اپلیکیشن شبکه سه
دریافت نسخه اندروید

مشاهده محتوا

92-05-15-حجت الاسلام والمسلمين قرائتي- توبه

92/5/15

بي تاب تر از جان پريشان در تب ،بي خواب تر از گردش هذيان بر لب ،بي روئيت روي او بلاتکليفم مثل گل آفتابگردان در شب.

سوال – در مورد توبه و مراحله آن توضيحاتي بفرماييد.

پاسخ – در مناجات داريم: دري بنام توبه باز کرده اي و اگر کسي نيايد مقصر خودش است. ماه رمضان درحال اتمام است ولي در همين مدت کم باقي مانده هم مي توان جبران کرد. داريم که هرکس سه روز آخر ماه شعبان را روزه بگيرد خداوند آنچه را که در ماه شعبان از دست داده است را به او مي دهد. داريم که در شب عيد فطر خداوند مي بخشد به اندازه ي تمام روزهاي ماه رمضان که گناهکاران را بخشيده. اين روايت نشان مي دهد که شب عيد فطر شب بزرگي است.

يکي از مراتب توبه اين است که انسان قلباً پشيمان شده باشد. توبه از گناه راه خاصي ندارد .امام رضا(ع) مي فرمايد: کسي که به زبان استغفرالله مي گويد ولي قلباً پشيمان نشده است مثل اين است که خدا را مسخره مي کند. گاهي صاحبخانه غذايي درست مي کند و ميهمان آنرا دوست ندارد. صاحبخانه ناراحت است که چرا ميهمان آن غذا را نخورد. ما بايد غصه بخوريم که چرا مردم را راضي کرديم ولي خالق را راضي نکرديم. همه مي خواهند کاري بکنند که مردم را راضي کنند.

چرا ما به دنبال راضي کردن خالق نيستيم؟ چرا وقتي با خالق صحبت مي کنيم حواس مان پرت است ولي ساعت ها با مخلوق صحبت مي کنيم و حواس مان جمع است؟ انسان به دنبال بي نهايت است زيرا روح ما بي نهايت است. پس پشيماني قلبي مرحله ي اول است. در مناجات داريم :خدايا اگر توبه پشيماني است من پشيمان هستم.

مرحله ي بعدي جبران است. در قرآن همراه با توبه ،عملي بيان شده است. مثلا توبه کنيد و ايمان بياوريد يا عمل صالح انجام بدهيد .پس بعد از توبه، بايد کاري انجام داد.

در قرآن داريم که انساني که توبه مي کند بدي هايش به خوبي تبديل مي شود. چطور اين امکان دارد؟ آب کثيف به باغچه مي رود و تبديل به گل مي شود. پس مي شود بدي ها به خوبي تبديل بشود همان طور که آب بدبو به گل خوش بو تبديل مي شود.

دعاي اولياء خدا براي مردم موثر است. قرآن مي فرمايد: اگر پيامبر در حق مردم دعا کند دعايش موثر است. امام رضا(ع) به يکي از يارانش نوشت که در آن قوم بمان زيرا خداوند بخاطر تو بلا را از قوم تو دور مي کند همان طور که بخاطر قبر امام کاظم(ع)، بلا از بغداد دور مي شود. زماني قوم لوط گرفتار گناه لواط شدند. خداوند دستور داد که شهر زير و رو بشود. فرشته ها به خداوند گفتند که از اولياء تو(لوط) در شهر است ،ما چطور شهر را زير و رو کنيم. خداوند بخاطر آبروي اوليائش بلا را از منطقه برمي دارد.

قرآن مي فرمايد: ما مي دانيم که لوط در شهر است ولي قبل از عذاب به او دستور مي دهيم که از شهر بيرون برود. گاهي خداوند بخاطر عالم رباني در يک منطقه ،دفع عذاب مي کند.

وقتي برادران يوسف او را در چاه انداختند متوجه گناه شان شدند و از پدرشان خواستند که براي آنها استغفار کند. قرآن مي فرمايد: فرشته ها براي ما دعا مي کنند. بين آسمان و زمين يک داد و ستد وجود دارد. ما بايد ايمان بياوريم و فرشته ها بايد براي ما استغفار کنند. درماه رمضان همه ي فرشته ها روي زمين مي آيند يعني آسماني ها به زمين مي آيند و عبادت زميني ها به آسمان مي رود. در قرآن داريم: حرف هاي خوب بالا مي رود و فرشته ها به پايين مي آيند.

گفتند که قبل از پيامبر، اعراب به فکر شب، شعر، شهوت و شراب بودند ولي بعد از آمدن پيامبر آنها به مراتب بالاتر رفتند.

يکي از راه هاي توبه اين است که ما بايد همديگر را هم ببخشيم. قرآن مي فرمايد: بايد همديگر را عفو کنيد، مگر دوست نداريد که خدا شما را ببخشد؟ ،پس شما هم مردم را ببخشيد. داريم :بگذريم تا از ما بگذرند .

راه ديگر خواندن نماز است. نماز باعث بخشش گناهان است. قرآن مي فرمايد: نماز را بپا داريد نماز گناهان را از بين مي برد. نماز به نهر آبي تشبيه شده است که انسان روزي پنج بار خودش را در آن مي شويد.

راه ديگر اجتناب از گناهان کبيره است. داريم که اگر گناهان کبيره انجام نداديد خداوند گناهان کوچک را مي بخشد. مثلا در امتحان اگر کسي سوالات اصلي را پاسخ بدهد ، سوالات غير اصلي را نديد مي گيرند و به او ارفاق مي کنند.

راه ديگر شرکت در جهاد است .قرآن مي فرمايد: خداوند رزمندگان را مي بخشد. مهم نيست که فرد شهيد بشود يا کسي را بکشد. وقتي شما به عيادت کسي مي رويد او را شاد مي کنيد و مهم نيست که در کنار او باشيد يا جلوي او، مهم گوش دادن به حرف خداست. در قرآن داريم: اگر کسي به قصد هجرت از خانه بيرون برود و مرگ او را فرا بگير، اجرش با خداست. مهم اين است که نيت ما الهي باشد.

راه ديگر کمک به مستمندان است. در عيد فطر همه بايد به فقرا کمک کنند. افراد پولدار بايد کاري بغير از مبلغ فطريه انجام بدهند. مثلا بخشي از بدهي فرد بدهکار را بدهند يا جهيزيه اي بدهند يا...

راه ديگر حل مشکلات مردم است. اگر مي خواهيد گناهان بزرگ تان بخشيده بشود به کسي که مشکل دارد کمک کنيد. بعضي ها مي گويند که ما کارهاي خير زيادي مي کنيم ولي نماز نمي خوانيم. کارهايي که خداوند از ما مي خواهد عبادت است و کارهاي ديگر نفساني است. ابليس به خدا گفت که از من نخواه که به آدم سجده کنم ولي هر چقدر بخواهي تو را عبادت مي کنم. دوست داشتن کار نفس است. جواني را ديدم که از دست فردي خيلي عصباني بود و مي گفت که فلاني هر سال با خانواده اش به هتل مشهد مي رود. من گفتم: رفتن به هتل گناه نيست. در اوايل انقلاب دستشويي هاي فرنگي را مي شکستند ولي الان دارند آنرا مي سازند.

در اوايل که يخچال آمده بود حکم دادند که اين جزو تجمل است و اسراف است و آنرا حرام کردند بعد آنرا مباح اعلام کردند بعد جزو مستحبات شد و الان جزو واجبات است. اينها اِعمال سليقه است. ما سليقه هاي مان را در دين گذاشته ايم. در اوايل انقلاب به مکه رفتم و يک تلويزيون رنگي آوردم. همه مي گفتند که فلاني تلويزيون رنگي آورده است. من گفتم: مگر تلويزيون رنگي حرام است؟ ما درکارهاي مان افراط و تفريط مي کنيم. خداوند يک شب قبل ازعيد فطر را مي فرمايد :روزه بگير وعيد فطر را مي فرمايد: روزه نگير. ما بايد حرف هاي خدا را گوش کنيم.

داريم که سه چيزکفاره ي گناهان است: سلام کردن به همه .قرآن مي فرمايد: اي پيامبر ،زماني که مومنين مي آيند تو به آنها سلام کن .خداوند به حضرت ابراهيم فرمود که مسجد را تميز کن براي طواف کنندگان. پس خادم بودن مسجد مقام است. در قرآن داريم که چهار نفر خادم مسجد بودند :ابراهيم ،اسماعيل ،زکريا و مريم. در هيئت امناي مسجد هم بايد افراد پير باشند،هم افراد جوان و هم خانم ها. ما بايد عيب هاي مسجد را برطرف کنيم.

قرآن مي فرمايد: موسي به خداوند گفت که من با برادرم هارون بصورت شريکي نزد فرعون مي روييم. خوب است که مسجد را يک روحاني پير با يک طلبه ي جوان بصورت شريکي اداره کنند. به يک کشتي گير جوان که براي مسابقات به امريکا رفته بود گفتم که وقتي نفر اول شدي ،يک سجده ي شکر طولاني بجا بياور تا همه ي دنيا تو را بعنوان يک مسلمان نشان بدهند و اين کار ريا نيست.

در بعضي مواقع بايد ريا کرد و اين ريا ثواب دارد. من با يک کشتي گير شريک شدم و اين کار باعث شد که ماهواره هاي دنيا سجده ي يک جوان مسلمان ايراني را نشان بدهند. مديريت ها بايد بصورت شريکي باشد. اگر مديريت ما خوب باشد، مردم خوب هستند. حديث داريم: اگر مردم زکات بدهند روي زمين فقيري باقي نمي ماند. حضرت امير مي فرمايد: اگر در جايي فقيري وجود دارد حتما ثروتمندي هم در کنار او هست. زيارت امام حسين(ع) هم گناهان را مي بخشد.

ما نمي دانيم که نماز بعدي را مي توانيم بخوانيم يا خير. پس بايد هر نمازي که مي خوانيم فکر کنيم که نماز آخر است. سعي کنيم مال مان حلال باشد واخلاق خوبي داشته باشيم . مي شود زندگي خوبي داشت و آخرت را هم تأمين کرد.

سوال – صفحه 411 قرآن کريم را توضيح بفرماييد.

پاسخ – در اين صفحه داريم: کساني که پول مي دهند، حرف هاي لهو را مي خرند، مي خواهد مردم را از راه خدا منحرف کند و راه خدا را مسخره مي کند، عذاب مهين دارند.

ما بايد مواظب پول خرج کردن باشيم. آمريکا هيچ وقت فرمول ساخته هايش را به ما نمي دهد ولي عياشي ها را راحت در اختيار ما مي گذارد. خدا مي فرمايد: دشمن آشکار است.

در زمان شاه جواني هيپي پيش من آمد و گفت: آيا قيافه ي من گناه است؟ به او گفتم که قيافه ي تو گناه نيست بلکه بي هويتي تو گناه است. اگر کسي روي عقل و سليقه ي خودش چيزي را انتخاب کند خوب است ولي اگر انسان به ديگري نگاه کند و خودباخته بشود، اين بد است. بي هويتي بد است. هر چيزي بايد هويت اسلامي داشته باشد حتي گوسفندي که درخارج از کشور اسلامي ذبح مي شود و مسلمانان مي خواهند آنرا بخورند، بايد بصورت اسلامي ذبح بشود يعني چون گوسفند مي خواهد وا رد بدن مسلمان بشود بايد هويت گوسفند هم تغيير پيدا کند.

پايان روزه خواري چيست ؟کسي که روزه گرفته وجدان راحتي دارد و کسي که روزه خواري کرده است ناراحت است. پايان لقمه ي حرام چيست ؟ امام قبر و جنازه را ديد و فرمود :اگر دنيا اين است بهتر است که انسان از اول به دنبال دنيا نباشد. گاهي مومن دروغي مي گويد که چيزي را بدست بياورد و در عوض چيز بزرگتر را از دست مي دهد. فرد بخيل فکر مي کند که پولش را حفظ کرده است ولي نمي داند که سنگدلي و قساوت بخرج داده است تا توانسته مقداري پول جمع کند. ما مي توانيم پول بدهيم تا دعاي محرومين را داشته باشيم.

ما بايد به عاقبت خلاف کارها فکر کنيم. اگر به مجرمين بگوييم که چقدر لذت جرم را برده ايد، مي گويند که تلخي ها ،شيريني جرم ها را از بين برده است. تلخي مرگ بر شاه لذت جاويد شاه را از بين برد. ما فکر نکنيم که عياش ها خيلي خوش هستند. قرآن مي فرمايد: برنده افراد باتقوا هستند. کساني که اسير شکم شان بودند و روزه شان را خوردند، باختند. کساني که مي توانستند صداقت داشته باشند ولي دروغ گفتند، باختند.

گاهي به ما مي گويند که براي جوانان دعا کنيد. خود پدر و مادر بايد براي ازدواج جوان اقدام کنند. براي کم کردن گناه، بايد ازدواج آسان بشود. بايد بسيجي براي ازدواج آسان بشود. خداوند مي فرمايد: به نکاح در بياوريد ،برده ها و کنيرها را هم به ازدواج هم در بياوريد.

حديث داريم: اگر پسر و دختري در سن خيلي کم ازدواج کنند دوسوم دين شان را حفظ کرده اند. پس راه عملي توبه و گناه، ازدواج است. ما با دست خودمان يک سري آداب و رسوم درست کرده ايم و خودمان در همين آداب مانده ايم. مي شود زندگي راحت و آسان داشت، ابراهيم بت شکني مي خواهد که آداب و رسوم غيرعقلي را از بين ببرد. الان ازدواج يک غول شده است .

خدايا به آبروي متقين به ما عزم و ايمان قوي عنايت کن که لحظه گناه ،خودمان را حفظ کنيم.