main logo of samtekhoda

98-12-18-حجت الاسلام والمسلمين فرحزاد – ویژه برنامه ولادت امیرالمؤمنین علی (علیه‌السلام)


برنامه سمت خدا
موضوع برنامه: ویژه برنامه ولادت امیرالمؤمنین علی (علیه‌السلام)
كارشناس: حجت الاسلام والمسلمين فرحزاد
تاريخ پخش: 18- 12- 98
شریعتی:
بسم الله الرحمن الرحیم، اللهم صل علی محمد و آل محمد و عجل فرجهم.
مصرع ناقص من کاش که کامل می‌شد *** شعر در وصف تو از سوی تو نازل می‌شد
شعر در شأن تو شرمنده به همراهم نیست *** واژه در دست من آنگونه که می‌خواهم نیست
من که حیران تو، حیران تو ام می‌دانم *** نه فقط من، که در این دایره سرگردانم
همه عالم و آدم به تو می‌اندیشد *** شک ندارم که خدا هم به تو می‌اندیشد
در زمین هستی و آن سو تر از افلاک تویی *** علت خلق زمین ای پدر خاک تویی
کعبه از راز جهان، راز خدا آگاه است *** راز ایجاد خدا نقطه‌ی بسم الله است
کعبه افتاده به پایت سر راهت سر مست *** پیرهن چاک و غزل خوان و سراهی در دست
کعبه وقتی در آغوش خودش یوسف دید *** خود زلیخا شد و خود پیرهن صبر درید
کعبه بر سینه‌ی خود نام تو ای مرد نوشت *** قلم خواجه شیراز کم آورد نوشت
ناگهان پرده برانداخته‌ای یعنی چه؟ *** مست از خانه برون تاخته‌ای یعنی چه؟
راز خلقت همه پنهان شده در عین علی است *** کهکشان‌ها نخی از بسته نعلین علی است
روز و شب از تو قضا، از تو قدر می‌گوید *** ها علیٌ بشر کیف بشر می‌گوید
مست اوصاف شدم، می‌طلبم ساقی را *** تشنه‌ام تا که بگوید به من الباقی را
«الحمدلله الذی جعلنا من المتمسکین بولایة امیرالمؤمنین علی بن ابی طالب» سلام می‌کنم خدمت شما بینندگان خوب و     نازنین‌مان، روز میلاد امیرالمؤمنین بر شما مبارک باشد. به سمت خدای امروز خیلی خوش آمدید. روز پدر را به همه پدران زحمتکش سرزمینمان تبیرک می‌گویم. در روز عید میلاد امیرالمؤمنین با احترام در خدمت حاج آقای فرحزاد هستیم. سلام علیکم. خیلی خوش آمدید.    
حاج آقای فرحزاد: علیکم السلام و رحمة الله، من هم خدمت شما و همه عزیزان عرض سلام دارم. ایام فرخنده و خجسته ولادت امیرالمؤمنین(ع) را تبریک می‌گویم، از آقای بهشتی که امروز وقتشان را به ما دادند تشکر می‌کنیم. این روز را به همه پدران تبریک می‌گویم، روح همه پدرانی که از دنیا رفتند شاد باشد، انشاءالله برای آنها خیرات و صدقات بدهند. برای همه مریض‌های روحی و جسمی طلب عافیت داریم. انشاءالله به زودی این مریضی از همه دنیا برچیده شود. از همه پرستاران تشکر می‌کنم که در معرض آسیب هستند و برای نجات جان دیگران، جان خود را به خطر انداختند. انشاءالله     خدای متعال به همه سلامتی و موفقیت بدهد. روایت داریم کسی از یک مریضی پرستاری کند یک شب، ثواب حضرت ابراهیم خلیل الرحمان را به او مرحمت می‌کند. روح همه عزیزانی که از دست رفتند شاد باشد و به خانواده‌هایشان تسلیت می‌گویم. امید داریم روز عید و جشن امیرالمؤمنین که حلال مشکلات است، در این مناسبت چقدر خوب است که یک زیارت جامعه یا زیارت امین الله خوانده شود.
مدد به غیر تو ننگ است یا علی مددی *** زمانه بر سر جنگ است یا علی مددی
گشود کار دو عالم به یک اشاره توست *** به کار ما چه درنگ است یا علی مددی
دلم برای تو تنگ است یا علی مددی *** کمیت ما همه لنگ است یا علی مددی
یا امیرالمؤمنین یا ذالکرم *** یا امام المتقین یا ذا النعم
اننا جعنا کفی حاجاتنا *** لا تخیبنا و قل فیها نعم
همینطور که امیرالمؤمنین سائلی را رد نمی‌کرد، ما همه گدا و سائل در خانه مولا امیرالمؤمنین هستیم و این روایت زیبا در روضه کافی است. امام صادق فرمود: «وَ اللَّهِ مَا نَزَلَتْ‏ بِرَسُولِ‏ اللَّهِ‏ ص نَازِلَةٌ قَطُّ إِلَّا قَدَّمَهُ فِيهَا ثِقَةً مِنْهُ» هیچ پیشامد سنگین و ناگواری برای پیغمبر نبود، سراغ امیرالمؤمنین حلال مشکلات می‌فرستاد. چون وثوق و اطمینان داشت که او حلال مشکلات است و دست ید اللهی خدای متعال است. وقتی در یک مسیر حرکت می‌کرد جبرئیل طرف راست و میکائیل طرف چپ او بود و تا فتح نمی‌کرد برنمی‌گشت. عالم و فرماندهی این عالم دست اینهاست، انشاءالله یک نگاهی بکنند و معضلات و مشکلات برای همه کشورها برطرف شود.
شریعتی: انشاءالله،
از قدیم و ندیم می‌گویند: دست بالای دست بسیار است  
دست بالای دست‌ها اما، دست مشکل گشای کرار است
انشاءالله همه گره‌ها با دستان قدرتمند امیرالمؤمنین یکی یکی باز شود. خیلی دلتنگ شما بودیم. بحث امروز شما را خواهیم شنید.
حاج آقای فرحزاد: ما هم بسیار دلتنگ بودیم. امیدوارم همه عزیزان در مسیر اهل‌بیت باشیم. بسم الله الرحمن الرحیم، الحمدلله رب العالمین، اللهم صل علی محمد و آل محمد. امروز بخشی از صحبت‌های ما در مورد فضایل امیرالمؤمنین است و نکاتی که این روزها مردم با آن درگیر هستند. سلامت روح و جسم و چیزهایی که آرامش دهنده است.
ذکر فضایل امیرالمؤمنین جزء برترین عبادت‌هاست، «ذکر علیٍ عبادة» پیغمبر فرمودند: خدا برای مولا علی فضایلی قرار داده که قابل شمارش نیست و کسی فضایل مولا را ذکر کند، خدا گناهانش را می‌آمرزد. امیرالمؤمنین بعد از پیغمبر برترین شخصیت عالم است. پیغمبر(ص) فرمود: «عَلِيٌ‏ خَيْرُ الْبَشَرِ مَنْ أَبَى فَقَدْ كَفَرَ» یعنی امیرالمؤمنین برترین است. امیرالمؤمنین برترین انسان‌ها بعد از پیغمبر است. اگر کسی قبول نکند، حجت خدا را انکار کند، مرگ جاهلیت است. بالاترین ناسپاسی‌ها کفران نعمت ولایت است. در جای جای قرآن از امیرالمؤمنین و ولایت تعبیر به نعمت شده است. «یعرفون نعمة الله ثم ینکرونها» روز غدیر نعمت خدا را شناختند و روز سقیفه انکار کردند. «ثُمَّ لَتُسْئَلُنَّ يَوْمَئِذٍ عَنِ‏ النَّعِيمِ‏» (تکاثر/8) در هر صورت کفران بزرگی است که انسان زیر بار امیرالمؤمنین و فرزندان حضرت نرود.
در کلمه معراج سفینة البحار است که امام صادق فرمودند: پیغمبر ما یک معراج رسمی داشتند، ولی غیر رسمی هم مکرر معراج می‌رفتند. فرمودند: پیغمبر خدا 120 بار معراج رفتند، یعنی جایی که خدا بود و پیغمبر، اوج تقرب، 120 بار پیغمبر ما معراج داشتند و در همه 120 بار، ای حبیب من بر تو باد ابلاغ کنی به امامت علی بن ابی طالب و امامان بعد از او. از حالا برای غدیر برنامه‌ریزی کنیم که در کل دنیا جا بیافتد و مقدمه باشد برای آمدن فرزندشان. پیغمبر (ص) فرمودند: «لَوِ اجْتَمَعَ‏ النَّاسُ‏ عَلَى حُبِّ عَلِيِّ بْنِ أَبِي طَالِبٍ لَمَّا خَلَقَ اللَّهُ النَّارَ» این اضطراب‌ها و سختی‌ها و ظلم‌ها، حضرت زهرا فرمود: اگر مردم به ولایت امیرالمؤمنین اجتماع می‌کردند، دو نفر با هم اختلاف نمی‌کردند، دعوا نمی‌کردند. نزاع و ظلم نبود، فساد و خونریزی نبود. امراض گوناگون نبود. خدا رحمت کند مرحوم دولابی مکرر می‌فرمودند: «بِمُوَالاتِكُمْ عَلَّمَنَا اللَّهُ مَعَالِمَ‏ دِينِنَا وَ أَصْلَحَ مَا كَانَ فَسَدَ مِنْ دُنْيَانَا» یعنی اگر ما زیر چتر امیرالمؤمنین و چهارده معصوم برویم، خدا معلم ما می‌شود. همه چیزهای دنیایی و آخرتی و دین و دنیای ما را یاد می‌دهد. مشکلات اقتصادی و سیاسی و بهداشتی و خانوادگی و فردی، تمام مشکلات برای دوری از ولایت است. اگر وصل به اهل‌بیت شویم، همه چیز درست می‌شود. ریشه فساد جدا شدن از امیرالمؤمنین است و منشأ همه خیرات و برکات پیوند با امیرالمؤمنین است. این حدیث را اهل سنت هم نقل کردند، اگر مردم محورشان را امیرالمؤمنین قرار می‌دادند، خدا جهنم را خلق نمی‌کرد و گرفتاری و بلا نبود.
شبی در محفلی ذکر علی بود *** شنیدم عارفی این نکته فرمود
هزاران آتش اندر پوست داری *** نسوزی گر علی را دوست داری
اگر مهر علی در دل نباشد *** بسوزی در ز آهن پوست داری
ای دل غمین مباش که مولای ما علی است، دوستی داشتیم کرد بود و این را با خط زیبا نوشته بود. کسی که پدری چون امیرالمؤمنین دارد نباشد غصه بخورد. روایت داریم که رُمیله می‌گوید: من مریض شدم و در خانه افتادم. خدایا همه مریض‌ها به خصوص مریض‌هایی که این ویروس را گرفتند شفای عاجل عنایت بفرما. روز جمعه شد، نماز جمعه واجب است و باید شرکت کرد. بلند شدم خودم را شستشو دادم و نماز جمعه رفتم، وسط خطبه تب کردم، حضرت خطبه می‌خواندند، خودم را کترل کردم و فوری به منزل برگشتم. امیرالمؤمنین به عیادت من آمدند. کنار بستر من نشستند، فرمودند: «يَا رُمَيْلَةُ لَيْسَ مِنْ مُؤْمِنٍ يَمْرَضُ إِلَّا مَرِضْنَا بِمَرَضِهِ وَ لَا يَحْزُنُ‏ إِلَّا حَزِنَّا بِحُزْنِهِ وَ لَا يَدْعُو إِلَّا أَمَّنَّا لِدُعَائِهِ وَ لَا يَسْكُتُ إِلَّا دَعَوْنَا لَهُ» رمیله، هر مؤمنی مریض شود، مریضی او به ما سرایت می‌کند. ما را متأثر می‌کند. قطعاً امام معصوم از یک مادر مهربانتر است. فرمود: هیچ مؤمنی مریض نمی‌شود و ما بخاطر مریضی او متأثر می‌شویم. بخاطر غم یک مؤمن ما هم غمکین می‌شویم. هیچ مؤمنی دعا نمی‌کند الا به دعای او آمین بگوییم. اگر دعا نکرد ما برایشان دعا می‌کنیم. رمیله می‌گوید: به حضرت گفتم این برای کسانی است که اطراف شما هستند؟ فرمودند: نه، شرق و غرب عالم هرکس هست از ما پنهان نیست و ما به فکر او هستیم.
چرا امیرالمؤمنین در خانه کعبه متولد شدند؟ تنها ولی که ولادت او در خانه کعبه بود، امیرالمؤمنین بود. به روح پدر بزرگوارش حضرت ابوطالب و به روح مادرش که جان ما به قربانش، یک صلواتی مرحمت کنیم. در ضمن اینکه این فضایل را می‌گویم یک حمد و شفا برای همه مریض‌ها سر تا سر دنیا بخوانیم با یک صلوات بر محمد و آل محمد. اینکه حضرت امیر در خانه کعبه متولد شدند خیلی پیام مهمی دارد. حضرت مریم وقتی درد زایمان می‌گیرد بیرون شهر می‌رود و وضع حمل می‌کند، ولی امیرالمؤمنین آنقدر محبوب خداست، محل شکافتن پشت در کعبه است. همیشه هم فضای عجیبی دارد. مادر بزرگوار ایشان پشت کعبه بود. نمی‌گویند: از مسجد بیرون برو. برو از در وارد شو، دیوار شکافته می‌شود. آقای صالحی خوانساری خدا رحمتشان کند، فرمودند: یکی از مسئولین آل سعود به من اجازه داد وارد کعبه شوم. همه بزرگان آل سعود و وهابیت یک گوشه جمع شدند. حواسم پرت شد، گفتم: چرا همه اینجا آمدید؟ گفتند: اینجا محل شکاف کعبه و تولد علی(ع) است. چرا به مادر امیرالمؤمنین نمی‌گویند: برو از در وارد شو و کعبه شکافته می‌شود؟ یک پیام این است که اگر خدا را می‌خواهی،
حجاج به بیت خالق لم یزلی *** خواندند خدای خویش به آواز جلی
آنقدر در خانه حق کوبیدند *** تا آنکه سر از خانه برون کرد علی
حجاج می‌گویند: ما صاحبخانه را می‌خواهیم. صاحبخانه را به ما نشان بده. خدا می‌گوید: من یک آینه تمام نمایی می‌فرستم، اخلاق و صفات من، جود و کرم و بخشش من، تجلی اسماء و صفات من است. آینه‌ی تمام نمای خدای متعال است. نکته دیگر اینکه چرا حضرت علی داخل کعبه متولد شد؟ ما یک قبله جسمانی داریم، آیا قلب و جان ما کعبه نمی‌خواهد؟ امیرالمؤمنین کعبه دلهاست، یعنی بدن شما دور خانه کعبه بچرخد، روی دل و جسم شما به سمت کعبه بچرخد اما روی قلب شما به سمت امیرالمؤمنین باشد. قلبت دور امیرالمؤمنین طواف کند. پیغمبر فرمود: علی کعبه مستوره است، هرکس نگاه کند خدا به او ثواب می‌دهد. امیرالمؤمنین قبله دلهاست. امام باقر(ع) فرمودند: مردم مأمور شدند دور خانه کعبه بچرخند ولی بیایند خودشان را به ما عرضه کنند. گفت:    
کعبه یک سنگ و نشانی است که ره گم نشود *** حاجی احرام دگر بند ببین یار کجاست
جرج جرداق مسیحی استاد لبنان بود، یک زمانی به قم آمد و به بزرگان قم گفت: چرا حضرت علی در خانه کعبه متولد شد؟ هرکس یک جوابی داد. گفت: جوابی که من می‌خواستم را ندادید. گفت: خدا پیام بزرگی داده اینکه آیت کعبه که قبله‌گاه شماست، می‌تواند معلم و الگوی ما باشد و درس زندگی بدهد؟ کعبه یک سنگ و نشانه است و نمی‌تواند چیز یاد بدهد. خدا می‌گوید: معلم و پیشوای شما این آقایی است که در این خانه پا گذاشته است.
شریعتی: کعبه یک سنگ نشان بود تو جانش دادی *** دل این سنگ نشان را تو نشانش دادی
حاج آقای فرحزاد: شرافت این خانه به امیرالمؤمنین است. کسی که بتها را شکسته و این خانه را پاک کرده، امیرالمؤمنین مربی ماست. در دنیا و آخرت آن کسی که تقسیم کننده بهشت و جهنم است امیرالمؤمنین است، برای فاطمه بنت اسد هم خیلی دعا کنیم. وقتی پیغمبر متولد شدند، قنداق پیامبر دست به دست می‌گشت، دست زن عمویش فاطمه بنت اسد دادند. حضرت فاطمه بنت اسد اینقدر دلش از جا کنده شد و آرزو کرد کاش این بچه برای من بود. پدر و مادرها فال خوب بزنند و مثبت فکر کنند، حضرت ابوطالب فرمود: همسر عزیزم، سی سال دیگر خدا مثل همین نوزاد را در دامنت می‌گذارد، فاصله تولد پیغمبر ما با حضرت علی سی سال است. این ایام چون با مسائل نگران کننده درگیر هستند، چند نکته را عرض کنم. بخاطر اینکه اعتکاف و زیارت و جماعت‌ها و مجالس تعطیل شده است و این به صلاح همه مردم است. در این شرایط از راه دور هم می‌توان زیارت کرد و اعتکاف کرد. در اعتکاف روزه و دعا و نیایش و اعمال ام داود را می‌شود انجام داد. اعتکاف با فاصله ایرادی ندارد. هرکسی در خانه‌اش می‌تواند مسجد درست کند. این زیارت‌ها حتی ایام عید نوروز، مناسبت‌ها، مبعث، اینها را از راه دور انجام بدهیم.
عزیزانی که مجالس می‌گرفتند، هزینه‌هایش را به فقرا بدهیم. در مسائل بهداشتی حالت افراط و تفریط شده است. بعضی بی خیال هستند، مراعات رفت و شد و بهداشت هم نمی‌کنند و گاهی عامل ویروس هستند و به ده نفر دیگر انتقال می‌دهند. افراط و تفریط خوب نیست، از این طرف شست و شوی زیاد خوب نیست و از آن طرف بی خیالی بد است. سلامتی روح و روان و آرامش ما مهم است. با روان آرام می‌شود مسلط شد. اخبار ناگوار را پخش نکنیم. پیغمبر ما به امیرالمؤمنین فرمودند: برو از حضرت حمزه خبر بیاور. آمد دید شهید شده و بدنش را تکه تکه کردند، فرمود: من نمی‌روم خبر بیاورم. یکی دیگر را فرستاد، او هم خبر نیاورد. خبرهای بد را فوری پخش نکنیم. خبرهای منفی را زود پخش نکنیم.
آیت الله بهجت کم شوخی می‌کردند، فرموده بودند: یکی از علمای بزرگ نجف مادرش بدحال شد. در حال احتضار بود، همه دور او جمع شدند، این پیرزن هم نگاه می‌کرد. بلند شد گفت: چقدر نادان هستید، بلند شوید یک حلوا درست کنید من بخورم و بتوانم جان بدهم! انرژی منفی ندهید! فضای مجازی پر شده از انرژی منفی، صد برابر بزرگنمایی می‌کنند. مراعات مسائل بهداشتی را بکنیم و مسافرت نرویم. اینکه یک هیولایی برای خود درست کنیم، خوب نیست. فال خوب بزنیم و تلقین خوب کنیم. حدیث داریم بلا معلق است، یعنی اگر تلقین کنی این بلا را نمی‌گیری، هرگز نمی‌گیری. ولی اگر فکر بد کنی، می‌گیری. امام عسکری فرمود: هیچ بلا و آزمایشی نیست الا اینکه خدا نعمتی درونش گذاشته است. قدرت‌هایی که اینقدرادعای قدرت می‌کنند، یک ویروس همه را درگیر کرده و این قدرت نمایی خداست. چقدر آیات قرآن داریم «فَلَوْ لا إِذْ جاءَهُمْ بَأْسُنا تَضَرَّعُوا» (انعام/43) «فَأَخَذْناهُمْ بِالْبَأْساءِ وَ الضَّرَّاءِ لَعَلَّهُمْ يَتَضَرَّعُونَ‏» (انعام/42) خیر و شر دست خداست. خدا می‌گوید: اگر بخواهم شما را امتحان کنم جز من فریاد رسی نیست. یکی از راهکارها تضرع به در خانه خداست. دعای هفتم صحیفه را بخوانیم.
استاد بزرگواری می‌فرمودند: یک موقع نجف بودم، شبیه این مریضی را گرفتم. از جا نمی‌توانستم بلند شوم. جوان بودم ولی درمانده بودم. این دعای هفتم صحیفه را خواندم، همان لحظه بلند شدم راه افتادم. خدای مهربان تو همه گره‌ها را باز می‌کنی.
زور را بگذار زاری را بگیر *** رحم آید سوی زاری فقیر
هرچه می‌توانیم در خانه خدا و اهل‌بیت تضرع کنیم. نماز استغاثه امام زمان، زیارت امام زمان، نماز امام زمان، دعای مشلول، حدیث کساء، ما واقعاً امام زمان را فراموش کردیم، از یک ویروس می‌ترسیم و از خدا نمی‌ترسیم. از گناهانمان نمی‌ترسیم. از رشوه نمی‌ترسیم. میلیون‌ها نفر این ویروس را نمی‌گیرند، درصد کمی هم که می‌گیرند از صد نفر یک یا دو نفر ممکن است از دنیا بروند. نباید همه دنیا را تحت تأثیر بگذارد. امام زمان(ع) به احمد بن اسحاق قمی فرمودند: «أنا خاتم الاوصیاء بی یدفع الله البلاء عن اهلی و شیعتی» من آخرین وصی پیغمبر خدا هستم و خدا به وسیله من بلا را از اهل من و شیعیانم برمی‌دارد.
یکی دیگر از چیزها توبه و استغفار است که بزرگان به من سفارش کردند، ماه رجب و شعبان و رمضان ماه توبه و استغفار و ماه پاکسازی است. الآن بهترین فرصت برای کارهای خیر و کمک به فقرا است. عزیزانی که از مستأجرین می‌گذرند، کارهای خیر و صدقه، حدیث داریم صدقه امواج بلا را برمی‌گرداند. توبه و استغفار مهم است. فرصت خوبی است که یک بازنگری از گذشته داشته باشیم. حقی را از بین نبردیم، نماز قضا نداریم. امیرالمؤمنین در خطبه 143 می‌فرماید: «إِنَّ اللَّهَ يَبْتَلِي‏ عِبَادَهُ‏ عِنْدَ الْأَعْمَالِ السَّيِّئَةِ» خدا بعضی بنده‌ها را که گناه می‌کنند «بِنَقْصِ الثَّمَرَاتِ وَ حَبْسِ الْبَرَكَاتِ وَ إِغْلَاقِ خَزَائِنِ الْخَيْرَاتِ» در خیرات را می‌بندد. چرا؟ «لِيَتُوبَ تَائِبٌ وَ يُقْلِعَ مُقْلِعٌ وَ يَتَذَكَّرَ مُتَذَكِّرٌ وَ يَزْدَجِر مزدجرٌ» اگر خدا سر راه شما حوادث تلخ می‌گذارد برای اینکه توبه کننده توبه کند. حق الناس، گنهکار از گناهش کنده شود. آدمی که باید بیدار شود، بیدار شود. «وَ قَدْ جَعَلَ اللَّهُ سُبْحَانَهُ الِاسْتِغْفَارَ سَبَباً لِدُرُورِ الرِّزْقِ وَ رَحْمَةِ الْخَلْقِ»خدا استغفار و توبه را وسیله ریزش رزق و روزی قرار داده است. پیغمبر خدا فرمود: کسی که توبه و استغفار کند، قوم یونس در خانه خدا توبه کردند و حضرت یونس برگشت. فرمود: خدا آنها را از هر غم و غصه‌ای نجات می‌دهد و رزق و روزی‌شان را از جایی که گمان ندارند، می‌دهد.
شریعتی: چقدر خوب است ثواب تلاوت آیات امروز را هدیه به روح ملکوتی امیرالمؤمنین و مادر گرانقدرشان، حضرت فاطمه بنت اسد کنیم، همه پدر و مادرانی که آسمانی شدند و آنهایی که بر گردن ما حق دارند.
«أَ لَمْ تَرَ أَنَّ اللَّهَ سَخَّرَ لَكُمْ‏ ما فِي الْأَرْضِ وَ الْفُلْكَ تَجْرِي فِي الْبَحْرِ بِأَمْرِهِ وَ يُمْسِكُ السَّماءَ أَنْ تَقَعَ عَلَى الْأَرْضِ إِلَّا بِإِذْنِهِ إِنَّ اللَّهَ بِالنَّاسِ لَرَؤُفٌ رَحِيمٌ «65» وَ هُوَ الَّذِي أَحْياكُمْ ثُمَّ يُمِيتُكُمْ ثُمَّ يُحْيِيكُمْ إِنَّ الْإِنْسانَ لَكَفُورٌ «66» لِكُلِّ أُمَّةٍ جَعَلْنا مَنْسَكاً هُمْ ناسِكُوهُ فَلا يُنازِعُنَّكَ فِي الْأَمْرِ وَ ادْعُ إِلى‏ رَبِّكَ إِنَّكَ لَعَلى‏ هُدىً مُسْتَقِيمٍ «67» وَ إِنْ جادَلُوكَ فَقُلِ اللَّهُ أَعْلَمُ بِما تَعْمَلُونَ «68» اللَّهُ يَحْكُمُ بَيْنَكُمْ يَوْمَ الْقِيامَةِ فِيما كُنْتُمْ فِيهِ تَخْتَلِفُونَ «69» أَ لَمْ تَعْلَمْ أَنَّ اللَّهَ يَعْلَمُ ما فِي السَّماءِ وَ الْأَرْضِ إِنَّ ذلِكَ فِي كِتابٍ إِنَّ ذلِكَ عَلَى اللَّهِ يَسِيرٌ «70» وَ يَعْبُدُونَ مِنْ دُونِ اللَّهِ ما لَمْ يُنَزِّلْ بِهِ سُلْطاناً وَ ما لَيْسَ لَهُمْ بِهِ عِلْمٌ وَ ما لِلظَّالِمِينَ مِنْ نَصِيرٍ «71» وَ إِذا تُتْلى‏ عَلَيْهِمْ آياتُنا بَيِّناتٍ تَعْرِفُ فِي وُجُوهِ الَّذِينَ كَفَرُوا الْمُنْكَرَ يَكادُونَ يَسْطُونَ بِالَّذِينَ يَتْلُونَ عَلَيْهِمْ آياتِنا قُلْ أَ فَأُنَبِّئُكُمْ بِشَرٍّ مِنْ ذلِكُمُ النَّارُ وَعَدَهَا اللَّهُ الَّذِينَ كَفَرُوا وَ بِئْسَ الْمَصِيرُ»
ترجمه آیات: آيا نديدى كه خداوند آنچه را در زمين است و نيز كشتى‏هايى كه به امر او در دريا مى‏روند براى شما رام كرده است و آسمان را نگاه داشته تا جز به فرمان او به زمين نيفتد؟ همانا خداوند نسبت به مردم رأفت ورحمت دارد. و او كسى است كه شما را زنده كرد، سپس مى‏ميراند، بار ديگر زنده مى‏كند؛ البتّه انسان بسيار ناسپاس است. براى هر امّتى (شريعت و) آيينى قرار داده‏ايم كه عمل كننده به آن باشند، پس نبايد در (باره‏ى) اين امر با تو نزاع كنند (كه چگونه آيين تازه‏اى آورده‏اى؛ مردم را) به راه پروردگارت دعوت كن، همانا تو بر هدايت مستقيم قرار دارى. و اگر (كفّار) با توبه جدال برخاستند، پس به آنان بگو: خداوند به آنچه شما عمل مى‏كنيد آگاه‏تر است. خداوند در روز قيامت، ميان شما در مورد آنچه اختلاف مى‏كرديد داورى خواهد كرد. آيا نمى‏دانى كه خداوند آنچه را در زمين وآسمان است مى‏داند؟ همه‏ى اينها در كتاب (ثبت) است واين بر خداوند آسان است. و كافران، غير از خداوند چيزى را مى‏پرستند كه او هيچ گونه دليلى بر آن نازل نكرده است، و آنها نسبت به آن هيچ گونه اطلاعى ندارند و براى ستمگران هيچ ياورى نيست. و هنگامى كه آيات روشن ما بر آنان خوانده مى‏شود، در چهره‏ى كسانى كه كفر ورزيدند ترش روئى و خشم را مى‏شناسى (به گونه‏اى كه) نزديك است به كسانى كه آيات ما را بر آنان مى‏خوانند حمله كنند، (به آنان) بگو: آيا شما را به چيزى بدتر از اين خبر دهم؟ آتشى كه خداوند به كافران وعده داده است، و چه بد سرانجامى است.
شریعتی:
دلداده‌ی عشق از صفاتش پیداست *** صدق سخن از صبر و ثباتش پیداست
هرکس که محبت علی در دل اوست *** از گرمی ذکر صلواتش پیداست
حاج آقای فرحزاد: خدا رحمت کند آیت الله بهاءالدینی هم برای رفع مشکلات می‌فرمودند: چهارده هزار صلوات هدیه به چهارده معصوم کنند. یک نفر به امام صادق گفت: من توفیق پیدا کردم داخل خانه کعبه بروم، نشستم به جای همه اعمال مستحبی صلوات فرستادم، ثوابی دارم؟ حضرت فرمودند: شما از خانه کعبه بیرون آمدی و ثواب عمل شما افضل از همه آنهاست. یعنی این ایام مخصوصاً ماه رجب و شعبان بهترین ذکر و دعا صلوات بر محمد و آل محمد است.
امسال اول فروردین مصادف با شهادت باب الحوائج، امام هفتم است. خواهش می‌کنم شب اول عید حرمت شهادت امام هفتم را نگه دارند و یکشنبه که مبعث است، عید را بگیرند. دوست بسیار عزیزمان آقای حجازی مبین موبایل را راه انداختند، مفاتیح و نهج‌البلاغه و صحیفه سجادیه را طراحی کردند، عزیزان می‌توانند راحت دانلود کنند. ایشان سه سال روی این کار کردند و کتاب مهمی به نام غررالحکم که کلمات قصار مولا علی را جمع آوری کرده و بزرگان ما این کتاب را شرح کردند، همه هم یک دریا معانی است. به چهار زبان زنده دنیا انگلیسی، فرانسه، فارسی و عربی هست. اشتراک گذاری دارد و رایگان است. امیرالمؤمنین فرمود: کسی که ادب ندارد، عقل ندارد. عقل ریشه همه ادب‌هاست. آدم هرچه عقلش بیشتر است، سکینه و آرامش بیشتری دارد. هرچیزی به عقل احتیاج دارد ولی عقل احتیاج به ادب دارد. در این حوادثی که پیش آمد، همه را به فال نیک بگیریم. «فَإِنَّ مَعَ‏ الْعُسْرِ يُسْراً، إِنَّ مَعَ‏ الْعُسْرِ يُسْرا» (شرح/5و6)
جمله در اندوه و دردیم *** یقین دارم که آخر شاد گردیم
اگر دردی است درمان نیز باشد *** اگر خاری است ریحان نیز باشد
امیرالمؤمنین یا شاه مردان *** دل ناشاد ما را شاد گردان
شریعتی:
دیر یا زود ولی می‌رسد از راه آخر *** یک نفر عین علی می‌رسد از راه آخر
می نویسم که شب تار سحر می‌گردد *** یک نفر مانده از این قوم که برمی‌گردد
حاج آقای فرحزاد: «أَمَّنْ يُجِيبُ‏ الْمُضْطَرَّ إِذا دَعاهُ وَ يَكْشِفُ السُّوءَ» به حق مولا امیرالمؤمنین دفع هم و غم و گرفتاری از همه گرفتارهای عالم بفرما، قلب امام زمان از ما راضی و فرجش را نزدیک بگردان. خیر و سلامت و عافیت و وفور رزق به ملت ما مرحمت بفرما. آنهایی که همسر ندارند، اولاد ندارند، مسکن ندارند، به حق امام زمان به آنها مرحمت بفرما. سال خوبی را پشت سر بگذریم و در آینده داشته باشیم، به برکت صلوات بر محمد و آل محمد.
شریعتی: بهترین‌ها را برای شما آرزو می‌کنم.
«والحمدلله رب العالمین و صلی الله علی محمد و آله الطاهرین»