main logo of samtekhoda

هشتاد و چهارمین هفته ختم قرآن کریم- آیت الله میرزا علی احمدی میانجی

altهشتاد و چهارمین هفته ختم قرآن کریم برنامه سمت خدا با گرامیداشت یاد عالم پارسا و معلم اخلاق ، آیت الله میرزا علی احمدی میانجی (1305 تا 1379 هجری شمسی) برگزار گردید.
بسیاری از روحانیون و کسبه بازار قم ، سالیان متمادی میهمان سفره مواعظ خالصانه و گریه های سوزناک این عالم بزرگوار بودند و خود ایشان شخصیت اخلاقیش را متاثر از علامه طباطبایی میدانست.

آیت الله میانجی ضمن آنکه فرزند خویش را در جبهه های نبرد تقدیم اسلام کرد ، خدمات فراوانی به بسط انقلاب اسلامی نمود و کتابهای مختلفی در زمینه تاریخ اسلام و مسائل مورد نیاز حکومت اسلامی تالیف کرد.
برخی از مواعظ اخلاقی ایشان را با هم مرور میکنیم:
آثار وضعی گناه
گناه آثار وضعی دارد حتی بعد از توبه نیز آن آثار در روح انسان باقی می ماند و برای همین نیز، در آیات قرآن بعد از کلمه «تابوا» [توبه کنید] کلمه «اصلحوا» [اصلاح کنید] آمده است؛ یعنی صرف توبه کافی نیست. بعد از آن باید با جدیت به اصلاح روح پرداخت تا آثار وضعی گناه از جان و دل زدوده شود.
مناجات با خداوند
در دعا هست که، «امّا الراحِلُ الیک قریبُ المسافة» منظور از راحل این است که خدایا، کسی که می خواهد به سوی تو بیاید، قریب المسافة است. من به ذهنم آمده که شاید «قریب المسافة» این باشد که عبد هر قدر هم دور باشد، اگر بخواهد برگردد، فاصله نزدیک است؛ فقط یک دفعه بگوید: نفهمیدم؛ خدایا، نفهمیدم؛غلط کردم.
آزمون الهی
امتحان «خوشی» خیلی مشکل است. من خیال می کنم از هزار، یک نفر از عهده امتحانش بیرون می آید. خدا پول بدهد، مقام بدهد، صحت بدن بدهد، وسایل و امکانات بدهد، آدم خودش را گم نکند. چند نفر می توانند از عهده چنین امتحان بیرون بیایند؟!
آداب دعا
یکی از آداب دعا این است که به خدا راه نشان ندهیم.ما باید از فضل خدا بخواهیم، بقیه کارها دیگر به دست اوست.
بعضی روضه ها را نخوانید
مى فرمودند که: بعضی روضه هایی که بعضى ها مى خوانند خوب نیست کاش این نوع روضه ها را نخوانند؛ چرا که در چنین روضه هایی یک نوع ذلّت برای اهل بیت - علیهم السلام - در ذهن مستمعان متصور مى شود. روضه ها باید مطابق شأن و منزلت معصومین - علیهم السلام - ارایه شود.
بخشی از وصیت نامه ایشان:
شما را به تقوا و پرهیز از گناه شدیدا توصیه می کنم روابط خود را با اهل بیت علیهم السلام روز به روز زیادتر کنید، همواره توسل داشته باشید و لو با خواندن زیارت جامعه یا امین الله یا زیارت عاشورا، با آنان درد دل کنید و به در خانه غیر آنان نروید، با امام زمان (ع) همیشه رابطه برقرار کنید.
قبر ایشان در حرم حضرت معصومه قرار دارد