main logo of samtekhoda

شصت و پنجمین هفته ختم قرآن کریم-آیت الله سید ابوالحسن اصفهانی

alt

شصت و پنجمین هفته ختم قرآن کریم برنامه سمت خدا با گرامیداشت یاد فقیه نامدار و مرجع تقلید شیعیان جهان ، آیت الله سید ابوالحسن اصفهانی (۱۲۸۴ تا ۱۳۶۵ هجری قمری) برگزار گردید.

سید ابوالحسن اصفهانی در سن ۱۴ سالگی به اصفهان آمد، و در مدرسه صدر، حجره ای گرفت و به درس و بحث مشغول شد.شبی از شبهای زمستان وقتی پدرش برای دیدن فرزند خود به حجره او می آید، با وضع نابهنجاری مواجه می شود.حجره او را خالی از هرگونه وسایل ابتدایی برای زیستن می بیند نه فرش و گلیم و زیر اندازی، و نه چراغی برای روشن کردن حجره.

پدر ایشان که از ابتدا موافقتی با طلبه شدن ایشان نداشت ، با سخنانی سرزنش آمیز به سید ابوالحسن می‌گوید: نگفتم طلبه نشو؟ گرسنگی دارد ! محرومیت و فقر به دنبال دارد؟! او بس که در این زمینه سخن می گوید فرزند آزرده خاطر می شود و در این لحظه که سخت دگرگون شده بود، به طرف قبله می ایستد و امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف را مورد خطاب قرار می دهد و با چشمانی اشک بار و لحنی ملتمسانه می گوید:آقا عنایتی کنید تا نگویند شما آقا ندارید!

لحظاتی چند نمی‌گذرد که فردی ناشناس در مدرسه صدر را می‌زند.وقتی خادم مدرسه در را باز می‌کند؛ فرد ناشناس از او سراغ سید ابوالحسن را می‌گیرد. و فراش سید ابوالحسن را به کنار در فرا می‌خواند سید ابوالحسن با سیدی خوش سیما روبرو می‌شود که پس از دلجویی به او پنج قِران می‌دهد و می‌گوید شمعی نیز در طاقچه حجره است آن را بردار و روشن کن تا نگویند شما آقا ندارید.

شخص ناشناس با این سخن سید ابوالحسن را تنها می گذارد و می رود.سید ابوالحسن به حجره بر می گردد و ماجرا را برای پدر تعریف می کند،سید محمد نیز مانند او دچار بهت و حیرت می شود و اشک از چشمانش سرازیر می گردد و در همان حال فرزند را در آغوش می گیرد و بوسه هایی چند بر صورت گلگونش می زند و با قلبی شاد به مدیسه اصفهان ( محل زندگیشان ) باز می گردد.

ماجرای برخورد کریمانه ایشان با قاتل فرزندشان و برخورد هوشمندانه شان با سفیر انگلیس در عراق ، از مواردیست که جایگاه و عظمت این عالم ربانی را نشان میدهد.

سرانجام این اسوه تقوا و مردم داری در سن هشتاد و یک سالگی دار فانی را وداع گفت و در حرم مطهر حضرت امیرالمومنین علی علیه السلام به خاک سپرده شد.