main logo of samtekhoda

90-7-4-حجت الاسلام والمسلمین نقویان

4/7/90
ما شهیدان جنوب بودیم از اهل قدیم سنگ قبر ماست دریا نقش قبر ما نسیم شهر ما آن سوی آبی هاست دور از دسترس شهر ابراهیم ادهم شهر لقمان حکیم اندکی بالاتر از آبادی تسلیم محض صاف می آیی سر کوی صراط المستقیم ، خاک آن عرشی است گل هایش زیارت نامه خوان ، سنگ فرش آسمانش بالهای یاکریم شهر ما آبادی عشق است اما راز عشق عشق یعنی واژه های رمز قرآن کریم عشق یعنی قاف و لام قل هوالله احد عشق یعنی بای بسم الله االرحمن الرحیم .
سوال – پدری دارم که وضع مالی اش خوب است ولی هرگز با دست خودش به مادرم یا ما خرجی نمی دهد . پدرم وسع مالی دارد ولی دوست دارد که ما به او التماس کنیم واز رنج ما لذتمی برد . حتی خانه ی کوچکی دارد که خیلی هم به آن می رسد ولی خانه ای که ما در آن نشسته ایم در حال ویران شدن است اما دستی به خانه ی خودمان نمی کشد . او اکثر اوقات بیرون از خانه و در حال گشت و گذار است و می گوید که این خانه خیلی هم خوب است و برای پد رمن فقط غذا مهم است . آیا امید به نجاتی برای ما هست ؟
پاسخ – انسان چه باید بگوید به فردی که محبت را از همسر وعزیزان خودش دریغ می کند . چه ادبیاتی می تواند به دل این انسان تکانی بدهد ؟ پیامبر فرمودند : پدرانی که وضع مالی شان خوب است برای زن و بچه اش خرج کند تا آرزوی مرگ این پدر را نکنند . هیچ بچه ای به زبان نمی آورد که آرزوی مرگ پدر را دارد ولی اگر این ادبیات ادامه پیدا بکند به همان نکته ی پیامبر می رسد . بنّاها از پایین به بالا آجر می فرستند و وقتی آجر را کار گذاشتی آجر بعدی می آید ولی اگر آجر را کار نگذاشتی ، آجر بعدی یا نمی آید و یا اگر هم بیاید توی سرت می خورد و تورا زخمی می کند . خدا امکاناتی به تو داده است و آجری برای بالا رفتن امکانات زندگی ات به تو داده است آنرا کار بگذارد برای خانواده ات و همسرانت ، نترسید خدا آجر بعدی را می فرستد . آه فرزند می تواند بلایی سر ما بیاورد . وقتی ما پیر می شویم و زمین گیر می شویم ، این بچه ها باید خاطره ی خوشی درذهن شان باشد تا با جان و دل از ما پذیرایی کنند نه اینکه ما را به سالمندان ببرند . چرا با خودمان این کار را می کنیم ؟ خدا هم به ما می گوید که تو می خواهی من برای تو گشایشی ایجاد کنم ؟ مگر توبرای کسی گشایشی ایجاد کردی ؟ تو هرگز رسیدی به فریاد کس که امروز می خواهی فریادرس ؟ کسی خُسبد آسوده در زیر گِل که خسبد از او مردم آسوده دل . بیایید بیشتر به خودمان فکر کنیم و خیال نکنیم که اگر پولهایمان را خرج کنیم در آینده فقیر خواهیم شد . بعضی ها با اینکه وضعیت مالی خوبی ندارند باز با خانواده شان به خوبی رفتار می کنند . روایت داریم که اگر نمی توانید به کسی کمک بکنید ، (به تعبیری) با اخلاق باشید و لب تان گشاده باشد و سخن تان می تواند نرم و ملایم باشد . گل هیچ وقت اخم نمی کند و زیبایی و عطر خودش را دارد و آنرا دریغ نمی کند . همه ی مردم ایالات متحده ی مسئولین هستند . رئیس جمهور ، رهبری و وزراء مثل پدر جامعه هستند و بدانند که بعضی از ایالات وضعشان خوب نیست و باید به آنها برسند.
سوال – خانمم به فشار می آورد که من را بیشتردوست داری یا مادرت را . من را قسم می دهم . می ترسم که قسم دروغ بخورم . راهنمایی بفرمایید .
پاسخ – جواب دادن به سوال خانم این آقا خیلی سخت است . این آقا می تواند این سوال را به خانمش برگرداند و بگوید که تو من را بیشتردوست داری یا مادرت را . یک آقایی دو تا همسر داشت و یک شب که تاریک بود دست هر دو را گرفت و می گفت که من تو را بیشتر دوست دارم و هر کدام از خانمها خیال می کردند که او را بیشتر دوست دارد . ایشان هم می توانند این کار را بکند . جواب دقیقتر آن می تواند این باشد که انسان شیرینی را دوست دارد اما هر غذایی یک نوع شیرینی دارد . مثلا بین میوه های شیرین مثل هندوانه ، خربزه ، موز ، پرتقال شیرین و انگور نمی توانیم یکی را انتخاب بکنیم . همسر شیرینی خودش را دارد و مادر هم شیرینی خودش را دارد. خانم ها نباید چنین حساسیتی هایی ایجاد کنند . قرآن می فرماید : از چیزهایی که جوابش برای شما ناراحت کننده است نپرسید .
سوال – برادر من که هفت سال بیشتر ندارد به همراه پدر و مادرم سریال های ماهواره را تماشا می کند . منرا راهنمایی بفرمایید.
پاسخ – این ماهواره کم کم یک درد بی درمان شده است . آقایی به من گفت که برادر من از شدت اعتیاد به مواد مخدر دارد جلوی ما پرپر می شود . ما چندین بار او را ترک داده ایم ولی باز شروع می کند و پدر و مادرم آرزوی مرگ او را دارند . اعتیاد فقط اعتیاد به مواد مخدر نیست و امروزه اعتیاد به فیلم ها و شوهایی و حتی روابط نامشروع هم وجود دارد . کسی معتاد به دین ماهواره است از کسی که معتاد به موادمخدر است بدتر است . به تعبیر مولوی : اینها یار بَد هستند . حق ذات پاک الله الصمد یار بد بدتر بود از مار بد ، مار بد جانی ستاند ای سلیم اما یا بد آید تو را سوی جحیم . آیا شما فکر می کنید که تهیه کننده های برنامه های ماهواره ای دلشان به حال ما می سوزد یا ما را خیلی دوست دارند ؟ بعضی از سریال های آن به ظاهر خانوادگی است ولی زمینه ی آن خانواده را بر باد می دهد . من از خانم ها تعجب می کنم که اگر یک عکس خانمی را در کیف شوهرشان ببینند دادو بیداد می کنند ولی وقتی پای ماهواره نشسته اید و همسرتان تصویر هزار خانم را می بیند عکس العملی نشان نمی دهید . چرا ما داریم کلاه سر خودمان می گذاریم ؟ نویسنده ی این نامه می تواند حداقل برادرش را حفظ کند و به او بگوید که این سریالها برای تو بد است . ما نمی گوییم همه ی برنامه های ماهواره بد است . شما نمی توانید بگویید که برنامه های صدا و سیما را زیاد کنید تا ما ماهواره نبینیم مثل اینکه فردی بگوید که به من یک سیگار بده تا من معتاد نشوم . ما باید عقل مان را بکار بگیریم و ببینم که اگر خوب است ببینیم . قرآن می فرماید که شراب و قمار هم منافعی دارد ولی ضررش بیشتر است . خدا به شما عقل داده است و اگر می بینی چیزی ضررش بیشتر از نفعش است به سراع آن نرویید . برنامه های ماهواره برای ما آقایان خیلی جذاب است ولی اجری که خدا برای مبارزه با نفس در نظر گرفته است خیلی بیشتر است . در قم 98 درصد خانم ها چادری هستند و اگر کسی در قم به خانمهای نامحرم نگاه نکند خیلی ثواب نبرده است ولی اگر در روم به خانمهای نامحرم نگاه نکنی ، در آنجا شما همپایه ی یوسف خواهید بود .
سوال – من 27 سال دارم و شوهرم بر اثر برق گرفتگی فوت شده است . حالا بر اثر هر حرف کوچکی از طرف مادرشوهر و خواهر شوهرهایم مورد سر کوفت واقع می شوم که شوهرم را دق داده ام . آیا با وجود این همه غم در زندگی ، زخم زبان لازم است ؟ من فقط آنها را نفرین می کنم . راهنمایی بفرمایید .
پاسخ – یک وقت بین زن و شوهر اختلافی پیش می آید و این طبیعی هم هست . وقتی بین ما دلخوری پیش می آید ما نباید زود این خبر را به مادر و اطرافیان مان نگوییم تا سرکوفت آنها در این مواقع شما را اذیت نکند . بهتر است که کسی باخبر نباشد که چه چیزی در خانه ی ما می گذرد. با دل خونین لب خندان بیاور همچوجام نی گرت زخمی رسد آیی چوجنگ اندر خروش . بسیاری از این عوارض را خود ما مقدماتش را فراهم کرده ایم . مردم بدی همسر شما را یادشان می ماند . به مادرشوهر و خواهر شوهرها عرض می کنم که این خانم هم همسرش را از دست داده است و تکیه گاهش را از دست داده است . مادر فرزندان دیگری هم دارد ولی این خانم ستون زندگی اش را از دست داده است . شما باید او را دلداری بدهید . زخم زبان زدن کار انسانی و مسلمانی نیست . الان شما باید به این خانم بیشتر توجه بکنید .
سوال – سوره ی فرقان آیات 56 تا 67 را توضیح بفرمایید .
پاسخ – امروز یک سال است که از شروع خواندن قرآن در برنامه می گذرد . آیه عباد الرحمن می فرماید که اگر کسی خودش را بنده ی خدای مهربان دانست با مردم مهربانی می کند . و خدا هم با او مهربانی می کند و بدی های او را نمی بیند . خانمی به من گفتند که من وسواسی هستم . به او گفتم که خدا هم برای قیامت وقتی می خواهد وسواسی ها را پاک کند چندین بار در آتش می سوزاند تا پاک بشوند و با آنها بطور وسواسی رفتار می کند . اگر کسی خودش را بنده ی مهربان خدا دانست مهربانانه رانندگی می کند ، راه می رود، به همه راه می دهد ، راه عذرخواهی را باز می کند و برای مردم راهگشایی می کند . در آخر می فرماید : انسانهایی که به ما عتاب می کنند جاهل هستند . یعنی تعداد کمی با غرض با خدا رفتار می کنند . کسانی که مغرورانه با اطرافیان برخورد می کنند خدا او را به زمین می زند و این روایت است . سخنش گر تلخ نخواهی دهانش شیرین کن .
سوال – دختری بیست ساله هستم ، دانشجوی رشته ی علوم قرآن و حدیث هستم و اهر مشهد هستم . خانواده ی مذهبی دارم و نسبت به حجاب حساس هستم . در این شرایط من نسبت به دین مسئولیت سنگین تری دارم . چندی پیش دو تا خانم را در جلوی حرم امام رضا (ع) دیدم که وقتی از حرم بیرون آمدند چادرشان را در آوردند و ظاهرشان را تغییر دادند . من محترمانه از آنها پرسیدم که شما فکر می کنید که امام رضا (ع) شما را تا اینجا می بیند و آنها گفتند که ما امام را با قلب مان شاد می کنیم . و ما نسبت به خیلی از مذهبی ها که گناهان بیشتری انجام می دهند بهتر هستیم . و بعد با تمسخر گفتند که خوب او را ضایع کردیم . من خیلی ناراحت شدم. ما چطور می توانیم در مقابل این افراد از ارزش های دینی مان دفاع بکنیم ؟ در ضمن این افراد را هم نصیحت بکنید که امام رضا (ع) را نه فقط با قلب شان بلکه با ظاهرشان شاد بکنند .
پاسخ – اگر ایشان با لحن ملایم برخورد کرده باشند کار خودشان را انجام داده اند و پیش امام رضا (ع) اجر خودشان را دارند . از این رفتار جاهلانه هم نباید ناراحت بشوند و باز اگر این افراد را دیدند سلام کنند و آنها را راهنمایی کنند. امام رضا (ع) مهربان است ولی آیا امام با کسی که در بازار حرم هوای امام را دارد ، با کسی که در حرم هم هوای امام را ندارد یک جور برخورد می کند ؟ پس این خانم کارخودش را کرده است و کارش را هم ادامه بدهد و نوح 950 سال قومش را هدایت کرد و خسته نشد . بالاخره همه روزی گره کارمان به دست امام رضا (ع) می افتد و باید او را صدا بزنیم ، پس خوب است که احترام امام را حفظ کنیم . و در حرم حجاب خودمان را رعایت کنیم . گاهی زنان مسیحی به عشق زیارت امام رضا (ع) به مشهد می آیند . آنها هم حجاب را رعایت می کنند و خوشان را می پوشانند . در نهایت کسی که به امام رضا (ع) توهین می کند در واقع به خودش توهین کرده است . زیرا عظمت امام را درک نکرده است که به امام احترام نگذاشته است . اگر کسی گفت که به به ! خورشید چه نوری دارد یعنی اینکه به به من چه چشمی دارم که دارم خورشید را می بینم . شما در شهر مشهد در هر کجا که رفتید به امام رضا (ع) احترام بگذارید و سر اذان نمازتان را بخوانید زیرا بالاخره به مشهد آمده اید . بالاخره اما رضا (ع) هم در راه از شما حفاظت می کند.
انشاء الله خدابه ما معرفت بدهد که داروی تلخ را به امید سلامتی و خوشی تحمل کنیم .