main logo of samtekhoda

هشتاد و دومین هفته ختم قرآن کریم-آیت الله حاج شیخ محمد تقی بافقی

altهشتاد و دومین هفته ختم قرآن کریم برنامه سمت خدا با گرامیداشت یاد عالم مبارز و فقیه با اخلاص ، آیت الله حاج شیخ محمد تقی بافقی ( 1253 تا 1325 هجری شمسی) برگزار گردید.

آیت الله العظمی شیخ محمد علی اراکی نقل میکنند بعد از اینکه آیت الله بافقی خانواده رضاخان را به خاطر عدم رعایت حجاب در حرم حضرت معصومه به شدت نهی از منکر کرد ،رضاخان و مامورانش حاج شیخ محمد تقی بافقی را  زدند و از حرم بیرون آوردند و پای ایوان آئینه داخل صحن به پشت خوابانیدند و رضاخان با تازیانه بنا کرد به زدن به پشت حاج شیخ محمد تقی بافقی، حاج شیخ نیز زیر تازیانه می گفت: یا صاحب الزمان یا صاحب الزمان، آخرش شیخ را بردند به زندانی که بسیار تاریک بود که جای یکنفر بیش نبود بنده خدا مدتی طولانی در آنجا بود و در استنطاق چیزی از او نتوانستند بگیرند اما چه بلاها که بر آن بیچاره وارد شد خدا می داند و بس، خداوند رحمتش کند

مجاهد بافقی بعد از شهریور 1320  و تبعید رضا خان به جزیره موریس تصمیم گرفت دوباره به قم بیاید و عده ای نیز او را دعوت کرده و قول دادند امکانات زندگی در اختیار وی گذارند. آقای بدلا که از دوستان ایشان بوده در این باره روایت شنیدنی و جالبی دارد:

آقای بافقی به قم بازگشت و پس از تحمل برخی از سختیها در خانه اجاره ای محقر سکونت گزیدند. من وقتی به زیارت ایشان رفتم زمستان بود دیدم ایشان زیر کرسی نشسته اند و زندگی بسیار محقری دارند ولی صبورند و رضایتمند. در هنگام مراجعت ایشان به شهر قم با اینکه عده ای قول مساعدت داده بودند هیچکسی نیامده بود ایشان را ببرد منزل، او خودش می گفت: خداوند می خواست بدین وسیله مرا تنبیه کند که چرا به غیر او اعتماد نموده و توکل کرده ام چون فقط به اطمینان آنان به قم آمدم لذا خداوند چنین پیش آمدی را پیش آورد که من متنبه گردم. من وقتی که از نجف به قم می آمدم و هیچ شهرتی هم نداشتم و کسی مرا نمی شناخت توکلم فقط به خدا بود لذا خداوند مقدمات و اسباب زندگیم را در قم به سادگی فراهم آورد.

در کرمانشاه به یک نفر از اهالی قم که قبلاً با او آشنائی داشتم برخوردم که به زیارت عتبات می رفت او کلید منزل خود در قم را به من داد و گفت: برو آنجا  سکونت کن و من آمدم در منزل او نشستم ولی اکنون که توکل کامل به خدا نداشتم اومرا بیدار و متنبه کرد.
پ ن : برای شادی روح این اسوه توحید و همه مردان الهی در طول تاریخ و عاشقان حضرت اباعبدالله فاتحه ای قرائت کنیم، بیان حاج آقای عابدینی از ابعاد توحیدی و ملکوتی شخصیت این بزرگمرد شنیدنیست