main logo of samtekhoda

98-02-01-حجت الاسلام والمسلمین بهشتی-وظایف ما در ایجاد شرایط ظهور امام زمان(عج)

حجت الاسلام والمسلمين بهشتی– وظایف ما در ایجاد شرایط ظهور امام زمان(عج)
برنامه سمت خدا
موضوع برنامه: وظایف ما در ایجاد شرایط ظهور امام زمان(عج)
كارشناس: حجت الاسلام والمسلمين بهشتی
تاريخ پخش: 01-02- 98
شریعتی:
بسم الله الرحمن الرحیم، اللهم صل علی محمد و آل محمد و عجل فرجهم.
تو شبستون چشات پای پله‌های پلکت مچ مهتابو می‌گیرم
آن دمی که گرگ و میشِ با یه گله‌ی شقایق پیش پای تو می‌میرم
من شبو بخاطراتم وصله می‌کنم، می‌دوزم
من به هر رعد نگاهت گر می‌گیرم و می‌سوزم
اگه روز و خواسته باشی شبو تا تهش می‌دوزم
می‌زنم به آب و آتیش با خود خورشید می‌جوشم
زخم خورشیدی تن را با شب و شبنم می‌بندم
اگه مقتول تو باشم دم جون دادن می‌خندم
تو شبستون چشات پای پله‌های پلکت مچ مهتابو می‌گیرم
آن دمی که گرگ و میشِ با یه گله‌ی شقایق پیش پای تو می‌میرم
تو با آن نگاه یاغی قُرق سینه مایی، فاتح قلعه رؤیا کی به فتح ما می‌آیی؟
(قرائت دعای سلامت امام زمان) سلام می‌کنم به همه دوستان عزیزم، بیننده‌های خوب و شنونده‌های نازنینمان. هرکسی در هرجا که دلش برای امام زمانش می‌تپد، مخاطبین داخل و خارج از کشور، همه کسانی که منتظر واقعی امام زمانمان هستند. حاج آقای بهشتی سلام علیکم و رحمة الله، خیلی خوش آمدید. عیدتان مبارک باشد.
حاج آقای بهشتی: سلام علیکم و رحمة الله، بنده هم خدمت حضرتعالی و همه بینندگان و شنوندگان سلام می‌کنم. من هم این روز آسمانی و طلایی را به همه انسان‌های آزاده و عدالتخواه به ویژه منتظران حضرت ولی‌عصر و به بینندگان عزیز تبریک می‌گویم. از خداوند می‌خواهم همه ما را مورد پسند امام زمان قرار بدهد و بتوانیم از زمینه سازان حرکت بزرگ در پایان تاریخ باشیم.
شریعتی: امروز خیلی روز زیبایی است، روزی که مزین شده به نام حضرت بقیة الله، انشاءالله به برکت حضرت هر اتفاق خوب و هر خیر و برکتی به سمت جامعه و مردم نازنین کشورمان سرازیر شود و حواسمان باشد که سر سفره حضرت نشستیم. بحث امروز شما را خواهیم شنید.
حاج آقای بهشتی: مردم ما درباره امام زمان مطالب زیادی شنیدند و می‌شنوند، یک موضوع مهم که ذهن بشر را همیشه درگیر کرده آینده است. این آینده چه خواهد شد؟ آینده جهان، آینده انسان، آینده تاریخ و جامعه. مکاتب مختلف در مورد آینده دیدگاه‌هایی دارند. ادیان آسمانی و بزرگترین دین، یعنی اسلام نگاهشان به آینده یک نگاه امید بخش است. علیرغم اینکه فساد و ظلم در جهان فراوان هست ولی مبنای قرآن کریم این است که آینده خوشی در انتظار بشریت هست. این دردها دوا خواهد شد و این غم‌ها به خوشی تبدیل خواهد شد. برای اینکه این جامعه آرمانی رخ بدهد، شرایطی دارد. بدون آن شرایط رخ نخواهد داد. امروز بنا داریم در مورد شرایط ظهور صحبت کنیم.
بزرگان ما می‌فرمایند: حداقل چهار شرط باید رخ بدهد تا امام زمان(ع) ظهور بفرمایند. شرط اول یک برنامه هست. بالاخره کسی که می‌گوید: این نظام‌ها نظام‌های اشتباه است، غلط است، بشر را به نتیجه نمی‌رساند، نسخه‌ی او چیست؟ برنامه او چیست؟ الآن در انتخابات رئیس جمهور جدیدی که می‌خواهد بیاید، اولین چیزی که مردم از او مطالبه می‌کنند برنامه است. ادعای ما این است که آن برنامه الآن آماده است وآن را خدا آماده کرده است. قرآن برنامه این راه است. احادیث زیادی داریم از پیامبر و معصومین که برنامه مهدی ما قرآن هست، در قرآن کتاب آسمانی ما امیرمؤمنان فرمود: «الا انّ هذه القرآن فاستنطقوه» مواظب باشید قرآن را باید به جرف دربیاورید. سرفصل‌های قرآن چهار مورد است. اولین مورد که شاید مهمترینش باشد «أَلَا إِنَّ فِيهِ عِلْمَ مَا يَأْتِي» علم آینده در این کتاب هست. «وَ الْحَدِيثَ‏ عَنِ‏ الْمَاضِي» و گزارشی از تاریخ گذشته، گذشته برای ما سرمایه‌ای است. تجربه‌ها، تلخی‌ها، شکست‌ها و پیروزی‌ها، فروپاشی تمدن‌ها، بیشی از نیمی از قرآن همین حرف‌هاست. «وَ دَوَاءَ دَائِكُمْ» در قرآن دوای درد بشریت هست. «وَ نَظْمَ مَا بَيْنَكُم‏» این هفت هشت میلیارد چطور با هم زندگی کنند در این کتاب آمده است. پس شرط اول برنامه هست. شرط دوم رهبری است. یک رهبری که اشراف داشته باشد. چون یک حکومت واحد ایجاد می‌شود. همین جمعه آقا تشریف بیاورند هفت، هشت میلیارد انسان هستند، اقوام و سلایق مختلف، یک رهبری لازم است که همه این جمعیت بزرگ را تحت پوشش خود بگیرد. این شرط هم الآن هست، امام زمان(ع) که خدا ذخیره کرده است. «بَقِيَّتُ اللَّهِ خَيْرٌ لَكُمْ إِنْ‏ كُنْتُمْ‏ مُؤْمِنِينَ» (هود/86)
این از دیدگاه‌های مترقی ادیان و اسلام و تشیع است که خدا پرستان نا امید نشوند، در تاریخ دارد مسیحی‌ها بعد از اینکه حضرت عیسی ناپدید شد چند نوبت با ظلم و ظالم مبارزه کردند و بعد دیدند به نتیجه نمی‌رسد. دنبال انزوا و عبادت رفتند. اینکه ما می‌گوییم: امام زمان(ع) به دنیا آمده است. آیت الله جوادی آملی «موعود موجود» خیالی نیست، توهم نیست، حتی جمعی از مسلمین اعتقاد دارند مهدی خواهد آمد ولی هنوز به دنیا نیامده است ولی شیعه اعتقاد دارد آن شخصیت به اذن پروردگار از امام حسن عسگری و نرجس خاتون به دنیا آمده و در پس پرده غیب است. ظاهر نیست ولی حاضر است. او خدا و جهان و انسان و اهداف و قرآن را می‌شناسد. همه ابزار و وسیله رهبری جهان را دارد. این دو شرط بود و خداوند اینها را فراهم کرده است. اما دو شرط دیگر را خداوند بر عهده ما قرار داده و ما باید تکاپو و تلاش کنیم و زحمت بکشیم. آن دو شرط تا تحقق پیدا نکند به فرمایش امام حسن عسگری فرزندم ظهور نخواهد کرد. این دو شرط چیست؟ یکی یاران، امروز جایی بودیم. گفت: حاج آقا چقدر شما سخت می‌گیرید؟ سیصد نفر داریم! اولاً یاران امام زمان سیصد نفر نیستند، میلیون‌ها نفر هستند. 313 نفر جزء فرماندهان و سران سپاه حضرت هستند.
طبق حدیث آن 313 نفر چهار گروه هستند. قاضیان، فرماندهان نظامی، مدیران، دانشمندان. من فکر می‌کنم گاهی باید در مورد همین چهار گروه صحبت کنیم. ما در کشورمان چند تا قاضی داریم که در ابعاد بزرگ به کشوری یک میلیاردی مثل چین اعزام شود، این قاضی امام زمان است. اشراف به قواعد و قوانین داشته باشد و خودش را ساخته باشد. من فکر می‌کنم شاید هزاران هزار قاضی باید تربیت کنیم تا در بین آنها نخبه‌هایی که امام زمان سوا کند. قضاوت خیلی سخت و دشوار است، هم در تشخیص و هم اینکه تحت تأثیر تهدید و تطمیع قرار نگیرد. به جز قاضیان فرماندهان نظامی، یک حکومت واحد در جهان می‌خواهد تشکیل شود. چه فرماندهی می‌خواهد و آن فرمانده چه ویژگی‌هایی باید داشته باشد. مکتب را چقدر باید بشناسد؟ مسائل نظامی و انتظامی را چقدر باید تجربه کرده باشد و شناخته باشد؟ گروه سوم مدیران هستند. مدیر یعنی شهردار، فرماندار، بخشدار، وزیر، وزیری که امام زمان بپسندد. کاربلد، با تجربه و با اشراف، دلسوز، چون امام زمان(ع) نسبت به وزرایش سخت‌گیر است. به مردم، مهربان و به وزرا سختگیر است. همین جمعه امام زمان تشریف بیاورند، آیا می‌خواهند از کره مریخ وزیر بیاورند یا از بین همین جمعیت است؟ باید قابلیت‌ها شکوفا شده باشد و تجربه‌هایی رخ داده باشد.
گروه چهارم دانشمندان؛ دانشمندان هم بتوانند دانشمندان علوم دینی باشند. ما به طلبه‌ها و روحانیون سربازان امام زمان(ع) می‌گوییم. در بین این علماء چند نفر هستند در آن 313 نفر جا شوند؟ اینها هدایت جهان را به عهده بگیرند؟ به چین و هند و اروپا و استرالیا اعزام شوند، چون حضرت همان اوایل همه اینها را اعزام می‌کنند. مهدی یعنی هدایت شده و هدایتگر، می‌خواهد عالمی را اعزام کند. اسلام را به درستی با همه ابعادش بشناسند. چه بسا زبان آن منطقه را باید بداند. بزرگترین حوزه علمیه ما در قم هست. چند طلبه داریم که یک زبان غیر از زبان خودش بداند. تعداد طلبه‌ها کافی است؟ 200 هزار نفر طلبه کم است. به اضافه اینکه توانایی‌هایی که باید داشته باشند، روش‌های تبلیغ را بدانند. خودساخته باشند، از عالمی تبعیت کنید که هوای نفس نداشته باشد و مطیع امامش باشد. خدا رحمت کند آیت الله مجتهدی را، وقتی به پدرها می‌رسید، می‌پرسید: چند پسر داری؟ یا اگر با پسرش همراه بود یک نگاهی به آن پسر می‌کرد و می‌گفت: این را برای حوزه علمیه بفرست و وقف امام زمان کن!
یکی از دعاهایی که همه مردم بلد هستند، این دعاست. «اللهم عجل لولیک الفرج و اجعلنی من انصاره و اعوانه و شیعته» خدایا در فرج تعجیل بفرما و مرا از یاران و از کمک کنندگان و از پیروان حضرت قرار بده. سؤال: از ما چه کمکی ساخته است؟ چه کمکی می‌توانیم به امام زمان بکنیم؟ مثلاً کسی می‌خواهد بیمارستان بسازد، ما می‌خواهیم کمکش کنیم. یک کسی زمین بدهد، یک کسی طرح و نقشه بکشد، یک کسی بگوید: من بعضی از دستگاه‌ها را می‌خرم. یک کسی بگوید: ما خودمان متخصص هستیم. این کمک متناسب هست با آن کار. اما اگر بخواهیم یک پالایشگاه بسازیم با نوع کمک فرق می‌کند. امام زمان می‌خواهد چه کار کند که ما از خدا می‌خواهیم مرا از کمک کنندگان قرار بدهد؟ یک درصد کمی در دنیا حاکم هستند. همه دارایی دنیا را چپاول کردند. استعمار و استثمار می‌کنند. امام زمان(ع) می‌خواهد آنها را ریشه‌کن کند. روایت دارد در بین یاران امام زمان ترسو وجود ندارد. تا آمریکا تهدید کرد بخواهد در گوشه‌ای بخزد و حتی دلش بلرزد. یاران امام زمان شجاع هستند. ما باید ببینیم امام زمان می‌خواهد چه کند؟ امام زمان می‌خواهد قرآن را پیاده کند. کمک به امام زمان یعنی نشر قرآن، فهم قرآن، آموزش قرآن. امام زمان می‌خواهد همین فقه و شریعت اسلامی را در همه جهان پیاده کند. کمک به او یعنی طلبه‌هایی پر کار و پر تکاپو و پر تعداد.
شریعتی: مشابه همان چیزی که حضرت امیر در نامه 45 نهج‌البلاغه به عثمان بن حنیف فرمودند و نوشتند: «اعینونی بورعٍ و اجتهاد»
حاج آقای بهشتی: کمک ما به امیرمؤمنان چیست؟ پاکی و پاک چشمی و پاک دستی و پاک دلی، پاک دامنی، اینها کمک است. الآن فرزندش امام حسن(ع) مثل امام حسین فریاد می‌زند: «هل من ناصر» آیا کسی هست مرا کمک کند؟ ما می‌پرسیم: چه کار باید بکنیم؟ یکی همین است که در زمینه‌های فرهنگی فعالیت کنیم. بعضی خانواده‌ها پسر و دخترانی دارند که می‌خواهند متوسطه دوم بروند. یعنی دنبال انتخاب رشته هستند. بعضی رشته تجربی، انسانی می‌روند. یک رشته‌ای هم به نام علوم و معارف وجود دارد. مثل علوم انسانی هست و بعدها در دانشگاه شبیه علوم انسانی است. از این طرف شبیه درسهای حوزوی هم هست. آقا فرمودند: من بچه‌هایم را در این مدارس فرستادم و این مدارس را می‌پسندم. اگر دیدیم یکی دو سال گذشت و عشق و میل آن دختر و پسر به سمت حوزه هست، به سمت حوزه کشیده شود. روایت داریم یک نفر از یاران امام زمان می‌تواند با چهل نفر از دشمن دست و پنجه نرم کند. یعنی قبل از ظهور هرکس هرکاری بخواهد بکند سخت است. بعد از ظهور دوران آسانی و آسایش است. اما قبل از ظهور باید کارهای سختی انجام بدهیم. این یاران بخواهند شکل بگیرند، قاضیان، مدیران، فرماندهان، دانشمندان، دانشمندان یا دانشمندان دانش دینی هستند یا بقیه دانش‌ها، یک فیزیکدان، شیمی‌دان، دانشمند هسته‌ای، یک روانشناس، جامعه شناس، امام زمان به اینها احتیاج دارد. جزء همان 313 نفر هستند ولی درجه یک. بهترین‌هایی که آنها می‌توانند به بقیه دانشمندان دنیا خط بدهند. وگرنه یاران امام زمان میلیون‌ها نفر هستند. این 313 نفر اداره کنندگان جهان خواهند بود.
یکی از عوامل تأخیر آن حرکت این است که آن عوامل هنوز آماده نیستند. یاران حضرت، یاران حضرت خداجو هستند. به شدت علاقه‌مند به عبادت هستند. شب زنده‌دار هستند. روایت می‌فرماید: یاران امام زمان شیران روز و عبادت کنندگان شب هستند. به دعا، به نیایش، به ذکر، دیشب خیلی از جمعیت مردم ایران در مساجد و خانه‌ها احیاء گرفتند. از این جنس امام زمان احتیاج دارد. خود امام زمان بنده خداست. یکی از آیاتی که درباره‌ی امام زمان هست، آیه 55 سوره نور است «وَعَدَ اللَّهُ‏ الَّذِينَ‏ آمَنُوا مِنْكُمْ وَ عَمِلُوا الصَّالِحاتِ» خداوند به مؤمنان صالح وعده فرموده «لَيَسْتَخْلِفَنَّهُمْ فِي الْأَرْضِ» اداره کره خاک را به آنها خواهد سپرد، «كَمَا اسْتَخْلَفَ الَّذِينَ مِنْ قَبْلِهِمْ وَ لَيُمَكِّنَنَّ لَهُمْ دِينَهُمُ الَّذِي ارْتَضى‏ لَهُمْ» و آن دین اسلامی که خدا از آن راضی است، آیه 3 از سوره مائده که همان دین اسلام علوی است. وقتی پیامبر علی بن ابی طالب را در غدیر خم معرفی کرد این آیه نازل شد «الْيَوْمَ‏ أَكْمَلْتُ‏ لَكُمْ دِينَكُمْ وَ أَتْمَمْتُ عَلَيْكُمْ نِعْمَتِي وَ رَضِيتُ لَكُمُ الْإِسْلامَ دِيناً» (مائده/3) از این اسلام من راضی هستم. یک چنین اسلامی در پایان تاریخ تحقق پیدا خواهد کرد. «وَ لَيُبَدِّلَنَّهُمْ مِنْ بَعْدِ خَوْفِهِمْ أَمْناً» خوف و ترس هم برچیده می‌شود و همه جا امنیت حاکم می‌شود. «يَعْبُدُونَنِي» بازار بندگی خدا رونق پیدا می‌کند. یاران امام زمان عابد هستند. در هفته‌های گذشته بحث ما تربیت عبادی بود. موسی بن عمران از پیامبرانی است که امام زمان خیلی شبیه اوست. وقتی خداوند به او فرمان داد من تو را برای پیامبری انتخاب کردم، موسی بن عمران هم یک لیستی نوشت و از خدا چیزهایی را خواست. «قالَ رَبِّ اشْرَحْ‏ لِي‏ صَدْرِي، وَ يَسِّرْ لِي أَمْرِي، وَ احْلُلْ عُقْدَةً مِنْ لِسانِي، يَفْقَهُوا قَوْلِي، وَ اجْعَلْ لِي وَزِيراً مِنْ أَهْلِي، هارُونَ أَخِي» (طه/25-30) خدایا یک سینه فراخ می‌خواهم که بتوانم تحمل کنم همه حوادث و مصائب را، یک زبان گویا می‌خواهم که مردم حرف مرا بشنوند. یک مسیر هموار می‌خواهم و یک وزیری که کمک من کند و آن برادرم هارون باشد. از موسی بن عمران سؤال می‌کنیم: می‌خواهی چه کار کنی حکومت تشکیل شد؟ می‌فرماید: «كَيْ نُسَبِّحَكَ كَثِيراً، وَ نَذْكُرَكَ كَثِيراً» (طه/33 و 34) می‌خواهم جامعه‌ای که سرشار از تسبیح خدا و لبریز از ذکر خدا باشد. مسأله بندگی چیزی است که خلقت بخاطر همان شکل گرفته است. یاران امام زمان باید عاشق نماز، عاشق دعا و بندگی، فقط به فکر رشته خود نباشند.
امام زمان که تشریف می‌آورند، فاز اول درگیری با مستکبرین پیش می‌آید. بعد که آرامش پیدا شد چند ده حدیث داریم که وقتی امام زمان استقرار پیدا می‌کنند، فراوان کلاس‌های آموزش قرآن تشکیل می‌شود. یعنی امام زمان می‌آیند این کتاب را پیاده کنند. یار امام زمان کیست؟ کسی که در اندیشه فهم قرآن و خوانده قرآن باشد، انس با قرآن، اینها کمک‌های ما به امام زمان است. خدایا به من توفیق بده به امام زمان کمک کنم، این کمک من است. بچه‌های ما اهل قرآن باشند و جامعه ما جامعه قرآنی باشد. قصه‌های قرآن را به فیلم تبدیل کنند. یکوقت نگاه می‌کنیم و می‌بینیم امام زمان خیلی یار دارد. یارانی که می‌خواهند در اهداف او به او کمک کنند. اهداف امام زمان عدالت، عبادت، ظلم ستیزی، علم پژوهی است. چیزهایی که امام زمان دنبالش است و اینها نیاز به کمک و نفر دارد و فقط آن 313 نفر نیستند. ضمناً خانم‌ها بدانند در بین 313 نفر یعنی نخبگانی که اداره جهان به دست آنها خواهد بود، پنجاه نفر از خانم‌ها هستند. چقدر حدیث داریم به لحاظ دانشی بانوان در زمان ظهور امام زمان(ع) چقدر رشد می‌کنند. الآن که ما فاصله با ظهور داریم این مقدمات را باید فراهم کنیم. شرط اول برنامه وجود دارد. شرط دوم رهبری که وجود دارد. دو شرط را ما باید فراهم کنیم و یکی یاران است. 313 را به عدد می‌دانیم که آنها درجه یک هستند و بعد از آن 313 نفر، واسطه‌ها، مدیران میانی تا برسد به مردم عادی، من یکی از همان مردم عادی هستم. من باید برسم به حدی که ظهور نزدیک شود. حد من چیست و باید چه کار کنم؟ عبادت کنم. مثلاً شغل من رانندگی است، امام زمان چه راننده‌ای را دوست دارد؟ کاسب هستم، امام زمان چه کاسبی را می‌پسندد؟ باید اینها فراهم شوند تا امام زمان به ما بنازد و بگوید: پروردگارا من یار دارم! یاران من همان 313 نفر، هم میانی‌ها و هم جمعیت زیادی است که من آنها را قبول دارم. این خانم خانه‌دار است اما از نظر امام زمان حجابش، تربیتش، خلق و خویش قابل قبول است. این آقا مغازه‌دار است ولی حلال و حرام را رعایت می‌کند. امام زمان همین شریعت اسلام را می‌خواهد. من یک طلبه هستم، امام زمان چه طلبه‌ای را می‌پسندد؟ چه دکتری را می‌پسندد؟ اینها به تعداد کافی باید فراهم شود تا آن حکومت تشکیل شود و آن حرکت شکل بگیرد.
مورد چهارم آمادگی جهانی است. آماده شوند یعنی اولاً سرخورده شوند از مکاتبی که دیدند، سر خورده شوند از حکومت‌هایی که تجربه کردند. از خودشان نا امید شوند. اینها آمادگی است و ضمناً یک روزنه‌هایی از این سمت جهان به آن سمت باز شده باشد و ما باید این کار را کنیم. یعنی ما به دنیا بگوییم: ما این برنامه را داریم. می‌تواند دنیا را اداره کند. قرآن اسمش است، ما این رهبر را داریم و اسمش امام مهدی است. ما خیلی کم کاری داریم. یعنی عزیزانی که می‌توانند از وسیله ارتباط جمعی استفاده کنند، می‌تواند سایت تشکیل بدهد و به چند زبان خارجی مسلط است. بیاید قرآن را به مردم جهان معرفی کند و امام زمان را معرفی کند. ما چقدر توانستیم این کار را کنیم؟ دو سال پیش رهبر انقلاب به جوان‌های اروپا و آمریکا فرمودند: بیایید قرآن را بخوانید. ما به دنبال این حرکت چه کار کردیم؟ فرض کنیم این جمعیت هفت میلیاردی چقدر اطلاع دارند که دینی است که چنین آمادگی دارد. برنامه دارد و رهبر هم دارد. این آمادگی را ما باید ایجاد کنیم. هرکسی هرچه در توان دارد وسط بگذارد برای معرفی قرآن و معرفی امام زمان.
زمان امیرالمؤمنین را نگاه کنید، امیرالمؤمنین هست و قرآن هم هست ولی آمادگی نیست. آمادگی چیز مهمی است. یعنی مردم دنیا به این نتیجه برسند که الا و لابد این قانون است که ما را نجات می‌دهد. فقط و فقط این رهبر است که ما را نجات می‌دهد. یک کسی باید به اطلاع آنها برساند. خوشبختانه اسلام خواهی در دهه‌های گذشته خیلی نوید بخش است ولی همچنان ما کم کاری داریم. در یکی از خیابان‌های قم با حاج آقای قرائتی می‌رفتیم، یک عالم سیدی از دور می‌آمد. آقای قرائتی پرسید: آقای طباطبایی مدتی است شما را ندیدم! ایشان گفت: من برزیل هستم. در روزنامه خواندم برزیل چند میلیون مسلمان دارد و عالم ندارند. رفتم آنجا زبان آنجا را یاد گرفتم. خودم را وقف آنجا کردم و مسجد ساختیم. امام زمان یک چنین کسانی را نیاز دارد. مسلمان هست ولی از اسلام جز نام نیست!
چه تجاری داریم که به قصد تجارت رفتند ولی فرهنگ را هم همراه خودشان بردند. این رسالتی است که به عهده همه ما هست. هرکس در هر جایگاهی هست بنشیند فکر کند. الآن فضای مجازی یک ظرفیت است. ما از این فضای مجازی برای معرفی قرآن، معرفی امام زمان(ع) چه کار کردیم؟ یکوقتی من و چند نفر از دوستانم تصمیم گرفتیم یک سایتی برای حضرت مهدی(ع) راه بیاندازیم، گفتیم: ببینیم بهایی‌ها هم سایت دارند؟ پانصد تا سایت داشتند. یعنی دشمن امام زمان فعال است. ما برای معرفی قرآن، حتی از روخوانی قرآن شروع کنیم. این جوان دانشگاهی یا طلبه می‌تواند به زبان انگلیسی، آلمانی، فرانسوی، ترکی استانبولی، اردو قرآن را آموزش دهد. یک فضای مجازی باز می‌کند، دخترها و پسرها را دعوت می‌کند و می‌گوید: ما کتابی به نام قرآن داریم که من می‌توانم در ده جلسه روخوانی یا روان‌خوانی این کتاب را به شما یاد بدهم. بعد سراغ فهم این کتاب می‌رویم. این کتاب چند کلمه دارد و این کلمات چه مفاهیمی دارند؟ آیات برگزیده را به شما آموزش دهم. قصه‌های قرآن را به شما بگویم. بیش از سه هزار حدیث در مورد امام زمان داریم، چقدر حدیث داریم در زمان امام زمان(ع) محیط زیست بهترین بهره‌برداری از محیط زیست و نگهداشت محیط زیست در زمان امام زمان(ع) است. روایت دارد کسی سفر می‌کند، یک جایی که غیر سبز باشد پیدا نمی‌کند. همه جا سر سبز و خرم است. ماجرای آماده کردن مردم دنیا به عهده ماست. دو کار به عهده ماست، یکی یاران است. یاران امام زمان در رده‌های مختلف باید آماده شوند.
شریعتی: نقش خانواده‌ها در تربیت فرزندانی با این معیارها خیلی مهم است.
حاج آقای بهشتی: یعنی تربیت مهدی باور یا مهدی یاور، از همان اول در صدر اسلام پیامبر از بس برای اهمیت جهاد سخن می‌گفتند، کسانی که ازدواج می‌کردند، نیتشان این بود که خدایا به ما فرزندانی بده، این فرزند را بزرگ کنیم برای مبارزه با باطل و حضور در جبهه حق علیه باطل، الآن خیلی‌ها هستند از همان اول نام بچه را مهدی می‌گذارد. می‌گوید: من نیت کردم این بچه وقف امام زمان شود. از همان کودکی هم شخصیت را شکل می‌دهد تا این بچه بزرگ شد، افتخار می‌کند. هرجا هر شغلی داشت می‌گوید: من می‌خواهم در خدمت امام زمان باشم.
شریعتی:
قطعه‌ی گمشده‌ای از پر پرواز کم است *** یازده بار شمردیم، یکی باز کم است
این همه آب نه از جاری اقیانوس است *** عرق شرم زمین است که سرباز کم است
انشاءالله جزء سربازان و یاوران و سرداران حضرت باشیم و به آن سمت و سو حرکت کنیم. این روزها یکی از نقاط دیدنی کشور ما و اماکن مقدس، مسجد مقدس جمکران است که این مسجد گره خورده با نام و یاد حضرت بقیة الله الاعظم ارواحنا فداه، خوش به حال آنهایی که در آن حال و هوا هستند و نفس می‌کشند. چه خوب گفت:
چنین که عطر تنت در رواق‌ها جاری است *** چگونه گل نکند بغض جمکرانی من
حاج آقای بهشتی: غبطه می‌خوریم به حال این جمعیتی که در مسجد مقدس جمکران هستند و از سراسر کشور آمدند حتی شهرهای سیل زده هم حضور دارند. این حرکت یک نوع معرفی است. مثل اربعین که یک علامت سؤالی برای جهانیان پیش می‌آید، این حرکت یک حرکت فرهنگی درست است، استاندار قم اعلام کرد که بیش از سه میلیون نفر در قم برای این حرکت حضور پیدا کردند و این نویدبخش است.
شریعتی: برای همه هموطنان سیل زده هم دعا کنیم و انشاءالله حضرت ولی‌عصر هم عنایت ویژه خودشان را دریغ نکنند از مردم عزیز و شریف ما. خیلی‌ها پرسش و پاسخ‌هایی در مورد مهدویت دارند. کتاب «آفتاب مهر» کار دوستان ما در مرکز تخصصی مهدویت هست که تحت اشراف حاج آقای قرائتی هست، 110 پرسش و پاسخ مهدوی است. کسانی که سؤالاتی دارند و در معرض شبهات قرار دارند، به این کتاب مراجعه کنند.
حاج آقای بهشتی: یکی از نکاتی که باید توجه داشته باشیم همین آسیب شناسی مهدویت است. از وقتی غیبت رخ داد، حتی پیامبر عزیز ما که غیبت امام عصر را پیشگویی کردند آسیب‌هایش را هم فرمودند، کسانی ممکن است به دروغ ادعای مهدی کنند در طی این هزار و چند صد سال، حضرت مهدی زیاد دشمن دارد. حکومت‌ها و قدرت‌های ظالم نقطه مقابلش هستند و شبهه ایجاد می‌کنند. از رسالت‌های حوزه‌های علمیه پاسخگویی به این شبهات است. کسانی ادعای دیدار امام زمان و مشاهده امام زمان یا فلان پیغام را دارند. دیدن امام زمان شدنی است و در دعای عهد یک فراز این است «اللهم ارتنی الطلعة الرشیده» خدایا آن خورشید تابناک را به من نشان بده اما کسی بیاید ادعا کند که من ارتباط دارم، راهش بسته شده است. شخصیت‌های بزرگی امام زمان را دیدند، پنهان می‌کردند و بسیاری از آنها بعد از اینکه از دنیا رفتند، مردم اطلاع پیدا کردند. من این کتاب را نگاه کردم و کتاب خیلی خوبی است. از بین صدها سؤال در دو جلد است و این یک جلد آن است. 110 پرسش است که مردم زیاد می‌پرسند، بعضی پرسش‌های مهم و اساسی است. موضوع منجی‌گری در ادیان دیگر مثل مسیحی‌ها و یهودی‌ها و بودایی‌ها، ادیان زمینی و آسمانی، همه مردم جهان بخواهیم یا نخواهیم چشم انتظار یک منجی هستند، منتهی اسم‌های مختلفی برایش می‌گذارند. شیعه اعتقاد دارد الآن آن شخص هست. مثل اینکه پیامبر اسلام به عنوان منجی توسط ادیان سابق بشارت داده می‌شد، خود پیامبر اسلام و امامان ما هم از اوصیاء دوازدهمی را بشارت دادند. شناخت این شخصیت برای بچه‌های ما خیلی مهم است. اگر امید نباشد کشاورز کشاورزی نمی‌کند، ماهی‌گیر ماهی‌گیری نمی‌کند. امید چیزی است که خدا از روی مهرش برای ما ایجاد کرده است. یکی از افتخارات ما باید این باشد که سرباز امام زمان باشیم. کار سرباز متناسب با همان سربازی اوست. باید برگردیم ببینیم امام زمان می‌خواهد چه کار کند و ما در آن کار سربازی کنیم. رسالت‌های امام زمان را بشناسیم، عدالت، عبادت، شریعت، پیاده کردن احکام شریعت، رساندن انسان‌ها به حق و حقوق خودشان، این کارهای مهمی است که امام زمان می‌خواهد بکند. از چیزهایی که بعضی بزرگان ما مثل عالم بزرگ اصفهانی که کتاب «مکیال المکارم» را در دو جلد نوشته است، رابطه عرفانی و معنوی ما با امام زمان است. ائمه به ما یاد دادند که می‌توانید مشکلاتتان را با امام زمان در میان بگذارید. خود امام زمان فرمود: من شما را فراموش نمی‌کنم. مواظب شما و مراقب شما هستم. حواسم به شما هست. چه در مسائل شخصی، مثل اینکه پدر شیخ صدوق یک نامه‌ای می‌نویسد در دوران غیبت صغری برای امام زمان که من بچه‌دار نمی‌شوم، بچه می‌خواهم. امام زمان(ع) دعا می‌کنند و خداوند شیخ صدوق را به او می‌دهد.
الآن وزیر و شهردار و مدیر ما، یکی از راه‌هایی که می‌توانند از امام زمان راهنمایی بگیرند، ارتباط با امام زمان هست. دو جلد کتاب مجموعه دعاهایی است که ائمه به ما یاد دادند برای ارتباط با امام زمان، در این دعاها اهداف امام و مطالبات امام از ما، راهنمایی‌های امام را می‌بینیم و می‌خوانیم و توسل به این شخصیت پیدا می‌کنیم. مسجد جمکران هم مثل مسجد سهله است. مثل مسجد کوفه است. پایگاه‌هایی هستند که ما راحت‌تر می‌توانیم با آن امام عزیز ارتباط برقرار کنیم. دیروز خاطرات مقام معظم رهبری را می‌خواندم، ایشان در دیدارشان با یک خانواده شهید ارمنی از مادر شهید می‌شنوند که من به حضرت ابالفضل خیلی علاقه دارم. در مراسم شرکت می‌کنم و اخیراً چند هفته است به جمکران می‌روم. آقا چقدر ایشان را تشویق می‌کنند و همانجا می‌فرمایند: من هم شعری برای امام زمان گفته بودم، مسجد جمکران رفتم و آن شعر را در خلوت خودم با امام زمزمه کردم.
یکی از دوستان من می‌گفت: در مسجد جمکران بودم، در باز شد دیدم امام خمینی وارد شدند. یعنی مراجع ما، علمای ما، رهبر عزیز انقلاب به این نقطه نظر دارند. رفت و آمد به این مسجد، خواندن آن نماز و دعاهایی که به ما یاد دادند مثل زیارت آل یاسین، دعای ندبه که مضامین دعای ندبه بیشتر اهدافی است که امام زمان پیش رو دارند و کمک کار می‌خواهند. دعای عهد، رحمت خدا به روح بلند امام خمینی، روزی که از دنیا رفت دیدند مفاتیح بالای سرش هست و کاغذی لای مفاتیح هست. دیدند دعای عهد است که مستحب است چهل روز متوالی اگر کسی بخواند، وقتی امام(ع) ظهور می‌کند، او زنده می‌شود. دیدند امام نوشته بود: 27 روز خواندم. به رهبرانمان اقتدا کنیم و از این راه‌هایی که ائمه یاد دادند با امام زمان ارتباط برقرار کنیم.
شریعتی: می‌نویسم که شب تار سحر می‌گردد *** یک نفر مانده از این قوم که برمی‌گردد
«والحمدلله رب العالمین و صلی الله علی محمد و آله الطاهرین»