main logo of samtekhoda

97-02-12-حجت الاسلام والمسلمين لقمانی – وظایف ما در زمان غیبت


برنامه سمت خدا
موضوع برنامه: وظایف ما در زمان غیبت
كارشناس: حجت الاسلام والمسلمين لقمانی
تاريخ پخش: 12-02-97

بسم الله الرحمن الرحیم. اللهم صل علی محمد و آل محمد و عجل فرجهم.
لب ما و قصه زلف تو، چه توهمی، چه حکایتی
تو و سر زدن به خیال ما، چه ترحمی، چه عنایتی
به نماز صبح و شبت سلام و به نور در نَسَبت سلام
و به خال کنج لبت سلام که نشسته با چه ملاحتی
به جمال وارث کوثری، به خدا محمد دیگری
به روایتی خود حیدری، چه شباهتی، چه اصالتی
بلغ الاولی به کمال تو، کشف الدجی به جمال تو
به تو قشنگی خال تو صلوات هر دم و ساعتی
شده پر دو چشم تو در ازل، یک از شراب و یکی عسل
نظرت چه کرده در این غزل که چنین گرفته حلاوتی
تو که آینه، تو که آیتی، تو که آبروی عبادتی
تو که با دل همه راحتی، تو قیام کن که قیامتی
زد اگر کسی در خانه‌ات، دل ماست کرده بهانه‌ات
همه‌جا گرفته نشانه‌ات، به چه حسرتی، به چه حالتی
نه، مرا نبین،رصدم نکن و نظر به خوب و بدم نکن
ز درت بیا و ردم نکن، تو که آستان سخاوتی

شریعتی: سلام می‌کنم به همه بیننده‌های خوبمان، عید میلاد با سعادت منجی عالم بشریت، حضرت مهدی(عج) انشاءالله مبارکتان باشد. در عید بزرگ نیمه شعبان از مسجد مقدس جمکران به شما سلام می‌کنیم. آرزو می‌کنم عیدی امروز ما تعجیل در فرج حضرت ولی‌عصر(عج) باشد. انشاءالله زیارت این مکان مقدس نصیب همه شما شود. دوستان عزیز که در مشاهد مشرفه توفیق زیارت حضرات معصومین را دارند حتماً ما را دعا کنند. ما هم دعاگوی شما هستیم. حاج آقای لقمانی سلام علیکم و رحمة الله. خیلی خوش آمدید. ایام و اعیاد مبارک باشد.
حاج آقای لقمانی: سلام علیکم و رحمة الله، بنده هم خدمت شما و همه بینندگان عزیز عرض سلام دارم. این روز بسیار باشکوه را از صمیم دل تبریک می‌گویم. انشاءالله در این روز دل همه شاد باشد و زندگی بر وفق مراد باشد.
شریعتی: بحث امروز شما را خواهیم شنید.
حاج آقای لقمانی: بسم الله الرحمن الرحیم (قرائت دعای سلامت امام زمان)
با یاد رُخت ناظر غیر است دلم *** در کعبه بود گرچه به دِیر است دلم
چون در همه جا روی تو را می‌بینم *** پیداست که عاقبت بخیر است دلم
روز بسیار با شکوهی است. روزی که موعود انبیاء دیده به جهان گشوده است. کسی که قرآن با واژه بقیة الله او را می‌ستاید. «بَقِيَّتُ اللَّهِ خَيْرٌ لَكُمْ‏ إِنْ‏ كُنْتُمْ مُؤْمِنِينَ» (هود/86) انبیاء در انتظار او بودند. پیامبر مژده وجود او را بیان کرده است. حتی داریم أباعبدالله(ع) فرمودند: «آه آه شوقاً الی رؤیته» چقدر دلم می‌خواهد مهدی را ببینم. اگر زمان او را درک کنم تمام عمرم را به خدمتگزاری‌اش مشغول می‌شوم. امیر آفرینش، سپهسالار هستی، دلم می‌خواهد بحث طول عمر حضرت و راز طول عمر حضرت را بیان کنم.
بعضی از عزیزان در مورد اینکه حضرت چگونه هزار و خرده‌ای سال عمر می‌کنند نکاتی را بیان کردند. بعضی فرمودند: یکی از عواملی که باعث طول عمر می‌شود، مراعات مسائل بهداشتی و پزشکی است. کسی مراعات کند می‌تواند عمر طولانی داشته باشد. این یک نظر است. کسانی را سراغ داریم 140 سال، 160 سال گاهی بیشتر عمر کردند. نظر دوم این است که خداوند اراده کرده است. همینطور که نهنگی در فلان اقیانوس عمر چند صد ساله دارد. نظر سوم و دیدگاه سوم که بنده موافق با این نظر هستم و پایه‌های معرفتی انسان را فوق العاده افزایش می‌دهد، ما وقتی پیر می‌شویم، شکسته می‌شویم، چشم نیاز به عینک دارد. گوش به سمعک و دست و پا به عصا، که گردش روز و شب در وجود ما اثر بکند و ما را پیر و ناتوان بکند. قلب و چشم و گوش و زبان از کار می‌افتد. این برای کسی است که محکوم به زمان است. ولی اگر کسی حاکم زمان باشد، زمان در اختیار او باشد، هستی در اختیار او باشد، دیگر تأثیر نمی‌پذیرد، تأثیر می‌گذارد. لذا امام زمان را می‌فرمایند: امام زمان، صاحب الزمان، ولی‌عصر، نگاه را ببینید؟ شق القمر چه بوده است؟
ماه اگر بی تو برآید به دو نیمش بزنم *** آیت احمدی و معجزه سبحانی
رد الشمس چیست؟ مسجدی بود که آن را کوردلان خراب کردند، ما حج مشرف شدیم وارد مسجد شدیم. بافت قدیمی بود. جایی بوده که با اشاره پیامبر خورشید برمی‌گردد. رد الشمس گفته می‌شود. این مقدار عظمت دارد. امام زمان(ع) را امام زمان می‌گویند، چون تأثیر می‌گذارد در هستی، کره هستی و جهان در دست اوست. لذا هرکس خدمت حضرت شرفیاب شده است، سن چهل ساله... ای مرد همیشه جوان، امام زمان هستند. عدد چهل عدد کمال هست. لذا افرادی که به عدد چهل می‌رسند، سن چهل سالگی، یک نوع پختگی باید در خودشان احساس کنند. امام زمان(ع) این ویژگی‌ها را دارند و از نیت و زندگی ما خبر دارند. حتی خطورات ذهنی ما را می‌دانند. لذا بحث امروز ما پیرو بحثی که قبلاً داشتیم، اشتباهات زندگی، گفتیم: چه بکنیم یک زندگی هوشمندانه و بدون اشتباه داشته باشیم؟ یکی از اشتباهات زندگی انسان، اشتباهاتی است که باعث گمراهی او می‌شود. این دیگر بی جبران است. خدا نکند انسان شصت سال، هفتاد سال راه را کج برود. جمله‌ای را از حضرت آقا عرض کردیم. تقوایی که از بشر خواستند آن است که راه را گم نکند. هدف را فراموش نکند و مسیر را رها نکند. گاهی انسان در اثر یک هوس، میل، جاذبه‌های مادی، راه را رها می‌کند. هدف را گم می‌کند، گمراه می‌شود و راه را گم می‌کند.
صحبتم را با یک نصیحتی آغاز کنم، پدربزرگی مشغول نوشتن با مداد بود. نوه دلبند و عزیزی داشت. پدربزرگ چه می‌کنی؟ پدربزرگ حکیم بود. گفت: عزیزم، با مداد چیزی می‌نویسم. عزیزم، مداد باید در دست کسی باشد که حرکت کند و اثری بگذارد. من و تو هم باید دستمان در دست خدا و ولی خدا باشد که کار شایسته‌ای بکند. گاهی انسان فکر می‌کند علم دارد. من خودم می‌فهمم! فکر می‌کند مال دارد، عقل هم دارد. فکر می‌کند موقعیت دارد، عقل هم دارد. دستش را از دست ولی‌خدا خارج می‌کند.
به یکی از اولیای الهی گفتند: امام غائب یعنی چه؟ غیبت یعنی چه؟ ایشان گفتند: اصلاً ما غیبت نداریم. حکم ما حکم بچه‌ای است، فرزند خردسالی است که پدرش دستش را گرفته و وارد بازار می‌شود. «الدنیا سوقٌ» وارد بازار می‌شود تا ویترین‌های رنگارنگ دلبری می‌کند، این فرزند دستش را از دست پدرش می‌کشد. سراغ دیدنی‌های پر جاذبه می‌رود و حواسش پرت می‌شود. دلبستگی پیدا می‌کند و اسیر می‌شود. یک لحظه چشم باز می‌کند، پدر نیست. به اطرافیان می‌گوید: بابای من گم شده است. خودش را نمی‌گوید، پدرم کجاست؟ الآن بحث ما هم همینطور است. امام غایب نیستند، ما غایب هستیم. امام حاضر هستند، ما اسیر جلوه‌های زیبا و فریب‌های زندگی شدیم و فکر می‌کنیم همه چیز اینجاست. هر روز به یک چیزی مشغول هستیم. چشم باز می‌کنیم، شصت سال، هفتاد سال سپری شد. بعد ایشان ادامه می‌دهند و می‌گویند: اگر می‌خواهی آقا و امامتان را ببینید باید از اسارت دنیا دست بکشید. به خودتان برگردید، امام را می‌بینید. حضرت ما را می‌بینند. این یک نکته است.
ما چه کنیم گمراه نشویم؟ اشتباه بسیار بزرگ، امروز روز بسیار مبارکی است. من گمراه واقعی را از زبان رئیس مذهب بگویم. کلیدی برای ما بیان می‌کنند و هر لحظه این کلید را به قفل فکر و زندگی‌ بزنیم و ببینیم ما گمراه هستیم. امام صادق(ع) مؤمن و کافر و گمراه را ترسیم می‌کنند. حضرت فرمودند: «من عرفنا کان مؤمنا» کسی که ما را بشناسد مؤمن هست. یک رکن بسیار بزرگ و شخصیتی برای ما، شناخت و معرفت است.
گر معرفت دهندت بفروش کیمیا را *** گر کیمیا دهندت بی معرفت گدایی
خدا نکند انسان یک زندگی ساده‌لوحانه، ظاهری و مادی، خوردن برای دویدن و دویدن برای خوردن! در این دایره زندگی کند و مستقیم نرود. این خیلی بد است. کسی که ما را بشناسد مؤمن است. کسی که ما را منکر شود، کافر است. کسی که ما را نمی‌شناسد، منکر هم نیست، این ضال و گمراه است. گمراهی بسیار بد است. انسان مرتب خودش را عرضه به اولیای الهی بکند. گاهی مواقع یک خطور ذهنی، یک وسوسه، یک تصمیم، یک هوس باعث سقوط انسان می‌شود. گاهی اولین اشتباه آخرین اشتباه است. مخصوصاً در مسائل اعتقادی، باورهای دینی!
فراز دوم این بحث نشناختن امام و نداشتن امام چه پیامدهایی دارد. امام صادق(ع) فرمودند: کسی که بمیرد و امامی نداشته باشد، بنابر کفر و شرک و گمراهی مرده است. پس ما باید صبح به صبح دعای عهد بخوانیم. «عهداً و عقداً و بیعتاً» اول عهد کنیم با امام، بعد عقد، قلبمان را گره بزنیم. بعد بیعت بکنیم. جان سپاری، دادن جان در راه امام. هر روز صبح یک صلوات نسبت به حضرت «زنة عرش الله» بدون وقف و به این عظمت. چقدر این روش خوبی است که عزیزان مذهبی دارند. بعد از هر نماز سلام به امام حسین(ع). به علی بن موسی الرضا و دست روی سر می‌گذارند و سلام به حضرت می‌دهند. راه را گم نمی‌کنیم و مسیر را رها نمی‌کنیم.
نکته بعد اینکه آیا شناخت و معرفت برای ما کافی است؟ می‌فرماید: خیر، اطاعت می‌خواهد. در زمان فاطمه زهرا یک خانمی از طرف شوهرش نزد حضرت آمد. خانم، شوهر من یک مقدار دلهره دارد. دلواپس است، آیا همین علاقه ظاهری ما به شما بس است؟ ایشان فرمودند: اگر آنچه ما می‌گوییم عمل می‌کنید. «ان کنت تعمل بما أمرناک و تنهی عما زجرناک» حواستان به امر و نهی ما هست و با ما هستید. همان مقدار هم که نام اهل‌بیت را روی فرزندان می‌گذارید و نامشان را بر زبان جاری می‌کنید، در مراسم جشن شرکت می‌کنید، همین هم خوب است. ولی آنچه از ما خواستند هم سویی و همسانی است. امروز به عنوان عیدی نیمه شعبان ما چه بکنیم همرنگ و همسو با امام زمان شویم و ظایفمان را در دوران غیبت انجام بدهیم. هر مقدار این سنخیت ایجاد شود وقتی ما معرفت پیدا کنیم، اطاعت می‌کنیم. وقتی اطاعت کردیم، محبت پیدا می‌کنیم. وقتی محبت و اطاعت آمد، هدایت می‌آید.
وقتی ما در این مسیر قدم به قدم جلو رفتیم، محبوب ولی خدا می‌شویم. زیارت امین الله «مجبوبة فی ارضک و سمائک» نه محل و شهر و دیار خودمان، «محبة لصفوة اولیائک» اینقدر ارزش دارد. پیامبر اسلام حضرت محمد(ص) فرمودند: «مَنْ مَاتَ وَ لَمْ‏ يَعْرِفْ‏ إِمَامَ‏ زَمَانِهِ مَاتَ مِيتَةً جَاهِلِيَّةً» (كمال‌الدين، ج 2، ص 409) کسی که بمیرد و امام زمان خود را نشناسد، به مردمن جاهلیت از دنیا رفته است. ولو عصر مدرن و هوشمند است، اما مردن جاهلیت است.
جاهلیت چه دوره‌ای بود و چه ویژگی‌هایی داشت؟ 1- اهل تفاخر بودند. افرادی که در خانواده‌های خاص بودند، به نَسَبشان می‌نازیدند. گاهی به ثروت، می‌خواستند در دلها و چشم‌ها جا باز کنند. اهل تکاثر بودند. 2- زنده به گور کردن فرزندان. کسی که دستش را از دست امام خارج کند، دختر و پسر دلبندش را، نه دختر فقط، دختر و پسر، خود و خانواده‌اش را زنده به گور می‌کند. اگر جاهلیتی که اشاره کردیم در صدر اسلام، مرگ جسمانی بود الآن مرگ روحانی است. گاهی مواقع دلبستگی‌هایی که خدای ناکرده انسان به افکار شیطانی، آنوقت شصت سال، هفتاد سال این فرزند حالت مرده عمودی دارد. روز قیامت هم از دست این پدر و مادر شکایت می‌کند. ما می‌خواستیم بنده خوب خدا باشیم، اینها نگذاشتند. امکانات و وسایلی بود، دو هزار کانال از صبح تا شب باز بود، ما صبح تا شب غرق در این مسائل بودیم. مردن جاهلیت، ولی کسی که امام دارد طبق مرز و معیار، حدود و حریم حرکت می‌کند. تفاوت انسان با حیوان در همین است. کسی که مرز و معیار دارد، باید و نباید دارد. بکن و نکن دارد! دلم می‌خواهد، کیف می‌کنم، اصلا و ابداً! این خیلی مهم است که انسان در همین روز عزیز، روز نیمه شعبان، روزی که تمام ذرات هستی خوشحال هستند. خدا توفیق داده ما در این مکان مقدس باشیم.
ببوسم خاک پاک جمکران را *** تجلی خانه پیغمبران را
انشاءالله خداوند این توفیق را بدهد که زندگی‌مان را یک بازکاوی بکنیم. اگر امروز حضرت مهدی(ع) در خانه ما را زدند، بگویند: من چند دقیقه می‌خواهم منزل شما بیایم، راحت در را باز می‌کنیم یا خجالت می‌کشیم؟ چیزهایی هست باید جمع کنم؟ آنطور که باید خدمت شما بیایم آن منش و روش را ندارم. مسائل مالی من مشکل دارد. این خیلی مهم است.
وارد بحث دوم شوم. ما در دوران غیبت امام زمان(ع) چه وظایفی داریم؟ اینکه بفهمیم و بدانیم و عمل کنیم، یک لحظه انسان نگاه می‌کند هرچه جلوتر می‌رود، همرنگ‌تر با حضرت می‌شود. اگر انسان بتواند در این مسیر گام‌هایی بردارد، تازه زندگی می‌کند. نه مردگی! بعضی زنده هستند و زندگی نمی‌کنند، بعضی مردگی می‌کنند. یک سلسله عواملی هست که باعث می‌شود انسان در دوران غیبت وظایفش را انجام بدهد.
اول شناخت و معرفت نسبت به امام زمان(ع)؛ «بيمنه‏ رزق‏ الوري و بوجوده ثبتت الارض و السّماء» (بحار الانوار، ج46، ص 47) به برکت وجود حضرت مهدی(ع) تمام افراد، تمام موجودات رزق می‌خورند و زندگی می‌کنند. چون ولی خداست و واسطه بین آسمان و زمین هستند. انوار و برکت الهی در شب قدر بر ایشان نازل می‌شود و از ایشان به طرف ما می‌آید. لذا شب قدر که پشت سر گذاشتیم، حضرت شب بیست و سوم امضاء کردند. بنده و شما و بینندگان عزیز در این فضا باشیم. می‌توانستیم جای دیگر هم باشیم و مشغول معصیت باشیم. افتخار هم بکنیم و گردن کشی هم بکنیم که دلم می‌خواهد. حتی نیات و افکار و رفتار ما با توجه به حضرت است. «بوجوده ثبتت الارض و السماء» اگر یک سالنی بسازیم، پنجاه متر بدون ستون، همه نگاه می‌کنند مهندس آن که بوده است. ولی آسمان بدون هیچ ستونی روی زمین فرود نمی‌آید. هستی در دست امام زمان(ع) هست.
یک جمله‌ای حضرت دارند، خیلی زیباست. «و بي يدفع‏ الله‏ عز و جل البلاء عن أهلي و شيعتي‏» (كمال‌الدين، ج2، ص441) بخاطر وجود من خداوند دفع می‌کند، بلا را از اهل من و شیعیان من. وقتی شناخت و معرفت پیدا کنیم، انس بیشتری پیدا می‌کنیم. اعمالی که باید انجام بدهیم را با میل بیشتری انجام می‌دهیم.
دوم آگاهی از مهر و محبت نسبت به شیعیان، این جمله که همه شنیده‌ایم. «أنا غير مهملين‏ لمراعاتكم و لا ناسين لذكركم‏» (احتجاج، ج 2، ص 495) شیعیان من، ما کوتاهی در یاد شما نمی‌کنیم و یادتان را فراموش نمی‌کنیم. گاهی می‌گویم: من به یاد شما هستم. یعنی اگر 24 ساعت، پنج دقیقه هم بود، این به یاد مهم است. ولی گاهی می‌گویم: یاد شما را فراموش نمی‌کنم. همیشه استمرار دارد. اعمال ما هفته‌ای دو روز خدمت حضرت عرضه می‌شود. انشاءالله از این نیمه شعبان به بعد حضرت لبخند بزنند و خوشحال باشند و دعا کنند که یک دعای ولی خدا مس وجود ما را تبدیل به طلای ناب می‌کند. حضرت مَظهر و مُظهِر رحمت خداوند هستند. وقتی اینها را بدانیم بیشتر انس و الفت پیدا می‌کنیم.
سومین وظیفه‌ای که نسبت به امام زمان داریم، به یاد حضرت بودن و ترویج نام امام زمان(ع) هست. «فَمَا أَحْلَى أَسْمَاءَكُمْ‏» (من‏لايحضره‏الفقيه/ج 2/ ص 615) چقدر نام شما شیرین است. یکی از ابزار شفاعت و نجات انسان روز قیامت، نامی است که ما بر فرزندانمان، روی مؤسسه‌ها، روی خیابان‌ها و بلوارها، روی میادین می‌گذاریم. زیاد که گفته شود افراد کنجکاو می‌شوند یعنی چه؟ مهدی، ولی‌عصر، امام زمان گفته می‌شود و آنها هم محبت پیدا می‌کنند. لذا در یک خانواده تصور کنید روزی چند بار نام مهدی را صدا می‌زنند، نام مادرشان نرگس را صدا می‌زنند. این باعث شفاعت است. نه اینکه اسم شناسنامه‌ای باشد و چیز دیگری صدا بزنیم، نه! در بازار و کوچه صدا شود.
یکی از کارهایی که جزء وظایف خودمان بدانیم، دعا برای سلامتی امام زمان است که در آغاز صحبت خواندیم. فوق العاده تأثیر دارد. همین که اجازه بدهند بنده و شما، مهدی بگوییم. این لیاقت می‌خواهد. یعنی اگر حضرت به یاد ما نبودند، ما الآن به یاد حضرت نبودیم. حضرت اول به یاد ما بودند که ما الآن توفیق پیدا کردیم نام و یاد حضرت را بیاوریم.
تا که از جانب معشوق نباشد کششی *** کوشش عاشق بیچاره به جایی نرسد
بعضی می‌گویند: ما چه کنیم؟ بعضی‌ها دست روی زانو می‌گذارند و یأبن الحسن می‌گویند. اول مثل آنها، بعد یواش یواش علاقه ایجاد می‌شود. بعد شناخت، بعد عشق ایجاد می‌شود. خود این دعای ندبه، ولو یک فرازش را انسان بخواند. انسان انس داشته باشد و آشنا باشد. الآن جایی که ما هستیم، مسجد مقدس جمکران دو تا دو رکعت نماز دارد. دو رکعت نماز تهیّت، تهیّت یعنی شاد باش. برای هر مسجدی هست. دو رکعت نماز امام زمان(ع) است. روز نیمه شعبان عزیزان قبل از مغرب، بعد از برنامه وضو بگیرند، رو به قبله فقط برای سلامتی حضرت این دو رکعت نما خوانده شود. صد بار «ایاک نعبد و ایاک نستعین» هفت بار ذکر رکوع، هفت بار ذکر سجده، سلام می‌دهیم بعد از دو رکعت، یک «لا اله الا الله» تسبیحات حضرت زهرا، سر روی مهر می‌گذاریم و صد بار صلوات بر محمد و آل محمد می‌فرستیم. فوق العاده است. روزهای جمعه صد بار صلوات بر محمد و آل محمد حتی با عجل فرجهم گفته شود، بسیار بسیار مفید است.
من گروه‌هایی را می‌شناسم از شهرهای مختلف سه روز می‌آیند در این مسجد اعتکاف می‌کنند. بدون هیچ حاجت شخصی، فقط برای فرج آقا امام زمان(ع). آیت الله بهجت یک جمله طلایی دارند. می‌فرمایند: هر مقدار نسبت به حضرت و فرج حضرت دعا کنید، فرج در زندگی شما است. گشایش کارهای شماست. بی دلیل نیست که آیت الله بهاء الدینی فرمودند: امروز ثروتمند‌ترین فرد روی کره زمین آیت الله بهجت هستند. ایشان چیزی نداشتند به خاطر همین معارف است. هرکدام از ما در حد وسع خودمان بتوانیم به این نکات عمل کنیم فوق العاده مفید و مؤثر است. همان که اشاره کردیم نام امام زمان که برده شد، امام رضا(ع) بلند شدند و دست روی سر گذاشتند. اینها زمینه است و فوق العاده برای انسان مفید است. وظیفه دیگری که اشاره می‌کنند، صدقه دادن برای سلامتی حضرت است. از امروز هرکدام از ما هر صدقه‌ای می‌دهیم، زکات فطره، من بعضی را می‌شناسم خدا شاهد است، افراد خانواده پنج نفر هستند، هر سال شش نفر زکات فطره می‌دهند. کسی هم نمی‌داند برای سلامتی حضرت می‌دهند.
شب عاشورا علامه امینی(ره) یک صدقه بزرگی کنار می‌گذاشتند و می‌گفتند: فشار روی قلب جان جانان امام زمان هست به خاطر شهادت جد عزیزشان امام حسین، برای سلامت حضرت صدقه می‌دادند. بعضی هستند نیمه شعبان همینطور، همینطور خون ریخته شود. قربانی شود. افراد می‌خورند و دعا می‌کنند.
شریعتی: امسال قرار گذاشتیم برای سلامتی حضرت صاحب الزمان(عج) قربانی کنیم و گوشتش را بین فقرا تقسیم کنیم. اگر توانش را نداریم دسته جمعی این کار را بکنیم.
حاج آقای لقمانی: همین الآن همه عزیزان یک مبلغی را کنار بگذارند، هر مقدار در حد توان جمع کنند یا به یک نفر بدهند. به نیابت از حضرت و برای سلامتی از حضرت ، گشایش در زندگی خودمان است. انسان نورانیت پیدا می‌کند و در مسائل زندگی همین نورانیت به او کمک می‌کند، گره‌ها باز می‌شود انشاءالله. صدقه دادن برای سلامتی حضرت.
پنجمین و آخرین وظیفه‌ای که داریم گناه نکردن است.
گفتم شبی به مهدی من یک نگاه خواهم *** گفتا که من هم از تو ترک گناه خواهم
پاکی چشم، پاکی روح، باکی روان، پاکی گوش، پاکی مادیات زندگی، وقتی انسان در این زمینه اقدام کرد و قدم برداشت، حتماً حتماً حتماً حضرت دعا می‌کنند. در وسوسه‌ها وقتی انسان می‌خواهد فریب شیطان را بخورد، امام من راضی نیست. تا همین مقدار که انسان جلو رفت، یک زندگی پاک نورانی داشت، خدا شاهد است، اثر مادی حتی در امور دنیوی خواهد داشت غیر از آثار معنوی. انشاءالله همه ما به این وظایف عمل کنیم و باعث لبخند رضایت مهدوی در زندگی‌مان شویم.
شریعتی: این فرمایش حضرت علی را مرور می‌کردم که حضرت فرمودند: «أَعِينُونِي بِوَرَعٍ‏ وَ اجْتِهَادٍ وَ عِفَّةٍ وَ سَدَادٍ» اگر می‌خواهید مرا یاری کنید، با ورع و با اجتهاد و تقوا و تلاش و کوشش‌تان، با حیاء و محکمی و راستی‌تان، من را یاری کنید و من احساس می‌کنم اگر قرار هست ما قدمی برای امام زمان برداریم، اگر نکاتی که حاج آقای لقمانی گفتند را به این فرمایش امیرالمؤمنین ضمیمه کنیم، خیلی اتفاقات خوبی در زندگی و در جامعه ما می‌افتد. یک عزیزی می‌گفت: به انتظار تو نشستن بزرگترین خطای بشریت است. من به انتظار تو می‌دوم، باید دوید و باید ایستاد و باید مهیا کرد جامعه را برای ظهور حضرت مهدی(عج).
حاج آقای لقمانی: نکته‌ای که بعضی بزرگان ما فرمودند خیلی مناسبت است گفته شود. نمی‌خواهد زیاد بدوید که حضرت را ببینید. زمان امام حسین افرادی که بودند همه حضرت را دیدند، حجت خدا را دیدند. کاری کنید حضرت شما را ببیند. کاری کنید حضرت به دیدار شما بیایند.
شریعتی: عید بزرگ نیمه شعبان بر شما مبارک باشد. یک تبریک ویژه هم به تمام معلمین عزیز داریم، امروز روز معلم هم هست. روز شهادت استاد شهید مرتضی مطهری است. به همه معلمین عزیز ادای احترام می‌کنیم. انشاءالله زیر سایه حضرت ولی عصر موفق و مؤید و منصور باشند. امروز صفحه 307 قرآن کریم، آیات 26 تا 38 سوره مبارکه مریم را تلاوت خواهند کرد.
«فَكُلِي وَ اشْرَبِي‏ وَ قَرِّي عَيْناً فَإِمَّا تَرَيِنَّ مِنَ الْبَشَرِ أَحَداً فَقُولِي إِنِّي نَذَرْتُ لِلرَّحْمنِ صَوْماً فَلَنْ أُكَلِّمَ الْيَوْمَ إِنْسِيًّا «26» فَأَتَتْ بِهِ قَوْمَها تَحْمِلُهُ قالُوا يا مَرْيَمُ لَقَدْ جِئْتِ شَيْئاً فَرِيًّا «27» يا أُخْتَ هارُونَ ما كانَ أَبُوكِ امْرَأَ سَوْءٍ وَ ما كانَتْ أُمُّكِ بَغِيًّا «28» فَأَشارَتْ إِلَيْهِ قالُوا كَيْفَ نُكَلِّمُ مَنْ كانَ فِي الْمَهْدِ صَبِيًّا «29» قالَ إِنِّي عَبْدُ اللَّهِ آتانِيَ الْكِتابَ وَ جَعَلَنِي نَبِيًّا «30» وَ جَعَلَنِي مُبارَكاً أَيْنَ ما كُنْتُ وَ أَوْصانِي بِالصَّلاةِ وَ الزَّكاةِ ما دُمْتُ حَيًّا «31» وَ بَرًّا بِوالِدَتِي وَ لَمْ يَجْعَلْنِي جَبَّاراً شَقِيًّا «32» وَ السَّلامُ عَلَيَّ يَوْمَ وُلِدْتُ وَ يَوْمَ أَمُوتُ وَ يَوْمَ أُبْعَثُ حَيًّا «33» ذلِكَ عِيسَى ابْنُ مَرْيَمَ قَوْلَ الْحَقِّ الَّذِي فِيهِ يَمْتَرُونَ «34» ما كانَ لِلَّهِ أَنْ يَتَّخِذَ مِنْ وَلَدٍ سُبْحانَهُ إِذا قَضى‏ أَمْراً فَإِنَّما يَقُولُ لَهُ كُنْ فَيَكُونُ «35» وَ إِنَّ اللَّهَ رَبِّي وَ رَبُّكُمْ فَاعْبُدُوهُ هذا صِراطٌ مُسْتَقِيمٌ «36» فَاخْتَلَفَ الْأَحْزابُ مِنْ بَيْنِهِمْ فَوَيْلٌ لِلَّذِينَ كَفَرُوا مِنْ مَشْهَدِ يَوْمٍ عَظِيمٍ «37» أَسْمِعْ بِهِمْ وَ أَبْصِرْ يَوْمَ يَأْتُونَنا لكِنِ الظَّالِمُونَ الْيَوْمَ فِي ضَلالٍ مُبِينٍ «38»
ترجمه: پس (از آن رطب) بخور و (از آب نهر) بنوش و چشمت را (به داشتن فرزندى چون عيسى) روشن‏دار، پس اگر كسى از آدميان را ديدى، (كه درباره نوزاد مى‏پرسند، با اشاره به آنان) بگو: من براى خداوند رحمان، روزه‏ى سكوت نذر كرده‏ام، بنابراين امروز با هيچ انسانى سخن نخواهم گفت. پس مريم در حالى كه نوزادش را در آغوش گرفته بود، او را به نزد بستگان خود آورد. گفتند: اى مريم! به راستى كار بسيار ناپسندى مرتكب شده‏اى. اى خواهر هارون! پدرت مرد بدى نبود و مادرت (نيز) بدكاره نبود. پس مريم به سوى او (عيسى) اشاره كرد. گفتند: چگونه با كسى كه در گهوراه (و) كودك است سخن بگوييم؟ (عيسى به سخن آمد و) گفت: منم بنده‏ى خدا، او به من كتاب (آسمانى) داده و مرا پيامبر قرار داده است. و هر جا كه باشم، خداوند مرا مايه‏ى بركت قرار داده و تا زنده‏ام مرا به نماز و زكات سفارش كرده است. و مرا نسبت به مادرم نيكوكار قرار داده و (نسبت به مردم) ستمگر و سنگدل قرار نداده است. و درود بر من روزى كه زاده شدم و روزى كه مى‏ميرم و روزى كه زنده برانگيخته مى‏شوم. اين است عيسى، پسر مريم؛ (همان) گفتار درستى كه در آن شك مى‏كنند. شايسته نيست كه خداوند فرزندى برگيرد، او منزّه است، هرگاه انجام كارى را اراده كند، همين قدر كه گويد: موجود باش، بى‏درنگ موجود مى‏شود. و در حقيقت، خدا پروردگار من و پروردگار شماست، پس او را بپرستيد كه راه مستقيم همين (بندگى او) است. پس گروه‏هايى از ميان خودشان به اختلاف پرداختند، پس واى بر كسانى كه كافر شدند از حضور در روز بزرگ (قيامت). چه خوب شنوا و بينايند روزى كه به سوى ما مى‏آيند، ولى ستمگران امروز در گمراهىِ آشكارند.
شریعتی:
چه خوش است صوت قرآن ز تو دلربا شنیدن *** به رخت نظاره کردن، سخن خدا شنیدن
اینجا مسجد مقدس جمکران هست، و ما در روز نیمه شعبان با سمت خدا مهمان لحظات ناب و نورانی شما هستیم. از خدای متعال مسئلت می‌کنیم که ما را متوجه این نعمت بزرگ، نعمت امام زمانمان بکند و حواسمان باشد سر سفره حضرت نشستیم. «و بیمنه رزق الوری» نکته قرآنی را بفرمایید و جمع بندی فرمایشات شما را بشنویم.

حاج آقای لقمانی: «وَ جَعَلَنِي مُبارَكاً أَيْنَ ما كُنْتُ» حضرت عیسی(ع) فرمود: خداوند مرا هرکجایی که هستیم با برکت قرار داده است. برکت یکی از گمشده‌های بشریت است. گاهی ما دنبال ثروت هستیم. ولی برکت ندارد. ثروت این است که دارایی که انسان خودش بخورد. اهل و عیالش، برکت این است که خود و دیگران، عالم المنفعه باشد. من یک مطلبی به قدری برای خودم زیبا بود، دلم می‌خواهد این را بیان کنم، وقتی زینب عطاره خانمی بود برای پیامبر و اهل‌بیتش عطر می‌آوردند. یک روز پیامبر یک جمله‌ای فرمودند: مراقب باش عطر خالص باشد و چیزی با آن قاطی نکنی. بعد فرمودند: این کاری که می‌کنی، «فانه اتقی لله و ابقی للمال» هنری‌تر از این نمی‌شد. نسبت به خداوند به تقوا نزدیک‌تر و بیشتر است. «أتقی لله» و نسبت به مال «أبقی للمال» یعنی برکت گاهی مال کم است ولی برکت دارد. باقی ماندن و ماندگاری‌اش بیشتر است. «وَ لَوْ أَنَّ أَهْلَ‏ الْقُرى‏ آمَنُوا وَ اتَّقَوْا» (اعراف/96) اگر مردم ایمان بیاورند و تقوا داشته باشند چه اثری دارد؟ «لَفَتَحْنا عَلَيْهِمْ بَرَكاتٍ مِنَ السَّماء و الارض» نه از زمین، از آسمان. انسان فکر می‌کنید عوض شده، نورانی شده و بهتر شده، برکت‌های مادی و معنوی.
چون روز دوازده اردیبهشت هست، یادی از شهید مطهری کنم. یکی از ویژگی‌های والای آیت الله مطهری این بود که زندگی‌شان بسیار با برکت بود. هم بینش و هم منش فوق العاده‌ای داشتند. بینشی که داشتند بر گرفته از آگاهی و دانایی و معنویت بود. لذا مَنشی که ایشان داشتند تعبد فوق العاده‌ای داشتند. گریه‌ها، نماز شب‌ها، توسلات فوق العاده‌ای، شاید برای بینندگان عزیز تازگی داشته باشد، ایشان در طول روز دو بار قرآن می‌خواندند و گاهی بیشتر صبح‌ها و شب‌ها، بعد از بیدار شدن و قبل از خواب قرآن می‌خواندند و ثواب این قرآن را تقدیم می‌کردند خدمت رسول اکرم(ص). همسر ایشان می‌گویند: دو سه شب قبل از شهادت، دوازده اردیبهشت سال 1358 نیمه‌های شب دیدم صدای محکمی می‌آید. از وحشت بیدار شدم دیدم استاد دارند محکم قدم می‌زنند و پا محکم می‌کوبند. گفتم: مشکلی پیش آمده است؟ گفتند: نه، چراغ‌ها را روشن کردم. گفتند: الآن در عالم رؤیا خودم را در مسجد الحرام دیدم. پیامبر را دیدم از آن سو می‌آیند. من بودم و امام رهبر کبیر انقلاب، دیدم پیامبر نزدیک شدند و از نزدیک امام را معرفی کردم. احترام کردند و بعد آمدند لب‌هایشان را روی لب‌های من گذاشتند و مرا بوسیدند. گویا بناست حادثه‌ای در زندگی من اتفاق بیافتد. فرداشب دقیقاً ایشان را ترور کردند. محبت و تعبدی که ایشان داشتند، مقید بودند به نماز شب، در یکی از جلسه‌ها یکی از هم مباحثه‌های ایشان گفتند: تنبلی می‌کردم، گفتند: یک شب دیدم آقای مطهری رفتند از رودخانه‌ی قم آب آوردند و گفتند: این هم آب خوب، تنبلی نکن و بلند شو نماز شب بخوان. یک سلسله ویژگی‌هایی که انسان دارد به برکت همین حالات و همین تعبدی است که خداوند به انسان می‌دهد و زندگی‌اش را سرشار از برکت می‌کند مثل تمام سمت خدایی‌ها انشاءالله.
شریعتی: نکات خیلی خوبی را شنیدیم. در مسجد مقدس جمکران و این فضای نورانی هستیم، انشاءالله قسمت شما شود مشرف شوید. دعاگوی شما هستیم. برای ظهور حضرت ولی‌عصر که در رأی دعاهای ماست و هم برای شفای همه مرض‌ها و همه آنهایی که التماس دعای ویژه گفتند، من از خدای متعال مسئلت می‌کنم که در این خانه جهان که همه مهمان هستیم، چشم از صاحبخانه گرفته‌ایم و به سفره و غذا دوخته‌ایم، ما را متوجه این صاحبخانه بکند «و بیمنه رزق الوری» حاج آقای لقمانی دعا بکنند و همه آمین بگوییم.
حاج آقای لقمانی: امروز بدون خواسته شخصی و مادی فقط برای تعجیل در فرج حضرت دعا کنیم. خدایا همه عزیزان دست‌های نازنین‌شان را بالا بیاورند. خدایا به حق محمد و آل محمد فرج آقا امام زمان را برسان. لبخند رضایت آن حضرت را نصیب ما بگردان. به حق محمد و آل محمد فرجش را برسان و باعث شادی دل دیگران بگردان.
شریعتی: در این روز با برکت در رأس همه حاجت‌هایمان ظهور آقا و مولا و مقتدایمان، امام زمان(عج) را از خداوند متعال مسئلت می‌کنم.
«والحمدلله رب العالمین و صلی الله علی محمدٍ و آله الطاهرین»