اپلیکیشن شبکه سه
دریافت نسخه اندروید

مشاهده محتوا

92-10-17-حجت الاسلام والمسلمين قرائتي- چگونه به نماز دعوت کنيم؟

92/10/17

سوال – چگونه خانواده و ديگران را به نماز دعوت کنيم ؟

پاسخ – چرا نخود خام نمي خورند؟ علت اين است که نخود را بايد پخت تا نرم شود و بعد آنرا خورد. قرآن مي فرمايد: نماز سنگين است مگر براي خشوع کنندگان. خشوع يعني نرم. پس نماز سنگين است مگر براي انسان هاي نرم. پس بايد نماز را نرم کرد و ديگران را به آن دعوت کرد.

حالا چگونه افراد را نرم کنيم؟ يکي از راه هاي نرم کردن افراد اين است که محبت ها و الطاف و نعمت هاي خدا را بشماريم. دختري به حرف مادرش گوش نمي دهد، مادر محبت هاي خودش را براي او مي شمارد تا دختر نرم بشود. پسري حرف پدرش را گوش نمي دهد، پدر مي گويد که من براي هزينه ي دانشگاه و ... پول داده ام يعني محبت هايش را به فرزندش مي گويد تا او نرم بشود. در قرآن داريم :مادر نُه ماه شما را حمل کرده و دو سال شما را شير داده است .پس راه اينکه فرزند نسبت به پدر و مادر نرم بشود اين است که آنها محبت هايشان را گوشزد کنند.

اگر فردي که سخنراني مي کند، ساعاتي را که مطالعه کرده و وقتي را که براي اين کار گذاشته و زحمتي را که کشيده به مرم بگويد، آنها بهA  حرف هايش گوش مي دهند. ما بايد الطاف خدا را براي مردم بگوييم. نعمت چشم، ابرو، مو و ...اگر اشک ما شور نبود، چشم ما که از پي است خراب مي شد. اگر گوش ما مثل پيشاني صاف بود، ما جهت صدا را تشخيص نمي داديم. نعمت هاي خورشيد، حرکت زمين، بهار ،زمستان، برف ،کوه و ... را بشماريد. توجه به نعمت هاي خدا ما را خاشع مي کند.

گاهي فردي در مي زند و شما نمي خواهيد که در را باز کنيد ولي فکر مي کنيد که او زحمت کشيده، از راه دور آمد بنابراين در را باز مي کنيد. شخصي مي گفت که چون من خودم قالي بافته ام و زحمات آنرا مي دانم، هيچ وقت با کفش روي قالي نمي روم. شهرداري عکسي را گذاشته بود که در آن پيرمردي خميده آشغال ها را جمع مي کرد و اين عکس نشان مي داد که بخاطر بي ادبي بعضي ها، بايد فردي از راه دور بيايد ،خم بشود، گرما و سرما را تحمل کند ،گرد و خاک را تحمل کند تا آشغال ها را جمع کند. وقتي انسان اين عکس را مي ديد دلش مي سوخت. اين نشان مي دهد که ما خيلي بي اعتنا هستيم. حدود سي صد گروه روي گندم کار مي کنند تا آنرا تبديل به نان بکنند. از نظر ما سه گروه کشاورز، آسيابان و نانوا ،در درست شدن نان دخيل هستند که اين اشتباه است. اگر ما به اينها توجه کنيم نان را اسراف نمي کنيم.

خدا مي فرمايد که تو بي انصاف هستي که دو ساعت با مخلوق حرف مي زني ولي ده دقيقه با خالق صحبت نمي کني. خدا دو تا دوربين رنگي به ما داده است(چشم ها)، بيني هوا خشک را مرطوب مي کند، گرد و خاک را مي گيرد و هواي سرد را گرم مي کند.بايد بخاطر اين نعمت ها خدا را شکر کرد.

ما بايد نعمت هاي خدا را به انسان ها بگوييم تا آنها شرمنده ي خدا بشوند. وقتي خانمي حامله است حتي خداوند فکر شير فرزندي که مي خواهد به دنيا بيايد را کرده است. سينه ي مادر توي دهان بچه مي رود. و بچه مکيدن را مي داند.

در قرآن داريم :آيا يک جفت چشم به شما نداديم، آيا به شما زبان و يک جفت لب نداديم؟ آيا براي شما کوه ها را خلق نکرديم؟ ما براي بعضي از نعمت هاي خدا حتي يک الحمدلله هم نگفته ايم. خدا با حلم با ما رفتار مي کند. هيچ کس بخاطر غلطيدن در خواب خدا را شکر نمي کند. زيرا اگر انسان در خواب غلط نزند ديگر نمي تواند صبح از خواب بيدار بشود زيرا بدنش فلج مي شود. کلمه ي غلطيدن در قرآن هم آمده است.

خدا مي فرمايد که شما شکر يک نعمت را هم نمي توانيد بجا بياوريد. مثل نعمت گندم. تمام دکترها اگر جمع بشوند نمي توانند مايعي مثل خون يا شير مادر درست کنند. اگر مادر را از جامعه حذف کنيم، هيچ جايگزيني نمي توان براي آن پيدا کرد. اين اشتباه است که مهدکودک را جايگزين مادر مي کنند.

راه ديگر براي تشويق به نماز، گفتن اسرار نماز است. گاهي ما دوست نداريم غذايي را بخوريم ولي وقتي به ما مي گويند که اين غذا ويتامين و پروتئين دارد و فلان خاصيت را دارد، آنرا مي خوريم. گاهي اوقات ما اسرار نماز را نمي دانيم. البته در نماز ميليون ها نکته وجود دارد که ما هنوز نفهميده ايم. مثلا وقتي زلزله مي آيد مي گويند: نماز آيات بخوانيد يا وقتي باران نمي بارد ،مي گويند :نماز باران بخوانيد. خواندن نماز چه تاثيري در زلزله و باران آمدن دارد. ترکيبات نماز چيست؟ وقتي فرزندي متولد مي شود مي گويند که در گوش او اذان بگوييد. وقتي فردي مي ميرد مي گويند: نماز ميت بخوانيد.

کتاب هاي اسرار نماز را بخوانيم. حداقل يک کتاب اسرار نماز داشته باشيم. کتاب هاي نماز تنوع زيادي دارد. امسال ستاد نماز، 25 جلد کتاب چاپ کرده است. پس آشنايي با اسرار نمازهم مهم است.

راه کار بعدي اين است که پدر و مادرها نماز را زيبا بخوانند. اگر دختري ببيند که مادرش هنگام نماز سرش را شانه مي زند، به خودش عطر مي زند. و لباس شيک پوشيد ،به مادرش مي گويد که من هم مي خواهم نماز بخوانم. زيرا اين کار برايش جاذبه دارد.

وهابي ها مي گويند که چرا شما گنبد و بارگاه مي سازيد. درحاليکه آنها زيارت را قبول دارند. ما مي گوييم که زيارت بِر است و مي خواهيم آن منطقه با آب و فرش آبادتر بشود. يعني کسي که به زيارت مي رود بايد جاذبه اي وجود داشته باشد که دفعات بيشتري به زيارت بيايد. پس اين کار اشکالي ندارد. اگر به کار خير رونق بدهيم اشکالي ندارد. بايد نماز را زيبا قرار بدهيم.

در قرآن داريم که وقتي به مسجد مي رويد خودتان را زينت کنيد. پول عطر پيامبر ما بيشتر از پيراهنش بود. ولي الان پيراهن عروس گرانتر از عطر عروس است. يعني پيامبر هزار و چهارصد سال پيش (که مرد هم بود)، از عروس هاي شيک الان جلوتر بود. در زمان جاهليت پول عطر پيامبر بيشتر از لباسش بود.

اگر همه زيبا به مسجد بروند اينکار باعث جاذبه مي شود. اگر اذان گوي مسجد خوش صدا و مسجد تميز باشد، باعث جذب جوانان به مسجد مي شود. در قرآن از حضرت ابراهيم، حضرت اسماعيل، حضرت زکريا و حضرت مريم بعنوان خادم هاي مساجد نام برده است. يک نماز ورشکسته جاذبه ندارد.

درخراسان رضوي مدرسه اي بود که همه ي دانش آموزان در نماز شرکت مي کردند در حاليکه اين کار اجباري يا تشويقي نبود. زيرا رئيس دبيرستان صداي خوبي داشت و اذان مي گفت. دبيرها در صف اول مي ايستادند و نمازخانه هم زيبا بود. اگر يک فوتباليست به مسجد برود تمام بچه هايي که فوتبال دوست دارند به مسجد مي روند. مي توان از جايزه به نفع دين استفاده کرد. داريم که در شب جمعه ميوه بخريد که بچه ها با شب جمعه آشنا بشوند. تشويق ها، تسهيلات و ارتباطات مان را در مسجد قرار بدهيم.

پيامبر فرمود: هر کس داراي فرزند شد ،يا فوت کرد به من خبر دهيد. من بايد آمار را داشته باشم. روزي زن فقيري که مسجد را جارو مي کرد فوت کرد و اين خبر را به پيامبر ندادند. بعد که پيامبر فهميد با عده اي به سر قبر آن پير زن رفت .بخاطر اين رفتار پيامبر تمام نسل اين پير زن مسجدي شدند. اينها جاذبه ي نماز است.

البته بعضي ها هستند که ما هر کاري بکنيم براي نماز نمي آيند. خدا مي فرمايد: بعضي ها اگر هزار تا معجزه هم ببيند مي گويند :سِحر است .عده اي خودشان را به خواب زده اند و نمي خواهند بيدار شوند. فرد خوابيده را مي توان بيدار کرد ولي فردي که خودش را به خواب زده نمي توان بيدار کرد.

سوال – صفحه 565 قرآن کريم را توضيح بفرماييد.

پاسخ- شخصي باغي داشت که از ميوه هاي آن به فقرا مي داد. اين فرد فوت کرد وA  وارثان او تصميم گرفتند که از ميوه هاي باغ به فقرا ندهند. تصميم گرفتند که در سحر قبل از طلوع آفتاب ميوه ها را بچينند تا کسي خبردار نشود. وقتي سحر به باغ رفتند، ديدند که باغ خاکستر شده است. آنها نيت کردند که چيزي به فقرا ندهند و خدا هم به آنها چيزي نداد. در دنيا اگر نيت بد بکنيم چوب آنرا مي خوريم. مي گويند: در آخرت نيت گناه ،گناه نيست.

چون مردم خشوع ( نرمي) ندارند، نماز سنگين است. براي نرم کردن بايد نعمت هاي خدا را بشماريم و راز و رمز نماز را بفهميم. در رکوع مي گوييم: سبحان ربي الاعظيم و بحمده ولي وقتي به سجده ي رويم مي گوييم:A  سبحان ربي الاعلي و بحمده . نماز ماکت همه ي خوبي هاست. رمز سجدهA  اول اين است که شما اول خاک بوديد و بعد از خاک، غذا درست شد و بعد نطفه و انسان بوجود آمد .وقتي سر از سجده بلند مي کنيم يعني به دنيا آمديم. سجده ي دوم يعني اينکه به درون قبر مي رويم و وقتي سر بر مي داريم يعني زنده مي شويم. نماز داراي کد است. الله اکبر، نيت ،رکوع و سجود آن کد است.

امام سجاد (ع) در دعاي ابوحمزه ي ثمالي يازده دليل براي لذت نبردن از نماز بيان کرده است. در اين دعا داريم :از بس که چرت و پرت گفته ايم، حال نماز نداريم. چشمي که گناه مي کند توفيق ديدن امام زمان(عج) را ندارد. از صبح تا ظهردر مورد دنيا صحبت مي کنيم بخاطرهمين هنگام نماز ظهر نمي توانيم وارد نماز بشويم و لذت ببريم.

راه ديگر براي نماز خوان کردن تهديد است. از جهنميان مي پرسند: چرا جهنمي شديد؟ آنها مي گويند که ما نماز نمي خوانديم. گاهي بايد با فرزند برخورد کرد. ما نبايد با افراد خوب و بد يک رفتار بکنيم. ما بايد هم محبت داشته باشيم و هم خشونت وهر کدام بايد سر جايش باشد.

گاهي فرزند به حرف پدر و مادرگوش نمي دهد .آنها بايد ببيند که حرف چه کسي روي فرزند آنها اثر دارد ،از او بخواهند که در مورد نماز با او صحبت کند. مثلا گاهي پدر مريد فردي است و به حرف او گوش مي دهد. جوان مي تواند از آن فرد بخواهد که در مورد ازدواجش با پدرش صحبت کند.

خدايا به ما توفيق بده که همه ي اسلام را درست بشناسيم، مزه ي آن را بچشيم، به آن عمل کنيم و به نسل نو منتقل کنيم، غفلت هاي گذشته ي ما را ببخش و بيامرز.