اپلیکیشن شبکه سه
دریافت نسخه اندروید

مشاهده محتوا

92-03-28-حجت الاسلام والمسلمين قرائتي- ماه شعبان

92/3/28

سوال – براي پُر بارشدن ماه شعبان و ماه رمضان چکار بايد کرد؟

پاسخ – سه ماه رجب، شعبان و رمضان از ماه هاي ديگر برجسته است. در اين سه ماه ،ماه رمضان برجسته است و در ماه رمضان شب قدر برجسته است. ماه رجب مقدمه اي براي ماه شعبان و ماه شعبان مقدمه اي براي ماه رمضان است. شب نيمه شعبان بعد از شب قدر، از بهترين شب هاست. حديث داريم که اگر کسي در شب نيمه شعبان تا صبح نخوابد و احياء بگيرد، وقتي همه ي مردم خواب شان مي گيرد، دل او بيدار است. پس اجر بيداري در نيمه ي شعبان، بيداري دل است. دعاي کميل را بايد در شب نيمه شعبان خواند.

ولادت امام زمان(عج) در حد شکلات و چراغاني نيست البته اينها پوست کار است. بايد مغز و پوسته دانه را با هم کاشت تا دانه جوانه بزند. بايد چراغاني در کنار شناخت عميق امام زمان(عج) باشد. افراد حقه بازي هستند که خودشان را وصل به امام زمان(عج) مي دانند و از افرادي که پوسته هستند و مغز ندارند، سوء استفاده مي کنند. بهائيت از همين جا شروع شد. ما بايد دين مان را از فقيه بگيريم. بايد مبناي حرف هاي ما قرآني باشد. امام صادق(ع) فرمود: اگر حرفي شنيديد از ما بپرسيد که ريشه ي قرآني دارد يا خير.

حضرت علي(ع) در جمله اي مي فرمايد که فتنه ها از سليقه ها پيدا مي شود. يعني وقتي فتنه ها مي خواهد شروع بشود بايد چيزي اضافه بشود. اگر شما يک دقيقه قبل از اذان مغرب، افطار کنيد روزه تان باطل مي شود.

ما بايد اسلام را بشناسيم. و با اسلام شناس مشورت کنيم. اسلام شناس کسي است که که بالاي سي سال در حوزه درس خوانده باشد و بي هوس باشد. ما بايد حرفها را از اسلام شناس بشنويم. ما نبايد به زمان هاي ظهور که مردم مي گويند توجه نکنيم. بعضي مي گويند که وقتي دنيا پر از ظلم شد، امام زمان(عج) ظهور مي کند. پس بهتر است که ما هم ظلم کنيم تا دنيا پر از ظلم بشود. در جواب بايد گفت: وقتي دنيا پر از ظلم شد امام مي آيد نه وقتي که همه ي مردم ظالم شدند. ممکن است که ظلم دنيا را فرا بگيرد ولي بيشتر مردم عادل باشند.

مثلا مي گويند که چطور مي شود که امام زمان(عج) عمر طولاني دارد. قرآن مي فرمايد: پيامبري سوار الاغي بود و از روستاي خرابه اي مي گذشت، او گفت: خدايا چطور اينها را زنده مي کني؟ خدا بلافاصله جان پيامبر و الاغش را گرفت. بعد از صد سال خدا آن پيامبر را زنده کرد و پيامبر فکر کرد که يک روز اينجا بوده است. خدا به پيامبر فرمود که مي خواهم جلوي چشمت الاغ را زنده کنم، غذايت هم تغيير پيدا نکرده است. غذاي آن پيامبر در عرض يکسال خراب نشده بود .غذا در عرض يک هفته خراب مي شود ولي اين غذا پنج هزار و دويست برابر عمر کرده بود.

امام زمان هزار و دويست سال عمر دارد. اين مدت زمان زيادي نيست. زيرا حدودا شانزده برابر عمر طبيعي( 70 -80) است.

عمر مثل حرکت است. موي سر هر ماه يک سانت حرکت مي کند ولي نور در هر ثانيه چندين کيلومتر حرکت مي کند. کسي نمي تواند بگويد که حرکت بايد چقدر باشد. حرکت مي تواند تندتر يا کندتر باشد.

خوب است که شب نيمه ي شعبان را با عبادت احياء بگيريم. تماشاي بازي فوتبال مثل نگاه کردن به پول هاي بانک است که سودي به حال شما ندارد. ماه رمضان ماه ارتباط با عالم است. ده ها هزار طلبه در ايران پخش مي شود.

من از سن پانزده سالگي طلبه شدم و بيش از پنجاه سال است که در عرصه ي تبليغ کار مي کنم.

سوال – در ماه مبارک رمضان، چطور مي توان زمينه را به سمت تبليغ دين پيش بُرد؟

پاسخ – مهمتر از سخنراني عمومي مثل نماز جمعه، سخن گفتن چهره به چهره است. من دو بار با امام خميني چهره به چهره صحبت کرده ام و تمام صحبت هاي امام را به ياد دارم ولي سخنراني هاي ديگر امام را به ياد ندارم. مثلا دکتر نمي تواند به تمام بيماران بگويد که غذا چه بخورند، بلکه بايد تک تک براي آنها نسخه بدهد. روحانيون بايد مجهز باشند و براي هر فردي يک نسخه ي جدا بپيچند يعني نمي توان بالاي منبر براي همه يک مطلب کلي گفت.

آنچه گفته مي شود بايد چهار شرط داشته باشد و اِلا اتلاف عمر است: يا بايد واجب باشد يا مستحب يا مشکل فردي را حل کند يا مشکل جامعه را .گاهي بحث علمي است ولي مشکل ما نيست. روزي عالمي چند شب سخنراني کرد و در هر شب بحث مي کرد که علي از آدم، نوح و ... بالاتر است. اين بحث در حال حاضر مشکل جامعه ما نيست. ما اميرالمومنين را بعنوان امام قبول داريم و در اين زمينه مشکلي نداريم. ايشان مي توانست در مورد اين مطلب سخنراني کند که امام علي(ع) براي مشکلات مردم چه مي کرد يا در مورد گره گشايي هاي علي صحبت مي کرد.

ما بايد خودمان را مجهز به حرف هاي مفيد و مختصر بکنيم يعني بحث ها مورد نياز و کوتاه باشد. گاهي جلسه ها تا پنج ساعت طول مي کشد. گاهي در مراسم، ماشين را در جلوي مسجد پارک مي کنند که مانع عبور و مرور مردم مي شود، اين کار گناه است. بخاطر مراسم عزاداري، حرام خدا حلال نمي شود. به جواني گفتم که حلقه ي طلا براي مرد حرام است و او گفت که الان نامزدي من است. گفتم: نامزدي، حرام خدا را حلال نمي کند. اگر ما به حلقه ي طلا، نامزدي گفتيم اين حلقه حلال نمي شود. در شب قدر نمي شود سد معبرکرد.

برنامه ها بايد متنوع باشد. افرادي هستند که ايام خاصي به مسجد مي آيند، شما بايد جلسه ي سوال و پاسخ مطرح کنيد که طرف بتواند سوالش را بپرسد. البته سوالات هم بايد درست و بجا باشد. بعضي مي گويند که چرا ما بايد تقليد کنيم؟ ما به اسلام کاري نداريم. در تمام دنيا، همه ي مردم وقتي بيمار مي شوند نزد پزشک مي روند و وقتي ماشين شان خراب مي شود پيش مکانيک مي روند. تقليد يعني رجوع به کارشناس. شيعه چون دقيق است مي فرمايد که کارشناس بايد بهترين( باسوادترين ،با تقوا ترين و ... )باشد.

حتي خود مراجع هم تقليد مي کنند مثلا بيمار مي شوند، نزد پزشک مي روند و حرف او را قبول مي کنند. پس يک پزشک هم در مورد مسائل اسلامي بايد از فقيه تقليد کند. تقليد يعني رجوع به کارشناس. گاهي اوقات شبهه اي پيش مي آيد. مثلا شبهه پيش مي آيد که چرا امام معصوم در درگاه خدا گريه و زاري مي کند، مگر امام گناه مي کند؟ اين سوال مثل تيغ است که اگر در پاي انسان برود انسان نمي تواند راه برود.

اگر شما با چراغ قوه به سالن بياييد فقط چيزهاي بزرگ را مي بينيد ولي اگر با پروژکتور بياييد، کوچکترين چيزهايي که در سالن وجود دارد را مي بينيد. چون ايمان ما ضعيف است، ما گناه را فقط آدم کشتن و از ديوار مردم بالا رفتن مي دانيم ولي وقتي ايمان قوي شد مثل نور امامت، همه چيزها را گناه مي بينند. وقتي ما در محضر مردم هستيم مثلا وقتي سرفه مي کنيم، از مردم معذرت خواهي مي کنيم با اينکه سرفه کردن گناه نيست. اين يک جور ادب است. کسي که ايمانش زياد است ريزه کاري ها را مي بيند و از خدا عذرخواهي مي کند.

انتخابات رياست جمهوري باعث ناراحتي وعصبانيت دشمنان شد. قرآن مي فرمايد که هر کس کفار را عصباني کند، براي او عمل صالح نوشته مي شود. در نماز ما بر صالحين درود مي فرستيم .پس هر کس در راهپيمايي روز قدس شرکت کند و اسرائيل را عصبانيت کند، بر او سلام مي فرستيم. پس هر پيشرفتي که ما مي کنيم باعث عصبانيت دشمن مي شود،پسA  سلام بر صاحبان آن پيشرفت.

يکي از اعمال صالح اين است که پدر زن درخواستگاري به داماد سخت نگيرد. حضرت شعيب دخترش را به موسي داد و گفت اگر پول نداري براي من چوپاني کن. نمي خواهم به تو سخت بگذرد و به مشقت بيفتي، خواهي ديد که من صالح هستم .

همه چيز پيدا مي شود ولي کمالات دير پيدا مي شود. پس ما بر پدر زني که بر داماد سخت نمي گيرد، سلام مي فرستيم. داريم که ياران امام مهدي از صالحين هستنيد. ما بايد مزه ي قرآن و نهج البلاغه را به مردم بچشانيم. ما نتوانستيم مزده ي دين را بچشانيم. الان کار قرائت و تواشيع قرآن راه افتاده است. شما مي توانيد تصميم بگيريد که در يک ماه رمضان قرآن را بدون غلط بخوانيد. خوب نيست که تحصيل کرده ي مسلمان، قرآن را اشتباه بخواند.

سوال- صفحه 362A  قرآن کريم را توضيح بفرماييد.

پاسخ – در اين صفحه داريم: روز قيامت افراد ظالم دو دستشان را گاز مي گيرد و مي گويند که اي کاش با دوستان ناباب، دوست نشده بودم. اي کاش رابطه اي با اولياء خدا داشتيم.

خوب است که در دفتر تلفن ما يک شماره اسلام شناس باشد، نبايد ارتباط مان را با اسلام شناس قطع کنيم. بايد عقايد مان را به امام عرضه کنيم. شاه عبدالعظيم حسني عقيده اش را به امام هادي(ع) عرضه کرد. ما مي توانيم با يک طلبه فاضل رابطه داشته باشيم.

خوب است پدر و مادرها، به دوستان بچه هايشان افطاري بدهند. روايت داريم که وقتي مي خواهيد به فقير پول بدهيد، آنرا به فرزندتان بدهيد تا به فقير بدهد تا هم فقير سير بشود و هم انفاق به نسلي منتقل بشود. قرآن مي فرمايد: وقتي مسجد مي رويد با خودتان زينت ببريد و در آيه ي ديگر مي فرمايد که مال و فرزند زينت است. وقتي اين دو آيه را بهم مي چسبانيم مي شود: وقتي به مسجد مي رويد فرزند و مال خودتان( تا به فقيري کمک کنيد) را هم ببريد.

گاهي ما کاري مي کنيم که مسجد را از رونق مي اندازيم به ما مي گويند که با عطر به مسجد برويد. وقتي خانم ها مي خواهند نماز بخوانند با چادر سفيد نماز مي خوانند. سوال کردند که امام سجاد(ع) درکدام قسمت مسجد نماز مي خواندند. گفتند: هر قسمت از فرش که بوي عطر مي دهد، امام آنجا مي ايستادند. وقتي ما مي خواهيم با مدير کل ملاقات کنيم لباس خوب مي پوشيم. سعي کنيد هميشه در گوشه اي از خانه تان نماز بخوانيد. يعني يک محل اختصاصي براي نماز خواندن داشته باشيد. همچنين بچه ها را تشويق به خواندن نماز کنيد.

هر کس که از اسلام فرار کرد تقصير از ماست. گاهي خرافات به دين اضافه مي شود و مردم از دين مي گذرند همانطور که پشه اي به آب اضافه مي شود و مردم از خوردن آب صرف نظرمي کنند.

به دکتر بهشتي گفتم که شما به جوانان آلماني چه مي گفتيد، من مي خواهم آنرا به جوانان کاشان بگويم. عده اي خنديدند و آقاي بهشتي گفت که اين خنده ي شما درست نيست زيرا نياز همه ي جوانان دنيا يکي است. ايشان گفت :براي اينکه اسلام پيش برود دو تا کار بکنيد: خرافات را از اسلام جدا کنيد و عمل مسلمانان را از اسلام جدا کنيد. عمل ما باعث مي شود که اسلام از بين برود. امام خميني مي فرمود: اسلام ناب .اسلام ناب، اسلامي است که رنگ عمل و خرافات ما را به خودش نگيرد. خود اسلام جاذبه دارد.

يک روحاني به مسجد آمد و ديد که بچه اي گريه مي کند. وقتي علت را پرسيد ،فهميد که کفش نو بچه در مسجد گم شده است. ايشان بچه را به کفاشي برد و يک کفش نو براي او خريد. اين بچه در آينده مسجدي خواهد شد. گاهي خادم، گاهي هيئت امناء ،گاهي فرق گذاشتن باعث مي شود که مردم از مسجد فراري بشوند. در مساجد بچه ها بايد اولويت داشته باشند.

آقايي مراسم عزاداري داشت و بعد از مراسم شام مي داد. عده اي از لات هاي محل فقط هنگام شام به روضه مي آمدند. صاحب عزاداري به آنها گفت که شما در هيچ قسمت مراسم شرکت نمي کنيد و فقط موقع شما مي آييد. آنها ناراحت شدند و رفتند. شب او خواب امام حسين(ع) را ديد که امام به او فرمود :آنها مشتري هاي من بودند. وقتي تو پرچم عزاداري را مي زني ،آنها به خانه ي تو مي آيند. فردا شب او به سراغ آنها رفت و آنها را به خانه اش دعوت کرد و گفت که امام حسين(ع) مرا توبيخ کرد. امام حسين(ع) مردم را جمع مي کند تا بالاي منبر قال الصادق و قال الباقر گفته شود. ما نبايد تنگ نظري کنيم. اگر اخلاق و رفتار ما خوب باشد، دين جاذبه دارد.

همه ي ما بايد در کارهاي خير شرکت کنيم. اگرهمه ي ما به رئيس جمهور کمک کرديم تا مملکت پيشرفت کند داراي اخلاص هستيم. اگر من حديثي که دارم به يک طلبه بدهم که او هم بخواند، معلوم است که اخلاص دارم.

خدايا به آبروي مواليد اين ماه( امام حسين، امام سجاد و امام حسن) آنچه خير و برکت در ماه شعبان و رمضان به بندگان خوب خودتي مي دهي به ما هم مرحمت بفرما و ما را از محرومين قرار نده، بيماران را شفا بده و دل ما را خوش کن.