main logo of samtekhoda

هفته بیست و یکم ختم قرآن - شیخ حر عاملی

  محمد بن حسن بن علی بن محمد بن حسین (۱۰۳۳ - ۱۱۰۴ق) معروف به شیخ حُرّ عاملی محدث و فقیه امامیه در قرن یازدهم هجری و مؤلف کتاب وسائل الشیعه در شب جمعه ۸ رجب سال ۱۰۳۳ هجری در روستای مشغره در منطقه جبل عامل لبنان دیده به جهان گشود. نسب وی با ۳۶ واسطه به حر بن یزید ریاحی می‌رسد .خاندان وی به «آل حر» شهرت داشتند.

▫️ دیاری که شیخ حُرّ عاملی در آن چشم به جهان گشود یکی از سرزمینهای تشیع و عالم پرور است که تشیع آن ریشه در تبعید ابوذر دارد. شیخ حُرّ عاملی در امل الآمل در این باره می‌نویسد : « هنگامی که در زمان عثمان ابوذر به شام تبعید شد و مدتی در آنجا ماند گروه زیادی در آن سامان شیعه شدند. سپس معاویه او را به روستاها تبعید کرد و او به جبل عامل آمد و از آن روز مردم به تشیع رو آوردند»

  آن بزرگوار در کتاب « اثباة الهداة » یکی از خاطرات دوران کودکی خود را در ردیف معجزاتی آورده که به چشم خود دیده است . وی می نویسند :
در کودکی – حدود ده سالگی – به مرض بسیار سختی دچار شدم که بستگانم گرد من جمع شدند و در حال گریه زاری مهیای عزا شدند و یقین داشتند که من همان شب از دنیا خواهم رفت .
در همان حال بین خواب و بیداری ، پیامبر اکرم و امامان بزرگوار را دیدم.به آنها عرض سلام نمودم و با یک یک آنها مصافحه کردم ، بخصوص با امام جعفر صادق علیه السلام گفتگو نمودم که مضمون آن الان در خاطرم نیست ، جز اینکه می دانم در حق من دعا کردند. چون به امام زمان علیه السلام سلام کرده و مصافحه نمودم ، گریستم و عرض کردم:مولای من ؛ می ترسم در این مرض بمیرم در صورتی که هنوز بهره خویش را از علم و عمل نگرفته ام.امام زمان علیه السلام فرمودند: نترس که در این بیماری نمی میری بلکه خداوند تو را شفا می دهد و عمر درازی خواهی کرد.سپس کاسه ای که در دست داشتند به من دادند ، من نیز نوشیدم و در همان لحظه خوب شدم و بیماری ام به کلی برطرف شد.

  شیخ حر  تالیفات متعددی از خود به یادگار گذاشت که میتوان از جمله آنها به جواهر السنیه ( مجموعه ای از احادیث قدسی ) ، صحیفه ثانیه ( مجموعه ای از ادعیه امام سجاد علیه السلام که در صحیفه سجادیه نیامده است ) ، الفوائد الطوسیه ، امل الامل ، اثبات الهداه و دهها کتاب دیگر نام برد ، اما کتابی که شیخ حُرّ را با آن و آن را با شیخ حُرّ می‌شناسیم کتاب گران سنگ «وسائل الشیعه» است.
این کتاب مجموعه ‌ای از روایات اهل بیت عصمت و طهارت علیهم السلام درباره احکام شرعی در تمام ابواب فقه است که طی بیست سال به نگارش درآمده.شیخ حرعاملی در این کتاب، علاوه بر کتب اربعه، به بیش از ۱۸۰ کتاب روایی معتبر شیعه استناد نموده و مجموعه ای گرانبها و ارزشمند از روایات فقهی شیعه را جمع آوری کرده است. این کتاب شامل حدود ۳۶ هزار روایت درباره احکام شرعی، واجبات، محرمات، مستحبات و آداب است و روایات آن برگرفته از مجموعه های روایی معتبر شیعه و اصول اولیه قدمای اصحاب است. در حال حاضر وسائل الشیعه از ارکان اصلی استنباط احکام شرعی و اجتهاد در حوزه های علمیه شیعه به شمار می آید و در تمام درسهای خارج فقه روایات آن نقل و مورد استناد قرار می گیرد. كتاب گرانسنگ «وسائل‌الشیعه» در بردارنده ۵۱ كتاب در ابواب مختلف از طهارت تا دیات بوده و حدود ۳۵ هزار و ۸۶۸ حدیث را شامل می‌شود. شیخ حر دیدگاه‌های خود را در تالیف كتاب كه براساس آن عمل كرد، در جلد آخر كتاب و در قالب ۱۲ فایده مفصلا شرح و تفصیل داده است.

  حضرت آیت الله بهجت در خصوص جلد دوازدهم کتاب وسائل الشیعه که به کتاب جهاد با نفس مشهور است چنین فرمودند :
هر روز سعی کنید یک حدیث از کتاب «جهادالنفس» وسائل‌الشیعه را مطالعه کرده و سعی کنید به آن عمل کنید. بعد از یک سال خواهید دید که حتماً عوض شدید، مانند دارویی که انسان مصرف و بعد از مدتی احساس بهبودی می‌کند».

  سرانجام این عالم ربانی در روز ۲۱ رمضان سال ۱۱۰۴ هجرى در سن ۷۲ سالگی در مشهد دیده از جهان فرو بست. برادرش در مسجد زیر گنبد حرم رضوی در کنار منبر بر او نماز خواند و بدن مطهرش را  در صحن روضه در كنار مدرسه میرزا جعفر  دفن نمودند ، هم اکنون یکی از رواقهای حرم مطهر رضوی به نام این عالم پرهیزکار نامگذاری شده است.