main logo of samtekhoda

هفته سی و دوم ختم قرآن کریم - آیت الله میرزا علی مشکینی (ره)

سی و دومین هفته ختم قرآن کریم برنامه سمت خدا با گرامیداشت یاد عالم مبارز و استاد فقه و اخلاق ؛ آیت الله میرزا علی مشکینی (ره) برگزار میگردد .
ایشان در خاطراتشان نقل می کنند : «پس از فوت پدر، ما یتیم بودیم و هیچی هم نداشتیم. در آن وقت که شاید اوایل بلوغمان بود. شانزده ساله بودیم. یکی دو سال گذشت؛ ولی ما قدرت پیدا نکردیم که برویم و درس بخوانیم. کسی هم نبود که به ما پول بدهد. به هر حال، پس از مدتی به فکر افتادیم که خوب، پدرمان به ما وصیت کرده که درس حوزه بخوانیم و باید آن را انجام دهیم. این بود که پیاده از ده به اردبیل آمدیم که نزدیک به ده فرسخ (60 کیلومتر) مسافت آن می شد. بار اوّل که آمدیم جایی را پیدا نکردیم. دوباره به ده برگشیم، باز دوباره دفعه دوم همین حرکت را شروع کردیم. هر چند در این غربت و تنهایی سایه پدر و مادر نبود؛ لکن همواره خدا بود و باور این حضور، ما را از یأس و ناامیدی نجات می داد.»
وقتی هم که بنا بر وصیت پدر برای ادامه تحصیل از روستایمان در اردبیل به قم رفتیم ، خیلی پول اندکی همراهمان بود و برخی نیز به همین دلیل به ما طعنه میزدند . اساتید ما فهمیدند که ما پولمان کم است و ناراحتیم. به ما گفتند شما فکر کنید پول زیادی به اینجا آورده اید، یک سال مانده اید و بعد پولتان تمام شده است. آن وقت چه کار می کردید؟ حالا امروز، همان کار را بکنید! ما هم به خدا توکل کردیم. تقریبا چهار سال به طور جدی در قم درس خواندیم و سپس به زادگاهمان رفتیم و سری به اقوام و دوستان زدیم. در این مدت، یک تومان هم از ده برای ما پول نیامد. همین طور اعتقاد و توکل به خدا داشتیم و خدا به ما روزی می داد؛ حالا یک روز خوب بود و یک روز بد، به هرحال ما با آن ساختیم.»
یکی از توصیه های حضرت آیت الله مشکینی (قدس سره الشریف)که در درس اخلاقشان می فرمودند :
این بود که مبادا روز شهادت یا ولادت امامی بگذرد و شما آن امام را زیارت نکنید .
سپس خودشان توضیح می دادند که در هر روزی که شهادت یا ولادت امامی است به نیت زیارت آن امام یک زیارت امین الله که زیارت کوتاهی هم هست بخوانید تا جزء زائران آن امام محسوب شوید و از برکات زیارت آن امام معصوم بهره مند گردید.
سرانجام این عالم ربانی بعد از هشتاد و شش سال خدمت صادقانه به اسلام و انقلاب ، در مرداد ماه سال 1386 به رحمت الهی پیوست و در مسجد بالاسر حرم حضرت معصومه سلام الله علیها مدفون گردید. از ایشان کتابهای متعددی از جمله مواعظ عددیه( نصایح شمارشی) باقیمانده که بسیار خواندنیست