main logo of samtekhoda

99-05-13-حجت الاسلام والمسلمين فرحزاد – احیای امر ولایت و غدیر


برنامه سمت خدا

موضوع برنامه: احیای امر ولایت و غدیر

كارشناس: حجت الاسلام والمسلمين فرحزاد

تاريخ پخش: 13-05- 99

شریعتی: بسم الله الرحمن الرحیم، اللهم صل علی محمد و آل محمد و عجل فرجهم.

دلداده‌ی عشق از صفاتش پیداست *** صدق سخن از صبر و ثباتش پیداست

هرکس که محبت علی در دل اوست *** از گرمی ذکر صلواتش پیداست

«الحمدلله الذی جعلنا من المتمسکین بولایة امیرالمؤمنین علی بن ابی‌طالب و الائمه المعصومین» سلام می‌کنم به همه بیننده‌ها و شنونده‌های خوبمان، انشاءالله هرجا هستید خدای متعال پشت و پناه شما باشد. عیدتان مبارک باشد، این ماه، ماه ولایت است. انشاءالله بهترین‌ها برای شما رقم بخورد. حاج آقای فرحزاد هستیم، سلام علیکم و رحمة الله، خیلی خوش آمدید.

حاج آقای فرحزاد: علیکم السلام و رحمة الله. خدمت جنابعالی و بینندگان و شنوندگان عزیز عرض سلام دارم. ایام غدیریه را تبریک می‌گویم که امروز هم روزی است که خدای متعال به پیغمبر امر کرد «سلّموا على علىّ بامرة المؤمنين» به مولا علی به عنوان امیرالمؤمنین سلام بدهند و این لقب خاص الخاص حضرت است و برای باقی امام‌ها هم جایز نیست. پیغمبر هم به همه فرمودند به امیرالمؤمنین سلام بدهند. فردا اعطای فدک است، تولد امام هادی(ع) است. نزول آیات اولی الامر و غدیر است و آیات مباهله است.

من از همه عزیزانی که کم و زیاد در امر خیر قربانی شرکت کردند، بیش از دو هزار گوسفند قربانی شد. چند خانم گوساله دادند. شاید هزارها هزار خانوار پای سفره محبت و زحمت خیرین نشستند. انشاءالله این سنت باقی و جاری باشد که خیلی از بلاها را دفع می‌کند. «الحمدلله الذی جعلنا من المتمسکین بولایة امیرالمؤمنین علی بن ابی‌طالب و الائمه المعصومین» من تشکر ویژه از همه مبلغین و رسانه‌ها دارم. در شبکه‌های مختلف موجی برای غدیر راه افتاده است. تمام مداح‌ها و مجری‌ها به سمت و سوی غدیر رفتند.

بسم الله الرحمن الرحیم، الحمدلله رب العالمین، اللهم صل علی محمد و آل محمد و عجل فرجهم.

بخش اول بحث ما در مورد این است که آیا احیای امر ولایت و برنامه‌های ما، به عنوان یک مستحب باید نگاه کنیم یا به عنوان واجب، به عنوان واجب نگاه کنیم یا اوجب واجبات؟ یکوقت آقا می‌گویند: روزه ماه رجب مستحب است، گرفتی و نگرفتی مؤاخذه نداری. ولی نماز واجب نخوانی مؤاخذه داری. این خیلی مهم است. نگاه ما نسبت به غدیر و مراسم غدیر چه نگاهی هست؟ باید عرض کنم همانطور که اصول دین مهمترین ارکان دین ماست و اوجب واجبات است. نماز ستون دین است. یکوقت ریشه درخت است، یکوقت برگ درخت است. پس توحید چقدر مهم است؟ نبوت ریشه است. ریشه تمام این احکام و فروعات خدا و پیغمبر و اهل‌بیت هستند. اینها رکن هستند. همانطور که تبلیغ توحید جزء مهمترین ارکان دین ماست، اینها اصول دین ما هستند.

رضاخان چادر از سر خانم‌ها بالاجبار گرفت، عمامه از سر علما گرفت و روضه‌خوانی أباعبدالله را تعطیل کرد. مرحوم دولابی(ره) می‌فرمودند: در دولاب پدرم من ارباب و بزرگ دولاب بود. عزاداری مخفیانه کردیم. ما را پاسگاه بردند، رئیس پاسگاه با پدرم دوست بود. گفت: پسرم را گرفتند. حاج آقا نقل می‌کردند اشک در چشمانش جمع می‌شد و می‌فرمود: کمتر داغ بر دل من نشسته است که اینطور باشد. به پدرم گفته بود اگر پسر شما جنایت کرده باشد خطر ندارد، فقط روضه‌خوانی نکرده باشد. خدمت آیت الله بهجت گفتند: رضاخان یکی از روضه‌خوانی‌های امام حسین را تعطیل کرد. یک آدم بسیار نادان و نفهم، گفت: روضه‌خوانی مستحب است، تعطیل شود. برای عزاداری ماه محرم هم طبق فرموده مقام معظم رهبری باید تابع ستاد ملی کرونا و تصمیمات آن هستیم. در زمان غیبت ما را به مراجع بزرگوار سپردند. یکوقتی آقایی خدمت آیت الله بهجت رسید و گفت: این یک مستحبی است، تعطیل شد که شد! عزاداری أباعبدالله چیزی است که هزارها واجب از آن درمی‌آید و خیلی حرف حکیمانه‌ای است.  اگر دو سال ماه محرم و شب‌های قدر و تاسوعا و عاشورا تعطیل باشد، اگر غدیر تعطیل شود، چه می‌شود؟ مردم از دین و قرآن فاصله می‌گیرند. همانطور که برای کارهای روزمره و عادی ما محدودیت تعریف شده است، باید اینطور باشد ولی اقامه‌اش جزء ضروریات دین ماست. لذا تبلیغ برنامه‌های غدیر و احیای ولایت امیرالمؤمنین، دشمن بزرگترین هجمه‌هایش روی ولایت است مخصوصاً شبکه‌های وهابیت. لذا احیای امر ولایت جزء اوجب واجبات است.

اسلام بر نماز و زکات و روزه و حج بنا شده و بعد ولایت، ولایت یک چیز دیگر است. مفتاح و دلیل است. ریشه و اساس است. پیغمبر واجب بود بر او امر ولایت حضرت علی را ابلاغ کند؟ «يا أَيُّهَا الرَّسُولُ‏ بَلِّغْ ما أُنْزِلَ إِلَيْكَ مِنْ رَبِّكَ» (مائده/67) محکم باید این را بگویی. پیغمبر نماز و روزه و زکات و حج را آورده است، «وَ إِنْ لَمْ تَفْعَلْ فَما بَلَّغْتَ رِسالَتَهُ» 23 سال خون دل خوردی، این یکی اگر نشود گویی هیچ کاری نکردی. «وَ اللَّهُ يَعْصِمُكَ مِنَ النَّاسِ» حالا که این کار را کردی، دین کامل شده و حالا کفار مأیوس شدند. الآن که مولا جای شما نشسته است، «وَ رَضِيتُ‏ لَكُمُ‏ الْإِسْلامَ دِينا» یکی از مراجع بزرگوار فرموده بودند: از این آیه استفاده می‌شود آنهایی که مولا علی را قبول ندارند، اسلام آنها مرضی خدا نیست. اگر علی آمد، من راضی هستم. اطعام خیلی مهم است. پیغمبر دو روز اطعام دادند و بعد از دو روز فرمودند: خدا مرا به پیغمبری فرستاده اول کسی که به من ایمان بیاورد جانشین من است. حضرت علی بلند شد و ایمان آورد.

پیغمبر(ص) بعد از معرفی حضرت علی در غدیر فرمودند: «فالیُبلغ الحاضر الغایب والوالد الولد الی یوم القیامه» واجب است حاضران به غایبان و پدران بر فرزندان، بذر محبت مولا علی را در دل بچه‌هایتان بکارید. موضوع اول احیای غدیر و احیای ولایت است. پیغمبر فرمود: «ملعون ملعونٌ مغضوبٌ مغضوبٌ من ردّ قولی فی علیٍ هذا» مورد غضب خداست کسی که گفتار مرا درباره امامت و ولایت مولا علی رد کند. هرکس علی را دوست دارد، خدایا دوستش بدار، هرکس دشمن اوست، با او دشمن باش. «و انصر من نصره و اخذل من خذله» خدایا هرکس علی را یاری می‌کند او را یاری کن. «و اخذل» یعنی عدم النصره، یعنی هرکس یاری نکرد. دایره یاری نکردن خیلی وسیع‌تر است. نشستی و غدیر را تماشا کردی، برای تولد بچه‌ات چه کار می‌کنی؟ برای غدیر یک کاری بکنید. ناهار خوب درست کنید، بستنی بدهید. هرکاری که باعث خوشحالی خودتان و خانواده و دیگران شود.

امام صادق(ع) سه بار قسم خوردند و فرمودند: شما فکر می‌کنید در عالم روزی بالاتر از غدیر خم، خداوند خلق کرده است؟ سه بار فرمودند: نه به خدا قسم! غدیر از عاشورا و تاسوعا مهمتر است. غدیر را باید همانند عاشورا برگزار کنیم. اربعین چه می‌کردیم، برای غدیر هم بکنیم. والله غدیر از اربعین مهمتر است چون سرچشمه است. ابتدای کربلا مدینه نیست، ابتدای کربلا غدیر بود. ما از غدیر کم گذاشتیم که این همه داغ دیدیم. امام هشتم(ع) فرمودند: در غدیر خم خدای متعال گناه شصت سال مرد و زن مؤمنه را می‌آمرزد و در روز غدیر خم روزه گرفتن بسیار فوق العاده است. روزه گرفتن فرصت خوبی است و اگر کسی تعارف کرد، بخورند. در بعضی روایات داریم ثواب صد حج عمره دارد. با عده‌ای مصاحبه کردند، در طول سال کدام شب هست که خدا از همه بیشتر می‌آمرزد و دعا را مستجاب می‌کند؟ امام هشتم فرمودند: در عید غدیر به برکت مولا علی(ع) خدا دو برابر ماه رمضان، هر شب یک میلیون نفر، شب قدر عفو عمومی است و شب آخر ماه کل تعداد قبلی‌ها دو برابر ماه رمضان و شب‌های قدر از آتش جهنم آزاد می‌کند. امام هشتم(ع) آنقدر از فضایل غدیر فرمودند که در بعضی روایات هست که امام هشتم فرمود: «وَ اللَّهِ لَوْ عَرَفَ‏ النَّاسُ‏ فَضْلَ‏ هَذَا الْيَوْمِ بِحَقِيقَتِهِ لَصَافَحَتْهُمُ الْمَلَائِكَةُ فِي كُلِّ يَوْمٍ عَشْرَ مَرَّات‏» اگر مردم حقیقت روز غدیر خم را درک می‌کردند، ملائکه آسمانی روزی ده بار با آنها مصافحه می‌کردند. «وَ مَا أَعْطَى اللَّهُ فِيهِ مَنْ عَرَفَهُ مَا لَا يُحْصَى بِعَدَدٍ» خدا به کسی که غدیر را بشناسد و حق آن را ادا کند، بی نهایت لطف و احسان عطا می‌کند.

یکی از بزرگواران، آقای سرلک در جلسه وعاظ فرمودند: غدیر باید یک برند شود. در دنیا اگر کسی میکروفون دست بگیرد، طبقات مختلف آموزش و پرورش، جریان غدیر یک واقعه نیست، یک جریان فکری است. در این یک روز خلاصه نشود. اگر یک کسی بیاید بگوید: علی بن ابی طالب کیه؟ من قول می‌دهم نود درصد به بالا نمی‌شناسند. یک سرباز گمنام را در دنیا برند کردند و همه می‌شناسند و ما واقعاً شرمنده هستیم که حضرت در دنیا غریب است. ما در حق حضرت علی جفا کردیم. یک کسی یک جنسی را تولید می‌کند و دویست میلیارد هزینه تولید این جنس می‌کند ولی پانصد میلیارد برای تبلیغ کردن می‌گذارد. گنج زیر سر من است و می‌خوابم، هفتاد سال فقیرانه زندگی می‌کنم و نمی‌دانم گنج دارم، شناخت غدیر مهم است. رسانه‌های همه تبلیغات است. گاهی کارخانه‌دار برای جنس خود اینقدر خرج نکرده است. غدیر باید جهانی شود. اهل هنر و اهل فکر بنشینند فکر کنند و به بهترین شکل ممکن غدیر را احیاء کنند. پیغمبر ما می‌فرماید: یا علی دنیا و آخرت تو حامی و ناصر هستی. ما دین خود را به حضرت علی ادا کردیم؟ حضرت علی همه هستی خود را در راه احیای دین گذاشت. چه کنیم از مشکلات اقتصادی و جهانی راحت شویم؟ امام هادی که پس فردا تولد حضرت است. می‌فرماید: «بِمُوَالاتِكُمْ‏ عَلَّمَنَا اللَّهُ مَعَالِمَ دِينِنَا» به موالات شما خدا معلم ما می‌شود و معالم دین را به ما یاد می‌دهد. اگر ما زیر پرچم امیرالمؤمنین برویم، تمام مفاسد دنیای ما اسلامی می‌شود. «وَ أَصْلَحَ مَا كَانَ فَسَدَ مِنْ دُنْيَانَا»

برای غدیر چه کنیم؟ یکی فرهنگ غدیر هست که جهانی کنیم. به یک روز اکتفا نکنیم. اگر یک روز تاسوعا و عاشورا عزاداری می‌کردیم فراموش می‌شد. روز غدیر خم است من برای امام حسین سیاه‌پوش می‌کنم. چرا افراط و تفریط داریم؟ دو سه روز قبل محرم استقبال محرم برویم. امام حسین راضی نیست، امام حسین روز دهم محرم شهید شده است. بعد هم در اربعین و تا آخر صفر، شب جمعه می‌شود و سلام می‌دهیم. هر مناسبتی می‌گوید: کربلا، غدیر را باید در طول سال زنده نگه داریم. کارهایی که می‌توانیم برای غدیر انجام بدهم، شصت درصد موقوفات ایران برای امام حسین است، بیاییم مقداری وقف غدیر کنیم. بچه‌ام مریض می‌شود، صدقه و نذر به نیت حضرت علی باشد. آیت الله مرعشی می‌فرمود: ما گاهی حاضر هستیم صد برابر پول عمل جراحی بدهیم آنوقت برای یک گوسفند کشتن هول می‌شویم. بسته‌های معیشتی درست کنیم و پخش کنیم. امام رضا(ع) فرمود: کسی یک مؤمن را طعام بدهد گویی 124 هزار پیغمبر را طعام داده است. امیرالمؤمنین فرمود: کسی یک مؤمن را طعام بدهد گویی دو میلیون را طعام دادی، اگر چند مؤمن باشد چه خواهد شد. بیاییم سفره غدیر را گسترده همه‌جا پهن کنیم.

عزیزانی که اولاد ندارند، برایشان دعا کنیم. گاهی برای باردار شدن نیاز به هزینه‌هایی هست. بیاییم یک نفر یاعلی گو را زیاد کنیم. برای زوجینی که چندین سال است ازدواج کردند و بچه‌دار نشدند دعا کنیم. اسم طرح ما فرزندان غدیر است که جزئیات آن در سایت سمت خدا هم قرار دارد. احیای کاروان‌های غدیر، بعضی مساجد قم سه شب بیرون می‌آیند با رعایت مسائل بهداشتی، پرچم‌هایی که حدود پنج هزار نفر ثبت نام کردند، برای خانه‌ها و منازل و مساجد، جشن‌های خانگی برگزار کنیم. ک پرچم بگذاریم و چراغانی کنیم. بسته‌های معیشتی یکه خیلی‌ها پیگیری‌ می‌کنند. از مناسک مهم غدیر عیدی دادن و عیدی گرفتن است. بگذاریم عید غدیر عیدی بدهیم هرچه می‌خواهیم بخریم، عید غدیر باشد. دیدار مؤمنین، عفو و بخشش، تخفیف ویژه در این ایام بدهیم. کالاها را به قیمت مناسب بدهیم. عقد اخوت خواندن چقدر خوب است. عقد اخوت بخوانند که من بخاطر خدا با تو برادر می‌شوم و مصافحه می‌کنم که مال و جانمان با هم یکی باشد. ولی دعا کردن و شفاعت کردن و زیارت کردن را به نیابت همدیگر انجام بدهیم. عیادت مریض‌ها برویم. از کادر پزشکی تشکر کنیم. از مناسک روز غدیر، زیارت غدیریه، زیارت امین الله یا جامعه و زیارتنامه‌هایی که در مفاتیح هست و نماز و دعا دارد.

شریعتی: کتاب «علی علیه السلام آفتاب ملکوت پرتویی از انوار زیارت غدیریه» که جناب میر شفیع عزیز این کتاب را نگارش کردند. برای تهیه کتاب به بخش فروش اینترنتی سایت برنامه مراجعه کنید. امروز ص488 قرآن کریم آیات 45 تا 51 سوره مبارکه شوری را تلاوت خواهیم کرد.

«وَ تَراهُمْ يُعْرَضُونَ عَلَيْها خاشِعِينَ مِنَ الذُّلِّ يَنْظُرُونَ مِنْ طَرْفٍ خَفِيٍّ وَ قالَ الَّذِينَ آمَنُوا إِنَّ الْخاسِرِينَ الَّذِينَ خَسِرُوا أَنْفُسَهُمْ وَ أَهْلِيهِمْ يَوْمَ الْقِيامَةِ أَلا إِنَّ الظَّالِمِينَ فِي عَذابٍ مُقِيمٍ «45» وَ ما كانَ لَهُمْ مِنْ أَوْلِياءَ يَنْصُرُونَهُمْ مِنْ دُونِ اللَّهِ وَ مَنْ يُضْلِلِ اللَّهُ فَما لَهُ مِنْ سَبِيلٍ «46» اسْتَجِيبُوا لِرَبِّكُمْ مِنْ قَبْلِ أَنْ يَأْتِيَ يَوْمٌ لا مَرَدَّ لَهُ مِنَ اللَّهِ ما لَكُمْ مِنْ مَلْجَإٍ يَوْمَئِذٍ وَ ما لَكُمْ مِنْ نَكِيرٍ «47» فَإِنْ أَعْرَضُوا فَما أَرْسَلْناكَ عَلَيْهِمْ حَفِيظاً إِنْ عَلَيْكَ إِلَّا الْبَلاغُ وَ إِنَّا إِذا أَذَقْنَا الْإِنْسانَ مِنَّا رَحْمَةً فَرِحَ بِها وَ إِنْ تُصِبْهُمْ سَيِّئَةٌ بِما قَدَّمَتْ أَيْدِيهِمْ فَإِنَّ الْإِنْسانَ كَفُورٌ «48» لِلَّهِ مُلْكُ السَّماواتِ وَ الْأَرْضِ يَخْلُقُ ما يَشاءُ يَهَبُ لِمَنْ يَشاءُ إِناثاً وَ يَهَبُ لِمَنْ يَشاءُ الذُّكُورَ «49» أَوْ يُزَوِّجُهُمْ ذُكْراناً وَ إِناثاً وَ يَجْعَلُ مَنْ يَشاءُ عَقِيماً إِنَّهُ عَلِيمٌ قَدِيرٌ «50» وَ ما كانَ لِبَشَرٍ أَنْ يُكَلِّمَهُ اللَّهُ إِلَّا وَحْياً أَوْ مِنْ وَراءِ حِجابٍ أَوْ يُرْسِلَ رَسُولًا فَيُوحِيَ بِإِذْنِهِ ما يَشاءُ إِنَّهُ عَلِيٌّ حَكِيمٌ»

ترجمه آیات: و آنان را مى‏بينى كه بر آتش عرضه مى‏ شوند در حالى كه از شدّت ذلّت خاشعند و از گوشه چشم پنهانى مى‏نگرند. و كسانى كه ايمان آورده‏اند گويند: همانا زيانكاران كسانى هستند كه خود و خانواده‏شان را در قيامت باخته‏اند. بدانيد كه همانا ستمگران در عذابى پايدارند. و براى آنان جز خداوند هيچ ياورى كه ياريشان كند نخواهد بود و هر كس را كه خداوند گمراه كند پس براى او هيچ راه (نجاتى) نيست. پيش از آنكه روزى فرا رسد كه از جانب خداوند بازگشتى برايش نباشد، پروردگارتان را اجابت كنيد. در آن روز براى شما هيچ پناهگاهى نيست و شما را هيچ قدرت انكار نيست. پس اگر روى گردانند (غمگين مباش) ما ترا بر آنان نگهبان نفرستاديم، (تا به اجبار آنان را به ايمان وادارى،) جز رساندن پيام، مسئوليّتى بر تو نيست و البتّه هرگاه از جانب خود رحمتى به انسان بچشانيم به آن شاد شده (و از ما غافل مى‏شود) و اگر به خاطر دست آورد كارشان بلايى به آنان رسد، (نعمت‏ها را فراموش مى‏كنند،) همانا انسان ناسپاس است. فرمان روايى آسمان‏ها و زمين مخصوص خداست، هر چه بخواهد مى‏آفريند، به هر كه بخواهد دختران بخشد و به هر كه بخواهد پسران بخشد. يا (در يك رحم) پسران و دختران را در كنار هم قرار دهد و هر كه را بخواهد نازا گرداند، همانا اوست داناى توانا. و هيچ بشرى را نسزد كه خداوند با او سخن گويد مگر از طريق وحى (كه بر قلب او نازل مى‏شود) يا از پس پرده و حجاب يا آنكه فرستاده‏اى (به نام فرشته) فرستد، پس به اذن او هر چه بخواهد وحى كند. همانا او والا مرتبه و با حكمت است.

شریعتی: طرف فرزندان غدیر که به همت شما عزیزان بتوانیم یک یا علی‌گوی دیگر اضافه کنیم، پرداخت هزینه‌های ناباروری برای بعضی عزیزان ممکن نیست، شما می‌توانید با شرکت در این طرح در قالب وام برای تأمین درمان ناباروری عزیزان اقدام کنیم.

حاج آقای فرحزاد: امام هشتم فرمود: روز غدیر خم روزی است که از همدیگر بگذریم. روز غدیر خم روز صلوات بر محمد و آل محمد است. در این ایام صلوات زیاد بفرستیم. فرمود: کسی که در روز غدیر به دیدار دوست امیرالمؤمنین برود، خداوند هفتاد نور در قبرش می‌گذارد و قبرش را وسیع می‌کند. هر روزی هفتاد هزار فرشته به زیارت قبر کسی می‌روند که روز غدیر خم به دیدار مؤمنین می‌روند و او را بشارت به بهشت می‌دهند. خدایا تو را قسم می‌دهیم به حق علی بن ابی طالب قلب فرزندش را به مژده ظهورش شاد بگردان، ما را از بهترین یارانش قرار بده. توفیق احیای امر ولایت و امر غدیر به همه ما مرحمت بفرما و ما را مدیون امیرالمؤمنین قرار نده، عاقبت همه را ختم بخیر بگردان. هرکس حاجت دارد حاجت روا بگردان و مریض‌ها را شفا عنایت بگردان.

شریعتی: «والحمدلله رب العالمین و صلی الله علی سیدنا محمد و آله الطاهرین»