main logo of samtekhoda

97-12-06-حجت الاسلام والمسلمين فرحزاد – فضایل و ویژگی‌های حضرت زهرا(سلام الله علیها)

حجت الاسلام والمسلمين فرحزاد – فضایل و ویژگی‌های حضرت زهرا(سلام الله علیها)
برنامه سمت خدا
موضوع برنامه: فضایل و ویژگی‌های حضرت زهرا(سلام الله علیها)
كارشناس: حجت الاسلام والمسلمين فرحزاد
تاريخ پخش: 06-12-97
شریعتی:
بسم الله الرحمن الرحیم، اللهم صل علی محمد و آل محمد و عجل فرجهم.
ای شکوهت فراتر از باور، ای مقامت فراتر از ادراک
وصف تو درک لیلة القدر است، فهم ما از تبار ما ادراک
کوثری بی کرانه دریایی، ما و ظرف حقیر این کلمات
باید از تو نوشت با آیات، باید از تو سرود با صلوات
آیه در آیه وصف تو جاری است، فتلقی مباهله کوثر
در دل انما یرید الله، در فصل لربک و انحر
از بهشت آمدی به هیأت نور، عطر سیبت وزید در هستی
تو گلی، نه تو نوبهاری نه، تو بهشت دل پدر هستی
روز مادر شده به محضر تو، آمدم پا به پای این کلمات
هدیه من برای تو اشک است، هدیه من برای تو صلوات
«بسم الله الرحمن الرحیم، إِنَّا أَعْطَيْناكَ‏ الْكَوْثَرَ، فَصَلِّ لِرَبِّكَ وَ انْحَرْ، إِنَّ شانِئَكَ هُوَ الْأَبْتَرُ» سلام می‌کنم خدمت شما بینندگان خوب و شنوندگان نازنین‌مان، میلاد با سعادت حضرت صدیقه طاهره، زهرای مرضیه (س) را تبریک می‌گویم. روز مادر را به همه مادران عزیز تبریک می‌گویم. انشاءالله به برکت نام و یاد حضرت زهرا بهترین اتفاق‌ها برای ما در این روزها و شب‌ها رقم بخورد. به سمت خدای امروز خیلی خوش آمدید. حاج آقای فرحزاد سلام علیکم. خیلی خوش آمدید.
حاج آقای فرحزاد: خدمت جنابعالی و بینندگان و شنوندگان عزیز عرض سلام دارم. ولادت سر تا سر نور سرور زنان عالم حضرت صدیقه کبری را تبریک می‌گویم. روز نوزدهم که امروز است مصادف است با سالگرد جشن ازدواج حضرت عبدالله و حضرت آمنه، پدر و مادر پیغمبر(ص) که امروز را هم گرامی می‌داریم. می‌دانید حضرت عبدالله و حضرت آمنه فقط یک فرزند داشتند آن هم پیغمبر خدا بود و همین یک فرزند یعنی همه عالم. ایامی است که ایام تکریم مادران، همسران و بانوان است. به همه مادران و همسران تبریک می‌گوییم، انشاءالله حضرت زهرا الگوی همه ما باشند و رهروی راستین راه حضرت صدیقه کبری باشیم.
شریعتی: از فردا روز میلاد حضرت زهرا(س) تا میلاد امیرالمؤمنین از حضور کارشناسان عزیزی که طی این سالها در برنامه سمت خدا در محضرشان بودیم و کلی چیزهای خوب یاد گرفتیم استفاده کنیم. هر روز ما مزین به حضور یکی از کارشناسان عزیز خواهد بود. فردا هم همزمان با روز میلاد حضرت زهرا(س)، روز مادر و روز زن، در محضر سرکار خانم نیلچی زاده خواهیم بود. این طرح تا پایان سال و سیزده رجب ادامه خواهد داشت. بحث امروز شما را خواهیم شنید.
حاج آقای فرحزاد: بسم الله الرحمن الرحیم. «الحمدلله رب العالمین، اللهم صل علی محمد و آل محمد و عجل فرجهم». امشب و فردا زیارتنامه‌ی حضرت زهرا را فراموش نکنیم. «يا مُمْتَحَنَةُ امْتَحَنَكِ‏ اللَّهُ الَّذِى خَلَقَكِ قَبْلَ انْ يَخْلُقَكِ فَوَجَدَكِ لِما امْتَحَنَكِ‏ صابِرَةً وَ زَعَمْنا انَّا لَكِ اوْلِيآءُ وَ مُصَدِّقُونَ وَ صابِرُونَ لَكلِّ ما اتانا ابُوكِ صَلَّى اللَّهُ عَلَيْهِ وَ آلِهِ وَ اتانا بِهِ وَصِيُّهُ فَانَّا نَسْئَلُكِ انْ كُنَّا صَدَّقْناكِ الَّا الْحَقْتِنا بِتَصْدِيقِنا لَهُما لِنُبَشِّرَ انْفُسَنا بِانَّا قَد طَهُرْنا بِوَلايَتِك»
چون در ایام ولادت حضرت زهرا هستیم، ما موقتاً صحیفه سجادیه را مطرح نمی‌کنیم، از برکات این بانوی بزرگوار شمه‌ای از فضایل و کرامات این بانو خدمت عزیزان عرض کنیم. بخشی از صحبت‌هایمان را هم در تکریم بانوان و مادران و همسران خواهیم گفت. یک روایت نورانی و زیبایی از پیغمبر(ص) نقل شده توجه دارند عزیزان که پیغمبر نطق و رفتار و حرکاتش حقیقت محض است. یعنی کنترل شده از طرف خدای متعال است و مبالغه و گزاف و زیاده گویی در وجود پیغمبر راه ندارد. ممکن است آن عظمت را نتوانم بیان کنم و تنزیل بدهند ولی غلو و زیاده گویی در این زمینه ندارم. نیست. حضرت می‌فرماید:«و لو كان الحسن شخصا لكان‏ فاطمة بل هی اعظم» (فاطمة الزهراء، رحماني، ص 10) با توجه به اینکه «ما ینطق عن الهوی» روی حبّ و بغض پدری و شخصی نیست. حقیقت محض را حضرت بیان می‌کنند. حضرت فرمودند: اگر حسن و زیبایی بنا بود در خارج به صورت یک مجسمه و انسانی در بیاید، «لکان فاطمه علیها السلام» همه زیبایی‌ها و همه حسن‌ها، همه جمال‌ها و کمال‌ها مشخصاً به شکل انسان، «لکان فاطمه علیها السلام» حضرت زهرا استثنایی است. حضرت فرمودند: بلکه فاطمه زهرا از حسن و جمال و کمال هم بالاتر است. یعنی به یک معنا حضرت زهرا حسن آفرین است. مولد حسن است. زیبایی‌ها از او منشعب می‌شود. او مافوق این حرف‌هاست. پیغمبر جمله فوق العاده‌ای دارند و فرمودند: «فاطمة ابنتی خیر اهل الارض عنصراً و شرفاً و کرماً» فرزندم فاطمه بهترین اهل زمین است. از سه بعد، بعد اول «عنصراً» عنصر و خلقتش و حقیقت وجودی او بهترین اهل زمین است. چون هم روح حضرت و هم جسم حضرت فوق العاده بود. جسم حضرت از صلب آباء و اجداد منتقل نشده است. روایت داریم پیغمبر ما شب معراج میوه‌های بهشتی خدای متعال به او مرحمت کرد، از آن میوه‌های بهشتی در صلب پیغمبر قرار گرفت و نور حضرت زهرا و جسم مطهرش از آن میوه‌های بهشتی متکون شد. باز روایت داریم قبل از اینکه کنار حضرت خدیجه بروند، چهل روز خدا امر کرد به جبرئیل، به پیغمبر بگو: از حضرت خدیجه فاصله بگیرد. یک چله نشینی، روزها روزه و شب‌ها اعتکاف و دعا و نیایش که زمینه فراهم شود برای انتقال این نور از صلب پیغمبر به فاطمه زهرا(س)، دوباره حدیث داریم پیغمبر خدا به حضرت خدیجه پیغام دادند که من فاصله گرفتنم در این چهل روز دستور خداست و کدورتی بین ما نیست. سلام مرا به حضرت خدیجه برسان و به او بگو: «ان الله لیباهی بک فی کل یومٍ مرارا علی الملائکه» خدا هر روز چند بار به وجود شما حضرت خدیجه به ملائکه مباهات می‌کند. ولی امر خداست که چهل روز باید فاصله بگیرم و آمادگی پیدا کنم که این نور را منتقل کنم. بعد از چهل روز باز میوه بهشتی، غذای بهشتی، آب بهشتی و حوله بهشتی که پیغمبر از آن میوه‌ها و غذاها میل فرمودند و با آن آب و حوله هم جبرئیل و میکائیل دست حضرت را شستشو می‌کرد. در ولادت ایشان زن‌های مکه نیامدند و قهر کردند که چرا با ما مشورت نکردی. خدای متعال حضرت آسیه را فرستاده، خواهر حضرت موسی را فرستاد، حضرت مریم را برای خدمت گزاری این بانوی محترم فرستاد که خدمتگزار و پرستاری کنند.
روح حضرت و جان و حقیقت حضرت، امام صادق فرمود: «خُلقت من نور عظمة الله» حقیقت نورانی حضرت زهرا یک حقیقت استثنایی است از نور عظمت خدا خلق شده است. پس حضرت زهرا از نظر عنصر، این ویژگی‌ها برای پیغمبر هم نبود. مثل اینکه می‌گوییم:امیرالمؤمنین در خانه کعبه متولد شده است. برای پیغمبرها نبوده است و اینها را خصائص می‌گویند. خلقت حضرت زهرا فوق العاده است. از نظر «شرفاً» حسب و نسب و شرافت، هیچکسی نسبی که صدیقه کبری دارد در عالم بی نظیر است. پدر اولین شخصیت عالم، مادر ام المؤمنین خدیجه کبری بهترین همسر پیغمبر خدا که پیغمبر عاشق او بود. بارها پیامبر فرمود: من عاشق خدیجه هستم. شوهر دوم شخصیت عالم، امیرالمؤمنان، فرزندان حسنین و یازده امام بعد از امام حسین، شما نمونه این حسب و نسب را برای هیچکس در عالم پیدا نمی‌کنید. «انا اعطیناک الکوثر» کوثر چه بود که ما درک نمی‌کنیم. واقعاً خیر کثیر و فوق العاده بود. از نظر حسب و نسب و شرافت در عال بی بدیل است.
از نظر خلقت بهترین، از نظر نسب بهترین، از نظر کرامت و بزرگواری و اخلاق و صفات فوق العاده بودند. در عبودیت و بندگی رتبه اول، علم و معرفت، در مورد حضرت زهرا تعبیری هست که برای بقیه معصومین ندیدم. «علم ما کان، عیم ما یکون و علم ما هو کائن» یعنی علم گذشته را می‌دانستند، علم آینده را می‌دانستند، علم فعل را هم می‌دانستند و علم «ما لم یکن» یعنی چیزهایی که نمی‌شود. اگر می‌شد چطور می‌شد. خدا یک عالمی را خلق نکرده و خلق هم نمی‌کند. اگر فرضیه بنا بود خلق کند چطور خلق می‌کرد. آن را هم می‌داند. یعنی خیلی علم حضرت وسعت دارد. از نظر علم، از نظر ایثار و فداکاری واقعاً فوق العاده بود. از نظر سخاوت، انفاق، در خیرخواهی و مهربانی و دلسوزی حضرت زهرا فوق العاده بودند. شما بانویی پیدا نمی‌کنی که همه دغدغه او حمایت پیغمبر، امیرالمؤمنین، امت و گنهکارها، فرزندان، شیعیان و دوستان باشد. روایت داریم حضرت زهرا(س) روایتش مفصل است. یک موقع سلمان که ایرانی بود، فرمود: نگویید سلمان فارسی، بگویید سلمان محمدی! اینقدر حضرت زهرا سلمان را دوست داشتند، کسی بود که امیرالمؤمنین در کوچه‌های مدینه به سلمان رسید و فرمود: «اذهب الی منزل الفاطمه فانها الیک مشتاقه» سلمان برو به خانه ما به فاطمه زهرا سر بزن، همسرم فاطمه زهرا مشتاق دیدن توست. حضرت زهرا روایت داریم که سلمان آمد و روی پای پیغمبر افتاد. حضرت فرمود: نه، من بنده خدا هستم، مرا اینطور احترام نکن. سلمان گفت: یا رسول الله! می‌شود از فضایل فاطمه زهرا برای من بگویی؟ نام فاطمه زهرا آمد، صورت پیغمبر برافروخته شد. حضرت فرمود: فاطمه زهرا کنیزی است که روز قیامت سوار بر شتری از نور از صحرای محشر عبور می‌کند. مهار شتر را مولا علی به دست دارد و طرف است شتر جبرئیل امین است، طرف چپ شتر میکائیل است، پشت سر شتر امام حسن و امام حسین هستند. والله، خدا هم نگهبان و حافظ این مرکب و راکب است. هیچ پیغمبر و انبیاء و امامی با این اسکورت از صحرای محشر عبور نمی‌کنند. بعد حضرت فرمودند: از طرف خدای متعال ندا می‌رسد، سرهایتان را پایین بیاندازید و چشم‌هایتان را ببندید. چرا؟ چون تجلی نور فاطمه زهراست. خدا معرف این بانو می‌شود «هذه فاطمه بنت محمد نبیکم» فرزند پیغمبر شماست، همسر مولا علی(ع) است و مادر سبطین حسن و حسین است. وارد بهشت که شد خدا را حمد می‌کند. خدا را شکر می‌کنم که حزن و اندوه رفت!
حضرت زهرا هجده سال زندگی کرد. پیغمبر 63 سال، امام‌ها معمولاً بین 25 سال تا 65 سال زندگی کردند. دنیا تمام شدنی است و هرچه هست قیامت و آخرت است. همه مسائل را در دنیا نبینیم. هرچه هست آنجاست. اینجا ارتباط ما با حضرت زهرا چگونه بود که آن طرف به درد ما می‌خورد. ما بارها این گلایه را داشتیم. الآن ایام جشن و شادی است. از الآن تا سیزده رجب 23 روز است. فقط یک شهادت امام هادی سوم رجب است و بقیه همه تولد و جشن است. همانطور که برای حضرت زهرا 20 روز گریه کردیم، سیاه پوش کردیم، چه ایرادی دارد برای حضرت زهرا یه دهه جشن بگیریم. جشن و شادی و با غم و گریه ما موازنه ندارد. اطعام کنیم، به فقرا برسیم. اگر پنج شب برای حضرت زهرا شام بدهیم، ایرادی دارد؟ «وَ قالُوا الْحَمْدُ لِلّهِ الَّذِي أَذْهَبَ عَنَّا الْحَزَنَ إِنَّ رَبَّنا لَغَفُورٌ شَكُورٌ الَّذِي أَحَلَّنا دارَ الْمُقامَةِ مِنْ فَضْلِهِ لا يَمَسُّنا فِيها نَصَبٌ وَ لا يَمَسُّنا فِيها لُغُوب‏» رنج و زحمت تمام شد. وقتی در جایگاهشان در بهشت مستقر می‌شوند، خدای متعال می‌فرماید: یا فاطمه! از من خدا یک چیزی بخواه سؤال کن من به تو بدهم. آرزو کن من آرزویت را برآورده کنم. ما از خدا چه می‌خواهیم؟ اصول دین ما خوراک و پوشاک و مسکن است. یک مقدار بالاتر برویم. حضرت امیر فرمود: «من اصلح آخرته اصلح الله دنیا» ما وقتی رو به حضرت زهرا و آخرت رفتیم، حرص ما کم می‌شود. به دیگران خدمت می‌کنیم. مشکل تورم و مشکل مردم این است که می‌خواهیم به سمت خودمان بکشیم. یک قطعه از ماشین را هرکس هر قیمتی دوست دارد می‌دهد، از 70 هزار تومان تا 200 هزار تومان، به آن کسی که 200 هزار تومان قیمت می‌دهد، می‌گوییم: فلانجا همین را 70 هزار تومان می‌دهد، می‌گوید: هرکی هرکی است، هرجا می‌توانی بچاپ! ما خودمان به خودمان ظلم می‌کنیم. یک مقدار به فکر آخرت باشیم.
حضرت فاطمه به خداوند می‌فرماید: «إِلَهِي‏ أَنْتَ‏ الْمُنَى‏ وَ فَوْقَ الْمُنَى» خدایا من تو را می‌خواهم که تو بالاتر از آرزوی من هستی. حضرت زهرا برای همه عالم می‌خواهد. به فکر دیگران باشیم و فقط به حریم خودمان فکر نکنیم. حضرت فرمود: «أَسْأَلُكَ أَنْ لَا تُعَذِّبَ مُحِبِّي وَ مُحِبَّ عِتْرَتِي بِالنَّارِ» خدایا از تو می‌خواهم دوستان من و دوستان فرزندان مرا هیچوقت به آتش غضب خودت نسوزانی و از جهنم نجات بدهی. خدای مهربان فرمود: «آلَيْتُ عَلَى نَفْسِي» من به ذات خودم قسم خوردم، دو هزار سال قبل از خلقت آسمان و زمین که هیچکدام از دوستان فرزندان تو را به آتش جهنم نسوزانم. اینکه ندا می‌رسد در قیامت «أین الفاطمیون»،ما از همه جا بیننده داریم. بعضی هستند چه در شهادت حضرت زهرا و چه در ولادت حضرت زهرا بی تفاوت هستند. برایشان تولد و شهادت حضرت مهم نیست، اینها نمی‌توانند مشمول شفاعت حضرت زهرا شوند. اگر اینجا کسی با حضرت زهرا ارتباط داشت، آنجا دارد. اگر ارتباط نداشت، ندارد. یک قدمی برای حضرت زهرا برداریم. اگر وصل کردی خدا قسم خورده که من دوستان فاطمه زهرا را به آتش غضب خود نمی‌سوزانم. امام مجتبی می‌فرماید: حضرت زهرا شب جمعه تا صبح دائم برای دیگران دعا می‌کرد. با نام یاد می‌کرد تا اذان صبح، بعد از اذان صبح به مادرم گفتم: مادر جان، فقط برای دیگران دعا کردی؟ فرمود: «الجار ثم الدار» اول همسایه و بعد خودت!
کدام خانمی حاضر است شب عروسی، پیراهن عروسی خود را به فقیر بدهد و با لباس کهنه به خانه همسرش برود؟ همه وجودش خیرخواهی و مهربانی بود. انشاءالله خدا کمک ما کند در این ایام خجسته و فرخنده، ما هم بتوانیم شاد کنیم. حضرت زهرا چقدر در مورد تکریم مادران و دختران سفارش کرده است. فرمود: «ألزم رجلها فإنّ الجنّة تحت‏ أقدامها» ملازم پای مادرت باش. یعنی بهشت زیر پای مادرهاست. یک معنی همین است که حضرت زهرا فرمود: «الزم رجلها» یعنی به پای مادر بیافت. یعنی خاک زیر پای مادرت باش. بال تواضع و ادبت را به زیر پای مادر بگستران. مرحوم دولابی فرمود: روی پای مادر بیافتید و نوازش و محبت کنید، اینقدر نرمش و تواضع و ادب نشان بدهید که اشک شوق مادر جاری شود از ته دل دعا کند. این راه بهشت است. بزرگواری می‌گفت: شاید یک معنی از اینکه بهشت زیر پای مادرهاست، این باشد که مادر از جا که بلند می‌شود و قدم می‌گذارد همه خیر است. چقدر مادرها فداکاری می‌کنند، وقتی بچه مریض است نمی‌خوابند. به فکر سیر شدن شکم بچه است. همین که بدن ما از او درست شده، حتی مادر بد هم نه ماه فرزند را در شکم داشته و سختی‌هایی را تحمل کرده است. زایمان داشته و شیر داده است. فرمود: حق یک ناله مادر در هنگام زایمان را نمی‌توانی ادا کنی. مادر و پدر خط قرمز خداست و ظالم و کافر و غیر مسلمان هم باشند، دشمن خدا باشند، احترامشان واجب است. شما بهره می‌بری و به بهشت می‌روی، شما تواضع و ادب کن به بهشت می‌روی. دعای مادرها زود مستجاب می‌شود و خیلی برکت و خیر برای ما دارد.
شریعتی: حتی اگر بین ما نیستند و سالهاست که سفر کردند، سر مزارشان برویم و ادای احترام کنیم که این تواضع و خضوع حتی در مزارشان هم گره‌ها را باز می‌کند و یادی کنیم از همه مادران عزیزی که همراه ما بودند و دیگر بین ما نیستند، انشاءالله همه آنها مهمان سفره حضرت زهرا(س) باشند. امروز آیات نورانی از سوره مبارکه انسان و سوره مبارکه کوثر را تلاوت خواهیم کرد.
«بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمنِ الرَّحِيمِ‏، هَلْ‏ أَتى‏ عَلَى الْإِنْسانِ حِينٌ مِنَ الدَّهْرِ لَمْ يَكُنْ شَيْئاً مَذْكُوراً «1» إِنَّا خَلَقْنَا الْإِنْسانَ مِنْ نُطْفَةٍ أَمْشاجٍ نَبْتَلِيهِ فَجَعَلْناهُ سَمِيعاً بَصِيراً «2» إِنَّا هَدَيْناهُ السَّبِيلَ إِمَّا شاكِراً وَ إِمَّا كَفُوراً «3» إِنَّا أَعْتَدْنا لِلْكافِرِينَ سَلاسِلَ وَ أَغْلالًا وَ سَعِيراً «4» إِنَّ الْأَبْرارَ يَشْرَبُونَ مِنْ كَأْسٍ كانَ مِزاجُها كافُوراً «5» عَيْناً يَشْرَبُ بِها عِبادُ اللَّهِ يُفَجِّرُونَها تَفْجِيراً «6» يُوفُونَ بِالنَّذْرِ وَ يَخافُونَ يَوْماً كانَ شَرُّهُ مُسْتَطِيراً «7» وَ يُطْعِمُونَ الطَّعامَ عَلى‏ حُبِّهِ مِسْكِيناً وَ يَتِيماً وَ أَسِيراً «8» إِنَّما نُطْعِمُكُمْ لِوَجْهِ اللَّهِ لا نُرِيدُ مِنْكُمْ جَزاءً وَ لا شُكُوراً «9» إِنَّا نَخافُ مِنْ رَبِّنا يَوْماً عَبُوساً قَمْطَرِيراً «10» فَوَقاهُمُ اللَّهُ شَرَّ ذلِكَ الْيَوْمِ وَ لَقَّاهُمْ نَضْرَةً وَ سُرُوراً «11» وَ جَزاهُمْ بِما صَبَرُوا جَنَّةً وَ حَرِيراً «12»
بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمنِ الرَّحِيمِ‏، إِنَّا أَعْطَيْناكَ‏ الْكَوْثَرَ «1» فَصَلِّ لِرَبِّكَ وَ انْحَرْ «2» إِنَّ شانِئَكَ هُوَ الْأَبْتَرُ «3»
ترجمه: به نام خداوند بخشنده مهربان‏، آيا بر انسان دوره‏اى از روزگار گذشت كه چيزى قابل ذكرى نبود؟ همانا ما انسان را از نطفه‏اى آميخته (از نطفه مرد و زن) آفريديم تا او را بيازماييم، پس او را شنوا و بينا گردانيديم. به راستى ما راه (حق) را به او نمايانديم، خواه شاكر (و پذيرا) باشد يا ناسپاس. همانا ما براى كفر پيشه‏گان زنجيرها و غل‏ها و آتشى برافروخته آماده ساخته‏ايم. همانا نيكان از پيمانه‏اى مى‏نوشند كه با كافور (گياهى خوشبو) آميخته شده است. چشمه‏اى كه بندگان خدا از آن مى‏نوشند و هر گونه بخواهند، آن را جارى مى‏سازند. آنان به نذر وفا مى‏كنند و از روزى كه شرش فراگير است مى‏ترسند. و غذاى خود را با آن كه دوستش دارند، به بينوا و يتيم و اسير مى‏دهند. (و مى‏گويند:) ما براى رضاى خدا به شما طعام مى‏دهيم و از شما پاداش و تشكّرى نمى‏خواهيم. همانا ما از پروردگارمان، به خاطر روزى عبوس و سخت، مى‏ترسيم. پس خداوند آنان را از شرّ آن روز مصون دارد و آنان را با شادى و سُرورى بس بزرگ روبرو كند. و به سبب صبرى كه كردند، بهشتى بزرگ و پوششى از حرير پاداششان دهد.
به نام خداوند بخشنده مهربان‏، همانا ما به تو خير كثير عطا كرديم. پس براى پروردگارت نماز بگزار و (شتر) قربانى كن. همانا دشمن تو بى‏نسل و دم بريده است.
شریعتی: این هفته قرار گذاشتیم که ثواب تلاوت این آیات را به روح بلند و آسمانی حضرت زهرا هدیه کنیم و از نگاه مادرانه حضرت بهره‌مند شویم. نتایج قرعه کشی سفر کربلای معلی در سایت ما قرار خواهد گرفت، دوستان می‌توانند به سایت برنامه مراجعه کنند.
حاج آقای فرحزاد: در روایت داریم اگر کسی صلوات بر محمد و آل محمد بفرستد، خدا و ملائکه بر گوینده این ذکر درود و صلوات می‌فرستند. بعد فرمود: حالا که خدا و ملائکه بر شما زیاد درود می‌فرستند، میل خودت است می‌خواهی زیاد صلوات بفرست و می‌خواهی کم بفرست. این ایام مناسبت خوبی است که صلوات‌هایمان را به حضرت زهرا که خیر کثیر است هدیه کنیم که این خیر را چند برابر خواهد کرد.
شریعتی: انشاءالله دور جدید ختم قرآن برنامه سمت خدا را از اوایل ماه شعبان شروع خواهیم کرد. از فردا از سالروز میلاد حضرت زهرا تا میلاد امیرالمؤمنین در خدمت یکی از کارشناسانی هستیم که در طی این سالها در محضرشان بودیم. انشاءالله 27 اسفند ماه در محضر حاج آقای فرحزاد هستیم و از محضرشان استفاده خواهیم کرد. قرار هست از تکریم مادران و همسران برای ما بگویند.
حاج آقای فرحزاد: مرحوم دولابی جمله‌ای را مکرر سفارش می‌کردند، فرمودند: حلقه اولی که دور ما هستند، پدر و مادر و همسر و اولاد، سعی کنید اطرافیان شما، مخصوصاً والدین و همسر و فرزندان از شما راضی باشند. با ادب و تواضع و مهربانی‌مان، که نفرین و دلخوری اینها زیاد در ما اثر دارد. اگر کسی می‌خواهد به دنیا و سعادت برسد، دعای خیر پدر و مادر و همسر و اولاد خیلی به کار می‌آید. با شادی دل اینها انسان می‌تواند پرواز کند. معمولاً این ایام برای مادران هدیه می‌گیریم، ولی در رأس همه اینها، که می‌تواند گره‌ها را باز کند، این است که ببینیم دغدغه پدر و مادر ما چیست. انتظار اصلی همسر ما چیست. مثلاً بنده نسبت به مادرم بداخلاق هستم یا دیر به دیر سر می‌زنم یا کاهل نماز هستم، یا حجابم مرتب نیست. به مادرم می‌گویم: مادر عزیزم من از این به بعد نمازم را می‌خوانم. حجابم را رعایت می‌کنم. هدیه بردن خوب است، هدیه محبت می‌آورد ولی اینکه یک دغدغه پدر و مادر را برطرف کنم. به همسرم بگویم: درخواستی که باعث کدورت و ناراحتی شما شده، عیبی در من بوده، بگو تا برطرف کنم. خواهر و برادرها با هم قهر هستند، پدر و مادر غصه می‌خورند که با هم آشتی کنید. روز مادر و روز پدر وقت خوبی است برای آشتی و صلح و صفا.
خدایا تو را قسم می‌دهیم به حق حضرت زهرای مرضیه که همه ما را مشمول شفاعت ویژه فاطمه زهرا قرار بده. خدایا به حق مادرمان خدیجه کبری و به حق فرزندش فاطمه زهرا دل فرزندش حضرت مهدی را به مژده ظهورش شاد بگردان. همه ما را جزء بهترین یارانش قرار بده. خدایا به حق فاطمه زهرا آنهایی که شغل ندارند، مسکن ندارند، همسر ندارند، اولاد ندارند، به حق حضرت زهرا، به آنها مرحمت بفرما. همه مریض‌ها، مخصوصاً مریض‌های سفارش شده شفا عنایت بفرما. والدین و همسران ما را از ما راضی قرار بده. روح و ریحان و رضوانت را برای آنهایی که از دنیا رفتند نازل بفرما. باران رحمتت را بر ما نازل بفرما. توفیق جشن و شادی باشکوه برای حضرت زهرا به ما مرحمت بفرما.
شریعتی: «والحمدلله رب العالمین و صلی الله علی محمد و آله الطاهرین»