main logo of samtekhoda

96-12-16-حجت الاسلام والمسلمين لقمانی – ضرورت و شیوه الگوگیری از حضرت زهرا(سلام الله علیها)


برنامه سمت خدا
موضوع برنامه: ضرورت و شیوه الگوگیری از حضرت زهرا(سلام الله علیها)
كارشناس: حجت الاسلام والمسلمين لقمانی
تاريخ پخش: 16-12-96

بسم الله الرحمن الرحیم. اللهم صل علی محمد و آل محمد و عجل فرجهم.
ای شکوهت فراتر از باور، ای مقامت فراتر از ادراک
وصف تو درک لیلة القدر است،فهم ما از تبار ما ادراک
کوثری بی کرانه دریایی، ما ظرف حقیر این کلمات
باید از تو نوشت با آیات، باید از تو سرود با صلوات
آیه در آیه وصف تو جاری است، فتلقی، مباهله، کوثر
در دل انما یرید الله، در فصل لربک و انحر
از بهشت آمدی و به هیأت نور،عطر سیبت وزیده در هستی
تو گلِ نه، تو نوبهار نه، تو بهشت دل پدر هستی
روز مادر شده دلم با شوق، پر زده در هوای تو مادر
منم و وسعت بهشت خدا، منم و خاک پای تو مادر
روز مادر شده به محضر تو آمدم پا به پای این کلمات
هدیه‌ی من برای تو اشک است، هدیه‌ی من برای تو صلوات

شریعتی: «اللهم صل علی فاطمه و ابيها و بعلها و بنيها و سر المستودع فیها بعدد ما احاط به علمه» سلام می‌کنم به روی ماه همه شما، خانم‌ها و آقایان، فرا رسیدن سالروز ولادت ام ابیها فاطمه زهرا را پیشاپیش به همه شما تبریک می‌گویم. یک تبریک مخصوص هم به همه مادران این سرزمین می‌گویم و همینطور روز زن را به همه‌ خانم‌های بزرگوار تبریک و شادباش می‌گویم. انشاءالله زیر سایه حضرت زهرا بهترین‌ها برای همه شما رقم بخورد. حاج آقای لقمانی سلام علیکم و رحمة الله. خیلی خوش آمدید.
حاج آقای لقمانی: سلام علیکم و رحمة الله، بنده هم خدمت شما و همه بینندگان عزیز عرض سلام دارم. صمیمانه این ایام به ویژه ایام ولادت بانوی دو عالم، بزرگ بانوی آفرینش حضرت فاطمه (س) را تبریک عرض می‌کنم. انشاءالله روزها و لحظات شیرینی را پیش رو داشته باشید.    
شریعتی: بحث امروز شما را می‌شنویم.
حاج آقای لقمانی: بسم الله الرحمن الرحیم.
به حسن خلق و وفا کس به یار ما نرسد *** تو را در این سخن انکار کار ما نرسد
اگر چه حسن فروشان به جلوه آمده‌اند *** به حسن و ملاحت کسی به یار ما نرسد
ایام، ایام شادی هست و به تعبیر امام صادق(ع) فرمودند: شیعیان ما در ایام شادی ما شاد هستند. «يَفْرَحُونَ‏ لِفَرَحِنَا» انشاءالله همه شاد باشند. من پیشاپیش این سه عید سعید را تبریک عرض می‌کنم، انشاءالله بتوانیم در این ایام بهترین استفاده را از لحظات و ساعاتمان داشته باشیم. هنر خوب زیستن موضوع سخن ما بود. امروز می‌خواهیم یک الگویی برای خوب زیستن و برای تمام زنان و مردان هستی بیان کنیم. این ایام که ایام روز زن و روز مادر هست، مخصوصاً در خانواده‌ها سخن از هدیه و کادو است.
یکی از موضوعاتی که ما از سالهای قبل در ذهن بسیاری از ما بود شیوه الگودهی حضرت زهرا پس از 1400 سال است. راز جاودانگی این بانوی بزرگ است. در زمانی که دختران زنده به گور می‌شدند اصلاً زنان را در زمان جاهلیت انسان نمی‌دانستند. حقی برای حیات قائل نبودند، شخصیتی مثل امیرالمؤمنین(ع) برای گرامی داشت بانوان، به فرزندشان امام حسن فرمودند: «الْمَرْأَةَ رَيْحَانَة وَ لَيْسَتْ بِقَهْرَمَانَةٍ» (نهج البلاغه، نامه31) زن گلی خوشبو است. قهرمان نیست، کارهای سخت نباید به آنها واگذار کرد. کارهای نرم افزاری، یک جمله‌ای را قبلاً من اشاره کردم. بدترین ستمی که زنان به خودشان می‌کنند این است که می‌خواهند مثل مردان باشند. آموزه‌های دینی زن را در اوج می‌برد. از دامن زن، مرد به معراج می‌رود.
پیامبر فرمودند: هروقت ایمان فرد افزایش پیدا بکند، محبت او به همسر زیاد می‌شود. فرمودند: از دنیای شما چند چیز برای من محبوب است. یکی بوی خوش، یکی زنان و یکی نماز، نماز یک طرف و زنان یک طرف، باز فرمودند: جمله‌ای که مرد به همسرش بگوید: «انی احبک» عاشقت هستم، دوستت دارم، از قلب همسر هیچوقت جدا نمی‌شد. همیشه به یاد او هست. حالا جملاتی که آقایان دوست دارند، خانم‌ها به آنها بگویند، چیست؟ من به تو افتخار می‌کنم. دو طرفه، امام صادق فرمود: زنی که صالح هست، بهتر است از هزار مرد غیر صالح. یعنی اینقدر سعه وجودی تأثیر درآفرینش دارد، می‌تواند أُم... چقدر قداست در مادر نهفته است. أُم ریشه، مایه و پایه باشد. بیشترین خیر و خوبی در زنان است. یک تفاوتی که زنان و مردان دارند، مردان مسائل را می‌شنوند ولی زنان غیر از شنیدن اقدام می‌کنند. بیشترین خیر و خوبی در زنان است. فرمودند: محبت به زنان از اخلاق انبیای الهی است. چه کسی بیشتر شبیه به انبیاء است؟ کسی که بیشتر محبت به خانمش می‌کند. نشان می‌دهد اگر زن و شوهر خوب در مسیر زندگی قرار بگیرند، پایندگی و ابدیت است. در یک خانه و خانواده‌ای، فرزندانی تربیت می‌شوند که کل هستی را تحت الشعاع قرار می‌دهند. این مقدمه برای بحث من بود.
راز جاودانگی فاطمه زهرا(س) چیست؟ شبهه‌ای را بعضی مطرح کردند، اجازه بدهید من خیلی راحت بقیه شبهات را هم بیاورم. مثل کرسی آزاد اندیشی امروز صحبت کنیم. نکته اول اینکه بعضی می‌گویند: شما بانویی را می‌آورید برای 1400 سال پیش، اسوه پذیر و اسوه، باید یک سلسله سنخیت‌هایی داشته باشد، تناسب داشته باشد از نظر زمانی و مکانی، از نظر سنی، از نظر موقعیت جغرافیایی، تاریخی، فرهنگی، حتی اقتصادی و خانوادگی، از نظر زمانی گاهی مواقع افرادی هستند بیست سال پیش با ما زندگی می‌کردند از بین ما رفتند. اینها دیگر قدیمی شد. شما یک نفر را از 1400 سال قبل می‌آورید. 2- از نظر مکانی شبه جزیرة العرب، «بِوادٍ غَيْرِ ذِي‏ زَرْع‏» (ابراهیم/37) یک سرزمین سفت و سخت و خشک و بی آب و علف، یک بانویی در آن زمان، در آن مکان. 3- از نظر فرهنگی باید یک سنخیتی باشد، در خانه پیامبر می‌آمدند و پیامبر را با اسم کوچک صدا می‌زدند. آیه نازل شد ایشان رسول خداست. ادب داشته باشید. از نظر آداب اجتماعی و خانوادگی، قرآن می‌فرماید: قبل از ظهر منزل پیامبر می‌آمدند و می‌نشستند، منتظر غذا می‌شدند. تا غذا بیاید اینها غذا را می‌خوردند و بعد دوباره دور هم شروع به حرف زدن می‌کردند، آیه نازل شد وقتی دعوت شدید، بیایید. «فَإِذا طَعِمْتُمْ‏ فَانْتَشِرُوا» (احزاب/53) وقتی هم غذا خوردید بلند شوید بروید. پیامبر شرم و حیا می‌کنند به شما حرف بزنند ولی شما مراعات کنید. 4- از نظر تحصیلی باید یک سنخیتی باشد. در آن زمان تنها هفده نفر باسواد بودند. الآن جامعه ما باسواد و بی سواد اصلاً مفهومش عوض شده است. کسی که نتواند با کامپیوتر و رایانه کار بکند، این را بی سواد می‌گویند. نه کسی که سواد خواندن و نوشتن نداشته باشد.
مورد بعد از نظر اقتصادی، اصحاب صفه بودند، گاهی با یک خرما دو نفر در یک روز باید سیر می‌شدند. از نظر نظامی، در جنگ‌ها در صدر اسلام وقتی که می‌خواستند بگویند: ما خیلی قوی و قدر هستیم، شما سه تا اسب داشتید ما هفت تا دشتیم. شما پنج تا شمشیر داشتید، ما ده تا داشتیم. الآن دیگر این مسائل نیست. الآن دیگر اسلحه و تانک هم قدیمی شده است. موشک‌های قاره پیما از این طرف زمین می‌زند، آن طرف زمین در یک قاره دیگر منهدم می‌شود. تناسبی ندارد یا از نظر سن، اگر یک نفر چهل ساله بخواهد از حضرت زهرا الگوگیری بکند، حضرت چهل ساله نبودند. پنجاه ساله نبودند، هجده بهار را پشت سر گذاشتند. از نظر سن هم باید یک تناسبی باشد که بتوانیم الگوگیری کنیم. این شبهه که من خوب پرورش دادم، خوب بیان کردم که انشاءالله اگر از این دست شبهات دیگر گفته شد عزیزان مسلط باشند. نیازهای بشری دو گونه است. همه انسان‌ها با هر سوادی و سنی، سلیقه‌ای و عقیده‌ای، هیچ فرقی نمی‌کند. یکی متغیر، یکی ثابت، بعضی از نیازها در گذر زمان عوض می‌شود. طبیعی هم هست. مثال بزنیم، مسکن، شما بیست سال قبل می‌خواستید یک خانه بخرید، اولین سؤال این بود، چند تا اتاق دارد. الآن چطور؟ سالن چگونه است؟ اُپن هست یا نه؟ ویژگی‌های مختلف دیگر، یقیناً بیست سال دیگر سؤال‌های انسان عوض می‌شود.
از نظر وسیله و مرکب، قبلاً حج هشتاد روز طول می‌کشد. امروز با هواپیما دو ساعت تا جده می‌رود. حج با رفت و برگشت یک ماه زمان می‌برد. اینها در گذر زمان عوض می‌شود و طبیعی هم هست. پوشش قبلاً طور دیگری بود. آن چیزی که مهم هست گوهر وجود انسان است که حفظ بشود. مورد بعد از نظر خوراک و غذاست. بیست سال قبل، سی سال قبل، تا مادر ما می‌خواست غذا درست کند، هیزم روشن می‌کرد، چشم‌ها سرخ می‌شد. دود در چشم می‌رفت. با چه زحمتی یک غذایی درست می‌شد. الآن چطور؟ اجاق گاز، اشاره می‌کند روشن می‌شود، غذا آماده می‌شود. یقیناً پنجاه سال آینده یا بیشتر، اتفاقات دیگری می‌افتد. من و شما از محل کارمان کد می‌دهیم به سیستم هوشمند منزل، یک غذایی با این مقدار شوری می‌خواهیم و می‌خواهیم ساعت 2:47 دقیقه آماده شود. یقیناً در آینده می‌گویند: خانم‌های گذشته چه زحمتی می‌کشیدند؟ قابلمه می‌شستند و غذا درست می‌کردند.
یا از نظر نظامی، آنوقت شمشیر و سپر و الن اینطور، در آینده عوض می‌شود. از نظر وسایل ارتباطی هم همینطور. قبلاً کبوتر نامه بر و در آینده طور دیگری خواهد بود. پس جواب شامل دو قسمت شد، قسمت اول نیازهای متغیر، در گذر زمان عوض می‌شود. اما یک سلسله نیازهای ثابت هم داریم. در ریاضی دو دو تا، چهار تا، یک میلیارد سال قبل دو دو تا چهار تا بوده و یک میلیارد سال آینده هم دو دو تا، چهار تا هست. اگر یک نفر امروز بیاید بگوید: من نو گرا هستم، دو دو تا پنج تا می‌شود. همه می‌خندند. فرمول آب H2o، یک نفر بیاید بگوید: خسته شدیم از این فرمول، این جزء موارد ثابت هست. زاویه قائمه نود درجه بوده و هست و خواهد بود. در مسائل اخلاقی، در هر زمین و سرزمین، زمان و زمانه، ادب را همه دوست دارند. مذهبی، کم مذهب و ضد مذهب، انصاف را همه دوست دارند. صداقت را همه دوست دارند. حیاء و پاکدامنی را کسی که عاقل است دوست دارد. عاطفه مادر نسبت به فرزند ثابت است. یک نفر بیاید بگوید: ما دیگر خسته شدیم، از بس مادران فرزندان را می‌بوسند. بیداری می‌کشند. دویست سال پیش می‌بوسیدند حالا هم می‌بوسند. اینها نیازهای ثابت و فطری ما هست. از نظر عبادی، الآن می‌گویند: مدیتیشن، ارتباطات متعالی، کیست که پیوند قطره را با اقیانوس دوست نداشته باشد؟ پیوند محدود را با نامحدود، همه انسان‌ها دوست دارند به ابدیت وصل باشند. لذا رئیس جمهور اسبق آمریکا بیل کیلینتون، وقتی یک سری کشتارهایی در مدارس مثل حوادث اخیر در آمریکا پیش آمد، گفت: ما باید دعاهای صبحگاهی را دوباره زنده کنیم که بچه‌های ما در مدارس امنیت داشته باشند. یعنی ایمان و معنویت را همه دوست دارند. ارتباطات عالی و الهی را همه دوست دارند.
یا مسائل مالی و اقتصادی مواردی است که نیاز است. پس بخش دوم نیازهای ما یک سلسله نیازهای ثابت و همیشگی است. در گذر زمان عوض نمی‌شود. ولو ده میلیارد سال آینده باشد. سراغ شخصیت فاطمه زهرا بیاییم. ایشان چه ویژگی‌هایی داشتند که ولو با این هجده سال تا میلیون‌ها سال آینده هم برای ما الگو هستند؟ ایام ولادت ایشان است. 1- اولین ویژگی که حضرت زهرا(س) داشتند و برای همه انسان‌ها مفید و خوب است بصیرت و بینش نسبت به اصل حیات و هستی بود. بعضی‌ها زندگی را ساحل تفریح و خوش گذرانی می‌دانند. اتاق پرو لباس می‌دانند. سالن غذاخوری می‌دانند. خوردن برای دویدن و دویدن برای خوردن. خور و خواب و خشم و شهوت. ولی فاطمه زهرا فرمودند: من از دنیای شما سه چیز را دوست دارم، ارتباط با خداوند، تلاوت قرآن، مسیر معنویت و نگاه به چهره رسول خدا، همراهی و همدلی بامردم، انفاق فی سبیل الله. دنیای شما نزد من این است.
وقتی از حضرت علی پرسیدند: همسرتان را چگونه یافتید؟ فرمود: بهترین مددکار در راه خداوند. نشان می‌دهد بصیرت و بینش و نوع نگاه انسان به هستی، انسان را می‌سازد. حالا اگر همین نگاه را بعد از 1400 سال امروز در جامعه بگوییم، در آمریکا و اروپا بگوییم، می‌پذیرند؟ بله. اینها فطری و ثابت و همیشگی است و در گذر زمان عوض نمی‌شود. اما چینش و ساختمان خانه عوض می‌شود. ویژگی دومی که فاطمه زهرا داشتند و برای امروز و هر روز ما مفید هست بحث شناخت همسر، همدلی و همراهی است. «یا أبالحسن» علی جان، حضرت علی نسبت به همسر «حبیبتی» محبوب من، عشق من! اینها ماندگار است و کهنه نمی‌شود.
مورد بعد می‌فرماید: اطاعت و حمایت از همسر در مراحل مختلف زندگی به ویژه مسائل معنوی، در مسأله‌ی ولایت و چیزهایی که در مورد فاطمه زهرا می‌گویند. وقتی سلمان آمد، گفت: شوهرتان امیرالمؤمنین می‌فرماید: برگردید به خانه، حضرت برگشت و طرف قبر پدر نرفت، «روحی لروحک الفداء و نفسی لنفسک البقاء» علی جان همیشه با تو هستم. حمایت از همسر، اینها همیشگی است و کهنه شدنی نیست.
مورد پنجم، آراستگی ظاهری، پر طراوت نگه داشتن محیط خانه، بعضی از ما فکر می‌کنیم عزیزانی که مذهبی هستند باید مرتب اشک بریزند. دست روی زانو بزنند، نه! پیامبر اسلام وقتی امیرالمؤمنین زره‌شان را فروختند و پولش را در دامنشان ریختند، یک بخشی را به اصحاب دادند. به عمار پول دادند تا برای فاطمه زهرا عطر بخرند. صدای در بلند شد، حضرت پشت در آمدند. دیدند عمار است و چیزی در دست دارد. فرمود: عمار این چیست؟ عطر آن زمان جامد بود. یا نسبت به آراستگی حضرت برای همسر، پیامبر منزل فاطمه زهرا بودند. فرمود: فاطمه جان، دخترم، کی علی می‌آید؟ چرا خودت را آراسته نکردی؟ حضرت سریع بلند شد. مذهبی‌ها با نشاط ترین افراد هستند.
مورد ششم، ساده زیستی، در زمانی که جامعه دینی نیاز به کمک ما دارد ما باید به حداقل قناعت کنیم. لذا امروز الگوگیری از حضرت زهرا     این نیست که بانوان ما طبق گفته سلمان وارد خانه فاطمه زهرا شدند دیدند چادری بر سر دارد دوازده وصله دارد. امروز اینطور الگوگیری مطرح نیست. اگر امروز حضرت زهرا در شهر و دیار ما بودند، یقیناً کفش‌شان را واکس می‌زدند. چادرشان را اتو می‌زدند. آراسته در جامعه ظاهر می‌شدند. ایثار و مهرورزی در زندگی، کسی که همه‌جا رفت و نا امید برگشت. سلمان او را در خانه فاطمه زهرا آورد، گفت: تو را جایی ‌می‌برم که نا امید برنمی‌گردی. همین یک مورد را ما ببینیم می‌توانیم انجام بدهیم یا نه. تا سلمان در زد، حضرت پشت در آمدند، این نیازمند است، فقیر است، هرجا رفته نا امید آمده، در خانه شما آمده، حضرت فرمودند: سلمان، دو سه روز است من و علی و فرزندانم چیزی نخوردیم. ولی من دست رد به سینه مستمند نمی‌زنم. لباسی را آوردند و به سلمان دادند نزد شمعون یهودی ببرد و یک مشت خرما بگیرد. خرما را آوردند. هرکدام از ما جای سلمان بودیم اول پیشنهاد ما به حضرت چه بود؟ یک بخشی را خودتان بردارید و یک بخشی را به ایشان بدهید. فاطمه زهرا یک جمله فرمودند، جمله این است «این چیزی است که من برای خدا دادم، یک ذره از آن را برنمی‌دارم.»
سه روز روزه گرفتند. دم افطار غذا را به فقیر و مسکین و یتیم دادند، کار چه کسی است. اینها ویژگی‌های جاودانه است که هیچوقت کهنه نمی‌شود. برای امروز و هر روز طراوت دارد. همه تحسین می‌کنند و می‌گویند: ای کاش ما هم بتوانیم یک ذره‌ای انجام بدهیم. اینها چیز ساده‌ای نیست که بگوییم: قدیمی می‌شود. نه! اینها قدیمی نمی‌شود. من خواهش می‌کنم این جمله حضرت را سرلوحه سال جدید قرار بدهیم. گاهی یک سلسله کارهای خاص انجام بدهیم. «من أصعد إلي‏ الله خالص عبادته» کسی که در زندگی یک سلسله کارهای خالصانه بین خود و خدا دارد که نمی‌خواهد هیچکس بفهمد. دوربین نگیرد. در قاب نکند، بعضی از آقایان و خانم‌ها هستند با یک شماره حساب، در همین طرحی که شما دارید «زندان جای مادران نیست!» هرکسی در حد خودش هر مقدار که می‌تواند کمک کند.
شریعتی: خیلی اتفاق خوبی است که به همت دوستان خوبمان در ستاد دیه برگزار شده است، به مناسبت ایام ولادت حضرت زهرا(س) و در آستانه سال جدید کمک بکنیم، مادرانی که به هر نوعی در جرایم غیر عمد در زندان به سر می‌برند، انشاءالله به آغوش خانواده بازگردند و شب عیدی مهمان سفره خودشان باشند.
حاج آقای لقمانی: هدیه‌ای که آقا می‌خواهد برای همسرش بخرد، همان را بگیرد، یک مقدار سبک‌تر بقیه برای این طرح، یک جعبه شیرینی، همه سهیم باشیم و اسم ما در این طومار بیاید. «زندان جای مادران نیست» به جای 250 نفر نیت می‌کنیم پنج ضرب در 110، ایام ولادت امیرالمؤمنین هم نزدیک است. همه مشارکت کنیم. اول بنده و بعد دوستان! اسم ما در این طومار بیاید، زهرایی، فاطمی شویم. آنوقت ببینیم زندگی ما چقدر رونق پیدا می‌کند، انشاءالله!
اخلاص، «من أصعد إلي‏ الله خالص عبادته» کسی که برای خدا عبادت خالصش را بفرستد، «أهبط الله عز و جل إليه» خداوند به سوی او می‌فرستد «أفضل مصلحته» (بحارالانوار/ ج67/ص249) بهترین مصلحتش را، گاهی در انتخاب مصلحت ما عجله می‌کنیم. شتابزده عمل می‌کنیم. یک مصلحت نیک و ناب و نورانی به ذهن ما می‌رسد، سال 1397 نورانی نورانی می‌شویم. «أصعد الی الله»
شهیدی بود از خانه بیرون آمد. دید موتور شوهر خواهرش را یک دزدی داشته می‌برده، مردم دزد را گرفتند. بعضی از شهدا را که آدم می‌بیند انگار آمدند یک سری به این دنیا بزنند و بروند. گویی برای اینجا نیستند. مثل شهید محمد حسین حدادیان، کاری که داعش با شهید حججی نکردند، با ایشان کردند. از بس ضربه زدند و ایشان را اذیت کردند. این شهید عزیز تا از خانه بیرون آمد، تا دید اینها این دزد را محاصره کردند، آمد یک نگاهی کرد، که بتواند سر دو راهی چه تصمیمی بگیرد. اول خودش را کنترل کند، یک نگاهی کرد و گفت: ببخشید اشتباه گرفتید. مردم او را بلند کردند. او را درمانگاه برد، با او صحبت کرد. دلجویی کرد و مشکل او را فهمید و شغل برایش ایجاد کرد. بعد از شهادت این شهید عزیز ابراهیم هادی، این شخص هم جبهه رفت و به شهادت رسید. یک مرید برای خدا، اینها را لوتی منشی می‌گویند. «أصعد الی الله خالص عبادته»
ویژگی جاودانه‌ی دیگر فاطمه زهرا خوشرویی و خوش اخلاقی بود. فرمودند: چهره گشاده و باز در مقابل مؤمن باعث بهشت می‌شود، در مقابل معاند، کافر ستیزه جو و لجباز باعث می‌شود ما از جهنم دور بمانیم. یک کار خالص، خوشرویی و خوش رفتاری، ویژگی بعد شیفتگی نسبت به عبادت است. هنگام غروب جمعه موقع استجابت دعاست. کسانی که خدای ناکرده گره در زندگی‌شان ایجاد شده، در آخرین روزهای سال دعا می‌کنیم به برکت ایام ولادت فاطمه زهرا(س)، انشاءالله خداوند به همه خانواده‌ها شیرینی و شادی و آرامش را برگرداند. حضرت از پدرشان شنیدند، موقع غروب آفتاب، موقع استجابت دعاست. غروب روز جمعه، از آن روز به بعد یک نفر را به پشت بام می‌فرستادند، هروقت غروب روز جمعه دیدی هوا دارد غروب می‌کند به من خبر بده، همان وقت دعا می‌کردم. شب‌های قدر حسن و حسین را، نسبت به عبادت خودشان، امام حسن می‌فرماید: به هیچ کدام از ما دعا نمی‌کردند. بعد سؤال کردند «الجار ثم الدار» شب عروسی، علی جان امشب فکر کردم دیدم با لباس سفید به خانه شوهر آمدم مثل چنین شبی به خانه ابدی می‌روم. بیا برای خدا، خدا را تا صبح عبادت کنیم و توشه‌‌ای برای آن شبمان تعیین کنیم. اینها کار همه کس نیست، جاودانه است، می‌ماند.
هنرمندی و هنرآفرینی، استفاده از شعر و سخنوری و ورزش برای تربیت فرزندان و پایان تربیت و سازندگی. نامگذاری شایسته روی فرزندان. اسم شناسنامه روز قیامت به درد ما نمی‌خورد. نامی که در خانه و در مدرسه و در کوچه و بازار صدا می‌‌زنند، این باعث شفاعت است. نامگذاری شایسته، سنت‌های پسندیده! مادر تربیت فرزند را به عهده بگیرد. مهرورزی، استفاده از شعر، تمام اینها ویژگی‌هایی بوده که جاودانه بوده و امروز و فردا و همیشه و همیشه هست و قابل الگوگیری هست. موقعیت جغرافیایی و تاریخی و اقتصادی مطرح نیست. اینها راز جاودانگی دردانه خلقت فاطمه زهرا است.
شریعتی: تقریباً همه می‌توانیم با توانایی که داریم خطی را بدون خط‌کش ترسیم کنیم. اما اگر بنا شد این خط طولانی شود حتماً نیازمند خط‌کش هستیم که این خط کشیدن ما دچار انحراف نشود. گاهی قرار است پنج سال، ده سال، بیست سال زندگی کنیم و یک وقت‌هایی شاید خودمان بتوانیم برای زندگی‌مان برنامه‌ریزی کنیم. ولی اگر قرار است یک عمر هفتاد ساله داشته باشیم و آن را پیوند بزنیم به ابدیت، قطعاً نمی‌توانیم بدون خط‌کش و بدون هیچ معیاری این خط زندگی را ترسیم کنیم. حاج آقای رنجبر می‌فرمودند: اگر فاطمه زهرا(س) در زندگی دچار انحراف نشدند و در همین صراط مستقیم بودند، بخاطر این بود که از معیار و از خط کش قرآن کریم استفاده می‌کردند. حضرت فرمودند: یکی از چیزهایی که من از دنیای شما به آن علاقه دارم، تلاوت قرآن کریم است. انشاءالله با خط‌کش قرآن کریم خط زندگی‌مان را ترسیم کنیم و در صراط مستقیم قرار بگیریم، چقدر خوب است ثواب تلاوت قرآن امروز را هدیه کنیم به روح صدیقه طاهره، زهرای مرضیه(س). امروز صفحه 251 قرآن کریم، آیات 14 تا 18 سوره مبارکه رعد در سمت خدا تلاوت خواهد شد.
«لَهُ دَعْوَةُ الْحَقِ‏ وَ الَّذِينَ يَدْعُونَ مِنْ دُونِهِ لا يَسْتَجِيبُونَ لَهُمْ بِشَيْ‏ءٍ إِلَّا كَباسِطِ كَفَّيْهِ إِلَى الْماءِ لِيَبْلُغَ فاهُ وَ ما هُوَ بِبالِغِهِ وَ ما دُعاءُ الْكافِرِينَ إِلَّا فِي ضَلالٍ «14» وَ لِلَّهِ يَسْجُدُ مَنْ فِي السَّماواتِ وَ الْأَرْضِ طَوْعاً وَ كَرْهاً وَ ظِلالُهُمْ بِالْغُدُوِّ وَ الْآصالِ «15» قُلْ مَنْ رَبُّ السَّماواتِ وَ الْأَرْضِ قُلِ اللَّهُ قُلْ أَ فَاتَّخَذْتُمْ مِنْ دُونِهِ أَوْلِياءَ لا يَمْلِكُونَ لِأَنْفُسِهِمْ نَفْعاً وَ لا ضَرًّا قُلْ هَلْ يَسْتَوِي الْأَعْمى‏ وَ الْبَصِيرُ أَمْ هَلْ تَسْتَوِي الظُّلُماتُ وَ النُّورُ أَمْ جَعَلُوا لِلَّهِ شُرَكاءَ خَلَقُوا كَخَلْقِهِ فَتَشابَهَ الْخَلْقُ عَلَيْهِمْ قُلِ اللَّهُ خالِقُ كُلِّ شَيْ‏ءٍ وَ هُوَ الْواحِدُ الْقَهَّارُ «16» أَنْزَلَ مِنَ السَّماءِ ماءً فَسالَتْ أَوْدِيَةٌ بِقَدَرِها فَاحْتَمَلَ السَّيْلُ زَبَداً رابِياً وَ مِمَّا يُوقِدُونَ عَلَيْهِ فِي النَّارِ ابْتِغاءَ حِلْيَةٍ أَوْ مَتاعٍ زَبَدٌ مِثْلُهُ كَذلِكَ يَضْرِبُ اللَّهُ الْحَقَّ وَ الْباطِلَ فَأَمَّا الزَّبَدُ فَيَذْهَبُ جُفاءً وَ أَمَّا ما يَنْفَعُ النَّاسَ فَيَمْكُثُ فِي الْأَرْضِ كَذلِكَ يَضْرِبُ اللَّهُ الْأَمْثالَ «17» لِلَّذِينَ اسْتَجابُوا لِرَبِّهِمُ الْحُسْنى‏ وَ الَّذِينَ لَمْ يَسْتَجِيبُوا لَهُ لَوْ أَنَّ لَهُمْ ما فِي الْأَرْضِ جَمِيعاً وَ مِثْلَهُ مَعَهُ لَافْتَدَوْا بِهِ أُولئِكَ لَهُمْ سُوءُ الْحِسابِ وَ مَأْواهُمْ جَهَنَّمُ وَ بِئْسَ الْمِهادُ «18»
ترجمه: تنها خواندن او حقّ است و كسانى را كه (مشركان) جز او مى‏خوانند هيچ پاسخشان نمى‏گويند، مگر مانند كسى كه دو دستش را به سوى آب گشوده تا آن را بدهانش رساند و حال آنكه نخواهد رسيد و دعا و خواست كافران (از غير خدا) جز در گمراهى (وبه هدر رفتن و انحراف) نيست. و هركه در آسمان‏ها و زمين است، خواه ناخواه با سايه‏هاشان بامدادان و شامگاهان، براى خدا سجده مى‏كنند. بگو: پروردگار آسمان و زمين كيست؟ بگو: خداست. بگو: پس چرا جز او، چيزهايى را كه مالك هيچ سود و زيانى براى خويشتن نيستند سرپرست گرفته‏ايد؟ بگو: آيا نابينا و بينا با هم برابرند؟ يا آيا تاريكى‏ها و روشنايى يكسانند؟ يا مگر براى خدا شريكانى قرار داده‏اند كه مانند آفريدن خدا (چيزى) آفريده و اين آفرينش بر آنان مشتبه شده است؟ بگو: خداوند، آفريدگار هر چيزى است و اوست يگانه‏ى قهّار. خداوند از آسمان آبى فرو فرستاد، پس رودخانه‏ها به اندازه (ظرفيّت) خويش جارى شده و سيلاب كفى را بر خود حمل كرد و از (فلزّات) آنچه كه‏ در آتش بر آن مى‏گدازند تا زيور يا كالايى به دست آرند، كفى مانند كفِ سيلاب (حاصل شود) اين‏گونه خداوند حقّ و باطل را (بهم) مى‏زند پس كف (آب) به كنارى رفته (و نيست شود) و امّا آنچه براى مردم مفيد است در زمين باقى بماند. خداوند اين‏گونه مثال‏ها مى‏زند. براى كسانى‏كه پروردگارشان را اجابت كردند نيكوترين (پاداش) است. ولى كسانى‏كه (دعوت) او را نپذيرفتند، اگر هر آنچه در زمين است و مانند آن را با آن داشته باشند، قطعاً حاضرند آن را (براى رهايى خود از عذاب) فديه بدهند، آنانند كه برايشان حساب سختى است و جايگاهشان دوزخ است و چه بد جايگاهى است.
شریعتی: باز هم این ایام را تبریک می‌گویم. بهترین‌ها به برکت نام حضرت زهرا برای همه ما رقم بخورد. این هفته در برنامه از عالم مجاهد و مفسر قرآن کریم، آیت الله طالقانی یاد کردیم که انشاءالله روحشان مهمان سفره حضرت زهرا(س) باشد. انشاءالله به تفسیر «پرتویی از قرآن» ایشان مراجعه کنند که از بهترین تفسیرها بود و وفات ایشان اجازه نداد که این تفسیر کامل شود. اشاره قرآنی را بفرمایید.
حاج آقای لقمانی: آیه 18 سوره مبارکه رعد را انتخاب کردم. «لِلَّذِينَ اسْتَجابُوا لِرَبِّهِمُ الْحُسْنى» برای کسانی که پروردگارشان را اجابت کردند، بهترین‌ها هست، بهترین پاداش‌‌ها، چون آیه بسیار آیه کاربردی است. در این آیه خداوند می‌فرماید: اجابت و استجابت همپا‏ و هم دوش همه است. یعنی اینکه ما اگر بخواهیم خداوند دعای ما را مستجاب کند باید ما هم دعوت خداوند را اجابت کنیم. وقتی خدا دعای تو را مستجاب می‌کند، تو به توانایی او ایمان داری. وقتی مستجاب می‌کند، او به توانایی تو ایمان دارد. اینها باید همپای هم باشد. از بهترین ویژگی‌های افراد فرزانه و دانا آن است که از فرصت‌ها استفاده می‌کنند. گاهی آنی یک فرصت بد می‌رود. زمانش می‌گذرد. در دعوت‌های خداوند حلال و حرام، شبهه ناک، تمام اینها اگر ما بتوانیم در لحظه‌ها خوب دعوت خدا را استجابت کنیم، خداوند هم دعای ما را استجابت خواهد‌ کرد. یکی از آنها با توجه به آخر سال، این است که یک تصمیم قطعی برای سال آینده بگیریم و سال‌های آینده بحث لقمه حلال را  در اجابت رعایت کنیم. نود درصد اجابت دعا بسته به طعام و غذای انسان دارد. مراقب باشیم! من باید وضعم خوب شود به هر صورتی، از هر طریقی، گفت: رفتم فلفل بخرم. یک پیرمرد نقلی و نورانی یک پاکت برداشت و گذاشت این طرف ترازو و رویش سنگ گذاشت، صد گرم گذاشت، یک پاکت هم برداشت فلفل ریخت و به من داد. گفتم: چرا این پاکت را این طرف گذاشتی؟ گفت: عزیزم، من فلفل را کیلویی 1500 خریدم، این پاکت را کیلویی 200 تومان، اگر درونش فلفل بریزم و به شما بدهم حق الناس است و باید روز قیامت جواب بدهم. سود فلفل را می‌خورم و باید ظرفش را هم بدهم. این شخص سریع از پل صراط رد می‌شود. چون اینجا حواسش بود. اگر بخواهیم محبوب خدا شویم باید دستورات خدا را گوش بدهیم. مخصوصاً در سال جدید یک تصمیم جدی بگیریم.
شریعتی: کتابی را از مجموعه آثار حاج آقای لقمانی معرفی می‌کنم، چون خیلی می‌پرسند: چگونه شاد و خنده رو باشیم، این کتاب را مطالعه کنند. به 20000303 پیامک بدهید، دوستان ما شما را راهنمایی خواهند کرد. همینطور کانال «بهشت بینش» که قبلاً معرفی کردیم، لطایف و نکات سخنرانی حاج آقای لقمانی را می‌توانید ببینید و بشنوید. دعا بفرمایید و آمین بگوییم.
حاج آقای لقمانی: خدایا به حق فاطمه زهرا(س) این عید را باعث شادی همه دلها قرار بده. به حق محمد و آل محمد همه دختران و پسران ما را خوشبخت بگردان. سال جدید را سال آرامش و آسایش و رفاه و راحتی همه به ویژه ملت ایران مقدر بفرما. به برکت صلوات بر محمد و آل محمد.
شریعتی: باز هم روز مادر و روز زن را به همه تبریک و شادباش می‌گویم. میلاد با سعادت حضرت زهرا(س) برای همه شما پر خیر و برکت باشد. «والحمدلله رب العالمین و صلی الله علی محمد و آله الطاهرین»