اپلیکیشن شبکه سه
دریافت نسخه اندروید

مشاهده محتوا

96-01-01-آيت الله ناصري - توجه به نعمت‌هاي الهي


برنامه سمت خدا
موضوع برنامه: توجه به نعمت‌هاي الهي
كارشناس: آيت الله ناصري
تاريخ پخش: 01-01-96

بسم الله الرحمن الرحيم و صلي الله علي محمد و آله الطاهرين
بي‌تو اينجا همه در حبس ابد تبعيدند *** سالها هجري شمسي همه بي‌خورشيدند
سير تقويم جلالي، به جمال تو خوش است *** فصل‌ها را همه با فاصله‌ات سنجيدند
تو بيايي همه ساعت‌ها و ثانيه‌ها *** از همين روز، همين لحظه، همين دم عيدند

شريعتي: سلام مي‌کنم به روي ماه همه شما. فرا رسيدن سال 1396 مبارکتان باشد. خيلي خوشحاليم که در اين سال هم با سمت خدا خدمت لحظات ناب و نوراني شما هستيم. خدمت بيننده‌ها و شنونده‌هاي برنامه سلام مي‌گويم. فرا رسيدن بهار طبيعت را تبريک و شادباش مي‌گويم. همينطور که قبلاً هم گفته بودم، در اين سه روز ابتدايي که خدمت شما هستيم توفيقي شد به همراه دوستان عازم شهرستان باشيم. از همين‌جا يک سلام ويژه و مخصوص به همه‌ي اصفهاني‌هاي عزيز دارم. خدمت حضرت آيت الله ناصري رسيديم و از حضور گرم و انفاس قدسي ايشان استفاده کرديم. ديدار بسيار دلپذيري براي من و همه دوستان ما بود. گوشه‌هايي از اين ديدار و نکاتي از صحبت‌هاي حاج آقاي ناصري را در روزهاي ابتدايي سال به عنوان عيدي سمت خدا تقديم نگاه شما مي‌کنيم. دعوت مي‌کنم همراه ما باشيد و صحبت‌هاي حاج آقاي ناصري را با دل و جان بشنويد. سلام عليکم و رحمة الله.
آيت الله ناصري: سلام عليکم و رحمة الله.
شريعتي: خيلي خوشحاليم که حسن مطلع امسال سمت خداي ما زيارت شما و ديدار شما بود. توفيقي شد خدمت شما برسيم. با توجه به مشغله و کسالتي که داريد، همين‌جا دعا مي‌کنم که خداوند انشاءالله به حضرت آيت الله ناصري عافيت کامل عنايت کند. خيلي از بيننده‌ها و شنونده‌‌هاي ما مشتاق هستند که در آستانه‌ِ سال جديد و روزهاي ابتدايي سال از شما بشنوند و نکات ارزشمندي که مي‌فرماييد.
آيت الله ناصري: (دعاي سلامت امام زمان) انشاءالله خداوند آنچه خير و صلاح است و استفاده‌ي دوستان امام زمان و بنده‌هاي خدا است مقدر بفرمايد. سال نو را ميمون و مبارک قرار بدهد و مشمول عنايات حضرت حق باشيم. شرمنده‌ايم که سالي از عمر ما گذشت و سودي و استفاده‌اي و بهره‌اي از اين سال گذشته‌ها عايد ما نشد. در سال آينده هم اميدواريم خداوند تفضّلاً و ترحّماً ما را موفق بدارد و سال جديد براي شيعيان اميرالمؤمنين و دوستداران ولايت ميمون و مبارک باشد و سال خوبي باشد. اين سال آخرين سال غيبت کبري باشد و در اول سال آينده، اول سال ظهور حضرت باشد و مورد عنايت خاصه حق قرار بگيريم و غم و غصه شيعه در غيبت را تبديل به خرسندي بکند. ليکن انسان حساب کند ببيند چه کرده است؟ يک سال از عمرش گذشت. در اين يک سال چه کردم؟ چه سودي و مقام و رتبه‌اي در اين سال عايد آيت الله ناصري شده است؟ آيا براي خدا عملي انجام داده است؟ اين همه نعمت‌هايي که خداوند نصيب او کرده است و از صحت و سلامتي و بقاء در مملکت امام زمان با امنيت و مديريت مقام معظم رهبري به سلامتي عمرش را طي کرده است، در يک سال چه عايداتي داشته است؟ ليکن بنده که خودم هرچه فکر مي‌کنم، سالي که گذشته است عايداتي براي آخرتم سراغ ندارم. عملي انجام داده باشم که مورد قرب به حق و رضايت امام زمان باشد در خودم سراغ ندارم.
اينطور که اهل‌بيت فرمودند، آخر سال است و در آخر سال انسان توجه و توسلي داشته باشد و با خدا خلوت کند، حقيقت مطلب را بگويد. خدايا من در اين سال بندگي تو را نکردم. آنچه وظيفه يک بنده نسبت به مولايش بوده است، انجام نداده‌ام. مرا مورد عفو و بخشش قرار بده که انشاءالله در سال آينده زير پرچم ولايت و نظام و مقام رهبري بتوانم بندگي تو را انجام بدهم. يک توبه از اعمال گذشته و تصميم بر اينکه انشاءالله در سال آينده بتوانيم بندگي خدا را بکنيم. همه ما مي‌گوييم: ما بنده خدا هستيم. از هرکس سؤال کنيد، مي‌گويي: تو که هستي؟ مي‌گويد: بنده خدا هستم! ليکن اين مطلب خلاف است. دروغ محض است. ناصري بگويد من بنده خدا هستم يا غير ناصري فرقي نمي‌کند. هر کدام از ما مي‌گوييم: ما بنده خدا هستيم، خدا مي‌گويد: اين همه نعمت‌هايي که به تو دادم، نعمت‌هاي شخصي و عمومي به تو دادم، غرق نعمت‌هاي من بودي. يک روز بندگي مرا کردي؟ چه جواب بدهم؟ بين خودم و خداي خودم متحيّر هستم.
همه مثل هم هستيم. شما نگاه کنيد خداوند نعمت‌‌هايي که به ما داده است «وَ إِنْ تَعُدُّوا نِعْمَتَ اللَّهِ لا تُحْصُوها» (ابراهيم/34) قابل احسان است. همينطور که سعدي گفته است: هر نفسي که فرو مي‌رود، ممد حيات است و چون برمي‌آيد مفرح ذات است. پس در هر نفسي دو نعمت موجود است. چه کسي از اين مي‌تواند برهد؟ ما غرق نعمت هستيم. چقدر کارخانه در وجود ناصري به کار رفته است؟ اينجا نشستم و دارم در محضر شما صحبت مي‌کنم. دويست کارخانه، کمتر و بيشتر در وجود ناصري هست. هرکدامش ميلياردها ارزش دارد. قلب انسان، کبد انسان، ريه انسان، کليه انسان، معده انسان، چشم و گوش و عقل انسان، اينها هرکدام يک دنياست. من طلبکار بودم که خدا مرا ناصري خلق کند؟ يک چيز ديگري خلق مي‌کرد. حالا که تصميم گرفت ناصري را خلق کند، مگر نمي‌توانست کر و کور و لال و عقب افتاده خلق کند؟ الآن هم که صحيح و سالم خلق کرده است، مگر نمي‌تواند از او بگيرد؟ در هر دقيقه چند بار قلب من باز و بسته مي‌شود؟ 75 مرتبه در هر دقيقه اين قلب باز و بسته مي‌شود که خون رساني به اعضاي بدن انجام شود. کار ريه چيست؟ کليه، کبد، مثانه، چشم.
شريعتي: مشکل امروز ما کجاست؟ چه مي‌شود ما از همه نعمت‌ها غافل مي‌شويم؟
آيت الله ناصري: يکي از علت‌ها مجالست‌هاي نامناسب و يکي غذاهاي نامناسب است. شما ملاحظه کنيد «پسر نوح با بدان بنشست، خاندان نبوتش گم شد» ارتباطات با نا اشخاص و افراد نامناسب در وجود ما تأثيرگذار است. مگر پيغمبر اکرم نفرمود: «المجالسة مؤثره» همينطور که دو نفر با هم مي‌نشينند، ارواح هرکدام در مسيرش قوي‌ تر است، روح اين طرف را هم جذب مي‌کند. لذا نبي اکرم(ص) براي مجالست‌هايي که مي‌کردند، روزي هفتاد مرتبه استغفار مي‌‌کردند. هفتاد مرتبه استغفرالله، هفتاد مرتبه اتوب الي الله مي‌گفتند. از مجالست‌ها و ارتباط با افراد غير مناسب، لقمه‌هاي حرام که يک لقمه حرام اگر انسان بخورد تا چهل روز اثرش در وجود انسان هست و انسان را از خدا دور مي‌کند. يکوقتي حجاب مي‌شود. مجالست با افراد نامناسب حجابي براي انسان ايجاد مي‌کند. جلوي هر راهي را مي‌گيرد. غذاهاي نامناسبي که مي‌خورم حجابي مي‌شود. روايت متعدد در اين زمينه از اهل‌بيت نقل شده است. انسان بايد عبد باشد و بنده خدا باشد. آنچه خدا بر من واجب کرده است، انجام بدهم. معناي عبد اين است. انسان خودش را مالک چيزي نمي‌داند. يعني حق تملک ندارد. هرچه دارد براي خداست. متعدد روايات در اين زمينه داريم.
از اهل‌بيت عصمت و طهارت نقل شده است که انسان هيچ نيست. برهنه آمده و هنگام رفتن با دو متر پارچه مي‌رود. مالکيت يعني چه؟ همه چيز براي خداست. ما چيزي نداريم. فقط اعمال ما براي ماست. آنچه ناصري در خارج يا در داخل عمل کرده است، همه عکسبرداري مي‌شود. چشم اول کاري که مي‌کند عکسبرداري مي‌کند. همين زمان ما که اين اوضاع هست و بي‌حجابي هست، جوان‌هاي ما به فساد کشيده مي‌شوند خواه و ناخواه! چشم ما اول کاري که مي‌کند شايد حدود هفتاد کار از آن بيايد. اول کارش عکسبرداري است. فوري عکس برمي‌دارد و به مغز انتقال مي‌دهد. مغز به قوه حافظه انتقال مي‌دهد. قوه حافظه اينجا بايگاني مي‌کند، هرموقع بخواهد نشانش مي‌دهد. زبان هم همينطور است. زبان هم يک تکه گوشت بيشتر نيست. از همين زبان حدود پنجاه، شصت کار برمي‌آيد.
همين امسال، آخر سال انسان بخواهد يک کاري کند، بسيار خوب است. ناصري تصميم دارد اين کار را بکند. يک بار با خدا خلوت کند، راست بگويد و دروغ نگويد. دو رکعت نماز بخواند. خدايا يک سال از عمرم گذشت، ممنون و متشکرم به من عمر دادي. صحت و سلامتي دادي. يک اعمالي را انجام دادم و اشتباهاتي را کردم و از اين اشتباهات هم توبه مي‌کنم. طلب مغفرت مي‌کنم. مرا عفو کن. تصميم دارم در آينده مخالفت تو را نکنم. پروردگارا به جان امام زمان قسم اگر ناصري راست بگويد، توبه کند و حق الناسي نداشته باشد، حق الله هم نباشد، خدا صاف مي‌کند انشاءالله! حق الله نباشد و حق الناس هم اگر هست پرداخت کند. خدا او را عفو مي‌کند. آن دو رکعت نماز را که خواند و اظهار عجز به درگاه خدا کرد، خدا او را مي‌بخشد. همه را رفع مي‌‌کند و يک پرونده جديد در سال آينده برايش مهيا مي‌کند به حدي که بعضي ملائکه تعجب مي‌کنند که اين يک گناه در پرونده‌اش موجود نيست.
شريعتي: قطعاً شما هم مثل من لذت برديد. البته نفس کشيدن در هوايي که آيت الله ناصري نفس مي‌کشند و اين ديدار چهره و زانو به زانو نشستن در محضر ايشان خيلي باصفا است و جاي همه شما خالي بود. انشاءالله خداوند به همه ما توفيق بدهد که قدر اين نازنينان را بدانيم و از محضرشان استفاده کنيم. اين اولين عيدي و حسن مطلع برنامه سمت خدا بود. همين‌جا آرزو مي‌کنم اين لحظات و دقايقي که قرار است در سال جديد همراه هم باشيم و در محضر علماي گرانقدر ما، لحظات مفيد و ارزشمندي باشد. اگر احياناً نتوانستيد برنامه را ببينيد، فايل صوتي برنامه را دوستان ما در کانال برنامه سمت خدا قرار مي‌دهند.
«والحمدلله رب العالمين و صلي الله علي محمدٍ و آله الطاهرين»