main logo of samtekhoda

97-12-02-ویژه برنامه ختم قرآن مجید در حرم امام رضا(ع)

برنامه سمت خدا

ویژه برنامه ختم قرآن مجید در حرم امام رضا(ع)

با حضور کارشناسان برنامه

97-12-02

شریعتی: بسم الله الرحمن الرحیم، اللهم صل علی علی بن موسی الرضا المرتضی بعدد ما احاط به علمک.
گاهی دلم به سمت خدا می‌برد مرا *** یعنی به آستان رضا می‌برد مرا
مثل کبوتری که به پرواز آمده است *** تا کوی دوست بال دعا می‌برد مرا
تا محضر سپیده هشتم به صد امید *** ایمان جدا و عشق جدا می‌برد مرا
از خود در این حرم به خدا می‌توان رسید *** این جذبه از کجا به کجا می‌برد مرا
آن پرچمی که دست تکان می‌دهد به ناز *** تا صحن سیدالشهداء می‌برد مرا
اشکم که رنگ لاله شود یا ابالحسن *** با خود به دشت کرب و بلا می‌برد مرا
سلام می‌کنم به همه مخاطبان عزیز، همراهان همیشگی برنامه سمت خدا، اینجا مشهد الرضا، تکه‌ای از بهشت است. امروز زائر مشهد شدیم کنار امام رئوفمان در جمع مردم عزیز، زائران و مجاوران حرم رضوی، خواهران و برادران عزیز و نازنین‌مان، اینجا رواق امام خمینی حرم امام رضاست. در اختتامیه پنجمین دوره از ختم قرآن برنامه سمت خدا و در آستانه‌ی دهمین سالگرد برنامه سمت خدا از حرم امام رئوفمان به همه شما سلام می‌کنم. در ابتدای برنامه یک تشکر و تقدیر ویژه از همه دوستانی که دست به دست هم دادند تا بتوانیم از اینجا به شما سلام کنیم. خواهران و برادرانی که از جای جای میهن پهناور اسلامی مهمان امام رضا هستند و به شوق زیارت حضرت و حضور در برنامه محفل ما را مزین و منور کردند. انشاءالله امروز مراسم قرعه کشی زیارت اولی‌های کربلای معلی هم انجام خواهد شد. به برکت هشتمین خورشید در محضر هشت تن از کارشناسان عزیز هستیم، منتهی در دو بخش خدمت کارشناسان خواهیم بود. در بخش اول در خدمت حاج آقای لقمانی، حاج آقای ماندگاری، حاج آقای نظری منفرد، حاج آقای حسینی قمی خواهیم بود.
حاج آقای ماندگاری: سلام علیکم و رحمة الله، بسم الله الرحمن الرحیم، خدا را شکر می‌کنیم که به ما توفیق داد چهل سالگی انقلابمان را ببینیم به کوری چشم دشمنان، خدا را شکر علیرغم همه مشکلات به ما توفیق داد دهمین سال برنامه موفق برنامه سمت خدا را ببینیم و خدا را شکر که به ما توفیق حضور در محضر آقا و ولی نعمتمان علی بن موسی الرضا را عنایت کرد. همه نعماتی که خدا به ما عنایت کرده جای شکر دارد، پس با همدیگر بگوییم: الحمدلله رب العالمین، به شکرانه این همه لطف خدا، چهل سال نعمت حاکمیت ولایت، این همه برکات و دستاوردها، این همه توفیق زیارت، یک صلوات محمدی عنایت کنید. بعضی از بنده و کارشناسان سؤال می‌کنند، می‌شود بگویید: شاخصه سمت خدا چیست؟ این برنامه نامش سمت خداست ولی سمت و سوی خدا شاخصه‌هایی دارد. من به امام رضا توسل کردم دیدم حضرت با زیارت امین الله به من پاسخ دادند. همه با زیارت امین الله مأنوس هستید، از آن بخشی که شروع می‌شود، «اللَّهُمَّ! فَاجْعَلْ نَفْسِي مُطْمَئِنَّةً بِقَدَرِكَ‏ رَاضِيَةً بِقَضَائِكَ» یکی از اتفاقات خوبی که در حرم می‌افتد این است که زیارت امین الله دسته جمعی خوانده می‌شود که از زیارات پر معنا و پر محتواست و جانشین زیارت جامعه کبیره است. من از فراز زیارت امین الله سه شاخصه می‌خواهم بگویم. چون امام رضا فرمود: «فَإِنَّ النَّاسَ لَوْ عَلِمُوا مَحَاسِنَ كَلامِنَا لاتَّبَعُونَا» (بحارالانوار، ج 2، ص 30) مردم اگر شیرینی، زیبایی، جذابیت، پر مغزی کلام اهل‌بیت که همان کلام خدا و پیغمبر و اهل‌بیت شامل می‌شود، بفهمند و بچشند و درک کنند حتماً تبعیت می‌کنند. شاخصه سمت خدا چیست؟ 1- «اللَّهُمَّ! فَاجْعَلْ نَفْسِي مُطْمَئِنَّةً بِقَدَرِكَ‏ رَاضِيَةً بِقَضَائِكَ» راضی باشیم به آنچه خدا برای ما مقدر کرده است. قرار نیست خدا با ما تنظیم شود، قرار است ما با خدا تنظیم شویم. لذا همه شما این شعر را بلد هستید. یکی درد و یکی درمان پسندد. یکی وصل و یکی هجران پسندد. مؤمن، کسی که در مسیر خدا حرکت می‌کند، از درمان و درد و وصل و هجران، پسندد آنچه را جانان پسندد.
شرایط برای ما متفاوت است، یکی شرایط سلامت است، بگوییم: الحمدلله، راضی هستم به رضای خدا، یکی مریضی است. یکی معلولیت است، یکی فقر است، یکی ثروت است. یکی فراق است، یکی معیت است. در هر وضعیتی که بودیم، راضی باشیم به مقدرات الهی، شاکر باشیم که خدا در قرآن در باب این دو وصف زیبا، به عنوان شاخصه اول به عنوان شکر می‌فرماید: «وَ قَلِيلٌ‏ مِنْ‏ عِبادِيَ الشَّكُورُ» (سبأ/13) خدا می‌فرماید: شاکرین کم هستند و نق زن‌ها زیاد هستند. امروز شرایط مملکت ما شرایط مساعدی نیست ولی خوشا به حال کسانی که هروقت می‌پرسیم: اوضاع چطور است؟ بگویند: الحمدلله علی کل حال، الحمدلله علی کل نعمة، الحمدلله علی ما انعم! این اولین شاخصه سمت خداست. راضی باشیم و شاکر، اهل‌بیت در هر شرایطی بودند، امام حسین در سخت‌ترین شرایط فرمودند: «الهی رضاً بقضائک» حضرت زینب و برادرش امام حسین در سخت‌ترین شرایط فرمودند: «ما رأیت الا جمیلا» اولین شاخصه سمت خدا این است که بگویی: راضی هستم به رضای خدا. یکی از ویژگی‌های خوبان را خدا اینطور معرفی کرده است «رَضِيَ اللَّهُ عَنْهُمْ وَ رَضُوا عَنْهُ‏ ذلِكَ الْفَوْزُ الْعَظِيمُ» (مائده/119) اگر من ناراضی باشم در برنامه سمت خدا هستم ولی جهتم سمت خدا نیست. جهت سمت خدا رضایت و شکر است. رضایت و شکر یعنی توقف؟ نخیر! شاخصه دوم سمت خدا مجاهدت است. «إِنَّمَا الْمُؤْمِنُونَ الَّذِينَ‏ آمَنُوا بِاللَّهِ‏ وَ رَسُولِهِ ثُمَّ لَمْ يَرْتابُوا وَ جاهَدُوا بِأَمْوالِهِمْ وَ أَنْفُسِهِمْ فِي سَبِيلِ اللَّهِ أُولئِكَ هُمُ الصَّادِقُونَ» (حجرات/15) شاخصه سمت خدا این است که من کاری کنم خدا خوشش بیاید. «إِنَّ اللَّهَ يُحِبُ‏ الَّذِينَ‏ يُقاتِلُونَ فِي سَبِيلِهِ صَفًّا كَأَنَّهُمْ بُنْيانٌ مَرْصُوصٌ» (صف/4) خدا از چه کسانی خوشش می‌آید؟ کسانی که اهل مجاهدت هستند، امروز مشکل مملکت ما تنبلی است، تنبلی، عافیت طلبی، خوش گذرانی و زندگی اشرافی و امتیاز خواهی، اگر همه مجاهدت کنند، رهبر مجاهدان هم رهبر انقلاب هستند، همه مسئولین و مردم مجاهدت کنند، کشاورز و مردم و حوزه و دانشگاه مجاهدت کنند. ویژگی سوم سمت خدایی‌ها خوشحال هستند به وعده‌های خدا، «مشتاقة الی فرحة لقائک» در قرآن شهدا را می‌فرماید، آیه 170 آل عمران، «فَرِحِينَ‏ بِما آتاهُمُ اللَّهُ مِنْ فَضْلِهِ» (آل‌عمران/170) کسی که در سمت خدا حرکت می‌کند نمی‌توانند با دنیا بخرند، نمی‌توانند او را مصادره کنند چون با وعده‌های خدا دلش را آرام کرده است. مردم ایران امیدوار باشند که آینده‌ای روشن و زیبا در اختیارشان هست.
حاج آقای نظری منفرد: اللهم صل علی علی بن موسی الرضا المرتضی بعدد ما احاط به علمک، من حدیثی را از آقا علی بن موسی الرضا خدمت شما تقدیم کنم، سعادت، موفقیت، خوشبختی و عاقبت بخیری واژه‌های مقدسی است و همه ما دوست داریم. محتوایی دارد که توجه به این محتوا مهم است. سعادت و خوشبختی و عاقبت بخیری و موفقیت در زندگی یک شرایطی دارد و همینطور حاصل نمی‌شود. حضرت این واژه‌های مقدس را با سه شرط می‌فرمایند قابل تحصیل است. حضرت رضا می‌فرمایند: شرط اول موفقیت و خوشبختی و عاقبت بخیری این است که به خدا حسن ظن داشته باشید. برخی به خدا سوء ظن دارند، حسن ظن به خدا داشتن، چطور می‌شود انسان حسن ظن به خدا داشته باشد؟ خدایی که عالم است به همه امور و از دل ما آگاه است، قرآن از زبان حضرت عیسی(ع) می‌فرماید: «تَعْلَمُ ما فِي‏ نَفْسِي‏ وَ لا أَعْلَمُ ما فِي نَفْسِكَ إِنَّكَ أَنْتَ عَلَّامُ الْغُيُوبِ» (مائده/116) خدایا تو از دل من آگاه هستی، از زندگی من آگاه هستی، یکی اینکه خدا را باور کنیم به همه شئون زندگی ما آگاه است. خداوند متعال قدرت دارد که همه مشکلات را برطرف کند، «وَ كانَ‏ اللَّهُ‏ عَلى‏ كُلِ‏ شَيْ‏ءٍ مُقْتَدِراً» (کهف/45) خداوند بخیل نیست، بخل در ساحت قدس و ربوبی راه ندارد. در شب‌های جمعه دعایی که وارد هست، خدای متعال دائم الفضل است. «یا دائم الفضل علی البریه، یا باسط الیدین بالعطیه» اگر این سه چیز را ما دانستیم و معتقد شدیم و ایمان آوردیم می‌توانیم حسن ظن به خدا داشته باشیم. بنابراین حسن ظن به خدای متعال شرط موفقیت است. حضرت رضا می‌فرماید: «احسن الظن بالله» حسن ظن به خدا داشته باشید، کسی که به خدا حسن ظن داشته باشد، «کان الله عند ظنه» اگر انسان حسن ظن به خدا داشت، خداوند براساس همان حسن ظن با بنده‌اش عمل می‌کند.
فرمودند: «و من رضی بالقلیل من الحلال» کسی که زندگی‌اش را از مسیر حلال اداره کند، در حلال یک برکتی است، که در غیر حلال نیست. گاهی انسان مال زیادی را تحصیل می‌کند اما می‌رود. در حلال برکت است. «و من رضی بالیسیر من الحلال» کسی که به حلال کم راضی شد «قُبلَ منه الیسیر من العمل» خدا عمل کم را هم از او می‌پذیرد. انسان سعی کند زندگی‌اش را از راه حلال تأمین کند. «و من رضی بالقلیل من الرزق» این اقتصاد مقاومتی که مقام معظم رهبری روی آن تأکید داشتند و اگر ما عمل می‌کردیم با این مشکلاتی که امروز هست روبرو نمی‌شدیم. این فرمایش آقا را اگر پیاده می‌کردیم، همین است. قناعت و بسنده کردن به آنچه خودمان داریم، روی پای خودمان بایستیم. «و من رضی بالیسیر من الرزق» اگر کسی به کم رزق قانع شد و قناعت کرد چه می‌شود، حضرت می‌فرماید: خداوند متعال سعادت را در این سه چیز قرار داده است. 1- خدای متعال به انسان بصیرتی می‌دهد که هم مشکلات را می‌داند و هم راهکار برون رفت از مشکلات را می‌داند. هم بصیرتی خد به انسان عنایت می‌کند و هم درد را می‌شناسد. هم درمان را می‌شناسد و هم مشکل را می‌شناسد و هم راه برون رفت از مشکلات را. «و اخرجه منها سالماً الی دار السلام» انسان از این رهگذر دنیا به سلامت بیرون می‌رود. اگر این حدیث را توجه کنیم، موفقیت و سعادت و خوشبختی و عاقبت بخیری را در پی دارد.
شریعتی: پدر امام رضا(ع) فرمود: زیارت رضا مثل زیارت خداست در عرش و خودشان فرمودند: اگر به زیارت من بیایید، من سه جا به ملاقات شما می‌آیم. اول نامه اعمال را دیدن، دوم وقت حساب و کتاب و سوم وقتی که سر پل صراط هستید و فرزندش فرمود: بهشت را تضمین می‌کنم برای زائر با معرفت پدرم. انشاءالله زیارت همه ما توأم با معرفت باشد و توجهات امام رضا(ع) همواره نصیب ما شود.
حاج آقای لقمانی: بسم الله الرحمن الرحیم
چندی است هوای چشم من بارانی است *** هر خشت دلم بیانگر ویرانی است
بیماری دوری از رضا را دارم *** تجویز پزشک من حرم درمانی است
عرض سلام دارم خدمت همه عزیزان، نایب الزیاره همه عزیزان هستیم، انشاءالله. یکی از نیازهای ضروری انسان‌ها با هر سلیقه و عقیده‌ای، سنی و سوادی، در هر زمینی و زمانی، آغوش آرامش در زندگی است. بسیاری از ما در دنیای امروز زندگی پر شتاب علم و فناوری و تکنولوژی با اشیاء دلخوش هستیم و از خودمان غفلت می‌کنیم و هدف را فراموش می‌کنیم و از خود غافل می‌شویم. چه رخداد یا بحرانی ایجاد می‌شود؟ بحران هویت و گم کردن خویشتن، به جای آرامش، اضطراب. به جای آرامش افسردگی، همین الآن نزدیک سیصد میلیون انسان مضطرب در جهان وجود دارد، مضطرب کیست؟ ما هستیم یا نه؟ کسی که در امروز زندگی اسوه و دغدغه و دلشوره فردا را دارد مضطرب است.
از اضطراب کار مهیا نمی‌شود*** سیل از دویدن است که دریا نمی‌شود
امروز با جلوه‌های شیرین و پر زرق و برق زندگی حدود چهارصد میلیون افسرده در جهان داریم، کسی که در امروز زندگی در گذشته سیر می‌کند. حسرت، آه و افسوس گذشته. کسی که در امروز زندگی در لحظه زندگی می‌کند و از زندگی لذت می‌برد، آرامش دارد. یکی از جلوه‌های شیرین و دلنشین دین باوری برای همه عزیزان مخصوصاً نوجوانان و جوانان عزیز، زیارت است. زیارت آغوش آرامش آسمانی است برای ما. کسانی که خسته و دل مرده و افسرده از مسائل ظاهری زندگی هستند تا وارد حرم امام و امامزاده می‌شوند، به ویژه حرم علی بن موسی الرضا می‌شوند انگار دو دست او را بغل می‌کند. عزیزم تو برای من هستی و من هم برای تو هستم. چرا امام رضا را رضا می‌گویند؟ چون همه راضی از محضر حضرت برمی‌گردند. گرچه به حسب ظاهر حاجتشان داده نشود ولی تا از حرم بیرون می‌آید، می‌گوید: سبک شدم. راحت شدم، گاهی غصه‌هایش را فراموش می‌کند. آغوش آرامش رضوی، حضرت امام فرمودند: اصلاً مرکز ایران آستان قدس رضوی است. کسانی که گاهی با اشیاء دلخوش هستند، کلکسیون، برند، تیپ و مدل، شصت سال یک چشم و ابرو و یک قیافه، تا وارد حرم امام هشتم می‌شود اینقدر افسوس می‌خورد از عمر گذشته، قطره‌ای وصل به اقیانوس می‌شود. زیارتی که بیست بیست بیست است، چه زیارتی است؟ یک تفکر بر گذشته، دوم ترمیم الآن، سوم تصمیم برای آینده. کسانی که آشنا هستند با این آغوش آرامش، زیارت سکوی صلاح و رستگاری، دیگر نمی‌توانند دل بکنند. خدا علامه طباطبایی را رحمت کند. نماز را پشت سر آیت الله میلانی می‌خواندند و عصا زنان به طرف حرم می‌رفتند. بعضی می‌گفتند: الآن بعد از نماز ظهر حرم غلغله است. تشریف ببرید منزل استراحت کنید و عصر خلوت است. علامه، فیلسوف می‌فرمودند: ما آمده‌ایم تا حرم را شلوغ کنیم. کسی که حرمی باشد، حرامی نمی‌شود. چشم او به حرام هرگز، دل و گوش او هرگز حرامی نمی‌شود و رضوی می‌شود. نور پیدا می‌کند، اینقدر تفاوت دارد. یا در حرم هست، در حرم هست. یا در حرم نیست، در حریم هست. تنها باشد و در جمع فرقی ندارد. زیارت امام رضا(ع) در روایت هست که معادل یک حج و عمره است. هفتاد حج و عمره، هزار حج و عمره، هفتاد هزار حج و عمره، صد هزار و یک میلیون حج و عمره است. پرسیدند: این همه تفاوت در بین اعداد هست، برای چیست؟ تا زیارت چه باشد و زائر که باشد. کسی که می‌آید ضریح را زیارت کند، گاهی سوغات او فقط زرشک و زعفران است. ولی کسی که می‌آید امام را زیارت کند، «اشهد انک تشهد مقامی» آقا اینجا من نباشم، همه جا حرم شما و حریم شماست. «تسمع کلامی» کسی که در حرم می‌آید یک تصمیم برای آینده می‌خواهند بگیرند، ما سال آینده را رضوی شروع کنیم. با مهربانی شروع کنیم. «السلام علیک ایها الامام الرئوف» نسبت به خود و نسبت به خانواده و جامعه، کسی که می‌آید رضوی شود، «اشهد انک قد اقمت الصلاة» از همین الآن شروع کنیم، هروقت خواستم از فردا شروع کنم دیدم یک روز زمان از من جلوتر است، تصمیم گرفتم از همین الآن شروع کنم. «أَشْهَدُ أَنَّكَ قَدْ أَقَمْتَ الصَّلاةَ» نماز اول وقت، «وَ آتَيْتَ‏ الزَّكَاةَ» امور مالی‌ام را پاک می‌کنم، «وَ أَمَرْتَ بِالْمَعْرُوفِ» زندگی‌ام را احساس مسئولیت می‌کنم. «وَ نَهَيْتَ عَنِ الْمُنْكَر» آیت الله بهاءالدینی روبروی بازار رضا، نگاهشان به گنبد زرین رضوی افتاد، سلام دادند. السلام علیک یا علی بن موسی الرضا، سرشان را زیر انداختند و مستقیم وارد حرم شدند. عزیزی گفت: وارد صحن شدید بهتر نبود یک سلامی بدهید!؟ ایشان فرمودند: فلکه آب که سلام دادم، از دو لب مبارک حضرت رضا جواب سلامم را شنیدم.
از هزاران زائر درد آشنا من هم یکی *** زین همه مسکین سر تا پا گدا، من هم یکی
هرکسی را کاسه‌ای از بی کسی پیش از فراز *** تر شده از اشک دست و کاسه‌ها من هم یکی
گرچه خارم، خار هم با گل نشیند گاه گاه *** در گلستان محبان رضا من هم یکی
انشاءالله رضوی بمانیم و رضوی زندگی کنیم و رضوی اوج بگیریم.
شریعتی: وقتی وارد حرم مطهر امام رضا می‌شوم، خیلی وقت‌ها دوست دارم از باب الجواد بیایم،
باب الجواد راه ورودی به قلب توست *** حاجت رواست هرکه از این راه می‌رود
ناخودآگاه وقتی می‌گویم: «اللهم انی وقفت علی بابٍ من ابواب بیوت نبیک» یکباره یاد کسانی می‌افتم که دوست داشتند زائر امام رضا باشند و حالا در جمع ما نیستند. همه مخاطبان و دوستان قدیمی و جدید که جایشان در بین ما خالی است. خدا رحمت کند حاج آقای مهندسی(ره)، آن وقتی که بحث خادمین معنوی امام رضا مطرح شد، فرمودند: بیاییم دیوارهای حرم را توسعه بدهیم و حرم امام رضا می‌تواند به وسعت تمام ایران باشد. حاج آقای مهندی امروز در جمع ما نیست ولی ما امروز از ایشان یاد می‌کنیم. انشاءالله همه علما و پدرها و مادرها و تمام رفقا مهمان سفره با برکت امام رضا(ع) باشند.
حاج آقای حسینی قمی: بسم الله الرحمن الرحیم، اینجا قطعه‌ای از بهشت است. نمی‌خواهم دل‌ها را بسوزانم ولی حال و هوای خوبی در این حرم نورانی قبل از شروع برنامه با زیارت امین الله، با ذکر توسل به امام رضا وجود داشت و همیشه وجود دارد. چقدر افرادی را در حرم نورانی دیدم، پیرمردی که فرمود: من از آذربایجان آمدم برای زیارت امام رضا، وقتی شندیم برنامه سمت خدا هست، آمدم. عزیزی که می‌گفت: از گیلان آمدم. از راه‌های دور، به عشق امام رضا(ع) آمدند. مطلب اول که در آستانه‌ی ولادت صدیقه طاهره(س) هستیم، روز سه‌شنبه هفته آینده بیستم جمادی الثانی و ولادت حضرت زهراست. روز زن و روز مادر است. از حالا به فکر همسران و مادرانمان باشیم. من دیروز مشهد رفتم به خانه سالمندان و حدود صد نفر از خانم‌های سالمند بودند. مسئول آنجا گفت: بعضی از مادرانی که اینجا هستند فرزندانشان حاضر نیستند به آنها تلفن بزنند، می‌گفت: ما زنگ می‌زنیم و می‌گوییم: گوشی را به مادرتان می‌دهیم ولی شما بگویید: من زنگ زدم. تو بگو: دلم برایت تنگ شده مادر! من خواهش می‌کنم همه کسانی که پدر و مادرهایشان را در خانه سالمندان گذاشتند، یک هفته مهمان امام رضا مادرشان را به خانه‌های خودشان ببرند. دستشان را ببوسند، اگر می‌توانند همیشه نگهداری کنند و اگر نمی‌توانند حداقل در این هفته سعی کنید دل مادرها شاد شود. امام صادق فرمود: اگر در نماز بودید، پدر صدایت کرد، یک سبحان الله بگو که پدر بداند نماز می‌خوانی. ولی اگر مادر صدایت کرد، نماز مستحبی را بشکن و بگو: لبیک جان مادر! برو مادرت را در آغوش بگیر. دست مادران و همسران را بگیریم و به زیارت بیاوریم. آنهایی که می‌توانند مادرشان را به دوش بگیرند و به مشهد الرضا بیاورند. همین چند روز مانده تا ولادت حضرت زهرا خیلی از مادرها می‌روند و پر می‌کشند. تقاضای دوم من این است که در آستانه ولادت حضرت زهرا و سال جدید هستیم، به احترام امام رضا، بخاطر امام رضا و ولادت مادرش حضرت زهرا اختلاف‌ها را کنار بگذارید و کینه‌ها را کنار بگذارید. دیروز به دادگاه خانواده در شهر مشهد رفتم، خیلی غصه خوردم. به احترام حضرت زهرا بیایید پرونده‌ها را مختومه کنیم و بخاطر امام رضا بگذریم، اهل‌بیت گذشت را یاد ما دادند. از دشمنشان گذشتند. شوهر من، فرزند من، دشمن من نیست. رسول خدا سیره‌شان این بود که یک کار خوب را تحسین می‌کردند. یک قدم هم ما برداریم. کمترین کار بحث پیامکی است که برای سمت خدا و مجری برنامه سمت خدا هست. کد مورد نظر را شماره گیری کنید و به برنامه رأی بدهید. بحث برنامه دینی است و بحث شخص نیست.
شریعتی: بحث روز مادر شد، از مادران صبور شهدا یاد کنیم، اگر نیستند انشاءالله همه مهمان سفره اهل‌بیت باشند و اگر هستند انشاءالله همه زیر سایه امام رئوف عاقبت بخیر شوند. حق زیادی به گردن ما دارند. قدر همه مادران را بدانیم. امروز صفحه 602 تا 604 قرآن کریم را تلاوت خواهیم کرد و بعد دعای ختم قرآن کریم را با هم تلاوت خواهیم کرد.
«بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمنِ الرَّحِيمِ‏، لِإِيلافِ قُرَيْشٍ «1» إِيلافِهِمْ رِحْلَةَ الشِّتاءِ وَ الصَّيْفِ «2» فَلْيَعْبُدُوا رَبَّ هذَا الْبَيْتِ «3» الَّذِي أَطْعَمَهُمْ مِنْ جُوعٍ وَ آمَنَهُمْ مِنْ خَوْفٍ «4»
بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمنِ الرَّحِيمِ‏، أَ رَأَيْتَ الَّذِي يُكَذِّبُ بِالدِّينِ «1» فَذلِكَ الَّذِي يَدُعُّ الْيَتِيمَ «2» وَ لا يَحُضُّ عَلى‏ طَعامِ الْمِسْكِينِ «3» فَوَيْلٌ لِلْمُصَلِّينَ «4» الَّذِينَ هُمْ عَنْ صَلاتِهِمْ ساهُونَ «5» الَّذِينَ هُمْ يُراؤُنَ «6» وَ يَمْنَعُونَ الْماعُونَ «7»
بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمنِ الرَّحِيمِ‏، إِنَّا أَعْطَيْناكَ الْكَوْثَرَ «1» فَصَلِّ لِرَبِّكَ وَ انْحَرْ «2» إِنَّ شانِئَكَ هُوَ الْأَبْتَرُ «3»
بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمنِ الرَّحِيمِ‏، قُلْ يا أَيُّهَا الْكافِرُونَ «1» لا أَعْبُدُ ما تَعْبُدُونَ «2» وَ لا أَنْتُمْ عابِدُونَ ما أَعْبُدُ «3» وَ لا أَنا عابِدٌ ما عَبَدْتُّمْ «4» وَ لا أَنْتُمْ عابِدُونَ ما أَعْبُدُ «5» لَكُمْ دِينُكُمْ وَ لِيَ دِينِ «6»
بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمنِ الرَّحِيمِ‏، إِذا جاءَ نَصْرُ اللَّهِ وَ الْفَتْحُ «1» وَ رَأَيْتَ النَّاسَ يَدْخُلُونَ فِي دِينِ اللَّهِ أَفْواجاً «2» فَسَبِّحْ بِحَمْدِ رَبِّكَ وَ اسْتَغْفِرْهُ إِنَّهُ كانَ تَوَّاباً «3»
بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمنِ الرَّحِيمِ‏، تَبَّتْ يَدا أَبِي لَهَبٍ وَ تَبَّ «1» ما أَغْنى‏ عَنْهُ مالُهُ وَ ما كَسَبَ «2» سَيَصْلى‏ ناراً ذاتَ لَهَبٍ «3» وَ امْرَأَتُهُ حَمَّالَةَ الْحَطَبِ «4» فِي جِيدِها حَبْلٌ مِنْ مَسَدٍ «5»
بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمنِ الرَّحِيمِ‏، قُلْ هُوَ اللَّهُ أَحَدٌ «1» اللَّهُ الصَّمَدُ «2» لَمْ يَلِدْ وَ لَمْ يُولَدْ «3» وَ لَمْ يَكُنْ لَهُ كُفُواً أَحَدٌ «4»
بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمنِ الرَّحِيمِ‏، قُلْ أَعُوذُ بِرَبِّ الْفَلَقِ «1» مِنْ شَرِّ ما خَلَقَ «2» وَ مِنْ شَرِّ غاسِقٍ إِذا وَقَبَ «3» وَ مِنْ شَرِّ النَّفَّاثاتِ فِي الْعُقَدِ «4» وَ مِنْ شَرِّ حاسِدٍ إِذا حَسَدَ «5»
بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمنِ الرَّحِيمِ‏، قُلْ أَعُوذُ بِرَبِّ النَّاسِ «1» مَلِكِ النَّاسِ «2» إِلهِ النَّاسِ «3» مِنْ شَرِّ الْوَسْواسِ الْخَنَّاسِ «4» الَّذِي يُوَسْوِسُ فِي صُدُورِ النَّاسِ «5» مِنَ الْجِنَّةِ وَ النَّاسِ «6»
ترجمه: به نام خداوند بخشنده مهربان‏، براى الفت دادن قريش (به اين سرزمين، سپاه فيل را نابود كرديم تا مقدمه‏اى براى ظهور اسلام باشد). الفت آنان در سفرهاى زمستانى و تابستانى. پس (به شكرانه اين نعمت) بايد پرورگار اين خانه را پرستش كنند. همان كه آنان را از گرسنگى (و قحطى نجات داد و) سيرشان كرد و از ترس (دشمن) امانشان داد.
به نام خداوند بخشنده مهربان‏، (1) آيا كسى كه قيامت را انكار مى‏كند ديده‏اى؟ (2) او همان كسى است كه يتيم را با خشونت مى‏راند. (3) و ديگران را بر اطعام مسكين تشويق نمى‏كند. (4) پس واى به حال نمازگزاران. (5) آنان كه از نمازشان غافلند. (6) آنان كه پيوسته ريا مى‏كنند. (7) و از دادن زكات (و وسايل ضرورى زندگى) باز مى‏دارند.
به نام خداوند بخشنده مهربان‏، همانا ما به تو خير كثير عطا كرديم. پس براى پروردگارت نماز بگزار و (شتر) قربانى كن. همانا دشمن تو بى‏نسل و دم بريده است.
به نام خداوند بخشنده مهربان‏، بگو: اى كافران! من نمى‏پرستم آنچه شما مى‏پرستيد. و نه شما مى‏پرستيد آنچه من مى‏پرستم. و نه من مى‏پرستم آنچه را شما پرستش كرده‏ ايد. و نه شما مى‏پرستيد آنچه را من مى‏پرستم. (حال كه چنين است) آيين شما براى خودتان و آيين من براى خودم.
به نام خداوند بخشنده مهربان‏، هنگامى كه نصرت الهى فرا رسيد. مردم را ديدى كه دسته دسته در دين خدا وارد مى‏شوند. پس بايد سپاسگزارانه پروردگارت را تنزيه كنى و از او آمرزش بخواه كه او توبه‏پذير است.
به نام خداوند بخشنده مهربان‏، بريده باد دو دست ابولهب و نابود باد. نه دارائيش و نه آنچه بدست آورد، به حالش سودى نكرد. به زودى به آتشى شعله‏ور درآيد. (همراه) زنش، آن هيزم‏كش (آتش افروز). (در حالى كه) در گردنش ريسمانى از ليف خرما است.
به نام خداوند بخشنده مهربان‏، بگو: او خداوند يگانه است. خداوندى كه مقصود همگان است. فرزند نياورده و فرزند كسى نيست. و هيچ همتايى براى او نباشد.
به نام خداوند بخشنده مهربان‏، بگو: پناه مى‏برم به پروردگار سپيده دم. از شرّ آفريده‏هايش. و از شرّ تاريكى شب، آنگاه كه همه جا را فراگيرد. و از شرّ افسون‏گرانى كه در گره‏ها مى‏دمند. و از شرّ هر حسود آنگاه كه حسد ورزد.
به نام خداوند بخشنده مهربان‏، (اى پيامبر!) بگو: پناه مى‏برم به پروردگار آدميان. پادشاه آدميان. معبود آدميان. از شرّ وسوسه شيطان. آن كه انديشه بد در دل مردمان افكند. از جنس جنّ باشد يا انسان.
شریعتی: انشاءالله همگی زیر سایه قرآن کریم باشیم، با قرآن زندگی کنیم و با قرآن بمیریم و با قرآن محشور شویم. انشاءالله به حق این آیات نورانی قرآن کریم و به حق امام رضا(ع) خداوند همه مشکلات را برطرف بفرماید. «إِنَّ اللَّهَ وَ مَلائِكَتَهُ يُصَلُّونَ عَلَى النَّبِيِّ يا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا صَلُّوا عَلَيْهِ‏ وَ سَلِّمُوا تَسْلِيماً»
حاج آقای فرحزاد: بسم الله الرحمن الرحیم، اللهم صل علی علی بن موسی الرضا المرتضی. به همه عزیزان سلام می‌کنم، نایب الزیاره همه هستیم. انشاءالله همه عزیزان به زودی مشرف شوند. امام هشتم(ع) در فضیلت ذکر بلند صلوات فرمود: «مَنْ‏ لَمْ‏ يَقْدِرْ عَلَي مَا يُكَفِّرُ بِهِ ذُنُوبَهُ فَلْيُكْثِرْ مِنَ الصَّلاةِ عَلَي مُحَمَّدٍ وَ آلِ مُحَمَّدٍ فَإِنَّهَا تَهْدِمُ الذُّنُوبَ هَدْماً» (عيون أخبار الرضا (ع)، ج 1، ص 294) کسی که گناه دارد و وسیله‌ای برای پاک کردن گناهانش ندارد، قید زیاد را فراموش نکنید. امام هشتم فرمود: زیاد بر محمد و آل محمد صلوات بفرستید. کسی که زیاد این ذکر را می‌گوید، زیاد گفتن این ذکر گناهان را منهدم می‌کند. برنامه سمت خدا برنامه بسیار موفقی بوده و بهترین برنامه رسانه در مسائل معارفی بوده است و بر اعتقادات و اخلاق مردم خیلی تأثیرگذار بوده است. اهدای قرآن، اهدای کتاب‌های زیبا، برنامه خانه‌های آسمانی، نامگذاری نام خوب، دادن پلاک طلا، آزادی زندانی‌ها، برنامه رد مظالم، مشاوره، احیای عید قربان و غدیر، فرستادن زوار اولی‌ها که بحمدلله برنامه بسیار باشکوهی بوده و احیا شده است. تا الآن بیش از یک میلیون و چهارده هزار نفر به مشهد مشرف شدند. الآن 260 زوج زیارت اولی داریم مهمان هیأت خادمین گمنام امام رضا 350 نفر هستند. از سازمان اردویی بسیج 1050 نفر، طلاب جامعه المصطفی داریم و حدود پنج هزار نفر زائر اولی در مشهد داریم. خیر و برکت از آنهایی است که بانی این خیر می‌شوند. انشاءالله برای زوار اولی‌های مشهد و قم و کربلا کمک شایسته‌ای بکنیم. امیرالمؤمنین(ع) فرمود: چه وقت رحمت خدا بی نهایت بر سر ما ریخته می‌شود؟ «أبلغ ما تستدر به الرحمه أن تضمر لجميع الناس الرحمه» (غررالحكم/ حكمت 10344) هروقت انسان نیت کند به همه خیر برساند، آنوقت حد اعلای رحمت بر سر ما می‌بارد.
حاج آقای سعیدی: بسم الله الرحمن الرحیم، عرض سلام و ادب و احترام خدمت همه زوار بزرگوار حضرت علی بن موسی الرضا(ع) و بینندگان عزیز دارم. انشاءالله توفیق بندگی و عبادت خداوند را در همه احوال زندگی داشته اشیم. بحث ختم قرآن پیش آمد، خداوند عالم فرمود: « إِنَّا هَدَيْناهُ‏ السَّبِيلَ إِمَّا شاكِراً وَ إِمَّا كَفُوراً» ما راه را در اختیار شما قرار دادیم می‌خواهید شاکر باشید و شکرگزار نعمت هدایت باشید، می‌خواهید بپوشانید. هدایت از جانب ما کامل است. قرآن «هدی للناس» است. برای هدایت آمده است. هدایت اگر از جانب خدا شد نفسی در آن نیست اما اگر من استماع و قرائت نداشتم، اگر تدبر نداشتم تقصیر خودم است و بستر را در خودم ایجاد نکردم. اگر به قرآن عمل نکردم فردا روز این اعتراض بر من وارد است که این قرآن مهجور نگه داشته شد. «لَئِنْ شَكَرْتُمْ‏ لَأَزِيدَنَّكُم‏» (ابراهیم/7) قرار بر این است که اگر شکر نعمتی اتفاق افتاد، خدا اضافه کند. بعضی می‌گویند: خدا نعمت شما را اضافه می‌کند، بعضی می‌گویند: خودتان بزرگ و بزرگوار می‌شوید. این قرآنی که خدا برای هدایت ما فرستاده، اهل‌بیت(ع) نسخه الهی برای درمان ما هستند اما اگر به این نسخه عمل نکردیم، نسخه را باید تهیه کرد و عمل کرد. خودمان را نسبت به قرآن و اهل‌بیت منعطف ببینیم. از خدا تشکر کنیم که خدایا ما را در این مسیر قرار دادی، چشم ما را به قرآن متوجه کردی. دلمان را متوجه امام رضا قرار دادی، خدایا شکرت که وقتی به حرم می‌آییم حال خوشی داریم، خدایا وقتی قرآن را می‌بینیم دلم می‌خواهد باز کنم و تلاوت کنم، خدایا شکرت که دلم سنگ و تاریک نشد. خدایا شکرت که جزء آرزوهایم این است که به حرم امام رضا بیایم و از در بیرون می‌روم دوباره دلم تنگ می‌شود. اینها نعمت‌های بزرگی است. خدایا لطفت شامل من شد و به دست بنده‌های دیگر به دست من خیر رسانده شد. خدایا اگر صدای خوبی دارم، توان خوبی دارم شکر که در راه تو مصرف شد. خدایا شکر که عمرم مرتع برای شیطان نشد. داریم با حسین حسین پیر می‌شویم *** خوشحال از این جوانی از دست رفته‌ایم! زنده باد زندگی که در راه اهل‌بیت باشد. شکر نسبت به بنده‌های خوب خدا که ما را در این مسیر راهنمایی کردند، رحمت و رضوان خدا بر امام خمینی(ره)، کسی که خیلی زحمت کشید. صدا و سیمای ما برای متدینین یک تهدید بود، امروز یک تهدید برای دشمنان ماست. همه چیز ما را عوض کرد، خدا مرحوم امام را رحمت کند و حضرت آقا را نگهدار باشد. «قُلْ إِنْ كُنْتُمْ تُحِبُّونَ اللَّهَ فَاتَّبِعُونِي‏ يُحْبِبْكُمُ اللَّه‏» (آل‌عمران/31)
حاج آقای بهشتی: بسم الله الرحمن الرحیم، دو روز قبل در نجف آباد بودم. جمعیت بسیار زیادی از مادران شهیدان و همسران شهیدان بودند و برای حضرت ام البنین مراسم گرفته بودند. به من مأموریت دادند سلام آنها را خدمت امام رضا ابلاغ کنم. سی سال قبل شبی از حرم بیرون می‌آمدم، دیدم حرم را برای خانواده‌های شهدا خلوت می‌کنند، حاج آقای قرائتی را دیدم، به ایشان عرض کردم: حاج آقا حرم الآن مخصوص خانواده شهداست، شما برای چه می‌روید؟ ایشان گفتند: من یقین دارم امام رضا به خانواده شهدا نظر دارد، به زور شده می‌خواهم خودم را بین آنها قرار بدهم. به نیابت از همه خانواده شهیدان در سر تا سر جهان که برای احقاق حق جان باختند عرض می‌کنیم:
السلام ای غریب خراسان *** ای پناه دل بی پناهان
تو جگرگوشه مصطفایی *** تو علی بن موسی الرضایی
جان زهرا و جان جوادت *** وقت رفتن ز ما کن عیادت
حاج آقای حیدری کاشانی: بسم الله الرحمن الرحیم، شاخصه‌ی سمت خدا این آیه است «فَفِرُّوا إِلَى اللَّهِ» (ذاریات/50) فرار کنید به سمت خدا، همه ما به رسم بندگی باید به سمت خدا فرار کنیم نه به سمت غیر خدا، شاخصه دوم که معادله فرار به سمت خداست، «وَ ابْتَغُوا إِلَيْهِ الْوَسِيلَةَ» (مائده/35) در فرار به سمت خدا وسیله‌ای اتخاذ کنید. این معادله اصلی فرار به سمت خداست که در تفسیر وسیله پیامبر فرمود: «نحن الوسیله الی الله و الی رضوان الله» ما اهل‌بیت عصمت و طهارت وسیله فرار شما به سمت خدا هستیم. یعنی تمام بندگی ما فرار به سمت خداست، دست در دست ولی خدا، با تمسک به نبوت و امامت و مهدویت، دست در دست حضرت ولی الله الاعظم و مولایمان صاحب عصر و الزمان (عج). اینکه پیامبر فرمود: بهترین امت من، کسانی هستند که هم و غمی نداشته باشند غیر از امامشان. این تمام پیام قرآن و تمام پیام پیامبران و عارفان و صالحان و شهیدان است که تمام هم و غم ما اماممان باشد و دست در دست اماممان به سمت خدا فرار کنیم از سمت غیر خدا. سمت غیر خدا سه ضلع ضلالت، دنیا و هوا و شیطان است. از جاذبه‌های دنیایی، وسوسه‌های شیطانی و هواهای نفسانی، دست در دست ولی خدا با اطاعت محض و پیروی محض به سمت خدا حرکت کنیم و هم و غم ما ساحت ولایت و امامت باشد که مرام ما امام گونه بشود. این دعای حضرت حجت که دعای مولای ما، امام عصر است، منشور مهدوی شدن است، منشور مهدی یاور شدن است که در ابتدای مفاتیح وارد شده و توصیه بزرگان است. دعایی که از لسان مطهر وارد می‌شود صفر تا صد در کنف حمایت و ضمانت امام زمان است. سند استجابت دارد چون در حمایت و ضمانت امام عصر است به وجاهت حضرت و شفاعت حضرت قطعاً مستجاب می‌شود. انشاءالله این دعا احیاء شود در میان ما و یادگاری این برنامه باشد که به ما یاد می‌دهند رسم بندگی را، دست در دست ولی خدا، منشورش این دعای حضرت حجت است. «اللهم الرزقنی توفیق الطاعه و بعد المعصیه و صدق النیه و عرفان الحرمه و اکرمنا بالهدی و الاستقامه» در این راه باید صبور بود و پایدار بود و استقامت داشت. مادران شهدا به ما یاد دادند این راه رفتنی است. ما اگر علامه دهر هم باشیم، باید محضر مادران شهیدان شاگردی کنیم. ایام متعلق به بی بی حضرت ام البنین است. ایام تکریم مادران شهدا هم هست. مادران شهدا با تربیت قرآنی و ولایی و مهدوی نشان دادند این راه رفتنی و یافتنی است. مادران دو شهیدی طبق آمار 8188 مادر دو شهیدی داریم. مادر سه شهیدی 631 نفر و مادر چهار شهیدی 82 نفر، مادر پنج شهیدی 21 مادر و مادر شش شهیدی 6 مادر و مادر هفت شهیدی یک مادر، مادر هشت شهیدی یک مادر و مادر نه شهیدی دو مادر داریم. اینها مادران معنوی و عرفانی ما هستند. شهید پلارک وقتی می‌خواهد برای اعزام برود و به شهادت می‌رسد، می‌گوید: مادر یادت هست هروقت به زیارت امام رضا می‌رفتم چقدر خوشحال و مسرور بودی، برای اسپند دود می‌کردی و پشت سرم آب می‌ریختی؟ وقتی بدن مرا بعد از شهادت می‌آورند باید خوشحالتر و مسرور‌تر باشی چون آن موقع زیارت قبر امام رضا می‌رفتم اما الآن در آغوش امام رضا می‌روم در جنة الرضا.
آشنای دل غریب شهر طوس *** یا علی موسی الرضا شمس الشموس
ای همای رحمت افلاکیان *** خاک پایت بوسه گاه عرشیان و فرشیان
دست حق در سر در صحنت نوشت *** این بود دروازه شهر بهشت
حیدریون بر سر خوان تو اند *** فاطمیون تحت فرمان تو اند
هرکجا باشم دلم با یاد توست *** چون دخلی پنجره فولاد توست
ای که با عشقت مرا پرورده‌ای *** ناز شصتت خوب صیدم کرده‌ای
اقتدارت دلربایی می‌کند *** گوشه چشمت کربلایی می‌کند
کاش می‌شد از خودم عزلم کنی *** زائر قبر ابالفضلم کنی
شریعتی: 214 هزار نفر در طرح زائر اولی‌های کربلا ثبت نام کردند، به اعزای هر ده هزار نفر ما یک استان را درون جام قرار دادیم و قرعه کشی خواهیم کرد. 12 استان را امروز و 12 گروه چهل نفره را قرعه کشی خواهیم کرد و اسامی را در سایت برنامه قرار خواهیم داد. از امام رضای عزیز و نازنین‌مان تشکر می‌کنم که این اجازه را داد تا پنجمین دوره ختم قرآن کریم برنامه سمت خدا، دهمین سالگرد از برنامه سمت خدا را در رواق امام خمینی حرمش برگزار کنیم. از همه دوستان عزیز که حضور داشتند سپاسگزارم. از تولیت آستان قدس حضرت آیت الله رئیسی و همه دوستان و خادمین این آستان ملکوتی تشکر می‌کنم.
صحن تو و ضریح تو و بارگاه تو *** هر حاجت نگفته گمانم روا شود