main logo of samtekhoda

99-01-18-حجت الاسلام والمسلمین حسینی قمی-سیری در نهج‌البلاغه، شرح خطبه 87


برنامه سمت خدا
موضوع برنامه: سیری در نهج‌البلاغه، شرح خطبه 87
كارشناس: حجت الاسلام والمسلمين حسینی قمی
تاريخ پخش: 18- 01- 99

شریعتی: بسم الله الرحمن الرحیم، اللهم صل علی محمد و آل محمد و عجل فرجهم.
سلام می‌کنم خدمت شما بینندگان خوب و نازنین‌مان، انشاءالله هرجا هستید خدای متعال پشت و پناه شما باشد. ماه شعبان بر شما پر خیر و برکت باشد. حاج آقای حسینی قمی سلام علیکم، خیلی خوش آمدید.    
حاج آقای حسینی قمی: سلام علیکم و رحمة الله، عرض سلام و ارادت خالصانه خدمت همه بینندگان عزیز دارم. پیشاپیش نیمه شعبان را تبریک می‌گویم. یکوقتی این قصه را گفتم، یکی از شاگردان مرحوم آیت الله العظمی خویی نقل می‌کردند، من هجده سال در نجف درس ایشان می‌رفتم و نماز جماعت ایشان، ندیدم ایشان در نماز جماعت و دعای قنوت، غیر از دعای سلامتی امام زمان را خوانده باشند. در آستانه‌ی ولادت حضرت هستیم. (قرائت دعای سلامت امام زمان)شب نیمه شعبان که احیای آن مستحب است، دعاهایی که دارد و توسل و توجه به حضرت ولی‌عصر، در خانه هستید یادتان نرود که با حضرت خیلی کار داریم. مرحوم آیت الله احمدی میانجی می‌گفتند: کسی کنار ضریح آقا امیرالمؤمنین رفته بود، یک کمی با امیرمؤمنان تند صحبت می‌کرد، کسی گفت: می‌دانی محضر چه کسی هستی؟ مؤدب‌تر باش. این عرب بیابانگرد گفت: برو دنبال کارت، او پدر من است! امام زمان(ع) پناه همه عالم هست. انشاءالله شب نیمه شعبان همه حرف‌هایمان را با حضرت بزنیم و مشمول شفاعت حضرت شویم.
شریعتی:
کی می‌شود بیایی و نیلوفر آوری *** گلهای رنگ رنگ به هر دفتر آوری
باران شوی، بهار شوی غنچه غنچه گل *** لب وا کنی گلاب خوش قمصر آوری
بحث امروز شما را خواهیم شنید.
حاج آقای حسینی قمی: خطبه 87 «عِبَادَ اللَّهِ إِنَّ مِنْ أَحَبِّ عِبَادِ اللَّهِ إِلَيْهِ عَبْداً أَعَانَهُ‏ اللَّهُ عَلَى نَفْسِهِ فَاسْتَشْعَرَ الْحُزْنَ وَ تَجَلْبَبَ الْخَوْفَ» یک خطبه در نهج‌البلاغه داریم خطبه 193 یا خطبه متقین، در آن خطبه امیرمؤمنان 110 ویژگی از ویژگی متقین را بیان کردند. خطبه 87 هم در اوصاف متقین هست. 40 ویژگی از ویژگی متقین را در این خطبه بیان کردند. کتاب‌های مستقلی را شارحین نهج‌البلاغه بر این دو خطبه نوشتند. ابن ابی الحدید از علمای اهل سنت حدود 800 سال پیش شرح نهج‌البلاغه نوشته، می‌گوید: صفاتی که امیرالمؤمنین بیان کرده، حضرت دارند توصیف خود را می‌گویند و کسی به پای امیرالمؤمنین و این ویژگی‌ها نمی‌رسد. حضرت خود را توصیف می‌کنند. هرکس انصاف داشته باشد می‌داند در شجاعت، جود، قناعت و زهد، در حکمت امیرالمؤمنین بود که در جامعه ضرب المثل بود.
«عِبَادَ اللَّهِ إِنَّ مِنْ أَحَبِّ عِبَادِ اللَّهِ إِلَيْهِ عَبْداً أَعَانَهُ‏ اللَّهُ عَلَى نَفْسِهِ فَاسْتَشْعَرَ الْحُزْنَ وَ تَجَلْبَبَ الْخَوْفَ» بندگان خدا، محبوب‌ترین بنده خدا، خدا کمک کند بر نفسش غلبه پیدا کند. اولاً کمک خدا لازم است، آیه 21 سوره نور «وَ لَوْ لا فَضْلُ‏ اللَّهِ‏ عَلَيْكُمْ‏ وَ رَحْمَتُهُ» اگر فضل و رحمت خدا نبود، «ما زَكى‏ مِنْكُمْ مِنْ أَحَدٍ أَبَداً» احدی از شما نمی‌توانستید به مقاماتی که خدا می‌خواهد برسید. هم در رسیدن به مقامات معنوی و هم در فاصله گرفتن از گناهان، ما باید تلاش کنیم که به این اوصاف برسیم. خدا مرحوم میرزا حبیب الله خویی را رحمت کند. ایشان می‌گوید: خدا دو کمک می‌تواند به ما بکند، 1- جنود عقل را بر جنود جهل بر نفس ما غلبه کند. این روایت را ملاحظه فرمودید، امام کاظم فرمود: 75 لشگر عقل در برابرش 75 لشگر جهل، روایت معروف است، حدیث جنود عقل و جهل امام (ره) که کتاب مستقلی است. مرحوم مهندسی مفصل بحث جنود عقل و جهل را داشتند، اخلاص از جنود عقل است. نفاق از جنود جهل است. عدالت از لشگریان عقل است، ظلم از جنود جهل است. توکل در برابرش حرص زدن است. رأفت در برابرش خشونت، امید در برابرش نا امیدی است. تواضع در برابرش تکبر، علم در برابرش بداخلاقی کردن و عفو در برابرش کینه است.
اخلاص ما بر نفاق ما، امید ما بر ناامیدی ما، صبر ما بر جزع و فزع ما، سپاسگزاری ما بر ناسپاسی ما، محبوب‌ترین بنده کسی است که خدا کمک کند لشگریان عقلش بر لشگریان جهلش غلبه کند. یک معنای دیگر مرحوم خویی فرمودند، عقلش بر هواهای نفسانی‌اش غلبه کند. پس اولین ویژگی متقین این است کسی که خدا از او دستگیری کند، خودش تلاش کند و خدا کمکش کند. خداوند متعال عقلش را بر جهلش، اراده خودش را بر هوای نفسش غلبه بدهد.
«فَاسْتَشْعَرَ الْحُزْنَ وَ تَجَلْبَبَ الْخَوْفَ» کسی که همیشه یک حزن و خوفی داشته باشد. شارحین توضیح دادند، از چه چیزی باید نگران باشیم و ترس داشته باشیم؟ نگرانی چیز خوبی است، اگر انسان بی خیال باشد دنبال وظایف و انجام تکالیف نمی‌رود. ما باید دغدغه این بیماری را داشته باشیم، اگر نگران نباشیم بی مبالات می‌شویم ولی باید آرامش را حفظ کنیم. متقین کسانی هستند که همیشه نگران باشند. رسول خدا دعایی دارد شب نیمه شعبان خواندند. همین‌جا تقاضا می‌کنم حاج آقای میرباقری تذکر خوبی دادند که این ایام باید بیشتر متوجه خدا باشیم و تضرع ما باید بیشتر باشد. من احساس می‌کنم یک عده گویی یادشان رفته است. سرگرمی و فیلم خوب است اما یک بخشی هم قرآن باشد و نماز باشد، به دیگران زنگ بزنیم، ماه رجب که تمام شد، ماه شعبان وقت برای جبران داریم. شب نیمه شعبان ذاتاً یک عظمتی داشته و با ولادت حضرت عظمت آن مضاعف شده است. این دعا در مفاتیح هم هست، شب نیمه شعبان پیامبر خدا این دعا را می‌خواندند، «اللَّهُمَّ صَلِّ عَلَى مُحَمَّدٍ وَ آلِ مُحَمَّدٍ وَ اقْسِمْ لَنَا مِنْ خَشْيَتِكَ مَا يَحُولُ‏ بَيْنَنَا وَ بَيْنَ مَعَاصِيكَ وَ مِنْ طَاعَتِكَ مَا تُبَلِّغُنَا بِهِ جَنَّتَكَ وَ مِنَ الْيَقِينِ مَا تُهَوِّنُ بِهِ عَلَيْنَا مُصِيبَاتِ الدُّنْيَا وَ مَتِّعْنَا بِأَسْمَاعِنَا وَ أَبْصَارِنَا وَ انْصُرْنَا عَلَى مَنْ عَادَان وَ لَا تَجْعَلْ مُصِيبَتَنَا فِي دِينِنَا وَ لَا تَجْعَلِ الدُّنْيَا أَكْبَرَ هَمِّنَا وَ لَا تُسَلِّطْ عَلَيْنَا مَنْ لَا يَرْحَمُنَا» خدایا برای ما تقسیم کن و روز ما قرار ده خوف و خشیتی که بین ما و گناه حائل باشد. به طاعتی برسیم که ما را به رضوان خدا برساند. یقینی که مصیبت دنیا را بر ما آسان کند. اگر بلایی می‌رسد به دین ما نرسد. همه هم و غم ما دنیا نباشد.
مرحوم آیت الله حق‌شناس و مرحوم احمدی میانجی این شعر را خیلی می‌خواندند،
تنها تویی تنها تویی در خلوت تنهایی‌ام *** تنها تو می‌خواهی مرا با این همه رسوایی‌ام
این شعر را شب نیمه شعبان بخوانیم و خودمان را به خدا و امام زمان بسپاریم. خشیت لازم است که بین ما و گناه فاصله ایجاد کند. در سوره مبارکه انسان این آیه را همه بلد هستند. اگر انسان نگران بود آدم بخشنده‌ای می‌شود. جواد و کریم می‌شود. «إِنَّما نُطْعِمُكُمْ لِوَجْهِ اللَّهِ لا نُرِيدُ مِنْكُمْ جَزاءً وَ لا شُكُوراً» (انسان/9) چرا اطعام می‌کنیم؟ «إِنَّا نَخافُ مِنْ رَبِّنا يَوْماً عَبُوساً قَمْطَرِيراً» (انسان/10) چون نگران هستیم. نگران روز قیامت هستیم. ما چون نگران هستیم الآن انفاق می‌کنیم، اگر کسی انفاق در راه خدا می‌کند آن خشیت را باید داشته باشد. در آستانه نیمه شعبان هستیم، تقاضا می‌کنم از همه، من دو نگرانی دارم یکی برای یک عده از بیمارانی که خیلی نیازمند هستند. با یکی از آقایان پزشک در قم صحبت کردم. این دو پزشک دو برادر هستند در محروم‌ترین منطقه قم هستند، خانه‌ها حداکثر سی چهل متر است. دو پزشک هستند، با آنها صحبت کردم و گفتند: ما هر روز صد بیمار را معاینه می‌کنیم که روزی بیست نفر مبتلا به کرونا هستند و هیچکدام دفترچه بیمه ندارند. به کمک خیرین از اینها ویزیت نمی‌گیریم و هرکدام لازم هست مجانی سی‌تی اسکن می‌کنیم، نسخه درمانی‌شان را مجانی می‌دهیم و کمک خرجی هم می‌دهیم، چیزی که عجیب است اینکه می‌گفت: اینها در یک خانه پنجاه متری یازده نفر هستند در یک خانه زندگی می‌کنند، نه مورد از اینها کرونا دارند از بچه سه ساله و نیمه تا بچه پنج ساله، فاصله در این خانه و خانواده معنی ندارد. یکی بگیرد همه مبتلا می‌شوند. گفتم: شما مطمئن باش اهل خیر کمک می‌کنند! اینقدر مردم اهل خیر زیاد هستند که خدا را شکر می‌کنم. نگرانی دوم از بابت افرادی است که در این یکی دو ماه بیکار شدند.
جلسه گذشته یک حدیث خواندم، امیرالمؤمنین فرمود: «وَ الْفُقَرَاءُ عِيَالِي وَ الْأَغْنِيَاءُ وُكَلَائِي‏» فقرا نان خور من هستند. چه کسی باید به این نان‌خورهای من کمک کند؟ وکلای من که اغنیاء و ثروتمندان هستند باید کمک کنند. فقط یک مورد حدیث خواندیم یک نفر دویست میلیون داده و گفته: هرکس مشکل مالی و اقتصادی دارد، حل کنید. آقایی دیروز به ما پیامک داد که ما یک پویش درست کردیم و میلیون کمک کردیم به کسانی که بیکار هستند. در زیارت جامعه کبیره می‌گوییم: «بأبی انتم و أمی و نفسی و أهلی و مالی» اگر امام زمان شماره حساب می‌داد باید چه می‌کردیم، الآن امام زمان شماره حساب داده است. این ایام اگر کسی می‌خواهد به امام زمان پول بدهد، آقا امام زمان شماره حساب داده است. فرمود: «وَ مَنْ لَمْ يَقْدِرْ عَلَى صِلَتِنَا فَلْيَصِلْ عَلَى صَالِحِي مَوَالِينَا» هرکسی می‌خواهد پول به ما برساند، به شیعیان گرفتار ما کمک کند. خدایا به من کمک کن من همراهی کنم، به آنها برسم. بارها گفتم: این آیه را سر در خانه‌هایتان بزنید. «هذا من فضل ربی» این نعمت خداست، قدر بدان.
خدا رحمت کند مرحوم آیت الله احمدی میانجی(ره) قصه‌ای را نقل کردند و فرمودند: یکی از فقهای بزرگ شیعه مرحوم آیت الله حاج آقا رضای همدانی، کتابش کتاب درسی حوزه است. این پیرمرد اواخر عمر فراموشی گرفت. عالمی که تمام اساتید ما یکی از کتاب‌هایی که کنار دستشان است مصباح مرحوم حاج آقا رضا است. مثل جواهر شیخ انصاری، به جایی رسید که وقتی در خانه‌اش سؤال کنند از بالا می‌گفت: برای چه آمدید؟ من بودم، نیستم، الآن مجتهد نیستم. همه چیز یادم رفته بروید. آدم به اینجا می‌رسد که اسم خودش را فراموش می‌کند. این ثروت و علم و دانش و آبرو و موقعیت، همه امانت خداست. یک کمپین را شروع کن و بگو امام زمان یک شماره حساب داده است، می‌خواهیم به گرفتارها کمک کنیم. عده‌ای پنجاه روز است درآمد نداشتند و یک ریال به حسابشان نیامده است.
مرحوم احمدی میانجی می‌فرمودند: دو امتحان داریم یکی امتحان پروردگار در سختی‌هاست، ایشان می‌گفت: نود درصد اینها در امتحان موفق می‌شوند. ولی یک امتحان برای ثروتمندهاست. مرحوم آیت الله احمدی یک فقیه بود، عالم بود. می‌گفت به نظرم من نود درصد فقرا در امتحانشان قبول می‌شوند. ولی امتحان ثروتمندها خیلی درصدش پایین است، کم قبول می‌شود. اگر دلشان نمی‌آید همینطور کمک کنند حداقل از وجوهات بدهند، سهم امام، الآن یک امتیازی است، مگر نمی‌خواهیم ایمانمان را نشان بدهیم. اینها تمام می‌شود اما رو سفیدی برای یک عده می‌ماند. رو سیاهی برای یک عده می‌ماند. یک عده هیچ تکانی نخوردند و یک عده هرچه داشتند دادند، من وظیفه دارم از پزشکان و کادر درمانی، پرستاران، تشکر کنم. طلاب و دانشجویانی که جهادی کار می‌کنند. عزیزانی که در غسالخانه‌ها امروز کار می‌کنند.
مرحوم آیت الله احمدی میانجی این قصه را نقل کردند. خواهش می‌کنم این روزها کتاب‌های خوب را بیشتر مطالعه کنید. در کتاب به سوی نور این قصه را نقل کردند. عزیزانی که این روزها از دست رفتند، مراسم تشییع نداشتند و غریبانه از دنیا رفتند. می‌شود تماس تصویری گرفت و تسلیت گفت، به داغ دیدگان پیام بدهید این قصه را بشنوند تا آرام شوند. مرحوم آیت الله احمدی میانجی نوشتند، یک روحانی برای تبلیغ و سخنرانی به هندوستان رفت و مریض شد. پولی نداشت، خیلی ناراحت شد و غصه خورد. بیماری‌اش شدت گرفت و ترسید بمیرد، گفت: اینجا قبرستان مسلمان‌ها هست؟ گفتند: بله، گفت: بروم فاتحه‌ای بخوانم دلم باز شود. آمد و اتفاقاً از در قبرستان که وارد شد دید تابلو زدند: این قبر یک مبلغ روحانی است که قبلاً اینجا از دنیا رفته است. بیشتر وحشت کرد و فاتحه‌ای خواند و با ناراحتی گفت: یا أباعبدالله ما دوست داشتیم کربلا بیاییم و زیر سایه شما از دنیا برویم. زیر سایه شما به خاک سپرده شویم. شب خوابید، خواب دید آقایی به او سلام می‌کند. گفت: شما چه کسی هستی؟ گفت: همین که امروز سر قبرش آمدی و فاتحه خواندی. آمدم دو مطلب بگویم. اول اینکه نترس تو اینجا نمی‌میری. مطلب دوم اینکه تو چه خیال کردی؟ تو فکر کردی ما که در هندوستان به خاک سپرده شدیم، زیر سایه امام حسین نیستیم؟ الآن یک عده عزیزانی که از دست رفتند شاید دوست داشتند یک جایی مثل حرم امام رضا یا حضرت معصومه خاک شوند. مگر خبر نداری که در کربلا یک عده از دشمنان امام حسین که قاتلین امام حسین بودند، کجا دفن شدند؟ کربلا، آنها هم زیر سایه امام حسین هستند؟ نه، هرکس در کربلا دفن شود زیر سایه امام حسین نیست ولی ما که دور هستیم زیر سایه حضرت هستیم. عزیزان نگران نباشند، ما وظیفه داریم تسلیت بگوییم و دلداری بدهیم، همه عزیزان زیر سایه سیدالشهداء هستند. یکی از بهترین خیرات این است که اگر دستشان می‌رسد،     به فقرا خیرات بدهند.
شریعتی: امروز صفحه 369 قرآن کریم را تلاوت خواهیم کرد.
«لَعَلَّنا نَتَّبِعُ‏ السَّحَرَةَ إِنْ كانُوا هُمُ الْغالِبِينَ «40» فَلَمَّا جاءَ السَّحَرَةُ قالُوا لِفِرْعَوْنَ أَ إِنَّ لَنا لَأَجْراً إِنْ كُنَّا نَحْنُ الْغالِبِينَ «41» قالَ نَعَمْ وَ إِنَّكُمْ إِذاً لَمِنَ الْمُقَرَّبِينَ «42» قالَ لَهُمْ مُوسى‏ أَلْقُوا ما أَنْتُمْ مُلْقُونَ «43» فَأَلْقَوْا حِبالَهُمْ وَ عِصِيَّهُمْ وَ قالُوا بِعِزَّةِ فِرْعَوْنَ إِنَّا لَنَحْنُ الْغالِبُونَ «44» فَأَلْقى‏ مُوسى‏ عَصاهُ فَإِذا هِيَ تَلْقَفُ ما يَأْفِكُونَ «45» فَأُلْقِيَ السَّحَرَةُ ساجِدِينَ «46» قالُوا آمَنَّا بِرَبِّ الْعالَمِينَ «47» رَبِّ مُوسى‏ وَ هارُونَ «48» قالَ آمَنْتُمْ لَهُ قَبْلَ أَنْ آذَنَ لَكُمْ إِنَّهُ لَكَبِيرُكُمُ الَّذِي عَلَّمَكُمُ السِّحْرَ فَلَسَوْفَ تَعْلَمُونَ لَأُقَطِّعَنَّ أَيْدِيَكُمْ وَ أَرْجُلَكُمْ مِنْ خِلافٍ وَ لَأُصَلِّبَنَّكُمْ أَجْمَعِينَ «49» قالُوا لا ضَيْرَ إِنَّا إِلى‏ رَبِّنا مُنْقَلِبُونَ «50» إِنَّا نَطْمَعُ أَنْ يَغْفِرَ لَنا رَبُّنا خَطايانا أَنْ كُنَّا أَوَّلَ الْمُؤْمِنِينَ «51» وَ أَوْحَيْنا إِلى‏ مُوسى‏ أَنْ أَسْرِ بِعِبادِي إِنَّكُمْ مُتَّبَعُونَ «52» فَأَرْسَلَ فِرْعَوْنُ فِي الْمَدائِنِ حاشِرِينَ «53» إِنَّ هؤُلاءِ لَشِرْذِمَةٌ قَلِيلُونَ «54» وَ إِنَّهُمْ لَنا لَغائِظُونَ «55» وَ إِنَّا لَجَمِيعٌ حاذِرُونَ «56» فَأَخْرَجْناهُمْ مِنْ جَنَّاتٍ وَ عُيُونٍ «57» وَ كُنُوزٍ وَ مَقامٍ كَرِيمٍ «58» كَذلِكَ وَ أَوْرَثْناها بَنِي إِسْرائِيلَ «59» فَأَتْبَعُوهُمْ مُشْرِقِينَ»
ترجمه آیات: به اين اميد كه اگر ساحران غالب شدند از آنان پيروى كنيم. پس همين كه ساحران (از شهرها به نزد فرعون) آمدند به او گفتند: آيا اگر ما پيروز شويم پاداشى داريم؟ فرعون گفت: آرى، در اين صورت (علاوه بر پاداش) حتماً شما از مقرّبان دربار خواهيد بود. (روز موعود فرارسيد و همه‏ى ساحران جمع شدند،) موسى به آنان گفت: بيفكنيد آنچه را مى‏خواهيد بيفكنيد. پس (ساحران) ريسمان‏ها و عصاهاى خود را (به زمين) افكندند و گفتند: به عزّت فرعون سوگند كه قطعاً ما پيروزيم. سپس موسى عصايش را افكند، پس ناگهان (اژدهايى شد و) هر چه را به نيرنگ ساخته بودند بلعيد. آنگاه ساحران بى‏اختيار به سجده درافتادند. گفتند: ما به پروردگار جهانيان ايمان آورديم. پروردگار موسى‏ و هارون. فرعون (كه به خشم آمده بود) گفت: آيا قبل از آن كه به شما اجازه دهم به او ايمان آورديد؟ بى شك او بزرگ شماست كه به شما سحر آموخته است. پس به زودى كيفر خود را خواهيد دانست. حتماً دست‏ها و پاهايتان را از چپ وراست قطع خواهم كرد، وهمگىِ شما را به دار خواهم آويخت. ساحران گفتند: باكى نيست، ما به سوى پروردگارخود بازمى‏گرديم. ما اميد داريم كه پروردگارمان خطاهاى ما را ببخشد، چرا كه ما نخستين ايمان آورندگان هستيم. و به موسى وحى كرديم كه بندگان مرا شبانه (از مصر) كوچ ده، زيرا شما تعقيب خواهيد شد. پس فرعون (از اين حركت آگاه شد و) به شهرها مأمور فرستاد تا مردم را گردآورند. (تبليغات فرعونيان درباره‏ى موسى ويارانش اين بود:) همانا اينها گروهى اندكند. كه نسبت به ما خشم ونفرت دارند. ما همگى آماده‏ى دفاع هستيم. لذا آنان را (به گمان تعقيب بنى‏اسرائيل)، از باغ‏ها و چشمه‏ها و گنج‏ها و جايگاه نيكو (و قصرهاى مجلّل)، بيرون كرديم. (تدبير ما) اين چنين بود كه (بعد از غرق كردن فرعونيان،) بنى‏اسرائيل را وارث آنها قرار دهيم. پس هنگام طلوع خورشيد، سپاه فرعون به تعقيب آنان برخاستند.
شریعتی: یک کتاب از آثار حاج آقای قرائتی معرفی کنم، آثار ایشان نیاز به تعریف ندارد، دعای عهد را خیلی از ما خواندیم، اگر می‌خواهید با مضامین بلند دعای عهد آشنا شوید و سبک زندگی را براساس دعای عهد تنظیم کنید «زندگی مهدوی در سایه دعای عهد» را مطالعه کنید. مضامین دعای عهد و تکالیف منتظران را با توجه به این دعای شریف را می‌توانید در این کتاب مطالعه کنید. به 20000303 پیامک ارسال کنید، دوستانم شما را راهنمایی خواهند کرد.
حاج آقای حسینی قمی: خطبه 87 نهج‌البلاغه، حضرت چهل ویژگی برای متقین بیان می‌کنند. یکی «فَاسْتَشْعَرَ الْحُزْنَ وَ تَجَلْبَبَ‏ الْخَوْفَ‏» متقی کسی است که همیشه یک نگرانی و دغدغه نسبت به انجام تکالیف دینی داشته باشد. این دغدغه را قرآن برای ویژگی مؤمنین بیان کرده است. بعضی از شارحین نهج‌البلاغه گفتند: امیرالمؤمنین به آیه 2 سوره انفال اشاره داشتند. «إِنَّمَا الْمُؤْمِنُونَ‏ الَّذِينَ إِذا ذُكِرَ اللَّهُ وَجِلَتْ قُلُوبُهُمْ» مؤمن کسی است که وقتی یاد خدا برده می‌شود دلش لرزان باشد. ما باید همیشه نگران باشیم. «وَ إِذا تُلِيَتْ عَلَيْهِمْ آياتُهُ زادَتْهُمْ إِيماناً» وقتی قرآن تلاوت می‌شود بر ایمانشان افزوده می‌شود. این روزهایی که در خانه هستید از تلاوت قرآن غافل نشوید. امیرالمؤمنین در نهج‌البلاغه می‌فرماید: سزاوار است مؤمن روزی پنجاه آیه از قرآن را بخواند. «وَ عَلى‏ رَبِّهِمْ يَتَوَكَّلُونَ» (انفال/2) «الَّذِينَ يُقِيمُونَ الصَّلاةَ وَ مِمَّا رَزَقْناهُمْ يُنْفِقُونَ» (انفال/3) نماز به پا می‌دارند و هرجا فرمان به اقامه نماز بود، انفاق و دستگیری از دیگران کنارش آمده است.
سوره قاف آیه 45 می‌فرماید: «فَذَكِّرْ بِالْقُرْآنِ مَنْ‏ يَخافُ‏ وَعِيدِ» (ق/45) با قرآن به مردم تذکر بده، هرکس نگران قیامتش هست، ما باید نگرانی و دغدغه داشته باشیم. امیرالمؤمنین در غررالحکم فرمود: «لَا تَخَافُوا ظُلْمَ‏ رَبِّكُمْ، وَ لَكِنْ خَافُوا ظُلْمَ أَنْفُسِكُمْ» اگر گناهی می‌کنیم ظلم به خود ماست.
«فَاسْتَشْعَرَ الْحُزْنَ وَ تَجَلْبَبَ‏ الْخَوْفَ‏» پس اولین ویژگی اینکه خدا کمک کند ما جنود عقل را بر جنود جهل غلبه بدهیم، دوم اینکه یک نگرانی و دغدغه نسبت به دینمان و انجام تکالیفمان داشته باشیم. تقاضا می‌کنم چون به دلایلی بعضی از ما ماه رجب را خوب درک نکردیم، اما شب نیمه شعبان خواهش می‌کنم برنامه احیاء داشته باشید. دعای امام زمان و زیارت امام زمان را بخوانید. دعای امام حسین در شب نیمه شعبان را بخوانید. غفلت نکنیم و احیای نیمه شعبان را از دست ندهیم.
خدایا به حق محمد و آل محمد و به حق مولود این ماه، عیدی ما را نزدیکی و تقرب به ساحت مقدس حضرت قرار بدهد. عیدی ما را شفای بیماران و رفع گرفتاری‌ها عنایت بفرما. خدایا به حق امام زمان حوائج همه را برآورده بخیر بفرما.
شریعتی: «والحمدلله رب العالمین و صلی الله علی محمد و آله الطاهرین»