بگوید من غیبت نکردم؟ پشت سرِ کسی حرف نزدم؟ اشتباهی مال...  نه ممکنه خیلی جاها هم ما ظالمیم حالا اینجا مظلوم قرار گرفتیم. بگذریم، گذشت کنیم تا گذشت کنن. اختلاف و دعوا را اهل بیت دو نفر که با هم قهر میکنن پیغمبر خدا فرمود به آتش جهنم نزدیکترند" کانا خارجِینِ مِنَ الاسلام". از اسلام بیرون رفتن.
پس سفارش بعدی امام هشتم (ع) این است که امر کن به سکوت، ترک جدال. جدال یعنی بگومگو، جر و بحث کردن. اِنقدر ما روایت داریم"اتْرُكِ الْمِرَاءَ وَ إِنْ كُنْتَ مُحِقّاً" ولو صد در صد حق با توئه اختلاف و جنگ و جدال را بگذار کنار. خدا تو را نجات میده.
وصیت بعدی.  وصیت کن به آنها: " و  إِقْبَالِ بَعْضِهِمْ عَلَی بَعْضٍ وَ الْمُزَاوَرَة ".
آقا صله رحم ها ضعیف شده، دید و بازدیدها ضعیف شده، حالا ایام کرونا عذر داشتیم ولی الان که کرونا نیست پدر و مادر، خواهر و برادر، فامیل، صلة رحم. فرمودن امر کن به دوستان و شیعیان من، را به همدیگه بکنن به دیدار همدیگه برن. زیارت مؤمنین، جلسات خانوادگی، صلة رحم، که این دید و بازدید، امام هشتم فرمود: فَاِن الذالک قربتَ و الیَّ. باعث می‌شود به من امام هشتم اینا نزدیک بشن.
شریعتی:  امام رضا دوست دارد ما را اینجوری ببینه.
آقای فرحزاد:  احسنت، دو تا دل که به هم نزدیک می‌شود امام هشتم حاضره، سومیش امامه. بعدش هم خیلی تهدید تُندیه. "ولا یشغلوا أنفسهم بتمزیق بعضهم بعضاً، فإنّی آلیتُ على نفسی أنّه مَن فعل ذلک وأسخط ولیّاً من أولیائی دعوتُ الله لِیعذّبه فی الدنیا أشدّ العذاب، وکان فی الآخرة من الخاسرین."
آقا این امام رئوف میفرماید ها! امام مهربانی ها میفرماید. می فرماید: به شیعیان، به دوستان، به عزیزانم بگو خودشون را مشغول نکنن زیر پای همدیگه را خالی بکنن، تخریب بکنن. چرا ما اینطوری شدیم بعضیامون؟ از صبح که پامیشه میخواد همکارش، رفیقش، فامیلش، دوستش، این اصولگرائه، اون اصلاح طلبه. اصلا بین اصولگراها به خون هم بعضیاشون تشنه ان. حالا من این کاندیدا را دوست دارم اون یک کاندیدای دیگر جنگ و دعوا بکنیم. یک خانمی می گفت تو خانة ما جنگ اندر جنگه. این دو تا بچة من با شوهر من طرف اون کاندیدائن، دو تا بچة من با من این طرفیم. همش جنگ. بابا ول کنین اینا رو. شیطان همین را میخواد. شیطان بین دو نفر را دعوا میندازه میره قفا می خوابه میگه همه خوبی ها را دیگر من انجام دادم. همه شرها را به پا کردم. دست بردارید از این اختلافات. امام هشتم فرمود: خودتون را مشغول نکنید به درگیری یکدیگر و تخریب یکدیگر. من قسم خوردم به خودم، امام رئوف می فرماید، امام هشتم، من قسم خوردم به خودم اگر کسی باعث تفرقه و اختلاف  بشود و دوستی از دوستان من را ناراحت کنه، آبروش را ببره، آزرده بکند من نفرینش می کنم در دنیا اشدّ عذاب و در آخرت جزو زیانکاران باشد.
شریعتی: الله اکبر
آقای فرحزاد:  خیلی عجیبه ها ! اگر بدونیم این موج گناه دل امام را به درد میاره، دل امام را ناراحت می کنه.
شریعتی:  اون هم چه امامی!!
فرحزاد:  چه امامی! بعد هم فرمودن: و عرّفهم، به اونا بفهمون، به عبدالعظیم حسنی گفتن خدا محسنین شما را می آمرزه، از گنهکارهای شما می بخشه، تجاوَزَ عن م.....  مگر اونهایی که مشرک، شرک به خدا داشته باشن، یا ولی ای از اولیای من را ناراحت بکنن، یا نیت سوء در باره دوستان ما داشته باشن، اونها را خدا نمی آمرزه مگر اینکه از نیت بد دست بردارن. نخوان به کسی ضرر بزنن. اگر کسی که نیت بد دارد میخواد دوستان ما را آزرده بدهد، روح ایمان از قلبش بیرون میره وَ خَرَجَ عن ولایتی، از ولایت من میره بیرون. وَ لم یکن لهُ نصیبِ لِولایتنا. آدمهایی که به تخریب دوستان اهل بیت، مؤمنا مشغول می‌شوند، مخصوصا تو این فضای مجازی، رصد میکنن یک عیبی ایرادی ببینن آبروی طرف را ببرن زمینش بزنن یا بین خانواده ها اختلاف و دعوا ایجاد بکنن. امام هشتم فرمود از ولایت من خارج می‌شود، نصیبی از ولایت من نداره و اَعوذُ بالله، من از این به خدا پناه می برم. انشاءالله خدا توفیق بدهد. من خیلی سریع مرور میکنم وصیتهای امام هشتم:
1: بعد از سلام، راههای نفوذی شیطان را ببندید.
2:راستگویی، امانتداری
3: سکوت، جر و بحث نکنید. دعوا شد سکوت کن. طرف می فهمه حق با شماست دعوا می-خوابه.
 به دیدار همدیگه بریم به امام هشتم نزدیک میشیم
به تخریب یکدیگر مشغول نشیم که امام هشتم نفرین کردن در دنیا و آخرت گرفتار خواهد شد.
شریعتی:  بسیار خوب. حاج آقا خیلی ازتون ممنون و متشکرم.
سپاسگزارم این وصیت امام رضا بود و توقع شون از تک تکِ ما. انشاءالله خداوند توفیق به عمل، به دانسته هامون را به همه مون عنایت بکند به  برکت صلوات بر محمد و آل محمد
اللهم صل علی محمد و آل محمد و عجل فرجهم.