main logo of samtekhoda

پنجاه و هفتمین هفته ختم قرآن-آیت الله عبدالکریم حائری

پنجاه و هفتمین هفته ختم قرآن کریم برنامه سمت خدا با گرامیداشت عالم ربانی و موسس حوزه علمیه قم آیت الله حاج شیخ عبدالکریم حائری یزدی(۱۲۳۸ تا ۱۳۱۵ هجری شمسی) برگزار گردید.
به همین مناسبت مطالبی از سیره آن بزرگوار نقل می‌کنیم:
شیوه ی خاص در نهی از منکر!
از قول خود ایشان نقل شده ، که فرمودند:
«پیرمردی بود که به نماز جماعت حاضر می شد و آدم خوبی بود، ولی صورتش را می تراشید. من دنبال فرصتی می گشتم تا او را از این منکر، نهی کنم.
روزی کنار در حرم مطهر حضرت معصومه - علیها السلام - با یکدیگر روبرو شدیم. به او گفتم: من دوست دارم صورت شما را ببوسم! آن مرد، صورت خود را نزدیک آورد. صورتش را بوسیدم و در همین حال، آهسته در گوشش گفتم:
جای بوسه ی من پیرمرد را نتراش!
گفت: چشم!
از آن پس دیگر محاسنش را نتراشید!
تزکیه نفس؛ راه نجات !
بیشترین نقش در موفقیت های علمی و تقویت نیروی اجتهاد در شیخ عبدالکریم حائری را مرحوم آیت الحق سید محمد فشارکی داشته است؛ اگر چه «عبدالکریم» در محضر اساتید دیگری چون مرحوم شیخ فضل الله نوری، مرحوم آقا میرزا ابراهیم محلاتی و نیز مرحوم میرزا محمد تقی شیرازی - معروف به میرزای کوچک - هم بهره های فراوانی برده است.

تزکیه؛ ت راه نجات
آیت الله شیخ عبدالکریم در بزرگداشت و تکریم استاد خویش، گوی سبقت از همگان ربوده بود. خود در این باره بیان کرده است:
«من در ناخوشی استادم (مرحوم سید محمد فشارکی) برای پرستاری ایشان، شب ها نزدش می خوابیدم و چون فرزندانش کوچک بودند خودم متکفّل امور شخصی ایشان شده بودم؛ تا ایشان فوت شدند. تا موقعی هم که درنجف اشرف بودم، خدمت خانه ی ایشان را بر عهده داشتم. در همان مواقع، ایشان را در خواب دیدم؛ دست شان را بوسیدم و گفتم:

آقا! راه نجات در چیست؟!
فرمود: در تزکیه ی نفس و توجه به بچه های من...
پ ن : تصویر این پست مربوط به اقامه نماز جماعت توسط ایشان در حرم مطهر حضرت معصومه سلام الله علیهاست که ایشان تسبیح تربت امام حسین را بر روی عمامه خود قرار داده اند. ایشان بارها میفرمودند که من هرچه دارم از برکت امام حسین علیه السلام است