اپلیکیشن شبکه سه
دریافت نسخه اندروید

مشاهده محتوا

91-07-11-حجت الاسلام والمسلمين قرائتي- آداب زندگي

91/7/11

حتي شده به خنده اي ميهمان مان کنيد زلفي نشان دهيد و پريشان مان کنيد، از ما مسافران قدم به دور خود زدن سلمان شدن گذشت مسلمان مان کنيد، يک نور واحديد که در چهارده افق تکرار مي شويد که حيران مان کنيد.

سوال– چرا هميشه درحرف هايتان مي گوييد که دخترهاي تان را براي شوهرداري و بچه داري تربيت کنيد، چرا هيچ وقت نمي گوييد که پسرهاي تان را براي زن داري و پدر شدن تربيت کنيد؟ مگر ما گناه کرده ايم که بايد يک عمر زير دست مرداني که اصول اوليه زندگي را هم نمي دانند زندگي کنيم ؟ شما در مورد وظايف پسرها که در آينده مي خواهند پدر بشوند توضيحاتي بفرماييد.

پاسخ – گاهي وقتي ما مي گوييم پسر يعني منظورمان هم پسر است و هم دختر و برعکس. عابرين يعني عبور کننده ي مرد و زن. گاهي غرض از گفتن زن يا مرد، همان انسان است. فردي در رستوران چلوکباب خورد و پول هم نداد. صاحب رستوران از او پول خواست و آن فرد گفت که شما درست مي گوييد. فرد ديگري که اين داستان را ديد گفت که چرا مردم آزاري مي کني ؟پول غذايي که خوردي بده، او گفت: تو هم درست مي گويي. فرد ديگري گفت که شايد پول ندارد. او گفت: بله تو هم درست مي گويي. هم مردها بايد زندگي را ياد بگيرند و هم خانم ها. اين اطلاعات بايد از طريق آموزش پرورش به فرزندان منتقل بشود. دولت مي تواند تجربيات آيين داري همسرداري براي خانم ها يا آقايان را در کتابي چاپ کند و در هنگام عقد به آنها بدهد. من مي توانم تجربه ي تبليغي خودم را به صورت سي دي در بياورم و در اختيار طلبه هاي جوان بگذارم. اين تجربه ها بايد منتقل بشود. بايد در هر شهري دارالتجربه باشد. روزنامه هاي پر خواننده مي توانند ستوني بگذارند و تجربه هاي مردم را در آن بنويسند. فردي مي گفت جوراب که مي خريد همه را يک رنگ بخريد که اگر يکي از جورابها سوراخ شد، مجبور نباشيد که دو جفت آنرا دور بيندازيد و از لنگه ي ديگر آن استفاده کنيد. ما نمي دانيم که چطور بايد زندگي کنيم. هر سيلي که ما مي خوريم به خاطر گناهاني است که انجام مي دهيم. در تالارهاي عروسي بيشتر غذاها را دور مي ريزند درحاليکه مردم با گراني دست و پنجه نرم مي کنند. يکي از اين صاحبان روزنامه بايد تجربه ها را خريداري کند. تجربه در خانه داري و تجربه در رانندگي و. .. هر کاري ظرافتي دارد. روزي آقاي طباطبايي مي خواستند دختر خانمي را به عقد آقا پسري دربياورند و از تک تک فاميل ها اجازه گرفتند. ايشان گفتند که من با اين کار جهيزيه عروس را هم درست مي کنم زيرا هر کدام از فاميل با اجازه دادن يک تکه جهيزيه را جور خواهند کرد. اين خودش ظرافتي است. مثلا فردي مي خواهد توبه کند، هر روحاني نمي تواند اين فرد را توبه بدهد. حوزه و دانشگاه بايد تجربه هايشان را به يکديگر منتقل کنند. فردي مي گفت که من براي مقابله با گراني خرده پنير و حبه انگورمي خريدم که هم ارزانتر است و هم ديگر نمي خواهد آن را خرد و حبه کرد و بعد خورد. در قديم خانمها لحاف چهل تکه درست مي کردند. روزي پيرزني از کاشان ميهمان منزل ما بود. ايشان با تکه پارچه هاي دستگيره درست کرده بود. به ايشان گفتم که چرا دستگيره دوخته ايد ؟ ايشان گفت که من بيکار بودم. من مي خواستم جايزه بدهم و خواستم که از دستگيره ها استفاده کنم. از پامنبري ها پرسيدم که من سه تا جايزه مي دهم شما يکي را انتخاب کنيد: تفسير الميزان، هزار تومان پول يا چيزي که باعث بشود شما در دنيا نسوزيد. همه سومي را انتخاب کردند و ما بعنوان جايزه دستگيره ها را به آنها داديم. ما مي توانيم ارزان درس بخوانيم. پسر امام خميني فرمودند که تعداد کتاب هاي امام بيشتر از دويست تا نبود. آيت الله زنجاني مي فرمودند که امام خميني کتاب الغذير را يک جلد، يک جلد از آيت الله شبيري قرض کردند و خواندند. اگر ما الان به کسي بگوييم که تفسير را مطالعه کنيد، مي گويد که يک جلد تفسير به من بدهيد يا اگر به فردي بگوييم که اذان بگو، مي گويد که يک آمپري فاير به من بدهيد.

سوال– در همه جا صحبت از ازدواج آسان مي شود ولي ما هنوز با آداب دست و پاگير سر و کار داريم. چطور مي شود اين آداب دست و پاگير را کنار گذاشت؟

پاسخ– تکلف گر نباشد خوش توان زيست، تعلق گر نباشد خوش توان مُرد. ما گير هستيم و آزاد نيستيم. ما نبايد خيلي خودمان را اسير قيد و بند بکنيم و بايد آسان بگيريم. اگر بشود که جوانان اول عقد کنند بعد به سربازي بروند و درس بخوانند خيلي بهتر است زيرا در اين دوران يک نامزد حلال دارند. خوب است که جوانان به جاي کار حرام، دنبال حلال باشند. عقد يعني رابطه ي حلال. تشکيل خانواده ي مستقل و بچه دار شدنAA  مي تواند براي بعد از عقد و آماده شدن باشد. بعضي ها براي رفتن به مکه بايدهايي اضافه مي کنند که از اصل حج رفتن مي افتند. آيت الله گلپايگاني به من گفتند که ما ملا شديم و جشن هم نگرفتيم ولي شما جشن ( عمامه گذاشتن ) مي گيريد و ملا هم نمي شويد. حتما نبايد براي هر مراسمي جشني بگيريم. ما عقدهاي آسان داريم پس چرا جوانان ما بايد به حرام بيفتند؟ چرا بايد حج عقب بيفتد ؟ در زمان شاه مي گفتند که دانشگاه حتما بايد در شهرهاي بزرگ باشد ولي وقتي انقلاب شد اين سد شکسته شد و در همه ي شهرهاي کوچک هم دانشگاه تاسيس شد. چه کسي گفته است که دانشگاه حتما بايد پنجشنبه و جمعه تعطيل باشد يا رايگان باشد ؟در زمان شاه قيدهايي براي دانشگاه گذاشته بودند ولي در انقلاب اين قيدها پاره شد. ما بايد قيدهايي که ريشه در عقل و وحي ندارد را پاره کنيم.

سوال– من همراه با شوهر و دو فرزندم زندگي خوب ولي فقيرانه دارم و گاهي از اين زندگي به خدا شکايت مي کنم. و به شوهرم غُر مي زنم. من چطور مي توانم نگاهم را به زندگي عوض کنم ؟

پاسخ– ما بايد در کمالات به بالا دست خودمان نگاه کنيم و آنرا الگو قرار بدهيم. ولي در ماديات بايد به پايين دست نگاه کنيم. دکتر بهشتي نزد امام خميني رفت و گفت که عده اي از طرفداران بني صدر به من جسارت مي کنند. امام فرمود: اگر مردم دنيا به من جسارت کنند يا به من دعا کنند، براي من فرقي نمي کند. ما در زندگي بايد خوبي ها را ببينيم. مثلا اگر شما زندگي فقيرانه اي داريد حداقل سلامتي داريد. اگر ما يک شب سحر، خواب بمانيم و سحري نخوريم به همه اين موضوع را مي گوييم ولي به کسي نمي گوييم که ما بيست و هشت شب سحري خورديم. شاه امام را به ترکيه تبعيد کرد. ساواک ترکيه امام را به ميداني بردند و گفتند که چهل نفر بر عليه اين حکومت حرف زدند و در اينجا اعدام شدند. يعني امام را تهديد کردند. امام فرمود: خوش به حالشان، اي کاش من در ايران قيام مي کردم و مرا مي کشتند. امام کاظم (ع) فرمود که زندان محل خوبي براي عبادت است. امام خميني وقتي در عراق در تبعيد بودند حتي نمي توانستند پرده را کنار بزنند ولي در همانجا تحرير الوسيله را نوشتند.

سوال – صفحهA  103 قرآن را توضيح بفرماييد.

پاسخ – خدا در اين صفحه مي فرمايد که شما خودتان هم در سختي ها نقش داشته ايد و بيشتر مشکلات بدست خودتان درست شده است. مثلا فردي ورشکست مي شود، ببيند که آيا وقتي خدا به او مال داده بود خمس آنرا داد يا نداد. ما خيلي قول ها به خدا داده ايم ولي به آن عمل نکرده ايم. خدا مي فرمايد: به ميثاقي که با خدا بسته ايد، عمل نکرديد.

دزدي وارد خانه ي شما مي شود که دزدي کند و شما در را به روي او قفل مي کنيد و پليس را خبر مي کنيد. ممکن است که دزد بگويد که اين فرد در را به روي من قفل کرد، بله صاحبخانه در را به روي دزد قفل کرده است ولي دزد خودش وارد شده است. خدا مي فرمايد که شما خودتان اين کارها را کرديد و من به قلب هاي شما مهر زدم. اگر انسان خوش حساب باشد اعتبار کسب مي کند يعني رفتار ما براي ما اعتبار يا بي اعتباري بوجود مي آورد. گاهي جوانان کارهايي مي کنند که مردم مي خندند ولي اين جوان را در آينده قبول نمي کنند. پس در اين آيات مي فرمايد که در حوادث تلخ نقش خودتان را فراموش نکنيد.

سوال – جمع بندي از سوالات بالا بفرماييد.

پاسخ – مردها اگر پول ندارند بايد اخلاق داشته باشند و اگر اخلاق هم ندارند براي خانواده شان توضيح بدهند و دلايل کارها را برايشان توجيه کنند تا همسران شان صبور باشند. زن لطيف است و بايد به او محبت کرد. مسئولين گراني را مي دادند و مي فهمند ولي اگر اقدام نمي کنند و يا کم اقدام مي کنند، بخاطر مشکلات ديگري است. ما از ازدواج آسان زياد گفته ايم ولي اتفاقي نيفتاد ولي ما بايد باز هم از ازدواج آسان بگوييم تا اتفاقي بيفتد. صدا و سيما مي تواند از ازدواج هاي آسان فيلمبرداري کند و نشان بدهد. اين کار بايد ادامه دار باشد و با لفظ هاي مختلف گفته شود و نياز به عزم ملي دارد. آداب و رسومي که ريشه در عقل و وحي ندارد بايد از بين برود و نياز به الگو دارد.

خدايا اگر ما خلافي کرده ايم که گرفتار کمبودها شده ايم آن خلاف را ببخش و اگر ما خلاف نکرده ايمA  و دشمنان آنرا طراحي مي کنند، اين مکرها را به خودشان برگردان.