main logo of samtekhoda

شصتمین هفته ختم قرآن کریم -آیت الله سید محمد تقی خوانساری

شصتمین هفته ختم قرآن کریم برنامه سمت خدا با گرامیداشت یاد آیت الله سید محمد تقی خوانساری (1267_1331)برگزار شد.
سید محمدتقی خوانساری فرزند علامه سید اسدالله و نسب شریف ایشان به امام کاظم(ع) می رسد.
ایشان پس از گذراندن مراحل مقدماتی تحصیل، برای تكمیل اندوخته‎ها رهسپار حوزه دیر پای نجف شد. وی به مدت چهار سال در درس فقیه و محقق بزرگ اصولی آیت الله آخوند خراسانی شركت كرد. در كنار این آدرس به درس فقیه بر جسته آیت الله سید محمدكاظم طباطبایی یزدی هم حاضر گشت.
بعد از ارتحال این دو او از درسهای اصول آیت الله نائینی، آیت الله آقا ضیاء عراقی و از درس فقه ایشان استفاده کرد. در واقعه انقلاب عراق او نیز همانند دیگر روحانیان مبارز به امر مرجع عالیقدر شیعه حضرت آیة الله العظمی میرزا محمد تقی شیرازی(میرزای دوم) پاسخ گفتند و با نیروهای مهاجم به مقابله و مدافعه پرداختند تا در سال 1333 از طرف مزدوران به هندوستان مستعمره وسیع بریتانیا تبعید گردید. پس از سپری ساختن چهارسال دوران تبعید و گرفتاری در سال 1337 به زادگاه خود بازگشت و پس از اندكی توقف به اراك منتقل، و در دروس مرحوم آیة الله حائری شركت جست.
تا شهریور 1328 به مدت هفت سال ایران از حج محروم بود. اما در این سال ایشان به همراه بقیه مردم و جمعی از علما در حج شرکت کردند و در همان روزهای نخست ورود ایشان به مكه او وحدت آفرین گشت و با اعلام ثبوت رؤیت ماه از طرف ایشان اختلاف بین شیعیان و اهل سنت رخت بربست.
یكی از حوادث مهم زندگی ایشان كه شهرت بسزایی دارد،نماز استسقاء و طلب بارانی است كه در سال 1323 هجری شمسی و در زمان حضور متفقین با حضور هزاران نفر از مردم قم انجام داده اند و بعد از نماز باران کم سابقه ای نازل شد که این واقعه بر روی سنگ قبر ایشان نیز درج شده است.

در شب فوت آن مرحوم آیة الله العظمی بروجردی در عالم رؤیا می بیند كه سید بزرگوار سید مرتضی علم الهدی از دنیا رفته است و جنازه او را به قم حمل می كنند. وی از مشاهده این رؤیا بسیار متاسف و اندوهناك می گردد و با اضطراب و وحشت ازخواب بیدار می شود و انتظار وقوع حادثه ای را می كشد كه ناگاه تلفنی به بیت او اطلاع می دهند كه مرحوم آیة الله العظمی سید محمد تقی خوانساری در همدان به رحمت ایزدی پیوسته است و جنازه او را به قم حمل می كنند. مرحوم آیة الله بروجردی و عموم طلاب حوزه علمیه قم در تشییع جنازه ایشان شرکت کرده و پیکر پاکشان را در مسجد بالاسر حرم مطهر حضرت معصومه به خاک سپردند