main logo of samtekhoda

هفتاد و ششمین هفته ختم قرآن کریم-آیت الله سید محسن طباطبایی حکیم

هفتاد و ششمین هفته ختم قرآن کریم برنامه سمت خدا با گرامیداشت یاد فقیه مجاهد و مر جع آگاه، آیت الله سید محسن طباطبایی حکیم برگزار گردید.
در قرن دهم امیر سید على، پزشک
ویژه شاه عباس صفوى، همراه پادشاه به زیارت مرقد منور امیر مؤمنان على(علیه السلام) شتافت. فضاى معنوى این شهر آسمانى چنان قلب پاک پزشک دربار را شیفته ساخت که بى اختیار به تقاضاى اهالى نجف پاسخ مثبت داده، براى همیشه خادم آستان امیرالمومنین شد و حکیم ساکنان حریم آن امام راستین گردید. بدین ترتیب سید على به «حکیم» شهرت یافت و سه سده بعد در سال 1306 قمری، در این خاندان، فرزندی قدم به نام محسن دیده به جهان گشود که نام اجدادش را جاودانه کرد.
آشنایى با دردهاى مردم، فروتنى، تقوا، روشن بینى و دانش فراوان از سید محسن شخصیتى دوست داشتنى ساخته بود. هرچند همه پیروان فقهى آن مرجع وارسته از شیعیان بودند ولى او خود را پدرى مهربان براى همه مسلمانان مى دانست.
روزگار زندگى حکیم را باید سالهاى توفان نامید. حوادث پیاپى از هر سو بر دین باوران هجوم مى آورد و آنها را در موقعیتهاى دشوار گرفتار مى ساخت. ایستادگى در برابر این تندبادهاى سخت، تنها از کسى برمى آمد که توان گام نهادن در وادى پرفراز و فرود سیاست داشته باشد و از رویارویى با سیاستمداران هزار چهره نهراسد. در دیدگاه او ره سپردن در وادى سیاست نه تنها نکوهیده نبود، بلکه عین دین و وظیفه همه مؤمنان به شمار مى آمد. آن بزرگوار در یکى از نامه هایش از این حقیقت پرده برداشته، نوشت:
اگر سیاست به معناى اصلاح امور مردم و تلاش براى بالا بردن و پیشرفت آنها و نیک تر ساختن کارهایشان باشد... پس دین مقدس اسلام جز براى پرداختن بدین امور نیامده است و طبیعى است که مؤمنان باید با همه توان بدان پرداخته، آن را واجب بدانند.
آیت الله حکیم پس از تحمل آزار و اذیتهای فراوان از سوی حزب بعث عراق، در 27 ربیع الاول 1390 قمری دیده از جهان فرو بست.مردم عراق در تشییعى، که در تاریخ آن کشور بى نظیر بود، پیکرش را به نجف انتقال دادند و در کنار کتابخانه اى که خود بنیاد نهاده بود، به خاک سپردند.
کتاب فقهی مستمسک العروه الوثقی و دهها کتاب فقهی دیگر و چندین کتابخانه و مرکز دینی در اقصا نقاط عالم به جای مانده و تقدیم بیش از شصت شهید از این خاندان ، نام حکیم را پر آوازه کرده است.
پ ن: کلیپی کوتاه از انتقال ضریح حضرت عباس علیه السلام در زمان آیت الله سید محسن حکیم (ره) در سال 1343 شمسی ، در شب زیارتی حضرت اباعبدالله الحسین علیه السلام با قرائت فاتحه ای روح همه عاشقان آن حضرت را شاد کنیم.