main logo of samtekhoda

97-06-05-حجت الاسلام والمسلمين فرحزاد – اهمیت تکریم و احیای غدیر


برنامه سمت خدا
موضوع برنامه: اهمیت تکریم و احیای غدیر
كارشناس: حجت الاسلام والمسلمين فرحزاد
تاريخ پخش: 05- 06-97
بسم الله الرحمن الرحیم، اللهم صل علی محمد و آل محمد و عجل فرجهم.
شریعتی: «الحمدلله الذی جعلنا من المتمسکین بولایة امیرالمؤمنین و الائمة المعصومین علیه السلام»

آمده تا سخن از چشم خود آغاز کند *** دهمین پنجره را سمت خدا باز کند
دهمین مرتبه امروز قیامت آمد *** علی آخر دنیای امامت آمد
رد پایش همه جا قبله نما می‌سازد *** خطی از جامعه‌اش، جامعه را می‌سازد
خادم خانه‌اش از خاک طلا می‌سازد *** کَرمش نیز به شدت به گدا می‌سازد
بی سبب نیست اگر عادتش احسان شده است *** نوه ارشد آقای خراسان شده است
گوشه صحن عجب حال و هوایی دارم *** بر سرم سایه‌ی ایوان طلایی دارم

سلام می‌کنم به روی ماهتون، این ایام و اعیاد را تبریک می‌گویم مخصوصاً امروز که روز میلاد با سعادت امام هادی(ع) است. به سمت خدای امروز خیلی خوش آمدید. حاج آقای فرحزاد سلام علیکم. خیلی خوش آمدید.
حاج آقای فرحزاد: عرض سلام دارم خدمت جنابعالی و بینندگان و شنوندگان عزیز. ولادت سر تا سر نور امام دهم، علی النقی(ع) را تبریک می‌گویم. جا دارد تشکر کنیم از همه عزیزانی که برای عید قربان سنگ تمام گذاشتند. شاید صدها هزار قربانی انجام شد. این احسان و اطعام خیلی از بلاها را دفع می‌کند. انشاءالله برای غدیر خم هم سنگ تمام بگذاریم. آماده باشیم یک جشن با شکوه و بی نظیر برگزار کنیم. از الآن برنامه‌ریزی کنیم که سهمی در غدیر و کاروان غدیر داشته باشیم.
شریعتی: انشاءالله عید غدیر امسال باشکوه برگزار می‌شود. بحث امروز شما را خواهیم شنید.
حاج آقای فرحزاد: بسم الله الرحمن الرحیم. این شعار غدیر را عزیزان همه جا زمزمه کنند، «الحمدلله الذی جعلنا من المتمسکین بولایة امیرالمؤمنین و الائمة علیهم السلام» خدا را شکر می‌کنیم که ما را جزء متمسکین به ولایت مولا علی(ع) و امام‌ها قرار داده و بالاترین و بزرگترین نعمتی است که خدای متعال به ما مرحمت کرده است. دو سه نکته از امام هادی بگویم و بعد موضوع غدیر را مطرح کنم. امام‌های ما همه منادی ولایت بودند. امام هشتم(ع) اگر هزار روایت دارند، هشتاد درصد آن در رابطه با ولایت و امامت و مناظراتی است که در این رابطه داشتند. از امام هادی(ع) دو یادگار بزرگ مانده است. یکی زیارت جامعه کبیره است که چقدر از بزرگان بر این شرح نوشتند. جامعه کبیره همه جمله‌هایش شاه بیت است. یعنی هرکدامش جامع است. هرکدام دریای معانی و معارف است. هیچکس غیر از معصوم نمی‌تواند این جملات را بگوید. آنهایی که دنبال حق و حقیقت می‌گردند، همه اینجاست. با شما، همراه شما و به سوی شماست. «علیٌ مع الحق و الحق مع علی یدور معه» هرجا علی هست و اهل‌بیت هستند، حق دنبال آنها می‌گردد. حق در وجود شما تبلور پیدا کرده است. تمام کمالات بشر این است که عاشق خدا شود. حد اعلای عشق در وجود مقدس چهارده معصوم است.
این جمله که مرحوم دولابی خیلی تکرار می‌کردند، از کسانی که جزء مروجین غدیر بودند، مرحوم دولابی بودند. این جمله امام هادی در جامعه کبیره «بِمُوَالاتِكُمْ‏ عَلَّمَنَا اللَّه‏ مَعَالِمَ دِينِنَا وَ أَصْلَحَ مَا كَانَ فَسَدَ مِنْ دُنْيَانَا» آنهایی که می‌آیند ولایت این خانواده را می‌پذیرند و موالات اینها را با دل و جان قبول می‌کنند، خدا معلم آنها می‌شود. یعنی شما در کلاس امیرالمؤمنین و اهل‌بیت زانو می‌زنی، پیغمبر     فرمودند: من منذر هستم. «إِنَّما أَنْتَ مُنْذِرٌ وَ لِكُلِ‏ قَوْمٍ‏ هادٍ» (رعد/7) پنج برابر ما اهل سنت نقل کردند که پیامبر فرمود: من منذر هستم ولی هادی این امت امیرالمؤمنین علی(ع) است. اگر کسی با اینها ارتباط پیدا کرد و سر کلاس ولایت نشست، خدا معلم انسان می‌شود. تمام معالم دین را به او یاد می‌دهد. «وَ أَصْلَحَ مَا كَانَ فَسَدَ مِنْ دُنْيَانَا» اگر می‌خواهید تمام فسادهای ما اصلاح شود، اقتصاد ما، سیاست ما، خانواده و اجتماع ما، بیا ولایت حضرت علی را بپذیر و دنبال او راه برو. امام هادی تضمین می‌کند که تمام فسادهای فردی و اجتماعی تبدیل به صلاح شود. پس تمام این فسادها برای این است که از حکومت علوی فاصله گرفتیم. از اهل‌بیت فاصله گرفتیم، از راه امیرالمؤمنین و ولایت فاصله گرفتیم. باید برگردیم!
«وَ بمُوالاتِكُمْ تَمّتِ الْكِلمَةُ وَ عَظُمَتِ النِّعْمَةُ وَ ائْتَلَفَتِ الْفُرْقَةُ» آیا قرآن منهای اهل‌بیت می‌تواند عامل وحدت باشد؟ الآن داعشی‌ها در یمن با مسلمان‌های یمن می‌جنگند و قرآن هم قبول دارند، پس قرآن نمی‌تواند عامل وحدت باشد. پیغمبر فرمود: «تارکم فیکم الثقلین کتاب الله و عترتی» این دو به هم چسبیدند و از هم جدا نمی‌شوند. علامه امینی در الغدیر هم بیان کردند، عامل وحدت امامی است که حقیقت قرآن و باطن قرآن است. اگر هر دو تا زیر پرچم امیرالمؤمنین آمدند دلهایشان یکی می‌شود. نفسشان کنار می‌رود.
هیچ نکشد نفس را جز ضلّ پیر *** دامن آن نفس کش را سخت گیر
عامل یگانگی که تألیف قلوب می‌کند، امام است، ولایت اهل‌بیت است. حضرت زهرا(ع)  در خطبه فدکیه فرمودند: «و جعل امامتنا نظاماً للامة و امان من الفرقه» امامت ما را تنظیم امت قرار دادیم. نخ تسبیح که همه دانه‌ها را کنار هم می‌نشاند. اگر نخ را بگیری و از اهل‌بیت جدا شوی، همه پراکنده می‌شوند و این امامت ما را امان و آرامش برای تفرقه قرار داد. مرحوم بهجت زیارت جامعه کبیره را هر روز می‌خواندند. یکی دیگر از یادگارهای امام هادی(ع) زیارت غدیریه است. تنها زیارتنامه‌ای است که سی چهل آیه قرآن در زیارتنامه آمده است. در ضمن زیارت آیه‌ی قرآن را می‌خوانی، فضائل حضرت علی هم می‌گوید، سلام هم می‌دهد «السلام علی دین الله القویم» دین یعنی روش، روشی که خدا می‌پسندد حضرت علی است. دین الله حضرت علی است. بعضی به ما می‌رسند نسبت به من و امثال من اشکال‌هایی دارند. می‌گویم: ما را با دین گره نزنید. علی را با دین گره بزنید. آنها ملاک هستند. میزان و محک آنها هستند. «دین الله القویم و صراطه المستقیم» چقدر روایت داریم صراط مستقیم امیرالمؤمنین علی (ع) و امامان هستند. «السلام علی النباء العظیم الذی هم فیه مختلفون»، «عَمَّ يَتَساءَلُونَ‏، عَنِ النَّبَإِ الْعَظِيم‏» (نباء/1و2) خیلی جالب است امام صادق فرمود: نباء عظیم چیست؟ خیلی از مفسرین گفتند: قیامت است. خدا پشت سرش می‌فرماید: در این اختلاف کردند، معاد را همه مذاهب الهی قبول دارند، می‌فرماید: نباء عظیم حضرت علی(ع) است. در او اختلاف کردند و خیلی‌ها زیر بار نرفتند. حقیقت و باطن این آیه امیرالمؤمنین(ع) است. من خواهش می‌کنم در طول سال زیارت غدیریه را مثل امروز یا روز عید غدیر که روز اصلی است، بخوانید.
چون در آستانه عید بزرگ غدیر خم هستیم چند نکته را بیان کنم. دغدغه من برای غدیر از عاشورا، از اربعین و نیمه شعبان بالاتر است. بزرگترین عیدی که پیامبر ما می‌فرماید: «اعظم اعیاد امتی غدیر خم» دیگر قابل قیاس با عید قربان و هیچ عیدی نیست چون زحمات انبیاء اینجا به بار می‌نشیند و در روایت داریم فرمود: عید غدیر در میان اعیاد مثل ماه است در کنار ستاره‌ها، ستاره‌ها سو سوی نوری از دور است ولی ماه چطور می‌درخشد و کره زمین را روشن می کند. بعضی فکر می‌کنند هجده ذی الحجه فقط برای ماست، در روایت داریم انبیاء گذشته هم در چنین روزی وصی و جانشین معین می‌کردند. شبهاتی که وهابیت می‌اندازد یکی همین است. تمام انبیاء جانشین داشتند ولی پیغمبر ما با کمال تأسف جانشین نداشت. آدم آتش می‌گیرد. حضرت آدم جانشین داشت. حضرت شیث، حضرت ابراهیم، حضرت موسی که هارون جانشین او بود. چهل روز به کوه طور می‌رود و برای خود جانشین تعیین می‌کند. پیغمبر ما جانشین معین کردند و مردم را بلاتکلیف گذاشتند و رفتند! عید غدیر تمام انبیاء، هجده ذی‌الحجه جانشین معین کردند. غدیر خیلی مهم است.
پیامبر ما چقدر زحمت کشیدند. پیامبر فرمود: هیچ پیغمبری مثل من اذیت نشد. از روز اولی که پرچم توحید را بلند کردم، از نزدیک و دور هجمه‌ها شروع شد. ساحر، مجنون، کذاب! شکمبه شتر بر سر حضرت خالی می‌کردند. سه سال در شعب ابی طالب نه آب داشتند، نه غذا داشتند، نه سایبان داشتند. واقعاً حضرت خدیجه خیلی عجیب بود. کسی که ملکه حجاز بود روی زمین خاکی زندگی کند به عشق خدا و پیامبر! ما مدیون این بانو هستیم. پیغمبر بالاترین زحمت‌ها را کشیدند و سیزده سال در مکه خون دل خوردند و بعد که به مدینه آمدند درگیر جنگ بودند. کسی در عالم از پیغمبر بیشتر زحمت نکشیده است ولی خدا به پیامبر می‌گوید: «وَ إِنْ لَمْ تَفْعَلْ فَما بَلَّغْتَ‏ رِسالَتَه‏» (مائده/67) همه     اینها مقدمه یک کار بزرگی است. این امت تا قیامت رهبر و امام و پیشوا نیاز دارند. حالا که پیامبر نیست یکی باید به منزله پیامبر سکان دار عالم باشد. این خیلی تهدید تندی است، «وَ إِنْ لَمْ تَفْعَلْ فَما بَلَّغْتَ‏ رِسالَتَه‏» هیچ جای قرآن این تعبیر نیامده است. رسالت و توحید و نبوت تو به هوا می‌رود ولی اگر این را نصب کنی همه می‌ماند. پس زحمات پیامبر ما در روز غدیر خم به بار نشست. خدا تهدید کرده که اگر چنین نکنی رسالت تو از بین می‌رود. ترس از منافقین و دشمنان داشتند، فرمودند: خدا تو را حفظ می‌کند.
روایت داریم قسم خوردن کراهت دارد مخصوصاً برای دنیا و معامله و حرف‌های بی‌خودی. دروغ گناه کبیره است و راستش هم مکروه است. امام و پیغمبر قسم می‌خورند خیلی مهم است. معمولاً آدم یکبار قسم می‌خورد. سه بار قسم خوردن خیلی تکان دهنده است. امام صادق که جان همه عالم به قربانش فرمودند: «لَعَلَّكَ تَرَى أَنَّ اللَّهَ عَزَّ وَ جَلَّ خَلَقَ يَوْماً أَعْظَمَ حُرْمَةً مِنْهُ لَا وَ اللَّهِ لَا وَ اللَّهِ لَا وَ اللَّه‏» خدا، پیامبر و همه اولیای خدا دغدغه این را داشتند. امام صادق به شخصی گفتند: شما فکر می‌کنید در عالم هستی، خداوند روزی را بالاتر از غدیر خم خلق کرده است؟ سه بار فرمود: نه بخدا قسم! برای یک جام جهانی همه دنیا بسیج می‌شوند و میلیاردها هزینه می‌کنند. آیا برای عقل و فهم و امام و رهبرشان این هزینه‌ها را می‌کنند؟ از مردم ایران گلایه کنم که آیا برای یک فوتبال اینطور هزینه می‌کنید برای حضرت علی هم هزینه می‌کنید؟ از ایران با هواپیما برای تماشا می‌روید، باید صد برابر برای حضرت علی و دینت هزینه کنی. گرچه نسبت به سالهای دیگر بزرگداشت غدیر بهتر شده اما هنوز در جایگاهی که باید باشد قرار نگرفته است.
روایت داریم که امام هشتم(ع) فرمودند: هرجا هستی در عید غدیر خودت را برسان به قبر و زیارت امیرالمؤمنین(ع). یکی از چیزهایی که باید مثل اربعین جهانی کنیم، پیاده‌روی نجف در ایام غدیر است که الآن عراقی‌ها دارند. انشاءالله برای نجف هم برنامه‌ریزی می‌کنیم که این حرکت به سمت نجف در این ایام انجام شود. امام هشتم فرمودند: خدا در عید غدیر گناه شصت سال مرد مؤمن و زن مؤمنه را به برکت مولا علی(ع) می‌بخشد. ما یک سوره قرآن در فضیلت     شب قدر داریم. خدا به پیامبر می‌فرماید: «و ما ادراک ما لیلة القدر» شما چه می‌دانید شب قدر چه شبی است؟ از هزار ماه بالاتر است. یعنی یک عمر بالاتر است. از شب قدر بالاتر می‌شود داشته باشیم؟ از ماه رمضان، امام هشتم فرمودند: ماه رمضان که خدا شبی یک میلیون نفر را می‌بخشد، روز جمعه هر ساعتی یک میلیون، شب قدر عفو عمومی است. عید فطر می‌بخشد، فرمودند: در غدیر خم به برکت ولایت و محبت مولا علی(ع) دو برابر ماه رمضان، دو برابر شب جمعه و شب قدر، دو برابر عید فطر می‌بخشد. عیدی دادن در روز غدیر بذر محبت مولا علی(ع) را در دلها می‌کارد. امام هشتم(ع) فرمودند: دو برابر در غدیر می‌بخشد، چرا؟ چون آن چیزی که ما را از آتش نجات می‌دهد محبت حضرت علی است. پیغمبر فرمود: اگر مردم بر محبت مولا علی(ع) اجتماع می‌کردند، خدا آتش جهنم را خلق نمی‌کرد. اگر مردم با حضرت علی پیوند بخورند، از دغدغه‌های زندگی و فشارها و سختی‌ها و آتش دنیا و آخرت نجات پیدا می‌کنند.
شریعتی: حاج آقای میرباقری می‌گفتند: «النار ولایة عدو آل محمد» وقتی از زیر سایه ولایت امیرالمؤمنین بیرون آمدی، آن طرف می‌روی. برای همین همیشه می‌گوییم: «خلصنا من النار یا رب».
حاج آقای فرحزاد: «خلصنا من النار» یعنی خدایا ما را از حضرت علی جدا نکن و از آتش جهنم که دشمن‌ها هستند جدا کن. امام هشتم فرمودند: والله اگر مردم حقیقت غدیر خم را درک می‌کردند ملائکه روزی ده بار با آنها مصافحه می‌کردند. خدا بی نهایت به آنهایی که غدیر را می‌شناسند لطف و عنایت می‌کند.     
شریعتی: امروز صفحه 424 قرآن کریم، آیات 44 تا 50 سوره مبارکه احزاب را تلاوت خواهیم کرد. چقدر خوب است ثواب تلاوت آیات امروز را به روح امام هادی(ع) هدیه کنیم.
«تَحِيَّتُهُمْ يَوْمَ‏ يَلْقَوْنَهُ‏ سَلامٌ وَ أَعَدَّ لَهُمْ أَجْراً كَرِيماً «44» يا أَيُّهَا النَّبِيُّ إِنَّا أَرْسَلْناكَ شاهِداً وَ مُبَشِّراً وَ نَذِيراً «45» وَ داعِياً إِلَى اللَّهِ بِإِذْنِهِ وَ سِراجاً مُنِيراً «46» وَ بَشِّرِ الْمُؤْمِنِينَ بِأَنَّ لَهُمْ مِنَ اللَّهِ فَضْلًا كَبِيراً «47» وَ لا تُطِعِ الْكافِرِينَ وَ الْمُنافِقِينَ وَ دَعْ أَذاهُمْ وَ تَوَكَّلْ عَلَى اللَّهِ وَ كَفى‏ بِاللَّهِ وَكِيلًا «48»     يا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا إِذا نَكَحْتُمُ الْمُؤْمِناتِ ثُمَّ طَلَّقْتُمُوهُنَّ مِنْ قَبْلِ أَنْ تَمَسُّوهُنَّ فَما لَكُمْ عَلَيْهِنَّ مِنْ عِدَّةٍ تَعْتَدُّونَها فَمَتِّعُوهُنَّ وَ سَرِّحُوهُنَّ سَراحاً جَمِيلًا «49» يا أَيُّهَا النَّبِيُّ إِنَّا أَحْلَلْنا لَكَ أَزْواجَكَ اللَّاتِي آتَيْتَ أُجُورَهُنَّ وَ ما مَلَكَتْ يَمِينُكَ مِمَّا أَفاءَ اللَّهُ عَلَيْكَ وَ بَناتِ عَمِّكَ وَ بَناتِ عَمَّاتِكَ وَ بَناتِ خالِكَ وَ بَناتِ خالاتِكَ اللَّاتِي هاجَرْنَ مَعَكَ وَ امْرَأَةً مُؤْمِنَةً إِنْ وَهَبَتْ نَفْسَها لِلنَّبِيِّ إِنْ أَرادَ النَّبِيُّ أَنْ يَسْتَنْكِحَها خالِصَةً لَكَ مِنْ دُونِ الْمُؤْمِنِينَ قَدْ عَلِمْنا ما فَرَضْنا عَلَيْهِمْ فِي أَزْواجِهِمْ وَ ما مَلَكَتْ أَيْمانُهُمْ لِكَيْلا يَكُونَ عَلَيْكَ حَرَجٌ وَ كانَ اللَّهُ غَفُوراً رَحِيماً «50»
ترجمه: تحيّت آنان در روزى كه خدا را ملاقات كنند سلام است؛ و خداوند براى آنان پاداشى نيكو فراهم كرده است. اى پيامبر! همانا ما تو را گواه (بر مردم) و بشارت دهنده و بيم‏دهنده فرستاديم. و (نيز) دعوت كننده به سوى خدا به فرمان او و چراغى تابان (قرار داديم). و به مؤمنان بشارت ده كه براى آنان از سوى خداوند بخششى بزرگ است. و كافران و منافقان را اطاعت مكن، و به آزارشان اعتنا مكن، و بر خدا توكّل نما كه خداوند براى وكالت كافى است. اى كسانى كه ايمان آورده‏ايد! هرگاه زنان با ايمان را به همسرى گرفتيد و پيش از آن كه با آنان آميزش كنيد طلاقشان داديد، عدّه‏اى براى شما به عهده آنان نيست تا حسابش را نگهداريد، پس آنها را (با پرداخت مهريه و هديه‏ى مناسبى) بهره‏مند سازيد و به طرز شايسته‏اى رهايشان كنيد. اى پيامبر! ما براى تو همسرانى را كه مهرشان را پرداخته‏اى حلال كرديم و همچنين كنيزانى را كه (به عنوان غنايم جنگى) خداوند بر تو ارزانى‏ داشته و مالك شدى (بر تو حلال كرديم) و نيز (ازدواج با) دختران عمويت و دختران عمّه‏هايت ودختران دايى و دختران خاله‏هايت را كه با تو هجرت كرده‏اند، (براى تو حلال كرديم،) و زن با ايمانى كه خود را به پيامبر ببخشد (و مهريّه‏اى از حضرت نخواهد) اگر پيامبر بخواهد مى‏تواند او را به عقد خويش در آورد؛ (اين قانونِ عقد بدون مهريّه) مخصوص توست نه ديگر مؤمنان؛ همانا مى‏دانيم كه براى مؤمنان درباره‏ى همسران و كنيزانشان چه حكمى كرده‏ايم، (اين براى آن است كه) تا براى تو مشكلى نباشد، و خداوند آمرزنده‏ى مهربان است.
شریعتی: انشاءالله زیارت سامرا، زیارت امام هادی و امام عسکری نصیب همه ما شود. از فضیلت ذکر بلند صلوات بفرمایند و نکته قرآنی را بشنویم.
حاج آقای فرحزاد: از اعمال غدیر زیاد صلوات بر محمد و آل محمد است. از امام صادق کسی سؤال کرد که در عید غدیر چه کار کنیم؟ فرمود: «و تُكْثِرُ فِيهِ اَلصَّلاَةَ عَلَى مُحَمَّدٍ وَ أَهْلِ بَيْتِهِ عَلَيْهِمُ اَلسَّلاَمُ وَ تَبَرَّأُ إِلَى اَللَّهِ عَزَّ وَ جَلَّ مِمَّنْ ظَلَمَهُمْ حَقَّهُمْ» فرمودند: هم صلوات بفرست و هم تبری بجو از کسانی که به حضرت علی ظلم کردند و حقش را انکار کردند و بهترین هدیه صلوات است و پیغمبر فرمود: بر من رسول الله واجب می‌شود از کسانی که بر من صلوات می‌فرستند شفاعت کنم. در روایت دیگر فرمود: کثرت ذکر الله و صلوات و عمل مهم عید غدیر و توسعه اهل و عیال، به خانواده یک چیز اضافه، عیدی و هدیه بدهید.
اولین آیه از این صفحه «يا أَيُّهَا النَّبِيُّ إِنَّا أَرْسَلْناكَ شاهِداً وَ مُبَشِّراً وَ نَذِيراً» ای پیامبر تو هم شاهد بر امت هستی، هم مبشّر و هم منذر هستی. اینجا بشارت بر انذار مقدم شده است. «وَ داعِياً إِلَى اللَّهِ بِإِذْنِهِ وَ سِراجاً مُنِيراً» به سوی خدا دعوت می‌کنی به اذن خدا و چراغ درخشنده هستی. «وَ بَشِّرِ الْمُؤْمِنِينَ بِأَنَّ لَهُمْ مِنَ اللَّهِ فَضْلًا كَبِيراً» در این آیه بشارت‌های بزرگی است. بزرگترین پیام پیغمبر خدا رساندن پیام ولایت و رهبری آقا امیرالمؤمنین(ع) است که اگر مردم این بشارت را قبول کنند، فضل کبیر شامل حال آنها خواهد شد.
شریعتی: کتاب «فرهنگ غدیر» نوشته آقای جواد محدثی است. فرهنگ اصطلاحات غدیر و کلماتی که گره خورده با نام امیرالمؤمنین مثل یک دایرة المعارف می‌ماند. می‌توانید این کتاب را تهیه کنید و از آن بهره‌مند شوید.
حاج آقای فرحزاد: چند نکته مهم در مورد غدیر بگویم. بزرگی کلام قشنگی دارد و فرمود: ما غدیر را باید عاشورایی برگزار کنیم. اگر عاشورا یک روز بود محو می‌شد، ولی چند روز قبل از محرم استقبال محرم می‌رویم. از عید غدیر و مباهله برای استقبال نرویم و سیاه پوش کنیم. دو سه روز قبل از محرم سیاه پوش کنیم. امام حسین روز عاشورا شهید شد. ما از اول محرم سینه زدن و عزادای و اطعام را شروع می‌کنیم. باز تا هفتم و اربعین و آخر ماه صفر ادامه دارد. همانطور که برای اربعین و عاشورا سنگ تمام می‌گذاریم، غدیر را هم باید مدت‌دار از عید قربان تا 25 ذی الحجه روز مباهله ادامه بدهیم. پیغمبر خدا سه روز در غدیر ماندند و مردم را در بیابان نگه داشتند. من دیشب مشهد بودم. مجتمع بقیة الله مشهد محله فقیرنشین مشهد است. ده شب شام می‌دهند. پرسیدم 1500 نفر شام می‌دهند. اتوبوس مجانی می‌‌گذارند، به کاسب‌ها گفته شده تخفیف بدهند. مسابقه گذاشتند. اگر همه مساجد ما، همه تکیه‌های ما اینطور باشد غدیر احیاء می‌شود. برای غدیر چه کار کنیم؟ مسابقاتی که مکرر شما اعلام کردید از کتاب ماه ولایت، بچه‌ها از این کتاب‌ها برای پدر و مادرها بخوانند و کلیپ‌هایی ساخته شود و بفرستند، جایزه دریافت کنند. از کارهای مهمی که راه افتاده کاروان‌های شادی غدیر است. در قم بحمدلله شب عید غدیر از مسجد امام حسن عسکری، اجتماع بزرگ غدیریان در صحن حضرت معصومه(س) است. بعد از ظهر غدیر هم با حضور مرجع بزرگوار حضرت آیت الله مکارم شیرازی به سمت مسجد مقدس جمکران خواهیم رفت. این مراسم عجیب با شکوه است. انشاءالله در این کاروان ولو هوا گرم است حضور پیدا کنید. دیشب در صحن جامع مشهد پرچم غدیر رونمایی شد. گفتیم: این پرچم را به هر کاروانی می‌دهیم که عید غدیر کاروان غدیر راه بیاندازد. برای دریافت پرچم حتماً باید ثبت نام کنند و دوستان راهنمایی خواهند کرد. این کاروان شادی در تهران توسط هیأت رزمندگان صورت می‌گیرد. در اصفهان این کاروان از میدان شهداء به سمت چهارباغ حرکت می‌کند. در شهرهای مختلف این موج دارد راه می‌افتد. اگر ما 22 بهمن و روز قدس در خانه بنشینیم و بگوییم: مرگ بر آمریکا و مرگ بر اسرائیل اثر ندارد. دشمن احساس خطر نمی‌کند! شعائر این است که در عالم بیایید حضرت علی را معرفی کنید. غدیر را باید عاشورایی و اربعینی احیاء کنیم. انشاءالله در برپایی کاروان غدیر، هیأت‌ها و گروه‌ها تلاش کنند.
امام صادق سه بار قسم خوردند که غدیر از عاشورا مهمتر است. غدیر از اربعین و نیمه شعبان مهمتر است. اگر غدیر نبود مهدویت و نیمه شعبان و ظهوری نبود. غدیر مقدمه ظهور است. کاروان جمکران اسمشان را غدیر تا ظهور گذاشتند. شیخ مفید در بغداد راهپیمایی کردند و آلاف الوف شرکت کردند. در زمان دیالمه خیلی سابقه داشته است منتهی به فراموشی سپرده شده است. انشاءالله این غدیر مقدمه آمدن آقا باشد. رساندن پیام غدیر خیلی مهم است. پیامبر عظیم‌الشأن در خطبه غدیر فرمودند: «و ليبلغ الحاضر الغائب‏ و الوالد الولد الی یوم القیامه» یعنی واجب است حاضرین به غائبین و پدران به فرزندان تا قیامت پیام غدیر را برسانند. یعنی بذر محبت و ولایت امیرالمؤمنین را در دلها بکارند. حالا برای غدیر چه کار می‌توانیم بکنیم؟ هرکاری می‌توانید، خطبه غدیر، جملات غدیر، فرمایشات حضرت علی(ع)، همین عیدی دادن و عیدی گرفتن خیلی خوب است.
بزرگواری به من گفت: من در طول سال می‌خواهم برای خانواده‌ام تلفن همراه بخرم، پرده، مبلمان، کفش و کیف، برای عید غدیر می‌گذارم. این خیلی کار خوبی است. امام هشتم(ع) فرمودند: در عید غدیر دل هر مرد مؤمن و زن مؤمن را شاد کن. این فرهنگ عیدی دادن، امام هشتم فرمود: هزار برابر، صد هزار برابر، میلیون برابر است. هیچ سندی پیدا نکردیم که سیدها عیدی بدهند. همه باید عیدی بدهند. اعضای خانواده به همدیگر عیدی بدهند. این عادت و رسم شود. یکی از مسائل مهم اطعام است. اطعام دادن در عید غدیر خم     که صبح عید غدیر هم مستحب است دعای ندبه خوانده شود، صبحانه و افطاری دادن در غدیر خم خیلی مهم است. فرمود: اطعام دادن در غدیر برابر با اطعام دویست هزار پیغمبر و صدیق و شهید است. روایت داریم یک مؤمن را در غدیر اطعام کنی مثل این است که 124 هزار پیغمبر را اطعام کردی. حضرت امیر به شخصی فرمودند: قرض کن و اطعام بده!
مرحوم آ سید عالی قاضی(ره) استاد علامه طباطبایی عیال‌وار بودند، عید غدیر قرض می‌کرد و جشن می‌گرفت و اطعام می‌داد. آیت الله بهجت دو روز اطعام می‌دادند. هر کاری که داریم برای شادی بچه‌هایمان، آزاد کردن زندانیان، آشتی کردن با آنهایی که قهر هستیم، به پدر و مادرهایمان برسیم. امام هشتم(ع) افرادی را که عید غدیر مهمانشان بودند، نگه داشتند     و اطعام کردند و بعد برای خانواده‌های آنها لباس، کفش، زیور آلات هدیه دادند و فرمودند: کسی به زیارت مؤمنی برود و در صورتش تبسم بکند، خدا با رحمت به او نظر می‌کند و هزار حاجت او را روا می‌کند و قصری از درّ سفید برای او بنا می‌کند.
شریعتی: دعا بفرمایید و آمین بگوییم.
حاج آقای فرحزاد: پیغمبر خدا دعا کردند، هرکس علی را یاری می‌کند تو یاورش باش و هرکس علی را رها می‌کند تو رهایش کن. خدایا تو را قسم می‌دهیم به حق علی بن ابی طالب(ع) ایمان، معرفت، ولایت و محبت مولا علی را در دلهای ما زیادتر بگردان. ما را جزء مبلغین ولایت امیرالمؤمنین و غدیر قرار بده. ما را لحظه‌ای از امیرالمؤمنین و اولادش جدا مگردان. توفیق احیای غدیر و خرج کردن غدیر به ما مرحمت بفرما. ما را مورد عاق اهل‌بیت قرار نده. حاجت همه حاجتمندان را برآورده بخیر بگردان. کمک به غدیر و کاروان‌های شادی فراموش نشود.
شریعتی: این هفته قرار گذاشتیم از عالم مجاهد میرحامد حسین یاد کنیم. نکته شما را در مورد ایشان بشنویم.
حاج آقای فرحزاد: اگر به بنده بگویند یک نفر که از همه بیشتر خودش را در راه حضرت علی وقف کرده و حمایت کرده معرفی کن، من می‌گویم: میرحامد حسین هندی. دهها و صدها کتاب با تحقیقات کامل، «عبقات الانوار» ایشان ما فوق الغدیر زحمت کشیده است. مثل علامه امینی‌ها در برابر ایشان زانو می‌زدند. بچه‌اش از دنیا رفت، گفت: غسل بدهید و کفن کنید، من مشغول نوشتن هستم. کتاب‌هایی که ایشان در حمایت اهل‌بیت نوشت و جواب اهل سنت را داد، حاکم هندوستان علمای اهل سنت را جمع کرد و گفت: جواب عبقات را بنویسید. جمع شدند و عده‌ای آمدند و گفتند: نمی‌توانیم چون تمام دلیل‌هایی که آورده از کتاب‌های خود ماست.
شریعتی: «والحمدلله رب العالمین و صلی الله علی محمدٍ و آله الطاهرین»