main logo of samtekhoda

97-07-24-حجت الاسلام والمسلمين حسینی قمی – امام حسین(علیه‌السلام) وارث انبیای الهی


برنامه سمت خدا
موضوع برنامه: امام حسین(علیه‌السلام) وارث انبیای الهی
كارشناس: حجت الاسلام والمسلمين حسینی قمی
تاريخ پخش: 24- 07-97
شریعتی: بسم الله الرحمن الرحیم، اللهم صل علی محمد و آل محمد و عجل فرجهم.
سلام می‌کنم به همه دوستان عزیز، بیننده‌ها و شنونده‌های نازنین‌مان، به سمت خدای امروز خیلی خوش آمدید. انشاءالله هرجا که هستید زیر سایه‌ی اهل‌بیت(ع) باشید. خیلی خوشحالیم که امروز هم در محضر شما هستیم. حاج آقای حسینی سلام علیکم و رحمة الله. خیلی خوش آمدید.
حاج آقای حسینی قمی: عرض سلام و ارادت خالصانه خدمت همه بینندگان عزیز و شنوندگان رادیو قرآن دارم. در شروع سخن دو تا تشکر و یک تقاضا دارم. در روایتی از نبی مکرم اسلام هست که «یُحسِّن الحَسَن و یُقوّیه» پیامبر خدا خوبی‌ها را که می‌دیدند تحسین می‌کردند و از بدی‌ها انتقاد می‌کردند. ما باید به همین سیره عمل کنیم. دو تا تشکر دارم یکی اینکه هفته گذشته گفتیم که مراعات حال زائرین اربعین و هزینه ویزا را بکنید، الحمدلله 107 هزار تومان کم شد و حج انبوهی به ثبت نام‌ها اضافه شد. باز گفتیم: فکری هم به جاده ایلام به مهران بکنید، باز دیدم گفتند ما تا سال آینده این جاده را تکمیل می‌کنیم. در طول سال میلیون‌ها زائر و مسافر هست. جا دارد بحث برداشتن هزینه خروجی ویزای اربعین را هم مطرح کنیم که مجلس تصویب کرد و تشکر می‌کنیم. تقاضایی از مردم و مسئولین هم داریم. از مسئولین تقاضا داریم الآن که مردم می‌روند و گزارش می‌دهند که امکانات زیادی را در مرزهای زمینی فراهم کردند خواهش می‌کنم به همان مقداری که به فکر زائرین هموطن خود هستیم، به فکر زائرین مهاجر هم باشیم. خیلی‌ از مهاجرینی که از کشورهای همسایه برای زیارت سیدالشهداء می‌آیند، خواهش می‌کنم مراعات کنند. اگر می‌خواهیم از مکتب اسلام پیروی کنیم ما پیرو پیامبری هستیم که چهار گروه را در زیر یک خیمه قرار داد. سلمان فارسی و بلال حبشی و صهیب رومی را کنار آن عرب حجازی در یک خیمه قرار داد و همه مساوی بودند. پیامبر خدا بین این چهار نفر هیچ فرقی قائل نبود. «إِنَّ أَكْرَمَكُمْ عِنْدَ اللَّهِ أَتْقاكُمْ‏» الآن نگاه بعضی به کشورهای غربی به مهاجرین چطور است؟ چقدر خوب برخورد می‌کنند. الآن شهردار لندن چندین سال است یک پاکستانی است. البته دو سه سالی است که مقام معظم رهبری خیلی روی ثبت‌نام دانش آموزان مهاجر تأکید داشتند. همه مردم نگاه انسانی و دینی داشته باشند. این زیبنده نیست که ما فقط مهاجرین را برای لشگر فاطمیون و زینبیون بخواهیم، اینها هم با باقی زوار هیچ فرقی ندارند. ببینید ما با مهاجرین چطور برخورد می‌کنیم و کشورهای غربی که آموزه‌های دینی ندارند چطور برخورد می‌کنند؟
هر هفته که از قم می‌آییم از کنار گلزار شهدای بهشت معصومه(س) عبور می‌کنیم. صدها شهید از یک لشگر فاطمیون و زینبیون و شهدای مدافع حرم است. کارهای بسیار سنگینی که جوان هموطن ما حاضر به انجامش نیست را انجام می‌دهند. در پیام‌ها دیدم که نوشته بودند کارخانه‌ها یا جاهای دیگر که از اینها استفاده می‌کنند، گفتند اینها کارهایی انجام می‌دهند که جوان‌های ما حاضر به انجام آن نیستند. این حدیث را مرحوم کلینی در کافی شریف نقل کردند: یک زن مهاجر با چهار بچه یتیم مجبور شد از بلخ طرف سمرقند برود. یک وقتی به سمرقند رسید، هوا سرد بود و بچه‌ها گرسنه بودند. بچه‌ها را در مسجدی گذاشت و رفت ببیند بزرگ شهر کیست. کسی به آنها پناه بدهد. سؤال کرد بزرگ شهر کیست؟ گفتند: این آقا مسلمان است و بزرگ شهر است. رفت و گفت: من یک زن علویه هستم. از راه دور آمدم و چند بچه یتیم دارم. بچه‌ها را در مسجد گذاشتم و یک سرپناه می‌خواهم و بچه‌های من گرسنه هستند. این آقایی که بزرگ مسلمان‌ها بود گفت: تو که ادعای علویه می‌کنی سند بیاور! دید فایده ندارد و نا امید شد. با نا امیدی سمت مسجد می‌رفت که دید دور کسی شلوغ است. پرسید: این کیست؟ گفتند: این شخص مسلمان نیست و کافر است، ولی آدم خوبی است. سراغ او رفت و داستان را گفت. این خانم را با بچه‌های یتیمش به خانه برد و پذیرایی کرد و غذا داد و همه نوع خدمتی برای اینها انجام داد. هردو شب خواب دیدند. مسلمان پیامبر خدا را خواب دید. خدمت حضرت سلام کرد و حضرت به او بی اعتنایی کرد. گفت: من فلانی هستم. من مسلمان هستم! حضرت فرمود: سند بیاور که مسلمان هستی! از خواب بیدار شد و متوجه شد. در به در دنبال این خانم گشت تا اصلاح کند. به این آقایی که غیر مسلمان بود گفت: چقدر می‌خواهی؟ من صد هزار دینار به تو می‌دهم این زن و بچه را به من بده. گفت: خوابی که تو دیدی، من هم دیدم! به برکت حضور اینها خواب دیدم که به دست همین زن من مسلمان شدم و اسلام را پذیرفتم. این غیر مسلمان خدمت می‌کند و کاخی در بهشت نشان او می‌دهند، آن کسی که رئیس مسلمان‌ها بود و موقعیتی داشت، پیامبر خدا از او سند مسلمانی خواست!
شریعتی: این سالها نگاه مردم ما بهتر شده است.
حاج آقای حسینی قمی: بله، من از مسئولین خواهش می‌کنم که هر خدمتی برای هموطنان ما انجام می‌دهید، زائر امام حسین هموطن و پاکستانی و افغانستانی ندارد. اگر قانونی نیاز به اصلاح دارد، خانم‌هایی که در خانه هستند اگر همسرشان مسئولیتی دارد، شب به همسرشان بگویند: اگر قانون نقص دارد، قانون را اصلاح کنند. برای زوار سیدالشهداء هر کاری می‌توانند انجام بدهند. مطلب دوم این است که اربعین صرف زیارت سیدالشهداء(ع) نیست و تبدیل به یکی از بزرگترین شعائر اهل‌بیت(ع) شده است. شما در حج ببینید دو میلیون حاجی می‌رود، صدای اینها درمی‌آید که ما جا نداریم، ویزا نمی‌دهیم. بیست میلیون زائر به کربلا می‌رود تازه عراق می‌گوید: بیایید، همه بیایند! خواهش می‌کنم هرکس هرچه می‌تواند کمک کند. یک روایت دیدم در کامل الزیارات از امام صادق (ع)، سؤال کرد: کسی در مسیر زیارت جد شما سیدالشهداء هزینه کند، خدا چطور از او خریداری می‌کند؟ حضرت فرمود: با یک درهم که بدهد، خدا هزار برابر از او می‌خرد. اگر بنده توانم در حد هزار تومان هست، بدهم. هزار تومان مرا خدا یک میلیون تومان می‌خرد.     بعد حضرت بالاتر رفت و فرمود: «الفٌ و الفٌ و الفٌ» ده برابر، یعنی خدا هزار تومان دادی خدا از شما ده میلیون تومان می‌خرد. کجا چنین فرصتی پیدا می‌شود؟ بعد حضرت فرمود: بالاتر از این، خدا به همین اندازه به او درجه می‌دهد و رضای خدا از این بالاتر است و بعد فرمود: حضرت رسول و امیرالمؤمنین و فاطمه زهرا و ائمه دعایش می‌کنند.
شریعتی: خیلی‌ها در طرح زائر اولی‌ها شرکت کردند و دوست داشتند خیلی‌ها به نیابت از آنها حاضر شوند. کمک به اعزام و کمک به موکب‌ها، هرکسی هر کاری می‌تواند بکند خوب است.
حاج آقای حسینی قمی: آنجا هرکس هرچه دارد از جان و دل می‌گذارد. شما داری با ماشین از مهران ب سمت نجف می‌روید. اگر وضع شما خوب است بگویید: همه مسافرین ماشین مهمان من باشند. در حد کرایه ماشین مشارکت کنید. امشب شب شهادت امام حسن مجتبی(ع) است. این سالهای اخیر روز شهادت هفتم صفر در تقویم‌ها ثبت شده است. امشب که شب شهادت است، عزیزان برای این امام مظلوم سنگ تمام بگذارند. ما در طول سال می‌گوییم: یا حسین مظلوم، امام حسن مظلوم‌تر نبود؟ سیدالشهداء اصحاب و یارانی داشتند، شب عاشورا آنطور اعلام وفاداری کردند. جان عالم فدای شهید مظلوم امشب که در داستان صلح تحمیلی با معاویه، سپاهیان امام حسن به معاویه نامه نوشتند: معاویه برای چه می‌خواهی بجنگی؟ تو بیا ما دست بسته حسن بن علی را تحویل تو می‌دهیم. این اوج مظلومیت است. امام حسن مجتبی در داخل خانه، قاتل حضرت در خانه حضرت بود. سیدالشهداء(س) یک همسری مثل رباب دارد. یک سال زیر سایه نرفته است. آب گوارا ننوشید و گفت: خودم دیدم که سیدالشهداء با لب تشنه زیر تابش آفتاب بود. الآن اربعین چند میلیون به کربلا می‌روند؟ امشب شب شهادت امام حسن مجتبی است، امام حسن یک زائر دارد؟! این شجره‌ی خبیثه آل سعود که انشاءالله به حق صدیقه طاهره(س) هرچه زودتر ریشه‌شان در عالم ریشه‌کن شود. امشب یک زائر در بقیع بی بقعه امام حسن مجتبی(س) نیست. امشب و فردا مجالس سوگواری که هست برای این امام مظلوم عزاداری کنیم. این امام مظلوم دو شهید در کربلا داشته است یکی حضرت قاسم بن الحسن که در چنین شبی که پدرش به شهادت می‌رسد 3 سال داشت. در کربلا سیزده ساله بود. یکی عبدالله بن الحسن که در کربلا ده ساله بود. صدا و سیما هم الحمدلله در این زمینه تلاش فراوانی دارند که همین‌جا از رسانه ملی تشکر می‌کنم. اجر همه آنها با مظلوم و غریب مدینه، حضرت امام حسن مجتبی(ع).
شریعتی: چقدر حضرت زهرا(س) خوشحال می‌شود که برای فرزند مظلومشان امام مجتبی سنگ تمام بگذاریم و چه خوب گفت:
دو غم به دلت ماند حضرت مادر *** کفن برای حسین و حرم برای حسن
بحث هفته گذشته ما خیلی مورد استقبال قرار گرفت که سید الشهداء(ع) وارث انبیاء هستند. امروز به کدام یک از انبیاء اشاره خواهید کرد؟
حاج آقای حسینی قمی: در جلسه گذشته گفتیم در زیارت سیدالشهداء(ع)، امام صادق به ما یاد دادند به امام حسین اینطور سلام کنیم: «السلام علی یا وارث آدم صفوة الله، وارث نوح نبی الله، وارث ابراهیم خلیل الله، وارث موسی کلیم الله، وارث عیسی روح الله، وارث محمد صلی الله علیه و آله حبیب الله» وارث شش پیامبری که پنج پیامبر از پیامبران اولوالعزم هستند. باز گفتیم این پیامبران درجاتشان متفاوت است و بعضی «وَ اذْكُرْ فِي‏ الْكِتاب‏» اینها را یاد کن و اینها الگوی جامعه هستند. مثل همین پیامبرانی که ما امام حسین را وارث آنها می‌دانیم. بینندگان یادشان باشد دریافت معارف دین سه راه دارد. 1- روایات 2- مناجات 3- زیارات و هیچ فرقی با همدیگر ندارد. یعنی یکوقت می‌گوییم: قال الصادق (ع) و سراغ معارف دین می‌رویم. یکوقت زیارتنامه است «السلام علیکم یا اهل بیت النبوه و موضع الرساله» شما سندی بالاتر از جامعه کبیره برای امام شناسی اگر سراغ دارید به ما پیام بدهید. اگر برای معارف دین سندی بالاتر از صحیفه سجادیه سراغ دارید، سندی بالاتر از دعای ابوحمزه ثمالی دارید، سندی بالاتر از دعای عرفه سراغ دارید. یعنی ما بگوییم: قال الصادق، یا بگوییم: السلام علیکم یا اهل بیت النبوه، یا بگوییم: اللهم انی اسئلک، روایات، زیارات، مناجات در دریافت معارف هیچ تفاوتی ندارد. یعنی همانطور که معارف دین را از روایات امام صادق می‌گیریم، از زیارتنامه جامعه کبیره می‌گیریم و همانطور که از جامعه کبیره می‌گیریم از مناجات امام سجاد(ع) و سیدالشهداء می‌گیریم.
در زیارت سیدالشهداء می‌گوییم: السلام علیک یا وارث ابراهیم خلیل الله! 270 بار نام این شش پیامبر آمده است و 60 بار فقط نام پیامبر خدا حضرت ابراهیم خلیل الرحمان آمده است و صدها بار داستانش در قرآن آمده است. در سوره مبارکه بقره آیه 124 می‌فرماید: «وَ إِذِ ابْتَلى‏ إِبْراهِيمَ‏ رَبُّهُ بِكَلِماتٍ فَأَتَمَّهُنَّ قالَ إِنِّي جاعِلُكَ لِلنَّاسِ إِماماً» چه وقت حضرت ابراهیم به مقام امامت رسید؟ اول آزمون‌ها را پشت سر گذاشت. «فَأَتَمَّهُنَّ» از عهده آن آزمون‌ها وقتی به خوبی برآمد، حالا به مقام امامت رسید. ابراهیم خلیل الرحمان به هرجا رسید بعد از آزمون‌ها هست. تا انسان در دنیا آزمون‌ها و ابتلائات الهی را نبیند و از این آزمون‌ها به خوبی بیرون نیاید، به هیچ مقامی نمی‌رسد. لذا در نهج‌البلاغه امیرالمؤمنین(ع) هست که کسی فرمود: «اللهم انی اعوذ بک من الفتنة» خدایا مرا در آزمایش قرار نده. حضرت فرمود: این چه دعایی است که می‌کنی؟ نمی‌شود. همه انسان‌ها باید در آزمون‌ها قرار بگیرند.
تقریباً عین همین آیه «السلام علیک یا وارث ابراهیم خلیل الله» سیدالشهداء(س)، این داستان را شیخ صدوق نقل می‌فرماید. وقتی سیدالشهداء می‌خواستند از مدینه به طرف مکه هجرت کنند، حضرت کنار روضه‌ی جدشان رسول الله آمدند و مدت زیادی شب آمدند و گریه کردند و با جدشان گفتگو کردند. حضرت در عالم رؤیا این جمله را از پیامبر خدا شنید. رؤیای انبیاء و اولیاء غیر از رؤیای ما انسان‌ها است. حضرت ابراهیم با یک رؤیا اسماعیلش را به قربانگاه برد. این جمله را سیدالشهداء نقل می‌کند که در عالم رؤیا سیدالشهداء در جوار قبر مطهر و روضه جدشان رسول الله، این جمله را پیامبر به حضرت فرمود. فرمود: «انَّ لک فی الجنة درجة لن تنالها الا بالشهادة» حسین من مقامات و درجاتی داری ولی تا از این آزمون‌ها عبور نکنی به آن درجات نمی‌رسی. ابراهیم بدون این آزمون‌ها عبور نکرد. رسول خدا بدون این آزمون‌ها عبور نکرد. در حالات رسول خدا هست که خداوند متعال می‌فرماید: «نظرتُ فلما استکمل اربعین سنه» وقتی پیامبر خدا چهل سال را پشت سر گذاشت «نظر الله الی قلبه» خدای متعال به قلب رسول خدا توجه کرد. «فوجده افضل القلوب و أجلها و أطوعها و اخشعها» فضیلت این دل از همه خضوع و خشوع بالاتر است. آنوقت به عنوان پیامبر انتخابش کرد. هیچ نبی و ولی و وصی‌ بدون این آزمون‌ها عبور نکرده است.
دو سه حدیث ذیل همین داستان سیدالشهداء(ع) بخوانم و بعد نتیجه‌گیری کنم. حدیث اول از کمال الدین شیخ صدوق است که امام صادق(ع) فرمود: وقتی فاطمه زهرا(س) امام حسین را به دنیا آورد، پیامبر خدا به صدیقه طاهره خبر دادند، امت من او را به شهادت می‌رساند. نمی‌خواهم فرزندی که بناست به شهادت برسد و روز اول به مادر بگویند: می‌بینم که این فرزند تو را گرگ‌های بیابان تکه تکه می‌کنند. عرضه داشت: «فَقَالَ لاَ حَاجَةَ لِي فِيهِ ان الله عزو جل قد أخبرنی انه یجعل الائمة من وُلده» نه امام از نسل اوست. صدیقه طاهره عرضه داشت: «قد رضیتُ یا رسول الله» راضی شدم.
سید بن طاووس از شیخ طوسی نقل می‌کند. محمد بن مسلم از بهترین اصحاب امام باقر و امام صادق است و جالب است این حدیث را از هردو امام نقل می‌کنند. می‌گوید: من از هردو شنیدم که خدا در عوض شهادت به سیدالشهداء سه پاداش داده است. «إن الله خص ولدي الحسين عليه السلام بثلاث: الأئمة من ذريته، والشفاء في تربته، والدعاء مستجاب تحت قُبته» خوشا به حال آنهایی که موفق هستند. یکی از دوستان نقل می‌کرد که خدمت مرحوم آیت الله العظمی میلانی یک آقایی منبر بود و این شعر را می‌خواند.
ای خاک کربلای تو مُهر نماز من *** مُهر تو را به مُهر سلیمان نمی‌دهم
آیت الله العظمی میلانی با صدای بلند گریه می‌کرد. از پای منبر صدا زد: نه آقا، نه! چرا گفته: ای خاک کربلای تو مُهر نماز من! ای خاک کربلای تو اصل نماز من... خدا شفاء را در این تربت قرار داده است و نه امام از نسل او هستند. امام باقر و امام صادق فرمودند: زائرین جد ما سیدالشهداء، مدتی که در این سفر هستند و می‌روند و برمی‌گردند جزء عمرشان حساب نمی‌شود. امام صادق فرمود: روزی که می‌خواهد از کربلا برگردی، منادی ندایی می‌دهد که نمی‌شنوی. اگر این صدا را می‌شنید، هیچوقت از کربلا برنمی‌گشت. اهل‌بیت همه پرده‌ها را در مورد امام حسین کنار نزدند.
حدیث سوم را امام صادق فرمود که علل الشرایع شیخ صدوق نقل می‌کند. «لما قُتل جدی الحسین علیه السلام» جدم که به شهادت رسید، ضجه و گریه و فریاد ملائکه بلند شد. جن و ملک بر آدمیان گریه می‌کنند، گویا عزای اشرف اولاد آدم است. ملائکه گفتند: خدای ما، نگاه می‌کنی امام حسین را قطعه قطعه می‌کنند و همینطور تماشا می‌کنی؟ سر او را به نیزه می‌برند و کاری نداری؟ چه کسی از امام حسین بالاتر است؟ خدا به فرشتگان خطاب کرد: آرام باشید. به عزت و جلالم اینطور نمی‌ماند و انتقام این خون را می‌گیرم. عصر عاشورا سیدالشهداء در قتلگاه دست و پا می‌زد و فرشته‌ها ضجه می‌زدند و خدا نشان فرشتگان داد در حالی که حضرت در قتلگاه بود. خدا نه امام را به فرشتگان نشان داد. ملائکه آرام شدند. درجاتی که پیامبر خدا وعده داد این است تا به امام زمان(عج) رسید، فرمود: انتقام می‌گیرم و نامش را احیاء می‌کنم.
حدیث بعدی برای مصباح شیخ طوسی است و از امام عسکری(ع) است. امام عسکری فرمود: امام حسین را اینطور بخوانید «اللهم انی اسألک بحق المولود فی هذا الایام الموعود بشهادته قبل استهلاله و ولادته» مولودی که هنوز به دنیا نیامده خبر شهادت او را دادند. «بکته السماء و من فیها» آسمان‌ها و اهل آسمان بر او گریه کردند. «و الارض و من علیها» زمین و هرکس در زمین بود گریه کرد. «قتیل العبره و سید الأُسره الممدود بالنصرة» امام عسکری فرمود: سیدالشهداء را اینطور زیارت کنید. اگر ابراهیم خلیل الرحمان که «وَ إِذِ ابْتَلى‏ إِبْراهِيمَ‏ رَبُّهُ بِكَلِماتٍ فَأَتَمَّهُنَّ» آزمون‌ها را پشت سر گذاشت، اگر سیدالشهداء(ع) این آزمون‌های سنگین را پشت سر گذاشته تا به این مقاماتی که در حدیث آمده، یادمان باشد ما نمی‌توانیم بدون اینکه این آزمون‌ها را در زندگی پشت سر بگذاریم توقع مقامات داشته باشیم.
تازگی در برنامه‌ای گفتم، وقتی به زیارت امیرالمؤمنین(ع) می‌رویم، به حضرت چه سلام می‌دهیم؟ «السلام علیک یا میزان الاعمال» آدم تنش به لرزه درمی‌آید. سلام بر تو ای کسی که میزان اعمال هستی. یعنی چه؟ یعنی فردای قیامت وقتی بخواهند عمل ما را بسنجند ترازوی عمل ما امیرالمؤمنین(ع) است. چه چیز من به امیرالمؤمنین(ع) شباهت دارد؟ کجای زندگی من شبیه امیرالمؤمنین است؟ اخلاقم، ایثارم، عبادتم شبیه امیرالمؤمنین است. در حرم حضرت علی(ع) شب‌های جمعه بعد از نماز نهج‌البلاغه حضرت را می‌خوانند. آن شبی که ما مشرف شدیم این جمله را می‌خواندند. کجای زندگی ما شبیه حضرت است؟ امیرالمؤمنین می‌فرماید: «لا تخلفن وراءک شیئا من الدنیا» اگر می‌خواهی کار خیری انجام بدهی، این پولی که به شما خانم محترم به ارث رسیده و با آن کار نداری، نمی‌خواهد سودش را بگیری، بگذار سود هفتصد برابر! فرمود: برای بعد از خودت نگذار. وارث تو دو دسته هستند. «فانک تخلفه لاحد رجلین: اما رجل عمل فیه بطاعه الله» یا وارث تو با این پول کار خیر انجام می‌دهد و مدرسه‌ای که باید می‌ساختی را آنها می‌سازند. مسجدی که تو نساختی را آنها می‌سازند. جهیزیه بی نوایی که ندادی را می‌دهند، یتیمی که باید پوشش می‌دادی و ندادی اینها می‌دهند. «فسعد بما شقیت به» وارث تو سعادتمند می‌شود با پولی که تو بدبخت شدی. با مالت در زمان حیات کاری نکردی. تو خبر داری با گرفتاری‌های اخیر مردم که خواهر و خواهر زاده‌ات، اقوامت گرفتار هستند. می‌خواهی بعد از خودت با مالت چه کنی؟ اگر گذاشتی وارثت کار خیر کرد، آنها سعادتمند هستند و تو بدبخت هستی. «و اما رجل عمل فیه بمعصیه الله» وارث تو با این پول گناه می‌کند، تو می‌دانستی این کار را می‌کنند. «فکنت عونا له علی معصیته» تو در قبر خوابیدی، به تو یک چوب اضافه می‌زنند. خدایا این چوب برای چیست؟ وارث تو با ارث گناه کرد، «وَ لا تَعاوَنُوا عَلَى‏ الْإِثْمِ‏ وَ الْعُدْوان‏» (مائده/2) تو می‌دانستی وارث تو با این پول گناه می‌کند. ارث گذاشتی کار خیر انجام بدهند تو بدبخت شدی و آنها سعادتمند شدند. اگر گناه بکنند چوبش را تو می‌خوری. امیرالمؤمنین وقتی به شهادت رسید چه داشت؟ وقتی حضرت به شهادت رسید، امام حسن فرمود: امشب کسی از دنیا رفت که هفتصد درهم بدهکار بود. کسی که آن ثروت و نخلستان‌ها و باغستان‌ها را داشت، هیچی برای خودش نگذاشت. شب شهادت فرمود: پدرم هفتصد درهم بدهکار بود.
شریعتی: نکات خیلی خوبی را شنیدیم. امروز صفحه 474 قرآن کریم را تلاوت خواهیم کرد.
«إِنَ‏ السَّاعَةَ لَآتِيَةٌ لا رَيْبَ فِيها وَ لكِنَّ أَكْثَرَ النَّاسِ لا يُؤْمِنُونَ «59» وَ قالَ رَبُّكُمُ ادْعُونِي أَسْتَجِبْ لَكُمْ إِنَّ الَّذِينَ يَسْتَكْبِرُونَ عَنْ عِبادَتِي سَيَدْخُلُونَ جَهَنَّمَ داخِرِينَ «60» اللَّهُ الَّذِي جَعَلَ لَكُمُ اللَّيْلَ لِتَسْكُنُوا فِيهِ وَ النَّهارَ مُبْصِراً إِنَّ اللَّهَ لَذُو فَضْلٍ عَلَى النَّاسِ وَ لكِنَّ أَكْثَرَ النَّاسِ لا يَشْكُرُونَ «61» ذلِكُمُ اللَّهُ رَبُّكُمْ خالِقُ كُلِّ شَيْ‏ءٍ لا إِلهَ إِلَّا هُوَ فَأَنَّى تُؤْفَكُونَ «62» كَذلِكَ يُؤْفَكُ الَّذِينَ كانُوا بِآياتِ اللَّهِ يَجْحَدُونَ «63» اللَّهُ الَّذِي جَعَلَ لَكُمُ الْأَرْضَ قَراراً وَ السَّماءَ بِناءً وَ صَوَّرَكُمْ فَأَحْسَنَ صُوَرَكُمْ وَ رَزَقَكُمْ مِنَ الطَّيِّباتِ ذلِكُمُ اللَّهُ رَبُّكُمْ فَتَبارَكَ اللَّهُ رَبُّ الْعالَمِينَ «64» هُوَ الْحَيُّ لا إِلهَ إِلَّا هُوَ فَادْعُوهُ مُخْلِصِينَ لَهُ الدِّينَ الْحَمْدُ لِلَّهِ رَبِّ الْعالَمِينَ «65» قُلْ إِنِّي نُهِيتُ أَنْ أَعْبُدَ الَّذِينَ تَدْعُونَ مِنْ دُونِ اللَّهِ لَمَّا جاءَنِي الْبَيِّناتُ مِنْ رَبِّي وَ أُمِرْتُ أَنْ أُسْلِمَ لِرَبِّ الْعالَمِينَ «66»
ترجمه: همانا قيامت آمدنى است؛ شكى در آن نيست، ولى اكثر مردم ايمان نمى‏آورند. و پروردگارتان گفت: «مرا بخوانيد تا براى شما اجابت كنم. همانا كسانى كه از عبادت من سر باز زده و تكبّر مى‏ورزند به زودى با سرافكندگى به جهنّم وارد مى‏شوند». خداوند كسى است كه شب را براى شما قرار داد تا در آن آرام گيريد و روز را روشنى بخش ساخت؛ همانا خداوند نسبت به مردم لطفِ بسيار دارد ولى بيشتر مردم شكرگزارى نمى‏كنند. اين است خداوندى كه پروردگار شما و آفريدگار هر چيز است، معبودى جز او نيست، پس چگونه (از راه حقّ) بازگردانده مى‏شويد؟ اين گونه، كسانى كه به آيات خداوند كفر ورزيدند به بيراهه كشيده مى‏شوند. خداوند كسى است كه زمين را محل استقرار شما و آسمان را سر پناه قرار داد و شما را نقش بندى كرد، پس صورت‏هاى شما را نيكو نمود و از پاكيزه‏ها به شما روزى داد، اين است خدايى كه پروردگار شماست، پس پر بركت و بلند مرتبه است خدايى كه پروردگار جهانيان است. اوست زنده‏اى كه جز او معبودى نيست، پس او را در حالى كه دين را براى او خالص نموده‏ايد بخوانيد. سپاس براى خداوندى است كه پروردگار جهانيان است. بگو: «من نهى شده‏ام از اين كه آنان را كه شما جز خداوند مى‏خوانيد پرستش كنم، (آن هم) زمانى كه از طرف پروردگارم دلايل روشنى برايم آمده است و فرمان يافته‏ام كه تسليم پروردگار جهانيان باشم».
شریعتی: چقدر خوب است که ثواب تلاوت آیات امروز را به امام مجتبی(ع) هدیه کنیم. قرار هست از شهید محراب آیت الله اشرفی اصفهانی بشنویم.
حاج آقای حسینی قمی: یک پیامی را حضرت امام(ره) در شهادت آیت الله اشرفی اصفهانی دادند. به نظرم همه چیز در این پیام هست که من فقط پیام را می‌خوانم. «چه سعادتمندند آنان که در طول زندگانی خود کمر همت به تهذیب نفس و جهاد اکبر بسته و پایان زندگانى خویش را در راه هدف الهى با سرافرازى به خیل شهداى در راه حق پیوستند. چه سعادتمندند آنان که در نشیب و فرازها و پست و بلندی‌هاى حیات خویش به دام‌هاى شیطانى و وسوسه‏‌هاى نفسانى نیفتاده و آخرین حجاب بین محبوب و خود را با محاسن غرق به خون خرق نمودند و به قرارگاه مجاهدین فى سبیل اللَّه راه یافتند. چه سعادتمندند آنان که به دنیا و زخارف آن پشت پا زده و عمرى را به زهد و تقوا گذرانده و آخرین درجات سعادت را در محراب عبادت و در اقامه جمعه با دست یکى از منافقین و منحرفین شقى، فائز و به والاترین شهید محراب که به دست خیانتکار اشقى الاشقیا به ملأ اعلا شتافت، ملحق شدند. این وجود پر برکت متعهد را قریب شصت سال به صفای باطن و آرامش روح و اطمینان قلب و خالى از هواهاى نفسانى و تارک هوى‏ و مطیع امر مولا و جامع علم مفید و عمل صالح مى ‏شناسم و در عین حال مجاهد و متعهد و قوى النفس بود. او در جبهه دفاع از حق از جمله اشخاصى بود که مایه دلگرمى جوانان مجاهد بود و از مصادیق بارز «رِجالٌ صَدَقُوا ما عاهَدُوا اللَّهَ عَلَیْه» بود.
سه مرتبه آیه شریفه را با هم بخوانیم «أَمَّنْ يُجِيبُ‏ الْمُضْطَرَّ إِذا دَعاهُ وَ يَكْشِفُ السُّوء» خدایا به حق سیدالشهداء و برادر مظلومش، شهید هفتم صفر، امام حسن مجتبی(ع) حوائج همه ملتمسین دعا را برآورده بخیر بفرما. گرفتاری‌هایشان را برطرف بفرما و مریض‌ها لباس عافیت بپوشان.
شریعتی:
دست من و تو نیست اگر عاشقش شدیم *** خیلی حسین زحمت ما را کشیده است
«السلام علیک یا أبا عبدالله»