main logo of samtekhoda

هفته سیزدهم ختم قرآن - سید بن طاووس

سید بن طاووسسیزدهمین هفته ختم قرآن کریم برنامه سمت خدا با یاد عالم اخلاقی و محدث گرانقدر ، جمال العارفین سید بن طاووس علیه الرحمه ؛ مولف کتابهای متعدد و از جمله کتاب گرانقدر " لهوف ، در مقتل حضرت سید الشهدا علیه السلام " برگزار میگردد.

 سید رضى الدین، على بن موسى بن جعفر مشهور به سید بن طاووس ، از نوادگان امام حسن مجتبى و امام سجاد علیهما السلام در روز ۱۵ محرم سال ۵۸۹ هجرى در شهر حله به دنیا آمد.
جد هفتم ایشان، محمد بن اسحاق، که به خاطر زیبایى و ملاحتش به طاووس مشهور شده بود از سادات بزرگوار مدینه محسوب مى‏شد.
پدرایشان نیز از راویان بزرگ حدیث است و  مادر آن بزرگوار نیز دختر ورام بن ابى فراس، از بزرگان علماى امامیه بود، سید بن طاووس از نوادگان شیخ طوسی به شمار میرود . علامه حلی و پدرگرامی ایشان نیز از برجسته ترین شاگردان سید بن طاووس هستند.

 از این بزرگوار حدود ۵۰ تألیف برجای مانده  که بسیارى از آنها در موضوعات ادعیه و زیارات است. بسیارى از کتب مرجعی که  سید برای تالیفاتش به آنها مراجعه کرده و در کتابخانه ارزشمندش موجود بوده در طول زمان از بین رفته و تنها منبع اطلاع ما از آن کتابها، نوشته‏ هاى ایشان است و این نکته ارزش تألیفات سید بن طاووس را دوچندان می کند.

 از جمله تألیفات سید بن طاووس میتوان به موارد ذیل اشاره کرد :

1. ده جلد کتاب «المهمات و التتمات» که هر یک با عنوان مستقل چاپ شده است از جمله: فلاح السائل، جمال الأسبوع، إقبال الأعمال و...سید این کتب را به عنوان تتمه مصباح المتهجد شیخ طوسى نوشته است.
2. کشف المحجة لثمرة المهجة، کتابى اخلاقى است و شامل وصیتهاى سید به فرزندانش است و مراحل مختلف زندگى خویش را هم در آن ذکر کرده است.
3. مصباح الزائر و جناح المسافر
4 – مهج الدعوات و منهج العنایات
5 - الملهوف على قتلى الطفوف‏ معروف به لهوف سید بن طاووس  از مشهورترین تالیفات ایشان میباشد که مورد تمجید و استناد بسیاری از بزرگان قرار گرفته است.

 از سید بن طاووس نقل شده  که سحرگاهی، در سرداب مطهر، از حضرت صاحب الامر (عج) این مناجات را شنیدم که می‌فرمود: « خدایا شیعیان ما را از شعاع نور ما و طینت ما خلق کرده‌ای. آنها گناهان زیادی به اتکا بر محبت و ولایت ما کرده‌اند. اگر گناهان آنها گناهانی است که در ارتباط با توست، از آنها در گذر، که ما را راضی کرده‌ای و آن چه از گناهان آنها در ارتباط با خودشان و مردم است، خودت بین آنها را اصلاح کن و از خمسی که به حق ماست، به آنها بده تا راضی شوند و آن ها را از آتش جهنم نجات بده و آنها را با دشمنان ما در سخط خود جمع نفرما».

 یکی از اعمالی که سید بن طاووس به آن بسیار اهمیت می‌داد، صدقه برای حفظ وجود مقدس امام زمان - ارواحنا فداه - بود.در نگاه ایشان مؤمنی که صدقه می‌دهد فایده و غرضی در نظر دارد ؛ یا برای حفظ نفس خود و یا محبوب و عزیزی که بسیار نزد او گرامی است و چه محبوبی بالاتر از امام زمان (عج) که اصلاح بسیاری از امور دینی و آخرتمان بستگی به وجود و سلامتی آن حضرت دارد و هیچ شخصی عزیزتر و گرامی‌تر از وجود مقدس امام زمان (عج) نیست. لذا سید بن طاووس، به فرزند خود سفارش می‌فرماید که: ابتدا کن به صدقه دادن برای آن حضرت قبل از اینکه برای خود و عزیزانت صدقه بدهی.
سید بن طاووس ، مبدع و پایه گذار جشن تکلیف و عبادت نیز هست که خود از آن به عنوان جشن تشرف یاد میکند  که انسان لایق خطابهای" یا ایها الذین آمنوا " های قرآن میشود.

 سرانجام سید ابن طاووس پس ازعمری خدمات صادقانه به معارف قرآن و اهلبیت، در روز دوشنبه ۵ ذی‌القعده ۶۶۴ق در سن ۷۵ سالگی درحله درگذشت. هرچند خود سید ابن طاووس در کتاب فلاح السائل نوشته است که برای خودش قبری در کنار مرقد امیرالمؤمنین آماده کرده ؛ اما بارگاه و مرقد منسوب به وی هم اکنون در شهر حله قرار دارد.

 مقام معظم رهبری در مناسبتهای مختلف بر مقتل خوانی و ارائه گزارشی صحیح از واقعه عاشورا تاکید فرموده اند ، کلیپ زیر فرازی از روضه حضرت قاسم بن الحسن علیهما السلام است که ایشان از روی مقتل لهوف سید بن طاووس در نماز جمعه خوانده اند.