main logo of samtekhoda

98-08-13-حجت الاسلام والمسلمين فرحزاد – سیری در صحیفه سجادیه امام زین العابدین (شرح دعای مکارم الاخلاق)


برنامه سمت خدا
موضوع برنامه: سیری در صحیفه سجادیه امام زین العابدین (شرح دعای مکارم الاخلاق)
كارشناس: حجت الاسلام والمسلمين فرحزاد
تاريخ پخش: 13-08- 98
شریعتی: بسم الله الرحمن الرحیم، اللهم صلی علی محمد و آل محمد و عجل فرجهم.
سلام می‌کنم به همه دوستان عزیزم، بیننده‌های خوب و گرانقدرمان، انشاءالله هرجا که هستید خدای متعال پشت و پناهتان باشد. تبریک ویژه به همه دانش آموزان عزیز، انشاءالله هم دانش آموزان عزیز و هم معلمین گرانقدر زیر سایه‌ی خدای متعال باشند و بهترین‌ها برایشان رقم بخورد. حاج آقای فرحزاد سلام علیکم و رحمة الله.
حاج آقای فرحزاد: علیکم السلام و رحمة الله. خدمت جنابعالی و بینندگان و شنوندگان عزیز عرض سلام دارم. آرزوی موفقیت برای همه عزیزان داریم، انشاءالله عزاداری‌های محرم و صفر قبول باشد. حلول ماه ربیع را تبریک می‌گوییم. امروز هم سیزده آبان روز تکریم دانش آموزان است، از همین‌جا عرض ادب داریم خدمت همه دانش آموزان عزیز و تشکر از پدر و مادرهایی که دغدغه‌ی پرورش بچه‌ها و نوجوان‌های خوب را دارند. این روز را به همه تبریک می‌گوییم و آرزوی موفقیت برای همه داریم. شهادت امام حسن عسکری پیش رو است و بعد آغاز امامت امام زمان را تبریک می‌گوییم. دهم ماه ربیع سالگرد جشن ازدواج پیغمبر عظیم الشأن با حضرت خدیجه کبری است که ام المؤمنین هستند. انشاءالله از الآن برنامه‌ریزی کنند که جشن‌های باشکوهی داشته باشیم.
شریعتی: امروز از صحیفه نورانی سجادیه و دعای مکارم الاخلاق خواهیم شنید.
حاج آقای فرحزاد: بسم الله الرحمن الرحیم، الحمدلله رب العالمین، اللهم صل علی محمد و آل محمد و عجل فرجهم.
امام سجاد بعد از درود و صلوات بر پیامبر و آل او می‌فرماید: خدایا مرا آراسته کن به لباس متقین و زینت صالحین، در کارهایی چون افشاء العارفه، کارهای خوب را افشاء کنم. مروج کارهای خوب باشم، «وَ سَتْرِ الْعَائِبَةِ» عیب‌ها را بپوشانم. عیب پوشی و راز داری، «وَ لِينِ الْعَرِيكَةِ» خدایا به من توفیق بده که نرم خو و ملایم باشم. «وَ خَفْضِ الْجَنَاحِ: بالهایم را پهن کنم و تواضع و فروتنی داشته باشم. «وَ حُسْنِ السِّيرَةِ» رفتار من نیکو و پسندیده باشد. «وَ سُكُونِ الرِّيحِ» باد نخوت و غرور مرا نگیرد. «وَ طِيبِ الْمُخَالَقَةِ» خدایا به من توفیق بده اخلاق من پاکیزه باشد و با نیکی و خوش رفتاری با دیگران رفت و شد داشته باشم. «وَ السَّبْقِ إِلَى الْفَضِيلَةِ» در خوبی‌ها سبقت بگیرم، «وَ إِيثَارِ التَّفَضُّلِ» همیشه در خوبی‌ها دیگران را بر خودم مقدم کنم. «وَ تَرْكِ التَّعْيِيرِ» توفیق بده که دیگران را سرزنش نکنم. روایت تندی است که انسان باید مواظب باشد. در بعضی روایات داریم «مَنْ عَيَّرَ مُؤْمِناً بِشَيْ‏ءٍ لَمْ‏ يَمُتْ‏ حَتَّى‏ يَرْتَكِبَهُ» اگر کسی به مؤمنی سرکوفت بزند و سرزنش کند، آزارش بدهد و تحقیرش کند، نمی‌میرد الا اینکه خود مرتکب آن گناه شود. مواظب باشیم یکوقت امر به معروف و نهی از منکر می‌کنیم، تحقیر و سرزنش نکنیم، یکوقت به سر خودت می‌آید. یک کسی یک خلق بدی داشت، مسخره کردم، خودم گرفتار شدم. «وَ الْإِفْضَالِ عَلَى غَيْرِ الْمُسْتَحِقِّ» حتی خدا کمک کند افرادی هم که مستحق عقوبت هستند، کمک کنیم و دستش را بگیریم.
چون بحث عیب‌پوشی و رازداری را مطرح کردیم، از خدا بخواهیم که رازدار دیگران باشیم. گفتن گناه از اصل گناه جرمش بیشتر است و خدای مهربان وعده دادند، تمام گناهانی که کسی بپوشاند و حق الناس نباشد، آنها را خدا می‌بخشد. کسی در خلوت بین خود و خدا گناهی کرد، نگذاشت احدی بفهمد، حیاء و حجب مانع شد، رازداری کرد و پوشاند، خدا می‌بخشد و کسی که گناه را علنی کند در دنیا و آخرت خوار و ذلیل خواهد شد. پیغمبر خدا در شب معراج خیلی از امت دفاع کردند و دغدغه پیامبر امت است. از جمله چون می‌دانستند که بعضی از امت گناهان بزرگ می‌کنند، از خدای متعال خواستند که خدایا حساب امت را به من واگذار کن و در جمع امت‌های دیگر رسوا نشوم. امت حضرت موسی و حضرت عیسی و ابراهیم بفهمند این امت خیلی خرابکاری کردند. خیرخواهی پیغمبر است که در خودمان باشد. چون روز قیامت «یوم تبلی السرائر» است، در جمع همه هست. خدای بزرگ روی دست پیغمبر زده است. فرمود: ای پیغمبر، شما که دغدغه‌ی امت را داری که در بقیه‌ی امت‌ها مفتضح نشوند، من خودم حساب آنها را می‌رسم که پیش تو مفتضح نشوند. یعنی حتی پیش تو هم آبروداری می‌کنم.
مرحوم دولابی نکته‌های بلندی داشتند، ایشان فرمودند: خدای متعال یک نکته بلندتر هم گفته که در قرآن، سوره مبارکه اسراء فرمود: «اقْرَأْ كِتابَكَ‏ كَفى‏ بِنَفْسِكَ الْيَوْمَ عَلَيْكَ حَسِيباً» (اسراء/14) خدا می‌فرماید: خودت برو بخوان و ببین چه کار کردی؟ خودت حساب خودت را برس، یعنی خدا می‌گوید: من خودت را محرم می‌دانم. قضاوت‌های ما خوب باشد چون خدا می‌فرماید: من در نزد گمان بنده خودم هستم، «إِنْ خَيْراً فَخَيْرٌ وَ إِنْ‏ شَرّاً فَشَرٌّ» آدم اقرار به گناه بکند حساب‌هایش را که خواند همه خرابکاری و شلوغ‌کاری است. بگو: خدایا من بد هستم و مقصر هستم و غرق گناهم ولی تو خوب هستی. خدا می‌گوید: هرطور ببری، قیچی را دست خودت می‌دهم، خوش بین هستی یا بدبین هستی؟ می‌گویی: خدا ببخشد، می‌بخشد. بگویی: خدا پدر مرا درمی‌آورد، بیچاره‌ام می‌کند و جهنم می‌برد، خدا می‌گوید: همانطور باید رفتار کنی. ما در حد اعلی اظهار تقصیر و گناه و بدی‌هایمان اقرار بکنیم ولی بگوییم: خدا کریم است، بزرگ است، «اظهر الجمیل و ستر القبیح» است. این خیلی مهم است که خدا می‌گوید: «اقْرَأْ كِتابَكَ‏ كَفى‏ بِنَفْسِكَ الْيَوْمَ عَلَيْكَ حَسِيباً» من تو را قبول دارم. خدا این همه به تو محبت کرده و تو این همه جنایت کردی. تو بگو چه کار کنم. ما مستحق هستیم در قعر جهنم و ابدیت بسوزیم، «يَا مَنْ‏ عَذَابُهُ‏ عَدْل‏» اینکه از نظر استحقاق، استحقاق همه چیز را داریم در اینکه ما را تنبیه کنند. بگوییم: خدایا به لطف و کرمت با ما رفتار کن. خوش بین بودن، به خدا خوش بین باشیم. از خدا کمک بخواهیم.
روایت زیبایی است که امام هشتم از پیغمبر خدا نقل می‌کنند و در بحار جلد هشتم است. هرچه آدم بتواند عیب خودش و دیگران را بپوشاند خدا خیلی دوست دارد. یعنی خدا طبل می‌زند برای آنهایی که ستاریت دارند و می‌پوشانند. روایت جالبی است که پیغمبر خدا فرمودند: در زمان من یک مؤمنی بود آدم خوبی بود، مسیری را می‌رفت، خسته شد. کنار جاده استراحت کرد. پتو و رو انداز نداشت. باد زد و لباسش کنار رفت. بدنش پیدا شد. بعضی که رد می‌شدند مسخره و توهین می‌کردند. یک نفر از افرادی که اهل گناه و فاسق بود، آمد رد شد و این صحنه را دید و ناراحت شد. نزدیک آمد و خیلی ملایم پارچه را پوشاند و رفت. آبرویش را حفظ کرد. پیغمبر خدا فرمودند: مؤمن از خواب بیدار شد. یک کسی که جریان را دیده بود آمد این را گفت. گفت: شما خواب بودی و بدنت پیدا بود و کسی آمد شما را پوشاند. این خیلی خوشحال شد و گفت: خدایا کمکش کن و دستش را بگیر. دعای او به گوش فاسق و فاجر رسید که کار خیری که کردی برایت دعا کرده است. او با این دعا منقلب شد و مسیرش عوض شد. آمد توبه کرد و بعد از چند روز در یکی از جنگ‌های پیغمبر شرکت کرد و به مقام شهادت رسید. پس عیب یک خانواده، شخص، همسر، اولاد، فامیل، دوست و آشنا، نظام، حزب و گروه، اگر از هم لباسی خودم چیزی را افشاء کردم کل این صنف را زیر سؤال بردم. گناه خیلی بد است ولی افشاء و علنی کردن و عادی کردنش یا اتهام گناه بی‌جا به کسی زدن از اصل گناه سنگین‌تر است.
حضرت عیسی(ع) فرمودند: ای بندگان بد، چرا اینقدر کارهای زشت می‌کنید؟ اگر شما دیدید یک کسی پارچه‌ای از روی بدنش کنار رفته و عریان شده، لباسش را پاره می‌کنید تا همه بدنش پیدا شود یا او را می‌پوشانید؟ الآن فضای مجازی که خیلی نا امن شده است. بنده اینجا سرفه کنم، آن طرف دنیا می‌گویند: عافیت باشد. مواظب باشیم نقل هر متن و عکس و فیلمی را نکنیم، حتی هر واقعیتی، بنده اصلاً مجرم هستم، گناهی کردم، اینکه علنی می‌کنی، حیثیت یک انسانی را از بین می‌بری، اینها جرم‌های بزرگی است که حق الناس هم هست. افشاء کردن بسیار جرم بزرگی است. اگر کسی این کار را کرد، تأییدش نکنیم. گناه چیز بدی است ولی اینکه بیاییم علنی کنیم، حق نداریم حریم شخصی افراد را دخالت کنیم. حتی گوشی همراه خانم، همسر، اولاد، برادر و خواهر، دوست و شاگرد و استاد، تا اجازه ندادند حق نداریم در حریم شخصی کسی دخالت کنیم. اگر شما جرمی مرتکب شده بیا ثابت کن. جاهایی که جرم‌های علنی هست، باید به اهلش گزارش بدهید، مدرکی، سندی دارد نباید بیاید در فضای مجازی مطرح کند. چه بسا اینها ثابت نشده و برای این چیزها جواب دارد. اگر ما گناهان غیر شخصی که مربوط به مملکت و نظام می‌شود، اینها را باید به اهلش برسانیم. چیزهای خوب را نشر بدهیم.
روایت زیبایی از پیغمبر هست که به علی(ع) فرمودند: علی جان اگر از جایی رد شدی و دیدی کسی مشغول گناه است، چه می‌کنی؟ حضرت فرمودند: او را می‌پوشانم. سعی می‌کنم نبینم و دیگران هم نبینند. فرمودند: اگر دوباره آمدی و دیدی گناه می‌کند. فرمود: اگر پارچه‌ای باشد رویش می‌اندازم که کسی نبیند. باز بار سوم پیغمبر فرمود: اگر بار سوم دیدی مشغول گناه است، چه می‌کنی؟ امیرالمؤمنین فرمود: عبایم را می‌اندازم تا تحت پوشش خدا باشد. عیبش افشاء نشود. پیغمبر خدا فرمودند: «لا فتی الا علی» جوانمردی در عالم نیست الا امیرالمؤمنین علی بن ابی طالب، فتی یعنی جوانمرد، آدمی که بزرگی و آقایی دارد. جوانمرد این امت مولا امیرالمؤمنین(ع) است که بپوشاند. حضرت امیر فرمودند: من با بعضی دست می‌دهم که این دست‌ها بعضی کارها کردند ولی چون سند و شاهد و مدرکی ندارد، من افشاء نمی‌کنم. تا وقتی خدا اجازه نداده است حق افشاء نداریم. لذا خدا پوشاندن را خیلی دوست دارد.
روایت زیبایی است که در زمان حضرت ابراهیم عابدی بود که خیلی عبادت می‌کرد. حضرت ابراهیم شیفته او شد. خدای متعال فرمود: او اهل عبادت هست ولی حالت ریا دارد و تظاهر است و درونش خالص نیست. از دنیا رفت و حضرت ابراهیم هم پیغمبر خداست، برای تشییع و نماز میت نرفت، خدای متعال فرمود: چرا برای نماز میت نرفتی؟ عرض کرد: بارپروردگارا شما گفتی او خالص نیست. خدای متعال فرمود: درست است خالص نبود ولی بعد از اینکه از دنیا رفت، پنجاه نفر از مؤمنین در تشییع جنازه‌اش شرکت کردند و به خوبی او شهادت دادند. من او را بخشیدم. با اینکه عبادت‌هایش ناخالص بود ولی در جامعه طوری زندگی کرد که اذیت و آزارش به مردم نرسیده است. حتی یک بزرگی که مرحوم آقای قاضی بود کفنش را آماده کرده بود و به افراد متعدد می‌داد و می‌گفت: بنویسید. چون مستحب است. «اللهم الا لا نعلم منه الا خیرا» در نماز میت هم این جمله را می‌گوییم. خدایا ما از این آقا یا خانم جز خیر چیزی ندیدیم. در روایت داریم خدا می‌گوید: من از علم خودم صرف نظر می‌کنم. می‌گوید: من می‌دانم او در خلوت خیلی شلوغ‌کاری کرده است ولی طوری در جامعه زندگی کرده که چهل نفر آدم‌های خوب معلوم می‌شود اینها را شکنجه ندادند، من به نظر آنها احترام می‌گذارم ولو اینکه علم من خرابکاری دارد، بعضی سر نخواستن و بعضی سر خواستنشان دعواست. اینقدر این آدم خوب است که همه شهادت می‌دهند ما جز خوبی ندیدیم. مرحوم آقای عرفان در بین وعاظ ما کم نظیر بود. نه ماشین و خانه زندگی آنچنانی داشت، با اتوبوس رفت و آمد می‌کرد. هرچه پول در جیب داشت به کارگرانی که سر چهارراه بودند می‌داد. وقتی سکته کرد دو هزار تومان پول در جیب داشت. در ختمش یک آقایی منبر رفت و گفت: شما یک نفر در فامیل و بستگان ناراضی پیدا نمی‌کنید. همه راضی هستند. برعکس کسی که هزارها شاکی دارد. لذا خدا به حضرت ابراهیم فرمود: من می‌دانم او ریاکار بود، ولی چون پنجاه نفر به خوبی او شهادت دادند، من هم او را بخشیدم. به ستاریت خیلی اهمیت بدهیم. گناهان شخصی خودمان را افشاء نکنیم و هرچه می‌توانیم بپوشانیم.
«وَ لِينِ‏ الْعَرِيكَةِ» امام سجاد می‌فرماید: خدایا کمک کن نرم و ملایم باشم. خلق و رفتارم، سیره و رفتار من ملایم باشد. روایت زیبایی است پیغمبر عظیم الشأن در جمع اصحاب نشسته بودند، یک اعرابی آمد خیلی خشن و بداخلاق با داد گفت: چرا به من کمک نمی‌کنی؟ بیت المال دست توست. عبای حضرت را کشید و گردن آقا را زخم کرد. هم بی ادبانه حرف زد و هم توهین کرد، اصحاب بلند شدند درگیر شوند. اهانت به پیغمبر و توهین خیلی بی ادبی است. پیغمبر فرمود: ساکت باشید. او را به منزل آورد و پذیرایی کرد و دلجویی کرد. فرمودند: از تو خواهش دارم چون در جمع اصحاب این کار را کردی، در جمع اصحاب اعلام رضایتمندی کن و این اشکال را بپوشان. بگو: از پیغمبر راضی هستم. آمد این کار را کرد و اصحاب خوشحال شدند. پیغمبر خدا مثال زدند و فرمودند: مثل من با شما و اصحاب و یاران من مثال کسی است که شتری دارد، این شتر یاغی شده و طغیان کرده است. مردم می‌آیند دور این شتر را می‌گیرند و زخمی‌اش می‌کنند، بدتر می‌شود. باید مربی و معلم بیاید، یک کسی که اهلش هست باید بیاید. لذا صاحبش می‌آید و علف به دست می‌گیرد و نوازش می‌کند و این شتر را تشویق می‌کند و مهار می‌کند. فرمودند: مثل من با بندگانی که یاغی هستند، اینطور است و شما نباید دخالت‌های بی‌جا کنید. من او را با یک برخورد درست از آتش جهنم نجات دادم. آدم‌های نرم خو که سخت‌گیر نیستند، آتش جهنم بر آنها حرام است. خوش اخلاقی گناهان را ذوب می‌کند همانطور که خورشید برف و یخ را ذوب می‌کند.
ماه ربیع الاول است، طبق سنوات گذشته حاج آقای حسینی قمی از مراجع اجازه رد مظالم می‌گیرند و هرکس بگوید: من حق الناس بر گردنم نیست، اشتباه می‌کند. حق الناس مالی یا آبرویی، ولو معصوم باشد. امیرالمؤمنین فرمود: کسی که می‌گوید: من محسن هستم، تو شهادت بده او گنهکار است. کسی که جدی می‌گوید من گنهکار هستم، شهادت بده این آدم خوبی است. پیغمبر ما فرمود: «من لانت عریکة وجبت محبة» کسی که نرم و ملایم است و خشن نیست، دوستی با او واجب است. محبت او در دلها واجب می‌شود و تکویناً همه دوستش دارند. پیغمبر خدا فرمود: جبرئیل بارها بر من نازل شد، فرمود: خدا امر می‌فرماید: با خلق من مدارا کن. پیغمبر خدا فرمود: «سلامة الدین و الدنیا فی مداراة الناس» چه کنیم دین و دنیا و آخرت ما همیشه آباد باشد. فرمود: در مدارا کردن با بندگان خداست. یکوقت می‌توانیم طرف را عوض کنیم. بچه ناهنجار است، رفیق است، شاگرد است، دوست است، همسایه، هرکس، می‌توانیم با نرمی و ملایمت اصلاحش کنیم اما اگر نتوانستیم اصلاحش کنیم مدارا و تحمل کنیم. باید روی خودمان کار کنیم.
امیرالمؤمنین می‌فرماید: جاهایی که قابل تدبیر است، حیله کنید. هر حیله‌ای، برای همسرت، رفیق و بچه‌ات، دنبال چاره باشید. هر حیله‌ای داری بزن برای اصلاحش، اما اگر به بن بست رسیدی، از دعا بگیر تا هرکاری که می‌گویی کردم دیگر باید خودت را با آن شرایط وفق بدهی. مثل یک معلول، کسی که قطع عضو شده و دیگر قابل جبران نیست. حضرت امیر می‌فرماید: اگر آنجایی که حیله دارد، صبر کن و خودت را با آن مشکل کنار بیاور. پیغمبر اکرم(ص) فرمودند: می‌شود کسی بی حساب به بهشت برود؟ ما چهار دسته داریم که یک دسته بی حساب به جهنم می‌روند. یک عده بی حساب به بهشت می‌روند. یک عده حساب آسان دارند، یک عده حساب سخت دارند، پایانش یا جهنم می‌روند یا بهشت می‌روند. ولی این دسته از همه قشنگ‌تر است که «تدخل الجنة بغیر حساب» چه کنیم؟ فرمود: اخلاقتان را درست کنید. با همسایه‌های خود با لطافت رفتار کنید. به خانواده‌هایتان احترام و اکرام کنید و بدون حساب وارد بهشت شوید.
شریعتی: امروز صفحه 215 قرآن کریم، آیات 54 تا 61 سوره مبارکه یونس را تلاوت خواهیم کرد.
«وَ لَوْ أَنَ‏ لِكُلِ‏ نَفْسٍ‏ ظَلَمَتْ ما فِي الْأَرْضِ لَافْتَدَتْ بِهِ وَ أَسَرُّوا النَّدامَةَ لَمَّا رَأَوُا الْعَذابَ وَ قُضِيَ بَيْنَهُمْ بِالْقِسْطِ وَ هُمْ لا يُظْلَمُونَ «54» أَلا إِنَّ لِلَّهِ ما فِي السَّماواتِ وَ الْأَرْضِ أَلا إِنَّ وَعْدَ اللَّهِ حَقٌّ وَ لكِنَّ أَكْثَرَهُمْ لا يَعْلَمُونَ «55» هُوَ يُحيِي وَ يُمِيتُ وَ إِلَيْهِ تُرْجَعُونَ «56» يا أَيُّهَا النَّاسُ قَدْ جاءَتْكُمْ مَوْعِظَةٌ مِنْ رَبِّكُمْ وَ شِفاءٌ لِما فِي الصُّدُورِ وَ هُدىً وَ رَحْمَةٌ لِلْمُؤْمِنِينَ «57» قُلْ بِفَضْلِ اللَّهِ وَ بِرَحْمَتِهِ فَبِذلِكَ فَلْيَفْرَحُوا هُوَ خَيْرٌ مِمَّا يَجْمَعُونَ «58» قُلْ أَ رَأَيْتُمْ ما أَنْزَلَ اللَّهُ لَكُمْ مِنْ رِزْقٍ فَجَعَلْتُمْ مِنْهُ حَراماً وَ حَلالًا قُلْ آللَّهُ أَذِنَ لَكُمْ أَمْ عَلَى اللَّهِ تَفْتَرُونَ «59» وَ ما ظَنُّ الَّذِينَ يَفْتَرُونَ عَلَى اللَّهِ الْكَذِبَ يَوْمَ الْقِيامَةِ إِنَّ اللَّهَ لَذُو فَضْلٍ عَلَى النَّاسِ وَ لكِنَّ أَكْثَرَهُمْ لا يَشْكُرُونَ «60» وَ ما تَكُونُ فِي شَأْنٍ وَ ما تَتْلُوا مِنْهُ مِنْ قُرْآنٍ وَ لا تَعْمَلُونَ مِنْ عَمَلٍ إِلَّا كُنَّا عَلَيْكُمْ شُهُوداً إِذْ تُفِيضُونَ فِيهِ وَ ما يَعْزُبُ عَنْ رَبِّكَ مِنْ مِثْقالِ ذَرَّةٍ فِي الْأَرْضِ وَ لا فِي السَّماءِ وَ لا أَصْغَرَ مِنْ ذلِكَ وَ لا أَكْبَرَ إِلَّا فِي كِتابٍ مُبِينٍ»
ترجمه آیات: اگر براى هر كس كه ستم كرده، آنچه در زمين است مى‏بود، قطعاً همه‏ى آن را (براى نجات از قهر الهى و باز خريد خود) مى‏داد. آنان با ديدن عذاب، پشيمانى خود را پنهان مى‏كنند (تا شماتت نشوند) و ميانشان به عدالت داورى مى‏شود و بر آنان ستم نرود. آگاه باشيد! آنچه در آسمان‏ها و زمين است، قطعاً از آنِ خداست. آگاه باشيد كه وعده‏ى خدا حتمى و راست است، ليكن بيشترشان نمى‏دانند. اوست كه زنده مى‏كند و مى‏ميراند و به سوى او باز گردانده مى‏شويد. اى مردم! همانا از سوى پروردگارتان پند و اندرزى براى شما آمد كه مايه‏ى شفا براى آنچه در سينه‏هاى شماست و هدايت و رحمتى براى مؤمنان است. بگو: (مؤمنان) تنها به فضل و رحمت خداوند شاد شوند، (نه به مال و مقام،) كه آن بهتر از هرچيزى است كه مى‏اندوزند. بگو: آيا ديديد هر رزقى كه خداوند براى شما نازل كرده است، (از پيش خود) بعضى را حرام و بعضى را حلال قرار داديد؟ بگو: آيا خداوند به شما اجازه داده يا بر خداوند دروغ مى‏بنديد؟ كسانى كه به خدا دروغ مى‏بندند، (درباره‏ى مجازاتِ) روز قيامت چه گمانى دارند؟ همانا خداوند داراى بخشش واحسان برمردم است، ولى بيشترشان سپاسگزارى نمى‏كنند. و (تو) در هيچ حال (و انديشه‏اى) نيستى و هيچ بخشى از قرآن را نمى‏خوانى و (شما مردم) هيچ عملى را انجام نمى‏دهيد، مگر هنگامى‏كه وارد آن (كار) مى‏شويد، ما بر شما گواهيم و هيچ چيزى در زمين و آسمان از پروردگار مخفى نمى‏ماند، حتى به اندازه سنگينى ذره‏اى و نه كوچكتر از آن و نه بزرگتر، جز آنكه در كتاب روشن ثبت است.
شریعتی: از فضیلت ذکر صلوات بر محمد و آل محمد بشنویم.
حاج آقای فرحزاد: ماه ربیع چون منتسب به پیغمبر خداست، می‌طلبد که صلوات بیشتری محضر حضرت هدیه کنیم. پیغمبر خدا فرمودند: بر من واجب می‌شود شفاعت کنم از گنهکارانی که هر روز و هر شب صلوات بر محمد و آل محمد می‌فرستند.
آیه‌ی 58 که تلاوت شد، «قُلْ بِفَضْلِ اللَّهِ وَ بِرَحْمَتِهِ فَبِذلِكَ فَلْيَفْرَحُوا هُوَ خَيْرٌ مِمَّا يَجْمَعُونَ» اینکه بعضی دین ما را متهم به دین گریه و عذاب می‌کنند، اینطور آیات را می‌آورند. ما آیات شادی هم داریم. خدا می‌فرماید: به فضل و رحمت خدا واجب است شادی کنید، اما به فضل و رحمت خدا شادی کنید. فضل منظور مولا پیغمبر عظیم الشأن است و رحمت منظور مولا امیرالمؤمنین است. یعنی شاد باشید به محمد و علی. در روایت دیگر فرمود: فضل امام حسین و رحمت امام حسین است. کسی که امام‌هایی مثل حسنین دارد به اینها شاد باشد. ای دل غمین نباش که مولای ما علی است! «قُلْ بِفَضْلِ اللَّهِ وَ بِرَحْمَتِهِ فَبِذلِكَ فَلْيَفْرَحُوا هُوَ خَيْرٌ مِمَّا يَجْمَعُونَ» به اینها افتخار کنید و شاد باشید و این بهتر از دنیایی است که برای خود جمع کردید.
جناب ابوهاشم جعفری از نوادگان جعفر طیار است و این افتخار بزرگ نصیب او شده که چهار امام را درک کرده است. در أمالی شیخ صدوق دیدم که ابوهاشم می‌گوید: در تنگنای اقتصادی و مالی قرار گرفتم. گفتم: خدمت امام هادی می‌روم و در گلایه و شکایت را باز می‌کنم. آمدم خدمت آقا زانو زدم، خواستم سفره‌ی دلم را باز کنم، حضرت روی دست من زدند و فرمودند: ابوهاشم آمدی شکر کدام نعمت خدا را بجا آوری؟ من خودم را جمع کردم، حضرت فرمودند: سه تا نعمت خدا را برایت شرح می‌دهم. خدا ایمان را نصیب تو کرده است. خدا و پیغمبر و اهل‌بیت را قبول داری و آتش جهنم بر بدنت حرام شده است. نعمت دوم عافیتی است که خدا به تو داده است. می‌توانی طاعت و بندگی خدا را به جا آوری. نعمت سوم اینکه خدا نعمت عزت نفس و قناعت به تو داده اینکه دست گدایی به هرکس دراز نکنی. من این سه نعمت را برایت شرح دادم چون حس کردم تو آمدی از خدایی که اینقدر به تو نعمت داده گلایه و شکایت کنی. گفت: من خیلی جا خوردم، می‌خواستم بیایم حضرت فرمودند: صد دینار هم کمک کنند که مشکلاتم حل شود.
شریعتی: هفدهم ربیع نزدیک است. رد مظالم که یک قرار عمومی است و خیلی استقبال شده است. یک قرار دیگر هم امسال گذاشتیم که همه آنهایی که مبلغ دین هستند محبت پیامبر را در دل بچه‌ها و دانش‌آموزان محکم کنند، امسال قرار گذاشتیم با کارشناسان عزیز که در مدارس و دانشگاه‌ها حضور پیدا کنند و از رحمت و محبت پیامبر اعظم بگویند. این جمعه هم که سالگرد ازدواج پیغمبر با حضرت خدیجه کبری ام المؤمنین است.
حاج آقای فرحزاد: پیامبر فرمود: هرکس محبت من رسول الله در قلبش آمیخته شود، خدا بدنش را بر آتش جهنم حرام کرده است. ماه ربیع فرصت خوبی است که بذر محبت پیامبر را در دل همه خصوصاً بچه‌ها ماندگار شود. معلمین عزیز، مسئولین پرورشی بیایند از الآن برای هفده ربیع برنامه‌ریزی کنند. این جشن باشکوه برای پیغمبر خدا گرفته شود. چهارشنبه که شهادت امام یازدهم است، نهم ربیع آغاز امامت امام زمان است و دهم ربیع که روز جمعه است جشن ازدواج حضرت خدیجه کبری با پیغمبر خداست که انشاءالله با شکوه برگزار کنیم. همه مساجد و آستان مقدس و امامزاده‌ها این جشن را برگزار کنیم. حضرت خدیجه حق عظیمی بر این امت دارد و پیغمبر را با همه وجودش کمک و یاری کرد. ما کسی را نداریم که یک شخصیت جهانی بنشیند مثل ابر بهار گریه کند، بعد بگویند: چرا گریه می‌کنید؟ بفرماید: پانزده سال قبل همسرم از دنیا رفته است. این خانم دل پیغمبر را جذب خودش کرده است، خدا محبت این بانو را نصیب من کرد و من رسول الله، هرکس که خدیجه را دوست دارد، من هم دوستش دارم. برای مادرمان جشن باشکوه بگیریم.
شریعتی: دعا بفرمایید و آمین بگوییم.
حاج آقای فرحزاد: خدایا به حق محمد و آل محمد بهترین خیرات را بر این ملت و مملکت و دوست داران اهل‌بیت نازل بفرما. رفع هم و غم و گرفتاری از همه گرفتارها بفرما. به حق محمد و آل محمد قلب امام زمان از ما راضی و فرجش را نزدیک بگردان. ما را جز بهترین یارانش قرار بده. مریض‌ها شفای عاجل عنایت بفرما. آنهایی که شغل ندارند، مسکن ندارند، اولاد ندارند، همه را حاجت روا بفرما. توفیق خدمت به پیغمبر و اهل‌بیت او را به همه ما مرحمت بفرما.
شریعتی: به حسن خلق و وفا کس به یار ما نرسد... صلی الله علیک یا رسول الله