main logo of samtekhoda

97-12-27-حجت الاسلام والمسلمين فرحزاد-معرفی یاران امیرالمؤمنین علی (علیه‌السلام) - کمیل بن زیاد نخعی

حجت الاسلام والمسلمين فرحزاد – معرفی یاران امیرالمؤمنین علی (علیه‌السلام)- کمیل بن زیاد نخعی

برنامه سمت خدا

موضوع برنامه: معرفی یاران امیرالمؤمنین علی (علیه‌السلام) - کمیل بن زیاد نخعی

كارشناس: حجت الاسلام والمسلمين فرحزاد

تاريخ پخش: 27- 12- 97

شریعتی:
بسم الله الرحمن الرحیم، اللهم صل علی محمد و آل محمد و عجل فرجهم.

سلام ای بهاران از ره رسیده *** چه گلها که در پیشوازت دمیده

سلام ای که باران و لبخند با توست *** که عطر سلام خداوند با توست

بهاران من چشم عید از تو روشن *** دل مادران شهید از تو روشن

چه گلهای سرخی است در آستینت *** چه سروی است هم سفره‌ی هفت سینت

نترسیده‌ایم از زمستان، بهارا ***  بیا گل بنه یک به یک شاخه‌ها را

ببین باز کردیم مشت خزان را *** رجز خوان شکستیم پشت خزان را

بهارا تمام است کار زمستان *** نماندیم ما زیر بار زمستان

سلام می‌کنم خدمت شما بینندگان خوب و شنوندگان نازنین‌مان، کم کم صدای پای بهار به گوش می رسد، انشاءالله دل و جانتان بهاری باشد و قلبتان سلیم باشد و بهترین‌ها در این روزها برای شما رقم بخورد. امروز خدمت حاج آقای فرحزاد هستیم، سلام علیکم. خیلی خوش آمدید.

حاج آقای فرحزاد: علیکم السلام و رحمة الله، من هم خدمت شما و همه عزیزان عرض سلام دارم. ولادت امام جواد(ع) را پشت سر گذاشتم، فردا شب ولادت مولود کعبه مولا امیرالمؤمنین است. ایام عید نوروز پیشاپیش بر شما مبارک باشد. جا دارد از شما و تهیه کننده و عوامل برنامه تشکر کنم که از همه کارشناسان برنامه دعوت کردند. موضوع شرح یاران امیرالمومنین موضوع نو و تازه‌ای بود و می‌تواند برای همه الگو باشد. از بیننده‌ها خواهش دارم شکرگزار نعمت‌های خدا باشند، امسال بحمدلله نزول باران رحمت الهی نسبت به سالهای دیگر بیشتر بود و در بعضی مناطق فوق العاده بود. در تهران یکبار وضعیت اضطراری نبود و تعطیل نشد، باید خدا را شکر کرد. انشاءالله مشکل خشکسالی هم از همه مناطق برطرف شود.

شریعتی: فردا هم خدمت حاج آقای حسینی خواهیم بود و روز چهارشنبه همزمان با روز میلاد حضرت علی(ع) خدمت حاج آقای انصاریان خواهیم بود. در ایام نوروز هم کوتاه و مختصر در خدمت شما خواهیم بود. قرار هست امروز برای ما از شخصیت کمیل بگویند یکی از یاران نزدیک امیرالمؤمنین(ع)، بحث شما را خواهیم شنید.

حاج آقای فرحزاد: «بسم الله الرحمن الرحیم، الحمدلله رب العالمین، اللهم صل علی محمد و آل محمد و عجل فرجهم. الحمدلله الذی جعلنا من المتمسکین بولایة امیرالمؤمنین علی(ع).» ماه رجب ماه فوق العاده‌ای است، انشاءالله  خداوند بهره کامل را از این ماه به ما مرحمت کند. ماه جمادی الثانی مهمان حضرت زهرا(س) بودیم. ماه رجب مهمان امیرالمؤمنین هستیم و ماه شعبان مهمان پیغمبر خدا و ماه رمضان هم مهمان خداوند هستیم.

جناب کمیل بن زیاد نخعی که تعبیری آ شیخ عباس قمی دارد که خیلی زیباست، ایشان خاتم المحدثین است و در روایات خیلی متبحر بودند.     «کان من اعاظم اصحاب مولانا امیرالمؤمنین و اصحاب سره» این تعبیر را برای کم کسی داریم که از بزرگترین بزرگان صحابی مولا امیرالمؤمنین و یارانش و از اصحاب سر امیرالمؤمنین، که با ایشان خلوت کنند، مکرر مولا امیرالمؤمنین دست ایشان را می‌گرفتند و به صحرا می‌بردند و یک آهی می‌کشیدند و نفسی تازه می‌کردند و اسراری را به جناب کمیل می‌فرمودند و بعضی شب‌ها حقایقی را به ایشان القاء می‌کردند و ایشان هم ظرفیتی داشتند که عرضه می‌داشتند «زدنی بیانا» آخر حضرت فرمودند: صبح دمیده است. دیگر بس است! ایشان نصبشان از یمن است و با مالک اشتر نخعی هم قبیله هستند. قبیله‌ای بودند که خیلی عاقل و مؤمن و با استعداد بودند و نمونه‌های متعدد جزء یاران پیغمبر و امیرالمؤمنین(ع) بودند، تعبیری از پیغمبر خدا هست که فرمودند: «اللهم بارک فی النخع» یعنی خدایا این قوم و قبیله را با برکت قرار بده.

پدرش زیاد نخعی جزء مسلمانان صدر اسلام است و از طرفداران پیغمبر عظیم‌الشأن بود و شاید اواخر عمر پیغمبر کمیل متولد شد و از بچگی در روایات نوشتند که در محضر امیرالمؤمنین بوده و حضرت را درک کرده و تحت تربیت مولا امیرالمؤمنین بود. کم داریم کسی از بچگی تحت تربیت حضرت باشد و با حضرت رفت و شد داشته باشد و دوران بعد از پیغمبر هم پا در رکاب مثل ابوذر و سلمان و مقداد، جزء کسانی بود که به دفاع و طرفداری از امیرالمؤمنین برمی‌خاست و جزء کسانی است که بیعت و امامت مولا امیرالمؤمنین را ترویج می‌کردند و در جنگ صفین هم جان نثاری کردند و در جنگ‌های مختلف حضرت را رها نمی‌کرد. عمر طولانی داشت و حدود نود سال عمر کرد و تا زمان امام سجاد را درک کرد. زمان حجاج اختناق فوق العاده‌ای بود. یکی از بزرگان اهل سنت می‌گوید: اگر کسی از هر امتی بخواهد بدترین و بی رحم ترین افراد را معرفی کند، ما از امت پیغمبر حجاج بن یوسف سقفی را معرفی می‌کنیم از بس خونخوار و آدم کش بود. بهترین شخصیت‌های شیعه مثل سعید بن جمیر، قنبر، کمیل را به شهادت رساند.

زمان حجاج، کمیل وقتی فهمید تحت تعقیب است خودش را مخفی کرد ولی حجاج، قوم و قبیله او را تحت فشار قرار داد. حقوقشان را قطع کرد، قبیله او را اینقدر تحت فشار قرار داد، کمیل دید بخاطر او دیگران به مشقت افتادند، خودش را معرفی کرد. حجاج او را در سن نود سالگی دستگیر کرد و به شهادت رساند. خبر مسرت بخشی که این روزها به ما رسید این بود که ویزای عتبات عالیات رایگان شد و یک سوم هزینه عتبات کم شد. اطراف کوفه، بین کوفه و نجف قبر کمیل بن زیاد است که زیارتگاه است. چون مطالب بسیار مهمی حضرت علی به کمیل بیان کردند و نصیحت و موعظه کردند، یکی از چیزهایی که همه عزیزان این اسم را در میان باقی اصحاب امیرالمؤمنین، نام کمیل را بیشتر شنیدند، بخاطر دعای کمیل است. مرحوم مجلسی می‌فرمودند: این دعا از بهترین دعاهاست. دعای حضرت خضر معروف است که از حضرت خضر به امیرالمؤمنین رسیده و حضرت به کمیل تعلیم دادند. دعای کمیل اصل ورودش برای نیمه شعبان است و هر شب جمعه مستحب است خوانده شود. در روایت داریم خواندن این دعا کفایت شر اعداء را می‌کند. فتح باب رزق می‌کند و آمرزش گناهان را در پی دارد.

گاهی در مشاهد مشرفه با آقایان مداح‌ها یک مقدار اصطکاک داریم، اینکه دعای کمیل بیست دقیقه تا نیم ساعت طول می‌کشد. بعضی از سروران یک ساعت و نیم طول می‌دهند. یک مقدار فشرده‌تر بخوانید که مردم هم اذیت نشوند. روضه را برای بعد از دعا بگذارید. بعضی فکر می‌کنند دعاها یا قرآن و سوره‌ها را اگر تا آخر نخوانیم گناه کردیم، نه، هرچقدر می‌توانی بخوان. در نماز از الله اکبر که می‌گویی تا السلام علیکم باید بروی. یعنی یک مجموعه به هم پیوسته است اما دعاها و زیارت‌ها اینطور نیست. آیت الله بهاءالدینی خیلی کم اهل عبادات مستحبی بودند، ایشان خیلی اهل تفکر و مطالعه بودند. یکبار مشهد مشرف شدند، می‌فرمودند: یک نفر زیارت جامعه را بخواند و من گوش بدهم . چون در گوش دادن توجه بیشتر است. گاهی نصف صفحه و چند خط که می‌شد می‌گفتند: کافی است. یعنی بهره‌گرفتیم! یک از رفقا می‌گفت: شب مبعث بود، ماه رجب خیلی سفارش شده زیارت امام هشتم(ع)، ایشان به حرم مشرف شده بودند، ایشان بیشتر اتصال روحی و ارتباط قلبی برایشان مهم بود. در مورد ابوذر هم داریم که اهل تفکر بود. اواخر شب، سحر دور ضریح خلوت شد. آقای امجد آمدند به آقا گفتند: دور ضریح خلوت است اگر آمادگی دارید به زیارت برویم. ایشان فرمود: نه، ما از همین‌جا از آقا بهره می‌بریم و ما امشب سه صلوات برای امام هشتم هدیه کردیم. کیفیت خیلی مهم است.

این فرمایش پیغمبر خدا به حضرت علی است، «اذا رأیت الناس یشتغلون بکثرة العمل فاشتغل     انت بصفوة العمل» اگر مردم دیدی هی عمل روی عمل دارند و زیادی عمل دارند، تو روی کیفیت عمل و خالص کردن عمل کار کن. بعضی فکر می‌کنند در مشاهد مشرفه باید کل مفاتیح را بخوانند. یک مقدار بنشین با حضرت انس بگیر. فکر و ذهنت را خالی کن. امام حیِّ و حاضر است. اگر امامان ما زنده بودند، دائم سر می‌زدیم یا سلام می‌دادیم و کمی هم می‌نشستیم تا آنها با ما حرف بزنند و دست به سر ما بکشند. زیاد خسته کردن خود و اطرافیان ما در عبادت خیلی سفارش شده است. کاری نکنید که اطرافیان را خسته کنید. خلاصه همه دعاها «الهی و ربی من لی غیرک» مطالعه دعا گاهی بالاتر از خواندنی است که دلت همراهش نیست. یکبار بحث شد که اگر کسی حاجتی بخواهد چه می‌خواهد؟ حضرت امیر جمله‌ای دارد  که قیمت هرکس به اندازه همت اوست. به ما بگویند: یک دعای مستجاب داری، چه می‌خواهیم؟ هرکسی یک چیزی گفت. یکی از دوستان ما گفت: من حاجت اصلی‌ام این جمله از دعای امیرالمؤمنین است «و اجعلنى‏ من‏ احسن‏ عبيدك نصيبا عندك و اقربهم منزلة منك و أخصهم زلفه لديك‏» خدایا مرا جزء بهترین بنده‌های خودت، جزء خصوصی‌ترین افراد به خودت قرار بده. از همه به تو نزدیکتر باشم. البته بدون فضل خدا کسی نمی‌تواند به این برسد. دعاها راه به سوی خداست و با ما حرف زدند.

همانطور که وعده دادیم در کتاب تحف العقول و کتاب‌های دیگر روایات زیبا و جالبی هست، نصیحت‌ها و موعظه‌ها و فرمایشاتی که امیرالمؤمنین به جناب کمیل فرمودند. در تحف العقول هست که حضرت فرمودند: «يَا كُمَيْلُ سَمِّ كُلَّ يَوْمٍ بِاسْمِ اللَّهِ وَ قُلْ لَا حَوْلَ وَ لَا قُوَّةَ إِلَّا بِاللَّهِ وَ تَوَكَّلْ عَلَى اللَّهِ» روزی که می‌خواهیم شروع کنیم سعی کنیم با نام خدا شروع کنیم. هر روز با نام خدا و بسم الله الرحمن الرحیم، فرمود: هر روز را با نام خدا و با بسم الله شروع کن و بعد از بسم الله بگو: «لا حول و لا قوة الا بالله» خدا به سلمان فرمود: سلمان ذکر «لا حول و لا قوة الا بالله العلی العظیم» را زیاد بگو، شفاء از 72 نوع مرض و درد و گرفتاری است. برای غم و غصه و افسردگی خیلی سفارش شده است. بعد حضرت فرمود: امید و توکلت به خدا باشد. در شبانه روز آدم حتماً نامی از چهارده معصوم ببرد و آنها را یاد کند. از پدر و مادرها و در گذشتگان یاد کنیم. خدا همه درگذشتگان را رحمت کند و با اهل‌بیت محشور کند. مرحوم دولابی می‌فرمودند: اینکه ما را در قبر بگذارند و به تلقین کننده بگویند: این مرده را تکان بده و بگو خوب خدایی داشتی. خوب پیغمبری داشتی، خوب امامی داشتی، آنجا کار از کار گذشته است. مهم این است اینجا خودت به خودت تلقین کنی که خوب خدایی داریم. خوب پیغمبر و کتاب و قرآنی داریم. در شبانه روز در روایات اشاره شده که چند بار نام چهارده معصوم و سلام به چهارده معصوم بدهیم. تعقیبات مشترکه، اول مفاتیح هست. دو تعقیب آخر هست که سلام به چهارده معصوم است و بعد سلام به پیغمبر و دوازده امام است. کسانی که مسجد و حسینیه می‌روند، بعد از زیارت‌ها و پایان مراسم به امام حسین و امام هشتم و امام زمان سلام می‌دهند، این خوب است ولی به چهارده معصوم سلام بدهیم بهتر است. از این راه باید به خدا رسید، اینها باب الله هستند. محال است کسی از غیر راه انبیاء و امامان به خدا برسد.

شریعتی: از آقای مجتهدی و آقا مجتبی تهرانی که خدا رحمتشان کند، شنیدم که قبل از نماز بگویید: صلی الله علیک یا أبا عبدالله! نمازتان را وصل می‌کنید و بعد ببینید این یاد چه می‌کند.

حاج آقای فرحزاد:
حضرت فرمود: «وَ اذْكُرْنَا وَ سَمِّ بِأَسْمَائِنَا وَ صَلِّ عَلَيْنَا وَ أَدِرْ بِذَلِكَ عَلَى نَفْسِكَ‏ وَ مَا تَحُوطُهُ عِنَايَتُكَ» این را ادامه بده و تکرار کن که خودت و اطرافیانت عادت کنید و یاد چهارده معصوم را داشته باشید. اگر این کار را بکنید و متوسل شوید «تُكْفَ شَرَّ ذَلِكَ الْيَوْمِ إِنْ شَاءَ اللَّهُ» خدا شر آن روز را از شما دفع می‌کند. در 24 ساعت یاد و نام چهارده معصوم را داشته باشیم. بعد فرمود: «يَا كُمَيْلُ إِنَّ رَسُول ‏اللَّهِ ص أَدَّبَهُ اللَّهُ» پیغمبر تربیت شده خدای متعال است. «وَ هُوَ ع أَدَّبَنِي» پیغمبر مرا تربیت کرده است. «وَ أَنَا أُؤَدِّبُ الْمُؤْمِنِينَ وَ أُوَرِّثُ الْآدَابَ الْمُكْرَمِينَ» من هم مؤمنین را تربیت می‌کنم. هر زمانی امیرالمؤمنین در سرّ وجودی همه هست. «يَا كُمَيْلُ لَا تَأْخُذْ إِلَّا عَنَّا تَكُنْ مِنَّا» ما علوم و معارفمان را از کجا می‌گیریم؟ از هرجا غذا می‌گیریم به همان‌جا وصل می‌شویم. حضرت فرمود: علم را نگیر مگر از ما، علم صحیح قرآن و اهل‌بیت هستند. پیامبر فرمود: من شهر علم هستم و علی در ورودی معارف پیغمبر و خدا است. اگر از ما گرفتی جزء ما می‌شوی و اگر از ما نگیری با ما نخواهی بود. لذا   در ذیل این آیه «فَلْيَنْظُرِ الْإِنْسانُ إِلى‏ طَعامِهِ» (عبس/24)       هرکسی غذایی که می‌خورد را نظر کند، امام باقر فرمود: یک معنا این است که نگاه کند علمش را از کجا می‌گیرد. «وَ وَقَفُوا أَسْمَاعَهُمْ عَلَي‏ الْعِلْمِ‏ النَّافِعِ‏ لَهُمْ‏» (نهج‏البلاغه، خطبه 193) حضرت علی فرمود: متقین کسانی هستند که گوششان را وقف می‌کنند به علمی که نافع است. شاید چندین هفته در مورد آداب سفر برای دوستان صحبت کردم. حدود پنجاه آداب در مورد مسافرت، چه وقت برویم و با چه کسی برویم؟ چه کنیم. حضرت می‌فرماید: در مسافرت نمک ببرید، نخ و سوزن ببرید. صدقه بدهید، سفر آخرت را یاد کنید. اینطور نیست که در فرمایشات اهل‌بیت ما 250 سال از زمان پیغمبر تا زمان امام زمان هم فرمایشات فراوان و هم سیره عملی اهل‌بیت بوده است. ما احتیاجی به شرق و غرب نداریم.

یک موقع در مورد فال خوب و فال بد صحبت کردم، تلقین خوب و تلقین بد، بلای معلق در آسمان و زمین به نطق شما بستگی دارد. همیشه فال خوب بزنید و بدترین خواب‌ها را هم خوب تعبیر کنید. استاد دانشگاهی پای منبر من بود، گفت: این بحثی که گفتی که بلا به تلقین و زبان ما گره خورده، یک واقعیت است. دانشمندان خارجی چقدر کتاب نوشتند در مورد همین مطلب، امام ما در یک جمله کوتاه آورده و ما قدر نمی‌دانیم. «يَا كُمَيْلُ لَا تَأْخُذْ إِلَّا عَنَّا تَكُنْ مِنَّا» فقط از ما بگیر که جزء ما باشی. فرمود: «يَا كُمَيْلُ انْجُ بِوَلَايَتِنَا مِنْ أَنْ يَشْرَكَكَ‏ الشَّيْطَانُ‏ فِي مَالِكَ وَ وُلْدِكَ» چه کار کنیم از شر شیطان و شیاطین جنی و انسی، شبیخون فرهنگی، ناتوی فرهنگی، بیگانه‌ها امروز در اعماق خانه‌ها و بچه‌ها و جوان‌های ما نفوذ کردند و فقط پیوند با اهل‌بیت نجات دهنده است. ای کمیل به ولایت ما بچسب تا نجات پیدا کنی از اینکه شیطان در مالت و فرزندانت شرکت کند. خودمان و خانواده‌مان را به امیرالمؤمنین و چهارده معصوم مرتبط کنیم. مرحوم دولابی همیشه سفارش می‌کردند: مشاهد مشرفه می‌روید بچه‌هایتان را ببرید که اینها بیمه می‌شوند. نور امام به آنها می‌خورد و بیمه می‌شوند.

«يَا كُمَيْلُ إِنَّ لَهُ فِخَاخاً يَنْصِبُهَا فَاحْذَرْ أَنْ يُوقِعَكَ فِيهَا» شیطان دام گسترانده که ما را شکار کند. مواظب باش از اینکه در دام شیطان نیافتی. «يَا كُمَيْلُ إِنَّ الْأَرْضَ مَمْلُوَّةٌ مِنْ فِخَاخِهِمْ فَلَنْ يَنْجُوَ مِنْهَا إِلَّا مَنْ تَشَبَّثَ بِنَا» زمین از دام شیاطین پر است. خدا رحمت کند مرحوم ملا علی معصومی همدانی خیلی بزرگ بود. مرحوم آیت الله خوانساری فرمود: اگر کسی از قم برود به همدان و پشت سر ایشان نماز بخواند و برگردد جا دارد. قبر ایشان در همدان زیارتگاه است. ایشان فرموده بود: اینقدر شیطان دام و تله گذاشته است، هرجا رفتیم سجاده بیاندازیم دیدیم شیطان از ما جلوتر انداخته است. یک راه انحرافی درست کرده است. چه کسی نجات پیدا می‌کند؟ کسی که دستش در دست پدرش باشد. پدر واقعی ما امیرالمؤمنین است. پدر بزرگ ما پیغمبر خداست، خیلی در این توجیه مانده بودند که چطور می‌شود دو تا پدر؟ گفتند: پیغمبر پدر و حضرت علی مادر است. یکی از این سلاطین گفته بود: یک مرد در عالم داشتیم، آن هم زن کردند، نمی‌شود. گفت بروید تحقیق کنید معنی این چیست؟ یکی از بزرگان به قرآن تفأل می‌زند، آیه‌ای آمد که خدا به حضرت یوسف می‌گوید: بر تو منت نهادیم همینطور که بر پدران تو حضرت یعقوب و اسحاق و ابراهیم منت نهادیم. پس پدر بزرگ هم پدر محسوب می‌شود. یک معنی «أنا و علی ابوا هذه الأمة» این است که حضرت علی پدر تنگاتنگ ما و پیغمبر پدر بزرگ ما است. روایت داریم کسانی که به ولایت متمسک می‌شوند، محکم به حبل الله می‌چسبند، از شر شیطان محفوظ هستند.

شریعتی: آنهایی که در این روزها اعتکاف مشرف می‌شوند در این روزها ما را دعا کنند و همه دوستان و مردم عزیز ایران که انشاءالله سال پیش رو برایشان سرشار و عافیت و برکت باشد. امروز صفحه 600 قرآن کریم را تلاوت خواهیم کرد.

«بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمنِ الرَّحِيمِ‏، الْقارِعَةُ «1» مَا الْقارِعَةُ «2» وَ ما أَدْراكَ مَا الْقارِعَةُ «3» يَوْمَ يَكُونُ النَّاسُ كَالْفَراشِ الْمَبْثُوثِ «4» وَ تَكُونُ الْجِبالُ كَالْعِهْنِ الْمَنْفُوشِ «5» فَأَمَّا مَنْ ثَقُلَتْ مَوازِينُهُ «6» فَهُوَ فِي عِيشَةٍ راضِيَةٍ «7» وَ أَمَّا مَنْ خَفَّتْ مَوازِينُهُ «8» فَأُمُّهُ هاوِيَةٌ «9» وَ ما أَدْراكَ ما هِيَهْ «10» نارٌ حامِيَةٌ «11»

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمنِ الرَّحِيمِ‏، أَلْهاكُمُ التَّكاثُرُ «1» حَتَّى زُرْتُمُ الْمَقابِرَ «2» كَلَّا سَوْفَ تَعْلَمُونَ «3» ثُمَّ كَلَّا سَوْفَ تَعْلَمُونَ «4» كَلَّا لَوْ تَعْلَمُونَ عِلْمَ الْيَقِينِ «5» لَتَرَوُنَّ الْجَحِيمَ «6» ثُمَّ لَتَرَوُنَّها عَيْنَ الْيَقِينِ «7» ثُمَّ لَتُسْئَلُنَّ يَوْمَئِذٍ عَنِ النَّعِيمِ «8»

ترجمه: به نام خداوند بخشنده مهربان‏، (1) حادثه كوبنده. (2) آن حادثه كوبنده چيست؟ (3) و تو چه دانى آن حادثه كوبنده چيست؟ (4) روزى كه مردم مانند پروانه‏ها پراكنده باشند. (5) و كوهها مانند پشمِ رنگارنگِ زده شده. (6) پس هر كس كفّه‏هاى (عمل خيرش در) ترازويش سنگين باشد، (7) پس او در زندگى رضايت بخشى است. (8) ولى هر كس كفّه‏هاى (كار خيرش در) ترازويش سبك باشد، (9) پس در آغوش آتش است. (10) و تو چه دانى آن چيست؟ (11) آتشى سوزان.

به نام خداوند بخشنده مهربان‏، (1) فزون طلبى (و تفاخر) شما را سرگرم كرد. (2) تا آنجا كه به زيارت مقبره‏ها رفتيد. (3) چنين نيست (كه مى‏پنداريد) به زودى خواهيد فهميد. (4) باز چنين نيست (كه مى‏پنداريد)، در آينده خواهيد دانست. (5) چنين نيست (كه مى‏پنداريد)، اگر شما (به آخرت) علم يقينى داشتيد. (6) قطعاً دوزخ را مى‏ديديد. (7) سپس آن را با عين اليقين مى‏ديديد. (8) سپس در آن روز از نعمت‏ها سؤال خواهيد شد.

شریعتی:

هوای دلکش از ایلش بگیریم *** شکوفه پای زنبیلش بگیریم

صدای پای فروردین می‌آید *** بیا این بار تحویلش بگیریم

سال نو بر شما پیشاپیش مبارک باشد.

حاج آقای فرحزاد:
کسانی که عدد 8 را در اختتامیه فرستادند، اعزامشان به مشهد انجام شده است و تا آخر تابستان زوار مشهد را داریم. خبر خوشی که داریم اینکه الحمدلله گروهی که قرعه کشی شد برای سفر کربلا و عتبات، با برداشته شدن ویزا، بتوانیم بیشتر هم ببریم اگر خدا توفیق بدهد، قبل از ماه رمضان، در ماه شعبان اعزام خواهند شد. انشاءالله همه عزیزانی که آرزو دارند مشرف شوند. خواهش جدی دارم ماه رجب و ماه شعبان و رمضان اعمال زیادی دارد و بعضی از اعمالش مشترک است مثل استغفار که هر سه ماه خیلی سفارش شده است. رجب شهر استغفار است،   فرمود: زیاد استغفار کنید که خدا آمرزنده و مهربان است. پایان سال است اگر با کسی دلخوری داریم، بیاییم کینه‌ها را دور بریزیم و اختلاف‌ها را کنار بگذاریم که استغفار واقعی همین است. تمیز کردن دل و جان ما برکات و رحمت فوق العاده‌ای به روح و جان ما سرازیر می‌کند. مخصوصاً اگر مشکلات خانوادگی داریم برطرف کنیم که با پاکی کامل وارد سال نو شویم.

از آداب هر سه ماه صدقه دادن است. صدقه هر روز را فراموش نکنید. امیرالمؤمنین در نهج‌البلاغه فرمود: از دادن صدقه کم حیاء نکنید ولی بدهید چون محرومیت بدتر از کم دادن است. خیلی از مددجوهای کمیته امداد هستند که ماهانه پنجاه هزار تومان می‌گیرند، دو هزار تومان را برای صدقات و کمک به زوار اولی‌ها می‌دهند، اگر اینها روی هم جمع شوند مبلغ سنگینی می‌شود. پیغمبر ما سفارش کردند که از آتش جهنم فاصله بگیرید ولی به نصف خرما. خواهش می‌کنم با مشکلات اقتصادی که هست، هرکسی در فامیل و دوست و همسایه کمک بکند، معتقد هستم هر فامیلی درونش آدم ثروتمند و متوسط هست، یک درصدی را اختصاص بدهند و به فامیل خودشان کمک کنند. نماز ستون دین است و ستون وسط خیمه تعبیر شده است. برای نماز در قرآن چقدر آیه داریم؟ نود و خرده‌ای، اما برای انفاق و صدقه و قرض الحسنه پانصد آیه داریم. یعنی بیش از پنج برابر می‌گوید: صدقه بده و انفاق کن. احسان و صله رحم هم خیلی سفارش شده است. انشاءالله خداوند توفیق بدهد حق بندگان خدا را ادا کنیم و خودمان را نبینیم.

روایت صلوات را بگویم، گاهی اعمال ماه رجب و شعبان و رمضان حسرت می‌خوریم، روزه گرفتن خیلی سفارش شده که چرا از غافله خیر عقب ماندیم؟ یک راه حل این است که هرچقدر می‌توانیم انجام بدهیم. در ماه رجب یک روز روزه بگیریم، ده روز بگیریم، هرچقدر می‌توانیم. یک روز روزه غضب خدا را خاموش می کند و خشنودی خدا را در پی دارد. یک راه حل این است که گزینه برتر را انتخاب کنیم. مؤمن باید زرنگ باشد، اگر بیست چیز قیمتی گذاشتند، آنکه از همه ارزشش بالاتر است گزینه برتر است. چون که صد آمد نود هم پیش ماست! مصرع اولش این است:

نام احمد جمله نام اولیاست *** چونکه صد آمد نود هم پیش ماست

یکی از گزینه‌های برتر صلوات است، افضل اعمال است. کسی به امام صادق گفت: خدا توفیق داد به داخل خانه کعبه بروم. امسال هم سال خوب است چون اول سال با ولادت حضرت علی است و سالی که نکوست از بهارش پیداست. وارد خانه کعبه شدم، آداب و اعمالش را بلد نبودم و نشستم صلوات فرستادم. به امام صادق گفت: ثوابی دارم؟ حضرت فرمود: کاری که شما کردی از همه آنها بیشتر است. در این سه ماه صلوات بفرستیم. یک گزینه برتر زیارت آقا أباعبدالله است. یکی از گزینه‌های برتر زیارت علی بن موسی الرضا است. بالاتر از هفتاد هزار حج قبول شده است. یکی خدمت به پدر و مادر است. دل اینها را شاد کنیم. یکی از گزینه‌های برتر شاد کردن دل مؤمن است. بانی می‌شوید، زندانی را آزاد می‌کنید. هزینه درمان بیماری را می‌دهید. هرکس می‌تواند گره‌ای را باز کند که بالاترین عبادت‌هاست. انشاءالله خداوند توفیق مرحمت کند به همه اعمال برسیم و بهترین سال برای ما باشد.

شریعتی: دعا بفرمایید و آمین بگوییم.

حاج آقای فرحزاد: در روایت داریم گاهی که پیغمبر خدا می‌خواستند دعا کنند، خدا را به حق علی(ع) قسم می‌دادند. حضرت می‌فرمودند: چرا به من قسم می‌دهید؟ فرمودند: محبوبتر از تو نزد خدا ندیدم. خدایا تو را قسم می‌دهیم به محمد و آل محمد و مولا امیرالمؤمنین علی بن ابی طالب که قلب فرزندش حضرت مهدی را به مژده ظهورش شاد بگردان. به حق علی بن ابی طالب رفع هم و غم و گرفتاری از همه گرفتارها بفرما. به حق امیرالمؤمنین آنهایی که شغل ندارند، مسکن ندارند، همسر و اولاد ندارند به آنها مرحمت بفرما. سفر مسافرین را بی خطر بگردان. نعمت امنیت، عافیت و سلامتی، ارزانی به ملت و مملکت ما مرحمت بفرما. مریض‌ها مخصوصاً مریض‌های سفارش شده شفای عاجل مرحمت بفرما. انشاءالله سال نو سال خیر و برکت و وفور نعمت باشد به برکت صلوات بر محمد و آل محمد.

شریعتی: بهترین‌ها را برای شما آرزو می‌کنم. انشاءالله دست ما در دنیا و آخرت از دامن اهل‌بیت کوتاه نشود.