main logo of samtekhoda

هفته نوزدهم ختم قرآن - جعفر بن قولویه قمی

  نوزدهمین هفته ختم قرآن کریم برنامه سمت خدا با گرامیداشت یاد محدث گرانقدر مرحوم ابن قولویه قمی صاحب کتاب کامل الزیارات برگزار میگردد.

  جعفر بن قولویه قمی از برجسته ترین چهره های راویان شیعه و فقیهان امامیه، در قرن چهارم هجری است که در شهر مقدس قم به دنیا آمد و از اساتید بزرگی همچون احمد بن ادریس اشعری قمی، پدرش محمد بن قولویه، محمد بن یعقوب کلینی، محمد بن حسن صفار و علی بن بابویه (پدر شیخ صدوق) بهره برده است.

شیخ مفید از ممتازترین شاگردان ابن قولویه است که از او ستایش فراوان کرده است.

  ابن قولویه به عنوان یکی از محدثان سرشناس و مورد اطمینان بزرگان امامیه، در سلسله سند ۵۰۷ روایت حضرات معصومین قرار گرفته است و با محافظت از این گنجینه علمی، افزون بر زنده نگه داشتن یاد و نام ائمه علیهم السلام ، خدمات شایانی نیز به جهان تشیع و تثبیت باورهای آن کرده است. این پاسدار فداکار فرهنگ اهل بیت علیهم السلام در سال ۳۶۷ هجری قمری وفات یافت و در حرم کاظمین علیهماالسلام مدفون گردید. پدر ایشان نیز که از علمای بزرگ بوده اند در شهر مقدس قم و در خیابان ارم، روبروی مدرسه آیت الله گلپایگانی مدفون هستند.  کتاب کامل الزیارات شامل ۸۴۳ حدیث می باشد که در ۱۰۸ باب تنظیم شده است.

این کتاب یکی از ارزشمندترین مجموعه های حدیثی در زمینه زیارت و از منابع غنی عاشورا پژوهی می باشد که مهم ترین روایات این بخش را در خود جای داده است.