main logo of samtekhoda

97-11-01-حجت الاسلام والمسلمین فرحزاد- فضائل حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها

حجت الاسلام والمسلمين فرحزاد – فضایل حضرت فاطمه زهرا(سلام الله علیها)
برنامه سمت خدا
موضوع برنامه: فضایل حضرت فاطمه زهرا(سلام الله علیها)
كارشناس: حجت الاسلام والمسلمين فرحزاد
تاريخ پخش: 01- 11- 97
شریعتی: بسم الله الرحمن الرحیم، اللهم صل علی محمد و آل محمد و عجل فرجهم.

یک روز به آخر جهان مانده بیا *** دل یخ زده به روی دستمان مانده بیا
دنیا همه گور عاشقان است بیا *** یک قبر هنوز بی نشان مانده بیا
برای سلامتی و تعجیل در ظهورش دعا می‌کنیم. سلام می‌کنم خدمت شما بینندگان خوب و شنوندگان نازنین‌مان، انشاءالله عزاداری‌های شما قبول باشد. در ایام شهادت حضرت صدیقه طاهره(س) همراه شما هستیم. حاج آقای فرحزاد سلام علیکم. خیلی خوش آمدید. ایام را تسلیت می‌گویم.
حاج آقای فرحزاد: خدمت جنابعالی و بینندگان و شنوندگان عزیز عرض سلام دارم. ایام شهادت جانگداز صدیقه کبری حضرت فاطمه زهرا(س) را تسلیت عرض می‌کنیم. انشاءالله جزء بهترین دوستان و شیعیان و عزاداران حضرت باشیم و الحمدلله مجالس خوبی برگزار شده و باز برگزار خواهد شد. اهمیت فاطمیه و احیای فاطمیه و فضایل حضرت زهرا(س) و این زیارتنامه‌ای که اول عرائضم می‌خوانند را همگی تلاوت و حفظ کنند و تنها زیارتنامه‌ای که از امام معصوم درباره‌ی صدیقه کبری داریم همین زیارت سه خطی است و باقی زیارتنامه‌ها انشای علما و بزرگان است. فقط همین زیارت سه خطی از امام جواد(ع) هست که بجاست شیعیان حفظ کنند و ترویج کنند و در ابتلای مجالس بخوانند.
شریعتی: هرچقدر از فضیلت حضرت زهرا(س) بگوییم کم گفتیم.
کتاب فضل تو را آب بحر کافی نیست *** که تر کنم سر انگشت و صفحه بشمارم
خدمت شما هستیم و بحث امروز شما را خواهیم شنید.
حاج آقای فرحزاد: بسم الله الرحمن الرحیم. «الحمدلله رب العالمین، اللهم صل علی محمد و آل محمد و عجل فرجهم»، «اللهم صل علی فاطمة و ابیها و بعلها و بنیها بعدد ما أحاط به علمک»
«يا مُمْتَحَنَةُ امْتَحَنَكِ‏ اللَّهُ الَّذِى خَلَقَكِ قَبْلَ انْ يَخْلُقَكِ فَوَجَدَكِ لِما امْتَحَنَكِ صابِرَةً وَ زَعَمْنا انَّا لَكِ اوْلِيآءُ وَ مُصَدِّقُونَ وَ صابِرُونَ لَكلِّ ما اتانا ابُوكِ صَلَّى اللَّهُ عَلَيْهِ وَ آلِهِ وَ اتانا بِهِ وَصِيُّهُ فَانَّا نَسْئَلُكِ انْ كُنَّا صَدَّقْناكِ الَّا الْحَقْتِنا بِتَصْدِيقِنا لَهُما لِنُبَشِّرَ انْفُسَنا بِانَّا قَد طَهُرْنا بِوَلايَتِك‏»
یکی از دوستان منبری گفت: جاهایی که منبر می‌روم اعلام کردم به بچه‌هایی که این زیارتنامه را حفظ کنند جایزه می‌دهم. خوب است پدر و مادرها تشویق کنند مثل باقی زیارات این را هم حفظ کنند که ارتباط با حضرت زهرا منشأ همه خیرهاست. بسیاری از دوستان روی این زیارتنامه کار می‌کنند که مجموعه‌ای شود. دوستان دیگر هم پرچم حضرت زهرا را در این زیارتنامه گنجاندند. درباره حضرت زهرا(س) کسی نمی‌تواند حق حضرت را ادا کند. همینطور که نام مبارکش فاطمه است و معانی بلندی برای آن در روایات بنا شده است. یک معنایش این است که فرمود: فاطمه را فاطمه نام نهادند «لان الخلق فطموا عن معرفتها» (تفسير فرات كوفي، ص 581) یعنی آن حقیقت شناخت حضرت زهرا(س) واقعاً کسی درک نمی‌کند مگر پیغمبر که برتر و بالاتر است و مولا امیرالمؤمنین و ائمه معصومین(ع).
آب دریا را اگر نتوان کشید *** هم به قدر تشنگی باید چشید
قیکی از ویژگی‌های مخصوص حضرت زهرا این است که تنها بانویی که پیغمبر نیست و امام نیست ولی تمام فضایل و کمالات یک پیغمبر و امام معصوم بلکه غیر از پیغمبر ما برتری بر همه انبیاء گذشته دارد و غیر از امیرالمؤمنین(س) بر همه امام‌های دیگر برتری دارد. فقط یک بانو در عالم هست که همتای انبیاء و امامان است و بلکه از خیلی انبیاء برتر و بالاتر است. پیغمبر بگوید: من به قربانت، پیغمبر حق ندارد فدای هرکسی شود. اول شخصیت عالم بگوید: «فداها ابوها» همه وجود من تو هستی. من به فدای تو، خدا بفرماید: اگر فاطمه نبود من حتی پیغمبر و حضرت علی را هم خلق نمی‌کردم. «لولا فاطمة» مثل یک ساختمانی که سه ستون داشته باشد، اینها مکمل همدیگر هستند. همینطور که اگر حضرت علی در کنار پیغمبر نبود، کار پیغمبر پیش نمی‌رفت. اینها مکمل همدیگر هستند. اگر این مجموعه نباشد، مکتب پیغمبر خدا به کمال نمی‌رسد. لذا حضرت زهرا(س) شخصیتی است که عصمت کامل، طهارت کامل، علم کامل، آیه مبارکه تطهیر در مورد ایشان نازل شده است. یعنی از هر نوع خطا و لغزش و آلودگی پاک است. آیات مباهله، آیه «هل أتی» درباره‌ی حضرت زهرا خیلی آیه داریم و این خیلی مهم است. درباره‌ی شخصیتی مثل حضرت زهرا این تعبیر را داریم که «ان الله یغضب لغضبها و یرضی لرضاها» یعنی به تعبیر بنده خدا چک سفید در اختیارش گذاشته است. خدا بخاطر غضب او غضب می‌کند و بخاطر رضایتمندی او رضایت می‌دهد. یعنی هرکس که حضرت زهرا تأییدش کند، خدا می‌گوید: من صد در صد تأییدش می‌کنم. رضای او رضای خداست. کسی می‌تواند در این مقام قرار بگیرد که شش دانگ فانی در خدا باشد. یعنی یک سر سوزن کمتر انحراف نباشد. چون اگر یک ذره باشد در این حد نمی‌تواند این بیان بیاید. حضرت آدم جایی که نباید گندم می‌خورد، خورد. ولی درباره اهل‌بیت خصوصاً حضرت زهرا مطلق تعریف شده است. حضرت مریم(س) سرور و سیده زمان خودش بوده است ولی حضرت فاطمه(س) تعبیری که آمده این است که «سیدة نساء العالمین من الاولین و الآخرین» یکوقت یک قهرمانی در یک زمان خاص، عصر خاص، محدوده خاص، هنر خاص ممکن است سرآمد همه قهرمان‌ها باشد اما یک پهلوان از اولین و آخرین، در اعصار و قرون سرآمد همه باشد جز حضرت زهرا نداریم. حضرت مریم با تمام قداستی که دارد. حضرت حوا و حضرت آسیه، بانوان برجسته دنیا، حضرت خدیجه، ولی اینها دست بسته در خدمت حضرت زهرا(س) افتخار خدمت گذاری حضرت را دارند. امام صادق(ع) فرمود: «ما تکاملة نبوة نبیٍ الا بمعرفتها و علی معرفتها دارة القرون الاولی» هیچ پیغمبری نبوتش به کمال نمی‌رسید الا اینکه باید معرفت در حق این بانو پیدا کند و فضایل و مناقب او را اقرار کند. به اقرار و اعتراف این بانو به او شناخت و درجه می‌دهند. رشد و برتری می‌دهند.
این چه بانویی است که تمام انبیاء دست به سینه هستند، حتی پیغمبر ما فدای او می‌شود. پیغمبر تمام حرکاتش و رفتار و سیره‌اش، عصمت کامل دارد و از طرف خدا کنترل شده است. هربار به پیامبر خبر می‌رسید که فاطمه زهرا دیدن پیامبر آمدند، «قامَ الیها» مثل یک پدر و مادری که مدت‌ها فرزندش را ندیده، با یک شوق و اشتیاق می‌رفت. پیامبر هربار مسافرت می‌رفتند، آخر نفری که وداع می‌کردند حضرت زهرا بود و وقتی برمی‌گشتند اول جایی که می‌رفتند خانه دخترشان بود. اینکه بعضی حسادت می‌کردند و بعدها بغض و کینه خود را ابراز کردند، عظمتی که در او بود واقعاً این حسادت هم نسبت به حضرت امیر و هم نسبت به حضرت زهرا بود. هربار که حضرت وارد می‌شدند پیغمبر با شوق به سمت حضرت زهرا می‌رفتند و بو می‌کردند و می‌فرمودند: بوی بهشت از او استشمام می‌شود. چون وجودش با میوه‌ها و غذاهای بهشتی درست شده است. من ندیدم که مثلاً آیت الله، مرجع، پروفسور و دانشمندی همیشه خم شود و دست دخترش را ببوسد. عکسش را دیدیم که دختر و پسر احترام می‌کنند و این خوب است. اما اینکه بزرگی خم شود دست دخترش را ببوسد ندیدیم. اول شخصیت عالم است، جبرئیل‌ها و میکائیل‌ها و اولیای خدا دست به سینه در مقابل پیامبر هستند. این چه شخصیتی است که خدا به او امر می‌کند و هربار این خانم می‌آید، خم شو به اندازه رکوع دست این بانو را ببوس. خدا آقای سازگار را حفظ کند، هشتاد درصد از مداحان ما سر سفره ایشان نشستند. گفت:
تمام آفرینش، پای بستد،پیامبر خم شد و بوسید دستت
بهشت قرب احمد سینه توست، ضمیر خلق در آئینه توست
پیامبر عاشق راز و نیازت، امیرالمؤمنین محو کمالت، خدا فخریه دارد بر نمازت
حضرت زهرا یک شخصیت فوق العاده است. آیت الله بهجت می‌فرمودند: به یک معنا غلو در مورد اهل‌بیت معنا ندارد. حضرت مریم افتخار می‌کند که کنیز حضرت زهرا باشد. امام صادق می‌فرماید: حضرت مریم سرور زنان زمان خودش است. اما حضرت زهرا از اولین و آخرین است. آنها در تمام سختی‌ها و شداید به اینها پناهنده می‌شدند و از اینها کمک می‌گرفتند. روایت‌های فراوان هست که چهارده معصوم و امیرالمؤمنین و حضرت زهرا افضل از اولین و آخرین هستند. تمام امامان ما در مقابل این بانو دست به سینه هستند. پیغمبر خدا به حد رکوع خم می‌شدند و دست صدیقه کبری را می‌بوسیدند. در جایگاه بالای اتاق حضرت زهرا را می‌نشاندند و خودشان در مقابل حضرت زانو زده و می‌نشستند. هروقت پیغمبر بر حضرت زهرا وارد می‌شدند، حضرت زهرا استقبال کرده و خوشآمد می‌گفتند و جای خود می‌نشاندند و خدمتگزار پیامبر خدا بودند.
حضرت زهرا تنها بانویی است که امام و پیغمبر نیست ولی در افق انبیاء و امامان است و اطاعت او مثل پیامبر و امام بر همه واجب است. امام باقر فرمود: «لقد کانت مفروضة الطاعة علی جمیع ما خلق الله» چون رضای او رضای خداست و غضب او غضب خداست، معیار است. حدیث کساء هم در این ایام خوانده شود خوب است. حدیث کساء را همچون زیارتنامه حضرت زهرا تبلیغ کنند و اول مجلس خوانده شود. حدیث کساء خیلی فوق‌العاده است و آیت الله بهاءالدینی و آیت الله بهجت مکرر سفارش می‌کردند. بنده مکرر محضر آیت الله بهاءالدینی اکثر شب‌ها نماز خدمت ایشان می‌رفتم. افرادی که می‌آمدند و مشکل و مریضی داشتند، گرفتاری اقتصادی و مالی و روحی و جسمی داشتند، ایشان می‌گفتند: حدیث کساء و چهارده هزار صلوات و آنهایی که تمکن دارند یک گوسفند هم بکشند. گوشفند کشتن برای حضرت زهرا و حضرت ابالفضل خیلی مهم است چون باب الحوائج این دو فوق العاده است.
اول شخصیت عالم وقتی که در وجودش احساس ضعف می‌کند، موقع نزول وحی، کلام خدا، تجلی کلام خدا خیلی نور قوی دارد. «لَوْ أَنْزَلْنا هذَا الْقُرْآنَ عَلى‏ جَبَلٍ لَرَأَيْتَهُ خاشِعاً مُتَصَدِّعاً مِنْ خَشْيَةِ اللَّهِ» (حشر/21) اگر بر کوه محکم و استوار این قرآن نازل شود، کوه را متلاشی می‌کند. وقتی خدا تجلی کرد، حضرت موسی بی‌هوش شد و هفتاد نفر مردند. در بدنشان پیغمبر احساس ضعف می‌کردند. آیه تطهیر می‌خواست نازل شود. چه کردند؟ نزد حضرت زهرا آمدند و فرمودند: باباجان، «انی اجد فی بدن ضُعفا» اول شخصیت عالم اگر در بدنش احساس ضعفی می‌کند به حضرت زهرا می‌گوید. یار و پناهش اوست! حضرت زهرا هم ذوب در خداست، فرمود: «اعیذُک بالله یا أبتاه من الضعف» قوت همه ضعف‌ها خداست. کسی که می‌تواند همه ضعف‌ها را جبران کند، همه عجز و فقرها را جبران کند، خداست.من تو را از ضعف در پناه خدا درمی‌آورم. بعد امام حسن و امام حسین و حضرت علی وارد شدند و پیغمبر فرمودند: بوی جد ما در کساء است. یک خیمه‌ای بود که بعد جبرئیل از خدا پرسید: اینها چه کسانی هستند؟ قاعده‌اش این است که خدا برای معرفی بگوید:پیغمبر هست و دختر پیغمبر و داماد پیغمبر، ولی خدا اینطور معرفی نکردند. محور و مرکز ثقل را حضرت زهرا قرار دادند. «هم فاطمة و أبوها و بعلها و بنوها» هی تکرار شده فاطمه، پدر فاطمه، فاطمه، شوهر فاطمه، فاطمه و فرزندان فاطمه، بعد هم در پایان حدیث کساء حضرت علی(ع) سؤال کردند: یا رسول الله چه فضیلتی دارد که ما دور هم جمع شده‌ایم؟ پیغمبر فضیلتی که خودشان جمع شدند، را نمی‌توانند بیان کنند. ولی آثارش را برای دوستان و شیعیانشان فرمودند: اگر ذکر این اجتماع ما در یک محفل و مجلس دوستان ما باشد، قسم به خدایی که مرا به پیغمبری فرستاد، «ما ذكر خبرنا هذا في محفل من محافل أهل الأرض و فيه جمع من شيعتنا و محبّينا، إلّا و نزلت‏ عليهم‏ الرحمة، و حفّت بهم الملائكة و استغفرت لهم إلى أن يتفرّقوا» خواهش می‌کنم حدیث کساء را در همه مجالس و خانه‌ها بخوانند. آیت الله بهجت فرمود: حتی تنها هم هستید بخوانید که ملائکه همراه شما هستند. اگر می‌خواهید در خانه شما ملائکه بیاید، خانه شما محل آمد و شد ملائکه باشد، نکبت‌ها و ظلم‌ها برود، حدیث کساء بخوانید که خانه شما را نورانی می‌کند. این بیست روز تا بیست بهمن بین دو فاطمیه، یک مجلس روضه ولو با چهار آقا و خانم برگزار کنید. بزرگی فرمود: اطعام دادن برای اهل‌بیت ثوابش کمتر از روضه و گریه و عزاداری نیست. حتماً بدانند که کوثر است و خیر کثیر است. شما وصل به خیر کثیر می‌شوی، همینطور بر شما خیر کثیر می‌بارد. پیغمبر خدا قسم خوردند که ذکر حدیث کساء باعث می‌شود رحمت نازل شود و ملائکه بیایند استغفار کنند تا پراکنده شوند. حضرت علی فرمود: «اذا و اللّه فزنا و فاز شيعتنا و ربّ الكعبة» باز پیغمبر فرمود: قسم به خدایی که مرا فرستاده است، در مجلس و محفلی حدیث کساء تلاوت نمی‌شود «مَهْمُومٌ إِلَّا وَ فَرَّجَ‏ اللَّهُ‏ تَعَالَى هَمَّهُ» الا اینکه خدا غم او را برطرف کند. مرحوم دولابی فرمودند: یکبار کافی است که همه همّ و غم‌ها برطرف شود. چون وعده آنها قطعی است. با صدق و اخلاص این حدیث خوانده شود و توجه هم شود. «و لا طالب حاجة الّا و قضى اللّه حاجته» طالب حاجتی نیست الا اینکه خدا حاجت را برآورده کند.
فاطمیه را بیشتر احیاء کنیم. برای امام حسین (ع) مذاهب مختلف، مسیحی و ارمنی و یهودی، در هندوستان روز عاشورا تعطیل رسمی است. حتی اهل سنت فراوان هستند که برای امام حسین عزاداری می‌کنند ولی فاطمه زهرا مخصوص شیعه است و بسیاری از علما و بزرگان می‌گویند: ما در سختی‌ها و حوادث تلخ و سنگین پناهنده به حضرت زهرا شدیم. بسیاری از بزرگان می‌گویند: مشکلات مهمی که برای ما پیش آمده برای ایام فاطمیه گذاشتیم. این تجربه است. همانطور که حضرت زهرا در اوج عظمت، از نور عظمت خدا خلق شده است، حضرت زهرا مصائبش هم خیلی سنگین است. صحیفه نور، جلد دوم، صفحه 358، برای امام حسین چقدر عزاداری می‌کنیم؟ اربعین، پیاده روی، ولی بزرگان می‌فرمایند: فاطمیه مهمتر است و ریشه و اصل است و سرچشمه همه مصائب اینجا بوده است. این را باید اول بزرگ کرد و عظمتش را به مردم فهماند. امام(ره) می‌فرماید: همین مصائب، مصیبت سلب حکومت از مولا امیرالمؤمنین(ع)، مصیبتی است که هیچ مصیبتی حتی مصیبت حضرت سیدالشهداء به او نمی‌رسد و اعظم مصائب است. ما در ایام فاطمیه باید بازگو کنیم، حضرت زهرا چرا ناله و فریاد می‌زد؟ چرا وصیت کرد قبر من مخفی باشد؟ امام حسین روز سقیفه به شهادت رسید. پیشانی امیرالمؤمنین روز سقیفه شکافت. چرا حضرت زهرا اینقدر ناله و فریاد می‌زد؟ هر شخصیتی از دنیا می‌رود ولو نا آشنا باشد، می‌گذارند روز او را دفن کنند و مردم و آشناها را با خبر می‌کنند. قبرش هم معلوم است. چرا تنها یادگار پیغمبر تشییع جنازه نداشت؟ چرا شبانه و مخفیانه او را غسل دادند؟ چرا شبانه و مخفیانه دفن شده است؟ حضرت چهل قبر درست کردند و ایستادند و فرمودند: اگر کسی می‌خواهد بشکافد و افشاء کند من با این شمشیر با او مقابله می‌کنم. چون وصیت اوست و نباید زمین بماند. این چه پیامی دارد. بسیاری از افرادی که شیعه شدند می‌گویند: بخاطر وصیت و عظمت حضرت زهرا پی به حقانیت بردیم. حضرت زهرا کیان تشیع و اسلام ناب محمدی و حقیقت اسلام را حفظ کرده است. حقیقت مکتب را حفظ کرده است. چرا باید قبرش مخفی باشد؟ خطبه فدکیه چه پیامی دارد؟ چرا افشاء می‌کند افرادی که حق حضرت علی را غصب کردند، حضرت زهرا فرمودند: اگر حضرت علی در جای خودش قرار می‌گرفت، یک مظلوم در عالم نمی‌ماند. یک پول ناحق خورده نمی‌شد. یک خون ناحق ریخته نمی‌شد. فحشاء و منکر نبود. طلاق و اختلاف نبود. تمام اینها سرچشمه‌اش آن روز است. فاطمیه خیلی مهمتر است.
حضرت امام می‌فرماید: عزای ایشان از عزای کربلا بالاتر است. در عوالم جلد یازده صفحه 567 است، امام صادق(ع) فرمود: «و لا كيوم محنتنا بكربلاء» ما محنت و بلایی مثل کربلا نداریم. بعد حضرت فرمودند: «و إن كان يوم السقيفة، و إحراق‏ النار على‏ باب‏ أمير المؤمنين فاطمة و الحسن و الحسين و زينب و أمّ كلثوم عليهم السّلام و فضّة و قتل محسن بالرفسة، أعظم و أدهى و أمرّ، لأنّه أصل يوم العذاب» مصائب کربلا هرکدام مصیبت سنگینی است. ولی امام صادق فرمود: اگر چه روز سقیفه که بنیاد همه ظلم‌ها از آنجا شروع شد. حضرت زهرا اینقدر فریاد زد از دنیا رفت. می‌فرماید: اگرچه روز سقیفه و آتش زدن خانه حضرت علی و حضرت زهرا، امام حسن و امام حسین و زینبین و فضه و قتل و شهادت حضرت محسن با لگدی که زدند، از کربلا بزرگتر است، از کربلا وحشتناکتر و تلخ‌تر است. آن ریشه همه مصائب و سختی‌ها بوده است. خواهش می‌کنم همه دوستداران اهل‌بیت یک ارتباطی با حضرت زهرا برقرار کنند. پیام و ندای حضرت زهرا که تولی به مولا امیرالمؤمنین(ع) و تبری از دشمنان پیغمبر و اهل‌بیت هست، در وجودشان احیاء شود، انشاءالله.
شریعتی: یکوقتی از مرحوم آیت الله غروی اصفهانی صحبت کردیم، ایشان اهل شعر هم بودند و تخلصش مفتقر بوده است. می‌گویند:
مفتقرا متاب روی از در او به هیچ رو *** زان که مس وجود را فضه‌ی او طلا کند
انشاءالله همه ما زیر سایه حضرت زهرا باشیم و دست ما از دامن حضرت در دنیا و آخرت کوتاه نشود، انشاءالله. امروز صفحه 571 قرآن کریم، آیات پایانی سوره مبارکه نوح را تلاوت خواهیم کر
د.
«يُرْسِلِ السَّماءَ عَلَيْكُمْ مِدْراراً «11» وَ يُمْدِدْكُمْ بِأَمْوالٍ وَ بَنِينَ وَ يَجْعَلْ لَكُمْ جَنَّاتٍ وَ يَجْعَلْ لَكُمْ أَنْهاراً «12» ما لَكُمْ لا تَرْجُونَ لِلَّهِ وَقاراً «13» وَ قَدْ خَلَقَكُمْ أَطْواراً «14» أَ لَمْ تَرَوْا كَيْفَ خَلَقَ اللَّهُ سَبْعَ سَماواتٍ طِباقاً «15» وَ جَعَلَ الْقَمَرَ فِيهِنَّ نُوراً وَ جَعَلَ الشَّمْسَ سِراجاً «16» وَ اللَّهُ أَنْبَتَكُمْ مِنَ الْأَرْضِ نَباتاً «17» ثُمَّ يُعِيدُكُمْ فِيها وَ يُخْرِجُكُمْ إِخْراجاً «18» وَ اللَّهُ جَعَلَ لَكُمُ الْأَرْضَ بِساطاً «19» لِتَسْلُكُوا مِنْها سُبُلًا فِجاجاً «20» قالَ نُوحٌ رَبِّ إِنَّهُمْ عَصَوْنِي وَ اتَّبَعُوا مَنْ لَمْ يَزِدْهُ مالُهُ وَ وَلَدُهُ إِلَّا خَساراً «21» وَ مَكَرُوا مَكْراً كُبَّاراً «22» وَ قالُوا لا تَذَرُنَّ آلِهَتَكُمْ وَ لا تَذَرُنَّ وَدًّا وَ لا سُواعاً وَ لا يَغُوثَ وَ يَعُوقَ وَ نَسْراً «23» وَ قَدْ أَضَلُّوا كَثِيراً وَ لا تَزِدِ الظَّالِمِينَ إِلَّا ضَلالًا «24» مِمَّا خَطِيئاتِهِمْ أُغْرِقُوا فَأُدْخِلُوا ناراً فَلَمْ يَجِدُوا لَهُمْ مِنْ دُونِ اللَّهِ أَنْصاراً «25» وَ قالَ نُوحٌ رَبِّ لا تَذَرْ عَلَى الْأَرْضِ مِنَ الْكافِرِينَ دَيَّاراً «26» إِنَّكَ إِنْ تَذَرْهُمْ يُضِلُّوا عِبادَكَ وَ لا يَلِدُوا إِلَّا فاجِراً كَفَّاراً «27» رَبِّ اغْفِرْ لِي وَ لِوالِدَيَّ وَ لِمَنْ دَخَلَ بَيْتِيَ مُؤْمِناً وَ لِلْمُؤْمِنِينَ وَ الْمُؤْمِناتِ وَ لا تَزِدِ الظَّالِمِينَ إِلَّا تَباراً «28»
ترجمه: آسمان را بر شما ريزش كنان مى‏فرستد. و شما را با اموال و فرزندان يارى مى‏كند و براى شما (از همان آب باران) باغ‏ها قرار مى‏دهد و براى شما نهرها جارى مى‏سازد. شما را چه شده كه از عظمت خداوند نمى‏ترسيد؟ در حالى كه خداوند شما را در مراحل گوناگون آفريده است. آيا نمى‏بينيد كه خداوند چگونه هفت آسمان را بر فراز يكديگر آفريده است. و ميان آنها ماه را نورى و خورشيد را چراغى قرار داده است. و خداوند شما را همچون گياهى از زمين روياند. سپس شما را در همان زمين باز مى‏گرداند و شما را بيرون مى‏آورد. و خداوند زمين را براى شما بسترى گسترده قرار داده است. تا در راههاى وسيع آن رفت و آمد كنيد. نوح گفت: پروردگارا همانا مردم مرا نافرمانى كردند و از كسى پيروى كردند كه مال و فرزندش جز بر خسارتش نيفزود. و نيرنگى بس بزرگ به كار بستند. و گفتند: معبودهاى خودتان را رها نكنيد و دست از (بت‏هاى) وَدّ و سُواع و يَعوق و نَسر بر نداريد. و بى گمان بسيارى را گمراه كردند، پس (پروردگارا) ظالمين را جز گمراهى نيفزا. آنان به خاطر خطاهايشان غرق شدند و در آتشى وصف‏ناپذير داخل شدند، و براى خود، غير از خدا ياورى نيافتند. و نوح گفت: پروردگارا از اين كافران هيچ كس بر زمين باقى نگذار. زيرا اگر آنان را باقى گذارى بندگانت را گمراه مى‏كنند و جز گناهكار و كفرپيشه نمى‏زايند. پروردگارا، مرا و پدر و مادرم را و هركس كه با ايمان به خانه‏ام وارد شود و همه مردان و زنان با ايمان را بيامرز و ظالمان را جز هلاكت نيفزا.
شریعتی: از فضیلت ذکر بلند صلوات بر محمد و آل محمد بشنویم و انشاءالله وارد بحث زیارت اولی‌های کربلای معلی شویم.
حاج آقای فرحزاد:
ایام مناسبی است که صلوات‌ها را به حضرت زهرا(س) هدیه کنیم. روایت نورانی هست که پیامبر خدا فرمود: «من صلی علیکِ غفر الله ذنوبه و الحقه بی حیث ما کنتُ من الجنة» فاطمه جان هرکس بر شما صلوات و درود بفرستد، خداوند گناهانش را می‌آمرزد و بخاطر صلوات بر حضرت زهرا هرکجای بهشت که من هستم، صلوات فرستنده حضرت زهرا به من رسول الله ملحق می‌شود. هر روز صلواتی را به حضرت زهرا(س) هدیه کنیم که برکاتش کوثر فوق العاده است.
کاش بانی‌هایی که برای زوار قم و مشهد و کربلا بانی می‌شوند، حس و حال کسی که چندین سال به مشهد و کربلا نرفته را می‌فهمیدند و حال او را درک می‌کردند. گاهی از هزارها لقمه دادن و لباس و پوشاک دادن بهره بالاتری دارد. هم روحش شاداب می‌شود و هم جسمش، حالا ببینید چقدر اهل‌بیت با این کار شاد می‌شوند. بیاییم بانی شویم در فامیل و بستگان و خودمان همیشه بفرستیم. آنهایی که نمی‌توانند را فراخوان بدهیم بیایند. انشاءالله از هفته آینده شنبه تا شنبه بعد فرصت دارند در سایت ثبت نام کنند و به دوستانشان هم اطلاع بدهند. میلیون‌ها نفر هستند که هنوز کربلا نرفتند، الآن هم هزینه‌های سفر خیلی زیاد است. خواهش می‌کنم عزیزان در سایت سمت خدا ثبت نام کنند و ما باید قرعه‌کشی کنیم. توقع نداشته باشید هرکس ثبت نام کرد الا و لابد حتماً می‌رود.
شریعتی: دعا بفرمایید و آمین بگوییم.
حاج آقای فرحزاد: این هفته که از آقای بافقی یاد می‌کنید، آقای بافقی خیلی فوق العاده بودند. چون آیت الله بهاءالدینی با ایشان خیلی ارتباط داشتند و حاج آقای دولابی که با ایشان تنگاتنگ رفیق و صمیمی بودند. جمله عجیبی است که آیت الله بافقی وقتی می‌خواستند از نجف بیایند در دستگاه سید کاظم یزدی بودند ولی نرفتند از ایشان برای وجوهات و امثال اینها اجازه بگیرند. به ایشان گفتند: برو، همه می‌روند اجازه می‌گیرند. ایشان می‌گوید: من رفتم به قرآن تفأل زدم که از آقا اجازه وجوهات بگیرم این آیه آمد، «أَ لَيْسَ اللَّهُ بِكافٍ‏ عَبْدَهُ» (زمر/36) خدا بنده‌اش را کفایت نمی‌کند. اینکه توکل به خدا کردم کارم به جایی رسید که ایشان شهریه شیخ عبدالکریم و حوزه را اداره می‌کرد. هروقت هم کم می‌آورد به شیخ محمد تقی پیغام می‌داد و از بازار قم تهیه می‌کرد. وقتی کسی به خدا تکیه می‌کند نه تنها خود او بلکه شهریه‌ حوزه قم را تأمین می‌کرد.
خدایا تو را قسم می‌دهیم به صاحب این ایام صدیقه کبری، حضرت زهرا، همه ما را از بهترین شیعیان حضرت زهرا قرار بده. رفع هم و غم و گرفتاری از همه گرفتارها بفرما، آنهایی که مسکن ندارند، شغل ندارند، مریض دارند، اولاد ندارند، همه را حاجت روا بفرما. قلب امام زمان را از ما راضی و فرجش را نزدیک بفرما. ما را جزء بهترین یارانش قرار بده. باران رحمتت را بر ما نازل بفرما. به برکت صلوات بر محمد و آل محمد.
شریعتی: دود بود و دود بود و دود بود *** گل میان آتش نمرود بود