main logo of samtekhoda

هفته چهل و هشتم ختم قرآن کریم-حجت الاسلام فلسفی

چهل و هشتمین هفته ختم قرآن کریم برنامه سمت خدا با گرامیداشت یادعالم ربانی و خطیب توانا، مرحوم حجت الاسلام و المسلمین حاج شیخ محمد تقی فلسفی (1286 تا 1377) برگزار گردید.
در زمان مرحوم فلسفی فرقه ضاله بهائیت در دربار و مراکز حکومتی نفوذ کرده بودند، این امر سبب ناراحتی مرجع عظیم‌الشأن شد به طوری که نامه ای به آقای فلسفی نوشت تا او شاه را ملاقات کند و اعتراض مرجع بزرگ را به او برساند.
اما آقای فلسفی مصلحت را در آن دانست که این قضیه را در سخنرانی های مسجد شاه که به طور مستقیم از رادیو پخش می شد مطرح کند. با تأیید آیت الله بروجردی، این کار انجام شد و موجی بزرگ در سراسر کشور بر ضد بهائیت پدید آمد به طوری که شاه را واداشت تا دستور تعطیلی حظیره القدس را صادر کند.
مي‌توان گفت با اين که بهائيت در طول اين سالها ضربه خورد ولي آنچه آنها را از بين برد انقلاب اسلامي به رهبري امام خميني بود. از ديدگاه امام، فرقه بهائي يک گرايش مذهبي نبود بلکه يک حزب سياسي بود که در گذشته مزدور و جاسوس انگليس بوده است
آقای فلسفی در شب عاشورای 1342 ش در مسجد شیخ عبدالحسین تهران سخنان عاشورایی و تاریخی مهمی بیان کرد که تأثیر فراوانی در سراسر ایران گذارد. جمعیت حاضر در آن جا فوق‌العاده زیاد بود به طوری که آقای فلسفی نتوانست از میان مردم و از اول بازار به مسجد برود، بلکه از راه پشت بام بازار به طرف مسجد رفت و از بام مسجد پایین آمد. جوانی پرشور و ایمان در بین آن همه جمعیت و با وجود مأموران ساواک توانست در فرصتی مناسب در زیر منبر به همراه ضبط صوت پنهان شود. او به سختی رشته سیمی از برق به آن جا آورد و سخنرانی آن روز را ضبط کرد و در این مدت به دلیل گرما و محدودیت مکان آن قدر عرق ریخت که نزدیک بود جان به جان آفرین تسلیم کند و بدین گونه که سخنرانی ثبت شد و بعد به سرعت تکثیر گردید و در سراسر ایران توزیع شد.
بعداً این سخنرانی به صورت جزوه‌ای تحت عنوان «اولین استیضاح ملی در سال 1342 ش» منتشر شد.
کار اصلی حجت الاسلام فلسفی از زمانی که ممنوع المنبر شد ـ سال 1350 ش ـ تا پیروزی انقلاب اسلامی، تألیف و نگارش کتاب بود، برخی از کتابهای ایشان عبارتند از : آیة‌الکرسی؛ پیام آسمانی توحید (یک جلد) بزرگسال و جوان از نظر افکار و تمایلات (دو جلد) اخلاق از نظر هم‌زیستی و ارزش‌های انسانی (یک جلد) جوان از نظر عقل و احساس (دو جلد) کودک از نظر وراثت و تربیت (دو جلد)