main logo of samtekhoda

هشتاد و ششمین و آخرین هفته ختم قرآن کریم- میرزای قمی

هشتاد و ششمین و آخرین هفته ختم قرآن کریم برنامه سمت خدا با گرامیداشت یاد فقیه ربانی و احیاگر علم اصول، میرزا ابوالقاسم گیلانی (معروف به میرزای قمی) برگزار گردید. ایشان در سال 1151ق در «جاپَلَق» لرستان به دنیا آمد. اصالتا اهل شفت گیلان، ولی بزرگ شده ی جاپلق است و به خاطر سكونتش در قم، در میان توده ی مردم به میرزای قمی معروف شده است.
مرحوم میرزا درسهای نخستین زندگی را که شالوده شخصیت علمی و معنوی او و سنگ بنای ایمانش بود در همان ایام نزد پدر بزرگوار و مادر گرامی اش آموخت و شخصیت معنوی اش شکل گرفت ، وی مدتی را در خوانساربه تحصیل مشغول شد و سپس برای تکمیل تحصیلات و فراگیری بیشتر، در سال 1174 هجری به سوی کشور عراق رهسپار شد و در جوار آستان مقدس امام حسین(ع) اقامت گزید.
در این دوران مدتی از محضر آیت الله وحید بهبهانی(ره) که در آن روزها استاد کرسی فقاهت بود به شاگردی پرداخت و از مشعل علم و سرچشمه کمال آن استوانه بزرگ علمی کسب نور کرد و از آن جناب به گرفتن اجازه اجتهاد و نقل روایت نایل آمد. میرزا سپس به ایران آمد و مدتی را در محل زادگاه خود به تبلیغ پرداخت و پس از آن راهی قم شد و به کار تالیف و تصنیف ، تدریس و صدور فتوا، و تبلیغ و ترویج دین پرداخت، مسجد جامع شهر را برای اقامه نماز جمعه و جماعت برگزید. و بدین گونه رفته رفته آن شهر علم و دین که پس از فتنه افغانها از عالم تهی گشته بود رونق پیشین خود را باز یافت و در شمار مراکز مهم علمی شیعه درآمد.
فتحعلی شاه قاجار در این ایام بود که در نخستین سفرش به قم به فضایل اخلاقی و کمالات نفسانی و مراتب فضل میرزا پی برد و برای زیارت او به مسجد جامع شهر آمد و در شمار مامومین وی قرار گرفت و نماز ظهر و عصر را به آن بزرگوار اقتدا کرد و در نخستین ملاقات حلقه ارادت و محبت آن جناب را به گردن افکند.
رابطه فتحعلی شاه با میرزا هرگز باعث نشد تا میرزا نیز مایل به او شود، گویند در یكی از این ملاقاتها در بین گفتگو، خطاب به فتحعلی شاه فرمود: ای شاه ! با مردم به عدالت رفتار كن زیرا كه می ترسم به موجب معاشرتی كه با تو دارم ، نظر به آیه شریفه «و لا تركنوا الی الذین ظلموا فتمسكم النار» مستوجب عذاب پروردگار شوم !
سرانجام این عالم ربانی که به تعبیر شیخ عباس قمی، همه اهل قم با شفاعت او وارد بهشت میشوند درسن هشتاد سالگی به رحمت خدا شتافت و در قبرستان شیخان قم دفن گردید. اهالی قم به ایشان بسیار معتقدند و برای برآورده شدن حاجاتشان به ایشان نذر میکنند