main logo of samtekhoda

96-01-24- ویژه برنامه هشتمین سالگرد پخش برنامه سمت خدا


فایل تصویری
Click to download in MP4 format (208.87MB)

دانلود فایل صوتی


برنامه سمت خدا
موضوع برنامه: ویژه برنامه هشتمین سالگرد پخش برنامه سمت خدا
كارشناس: حجت الاسلام و المسلمین فرحزاد، حجت الاسلام و المسلمین ماندگاری،حجت الاسلام حسینی قمی
تاريخ پخش: 24-01-96

بسم الله الرحمن الرحیم و صلی الله علی محمد و آله الطاهرین
شبی دراز، شبی خالی از سپیده منم *** طلوع تلخ غروبی به خون تپیده منم
پی نظاره‌ات ای یوسف سراپا حسن *** کسی که دست دل از خویشتن بریده منم
خوشا به حال تو ای سرو رسته بر سر نی *** نگاه کن منم این بید قد خمیده منم
کسی که از همه سو زخم تیغ دیده تویی *** کسی که از همه زخم زبان شنیده منم
اگر به کوره‌ی داغ تو سوختم خوش باش *** غمت مباد که شمشیر آب دیده منم
فتاده آتش غم بر دوازده بندم *** غزل تویی و سرآغاز این قصیده منم
خوشا به حال تو، این ره به پای می‌پویی *** کسی که این همه ره را به سر دویده منم

شریعتی: «سلامٌ علی قلب زینب الصبور» سلام می‌کنم به همه شما بیننده‌ها و شنونده‌های خوبمان، از جوار بارگاه ملکوتی و نورانی خورشید هشتم امام رضا(ع) به همه شما سلام می‌کنیم. امروز سالروز شروع برنامه سمت خداست. هشتمین سالش را گرامی می‌داریم و داریم با هم این لحظات را تجربه می‌کنیم. امروز به یمن هشتمین سال تأسیس برنامه سمت خدا از کنار خورشید هشتم امام رضا(ع) به شما سلام می‌کنیم و این لحظات را با شما به اشتراک می‌گذاریم. نایب الزیاره همه شما هستم و انشاءالله برای هم و غم و گرفتاری همه دوستان دعا می‌کنیم و انشاءالله به زودی زود زیارت مشهد مقدس نصیب شما شود. حاج آقای ماندگاری و حاج آقای فرحزاد اینجا حضور دارند. سلام علیکم و رحم الله.
حاج آقای ماندگاری: سلام علیکم و رحمة الله.
حاج آقای فرحزاد: عرض سلام دارم خدمت همه بیننده‌های عزیز، قطعاً همه عزیزان بدانند که نایب الزیاره همه خواهیم بود. در سالگرد وفات جان‌گداز عقلیه بنی هاشم حضرت زینب کبری(س)، خدمت همه عزیزان و دعاگوی همه عزیزان هستیم.
شریعتی: من از همه دوستانمان در آستان قدس رضوی تشکر کنم که امروز همه همکاری را با ما کردند که از اینجا به شما سلام کنیم و این برنامه را تقدیم شما کنیم. از همه کسانی که در طول این سالها همراه ما بودند و ما را یاری کردند تشکر می‌کنیم. حاج آقای ماندگاری در خدمت شما هستیم و فرمایشات شما را می‌شنویم.
حاج آقای ماندگاری: بسم الله الرحمن الرحیم. الحمدلله و السلام و الصلاه علی رسول الله و علی آله آل الله. من هم مجدداً خدمت شما و همکاران خوب تهرانی و مشهدی این برنامه و همه بیننده‌های عزیز و عاشقان حرم امام رضا و عقیله بنی هاشم عرض سلام و ادب دارم. دعای سلامت حضرت را با هم تلاوت کنیم. (قرائت دعای سلامت امام زمان) یک صلواتی هم برای تسلای قلب نازنین حضرت تقدیم کنیم. خوشحالیم که در هشتمین سالگرد تأسیس برنامه نورانی سمت خدا در کنار هشتمین امام هستیم.
عصاره تمام دین ما تکلیف مداری است. تکلیف درونش سخت است. اگر این تکلیف و کار سخت را می‌خواهم انجام بدهم، نتیجه‌اش را محسوس و ملموس ببینم. اگر نتیجه‌اش را نبینم، تکلیفی که دیروز انجام دادم ظاهراً فکر می‌کنم نتیجه‌اش را ندیدم، مرا پشیمان می‌کند. شیطان مرا پشیمان می‌کند. امروز انجام تکلیف مرا مردد می‌کند که اگر من این تکلیف را انجام بدهم چه چیزی گیرم می‌آید. فردا مرا نگران می‌کند. وجود نازنین زینب(س) سخت‌ترین تکلیف را در همراهی با امام حسین و حضرت معصومه خواهر این امام در همراهی با امام رضا انجام دادند. شما می‌بینید قصه و داستان کربلا از اینکه زینب(س) تکلیفش را انجام داده و همراه امام حسین آمده، دشمن می‌خواهد پشیمانش کند. دیدی خدا با تو و برادرانت چه کرد؟ از اینکه زینب(س) می‌خواهد عصر عاشورا تصمیم بگیرد، دشمن می‌خواهد او را مردد کند. تمام مردهای این قافله را جز امام سجاد گرفته است. احتمال دارد زینب(س) مردد شود. احساس تنهایی کند و مردد شود. برای انجام تکلیفش نسبت به آینده نگران شود.
ما اعتقاد داریم و لذا حضرت آیت الله جوادی آملی می‌فرمودند: اگر ما نتیجه‌ی تکلیف مداری که بهشت است و قیامت است، نتوانیم محسوس و ملموس به مردم جلوه بدهیم، احتمالاً مردم نسیه معامله نکنند. من یک آیه قرآن می‌خوانم که این سه مشکل را حل می‌کند و فکر می‌کنم رمز مقاومت حضرت زینب(س) این آیه قرآن بود. سه دارو در این آیه است. آیه 30 سوره فصلت است. «إِنَّ الَّذِينَ قالُوا رَبُّنَا اللَّهُ ثُمَّ اسْتَقامُوا تَتَنَزَّلُ عَلَيْهِمُ الْمَلائِكَةُ أَلَّا تَخافُوا وَ لا تَحْزَنُوا وَ أَبْشِرُوا بِالْجَنَّةِ الَّتِي كُنْتُمْ تُوعَدُونَ» زینب! تکلیف سخت است. کربلا آمدن سخت است. لذا وقتی امام حسین وارد کربلا شدند، فرمودند: «اعوذ بالله من الکرب و البلاء» این سرزمین سختی است. دنیا هم مثل کربلا است. «لَقَدْ خَلَقْنَا الْإِنْسانَ فِي كَبَد» (بلد/4) انسان در سختی است. اگر انسان بداند یک معامله می‌کند که کسی سرش را کلاه نمی‌گذارد، هیچوقت پشیمان نمی‌شود. «إِنَّ الَّذِينَ قالُوا رَبُّنَا اللَّهُ» زینب! و هرکسی که قرار است به تکلیفش عمل کند، خانمی که می‌خواهی به تکلیف حیاء و حجابت عمل کنی، مسئولی که می‌خواهی به تکلیف خدمتگزاری عمل کنی. کاسبی که می‌خواهی به تکلیف حلال خوری عمل کنی. صنعتگر تولید کننده‌ای که می‌خواهیبه تکلیفت عمل کنی و تمام زن و مردی که می‌خواهید به تکلیف خودتان عمل کنید. حتی با دولت‌ها معامله کنیم شاید سر ما کلاه بگذارند. ولی خدا می‌گوید: «إِنَّ الَّذِينَ قالُوا رَبُّنَا اللَّهُ» اگر با من معامله کردی «إِنَّ اللَّهَ لا يُخْلِفُ الْمِيعادَ» (رعد/31) یقین بدان پشیمان نخواهی شد. لذا زینب(س) چون می‌داند با خدا با این آیه معامله کرده است می‌گوید: «ما رأیت الا جمیلا» من جز زیبایی چیزی ندیدم.
در لحظه انجام تکلیفت مردد نشوی. برایت همراه می‌فرستیم. «    تَتَنَزَّلُ عَلَيْهِمُ الْمَلائِكَةُ» من مثالی بزنم. عروس خانم را می‌خواهیم خانه بخت بفرستیم. الآن هم دعا کنیم انشاءالله خدا وسیله‌ی ازدواج همه دخترها و پسرها را به آبروی امام رضا فراهم کند. عروس خانم برای اینکه مردد نشود،یک گروهی هم همراهش می‌شوند. خدا می‌فرماید: هرکس می‌خواهد تکلیف انجام بدهد، اگر با من معامله کرده باشد، «تَتَنَزَّلُ عَلَيْهِمُ الْمَلائِكَةُ» یک گروه از فرشته‌های آسمان ر می‌فرستد کمک او کنند و مردد نشود. لذا زینب(س) چون فرشته‌های آسمانی داشت استقامت کرد و تکلیف الهی‌اش امام حسین شهید شدند. امام بعدی که زنده است. محضر امام سجاد آمد، کسی که امام دارد شک و تردید ندارد. بارها گفتیم نماز جماعت شک ندارد، چون امام دارد.
برای اینکه نگران آینده نباشی من پاداش را به تو نشان می‌دهم. «وَ أَبْشِرُوا بِالْجَنَّةِ الَّتِي كُنْتُمْ تُوعَدُونَ‏» می‌خواهم این آیه قرآن را از حرم امام رضا عیدی بدهم، عیدی ماه رجب و ولادت امیرالمؤمنین(ع) است. «أَ فَلا يَتَدَبَّرُونَ‏ الْقُرْآنَ أَمْ عَلى‏ قُلُوبٍ أَقْفالُها» (محمد/24) اگر اهل تدبر در قرآن نباشیم، عقل‌های ما به دلمان قفل می‌خورد. بارها گفتیم: شاخصه عقل این است که آخر را اول ببینند. اگر من آخرت را که آخر دنیاست، اول ببینم. در دنیا ببینم اصلاً نسیه نیست. نقد است. دیروز هم حاج آقای حسینی در برنامه گفتند. بهشت را همین‌جا ببینند. جهنم را همین‌جا ببینند. حتی به معتکفین گفتیم: بچه‌ها وقتی بفهمیم یک کار بهشت است باید به همدیگر بگوییم: بدو. «حی علی الفلاح، حی علی الصلاة» هروقت یک کار دیدیم جهنم است،آقای فرحزاد اگر اشتباه می‌کنم شما تذکر بدهید، هروقت دیدیم یک کار آتش است به همدیگر بگوییم: جیز است! امر به معروف و نهی از منکر که لازمه استقامت بر تکلیفی است که زینب انجام داده است، یعنی برای کارهای خوب بده، برای کارهای منکر به او بگو جیز است.
اگر آیه 30 سوره فصلت را محور زندگی‌مان قرار بدهیم، چون با خدا معامله می‌کنیم نه با مردم. نه با شیطان و نه با هیچکس دیگر، اصلاً پشیمان نمی‌شویم. چون ملائکه خدا کمک ما می‌آیند، ما مردد نمی‌شویم. چون بهشت را جلوی چشممان می‌بینیم اصلاً نگران آینده نیستیم. پس دخترهای گلم شما حجابتان را داشته باشید مخصوصاً شما دخترهای گلی که     من این ایام خیلی دیدم با حجاب خیلی زیبایی اعتکاف آمدند. با حجاب خیلی قشنگی حرم امام رضا آمدند. اصلاً نگران حرف مردم نباشید، نترسید. خدا به شما نگاه می‌کند. امام زمان به شما نگاه می‌کند. به شما بارک الله می‌گوید. امیدواریم همچنان که خدا و اولیای خدا به زینب بارک الله گفتند، امام حسین به زینب کبری فرمودند. خواهرم در نماز شبت مرا دعا کن. انشاءالله به همه آنهایی که در مسیر تکلیفشان دارند عمل می‌کنند و استقامت می‌کنند چه در ایران، چه در جبهه مقاومت و چه مدافعان حرم،چه مسئولین و چه تولیدکنندگان،چه صنعتگران، خدا به آنها بارک الله بگوید، انشاءالله تا آخر پای تکلیفشان بمانند. این شعار را یادمان نرود. این شعار زینب بود. رهسپارم با ولایت تا شهادت! انشاءالله خدا از همه ما قبول کند.
شریعتی: حاج آقای فرحزاد اگر نکته‌ای هست بفرمایید. انشاءالله قرار است قرار روزانه امروز را یکی از قاریان عزیز از اینجا به صورت زنده برای ما بخوانند.
حاج آقای فرحزاد: «الحمدلله الذی اشهدنا مشهد اولیائه فی رجب».  ماه رجب ماه فوق العاده‌ای است. ما هیچ ماهی در طول سال اینقدر مناسبت فراوان نداریم. در رأس این بعثت اول شخصیت عالم و بعد ولادت مولود کعبه دوم شخصیت عالم و شهادت‌ها و وفات‌‌هایی که در این ماه است. عجیب است که ماه عظیم خدا تعبیر شده است. «شهر الله العظیم، شهر الله الاکبر» این خیلی مهم است. انشاءالله ما در خدمت همه بینندگان و شنوندگان عزیز هستیم. در همه دعاها و زیارت‌ها و مستحبات عزیزان را شریک می‌کنیم. امروز نیمه ماه رجب، وفات و رحلت جانگداز عقیله بنی هاشم حضرت زینب(س) است. حضرت زینب(س) چهارده معصوم، هفت معصوم را زیارت و درک کردند. پیغمبر عظیم الشأن، مولا علی (ع)، حضرت زهرا، امام حسن و امام حسین و امام سجاد و امام باقر و از محضر این معصومین نهایت استفاده را بردند.
یک موضوع مهمی را که حاج آقای ماندگاری مطرح کردند و بهره بردیم، تکلیف مداری، اگر انسان وظیفه‌اش را درست انجام بدهد دیگر ما راضی و خوش هستیم. امام (ره) می‌فرمود: ما وقتی وظیفه‌مان را انجام بدهیم، بشود یا نشود،کم شود یا زیاد شود، چون آن اجر و مقام و منزلت محفوظ است. یکی از جلوه‌های زیبایی که از حضرت زینب می‌توانیم ترسیم کنیم، رضایت مندی از خدای متعال و صبر و مقاومت در راه خدای متعال است. انجام تکالیف خودش یک بار مهمی است، صبر فراوانی می‌خواهد، بلاها و گرفتاری‌ها و فقر و مریضی، بنده فکر نمی‌کنم در میان اهل‌بیت این کنیه‌ای که به حضرت زینب نسبت دادند،«ام المصائب» اهل‌بیت همه مصائب فراوان دیدند. حضرت زهرا(س) مخصوصاً 75 روز بار مصیبت سنگینی را می‌کشیدند. ولی فرزند بزرگوارشان حضرت زینب(س) در طول دوران زندگی‌شان حدود 56 سال از طفولیت تا آخر پایان عمر مبارکشان مصائب بسیار سنگینی را تحمل کردند. خدمت بیننده‌ها بارها عرض کردیم که هیچکسی در عالم، هیچ انسانی از روز اول خلقت تا آخر بدون بلا وگرفتاری نیست. «وَ لَنَبْلُوَنَّكُمْ‏ بِشَيْ‏ءٍ مِنَ الْخَوْفِ وَ الْجُوعِ وَ نَقْصٍ مِنَ الْأَمْوالِ وَ الْأَنْفُسِ وَ الثَّمَراتِ وَ بَشِّرِ الصَّابِرِين‏» (بقره/155) ما شاید بیش از صد مورد در قرآن کلمه‌ی «صبر» را داریم و بشارت‌های بسیار فوق العاده به صابرین داده شده است. صلواتی که خدا متعال به پیغمبر و آل پیغمبر می‌فرستد، «أُولئِكَ عَلَيْهِمْ صَلَواتٌ‏ مِنْ رَبِّهِمْ وَ رَحْمَةٌ وَ أُولئِكَ هُمُ الْمُهْتَدُون‏» (بقره/157) به صابرین هم مرحمت می‌کند.
امام باقر(ع) تعبیر عجیبی دارند که «ان اهل الصبر یدخلون الجنه بغیر حساب» این تعبیر مهمی است. یعنی آنهایی که با مشکلات خانوادگی، مشکلات فردی و اجتماعی صبر می‌کنند، تحمل می‌کنند، خدا را حاضر و ناظر می‌دانند، اجر و پاداش الهی را قبول می‌کنند و می‌پذیرند خدا چک سفید به اینها داده و منتظر پاداش باشند.
شریعتی: قرار است با حاج آقای ماندگاری خداحافظی کنیم. همین‌جا یادی کنیم از همه کارشناسان خوبمان، حاج آقای میرباقری، حاج آقای عابدینی، حاج آقای عالی، جناب آقای دکتر نقویان، سرکار خانم نیکی زاده، حاج آقای پناهیان و همه دوستان عزیز و بزرگواری که ما را در این سالها همراه کردند. حاج آقای مهندسی عزیز و همه کارشناسان عزیزی که در این سالها از اینها چیزهای خوبی یاد گرفتیم. جای همه خالی است. نایب الزیاره و دعا گوی همه هستیم.
شریعتی: از جوار بارگاه ملکوتی و نورانی خورشید هشتم، امام رضا(ع) برنامه تقدیم نگاه شما می‌شود. هشتمین سال تأسیس برنامه سمت خداست. این اتفاق را که از اینجا به شما سلام می‌کنیم را به فال نیک می‌گیریم. از همه کسانی که در این سالها با ما همراهی کردند، صمیمانه سپاسگزاری می‌کنیم. انشاءالله همه مأجور باشند. تشکر ویژه‌ای هم از دوستان واحد سیار می‌کنیم. به ساحت نورانی قرآن کریم مشرف شویم. آقای حامد علیزاده قاری عزیز ما، نفر اول مسابقات بین المللی مالزی در کنار ما و همراه ما هستند.
«بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمنِ الرَّحِيمِ‏، يا أَيُّهَا الَّذِينَ‏ آمَنُوا لا تَتَّخِذُوا عَدُوِّي وَ عَدُوَّكُمْ أَوْلِياءَ تُلْقُونَ إِلَيْهِمْ بِالْمَوَدَّةِ وَ قَدْ كَفَرُوا بِما جاءَكُمْ مِنَ الْحَقِّ يُخْرِجُونَ الرَّسُولَ وَ إِيَّاكُمْ أَنْ تُؤْمِنُوا بِاللَّهِ رَبِّكُمْ إِنْ كُنْتُمْ خَرَجْتُمْ جِهاداً فِي سَبِيلِي وَ ابْتِغاءَ مَرْضاتِي تُسِرُّونَ إِلَيْهِمْ بِالْمَوَدَّةِ وَ أَنَا أَعْلَمُ بِما أَخْفَيْتُمْ وَ ما أَعْلَنْتُمْ وَ مَنْ يَفْعَلْهُ مِنْكُمْ فَقَدْ ضَلَّ سَواءَ السَّبِيلِ «1» إِنْ يَثْقَفُوكُمْ يَكُونُوا لَكُمْ أَعْداءً وَ يَبْسُطُوا إِلَيْكُمْ أَيْدِيَهُمْ وَ أَلْسِنَتَهُمْ بِالسُّوءِ وَ وَدُّوا لَوْ تَكْفُرُونَ «2» لَنْ تَنْفَعَكُمْ أَرْحامُكُمْ وَ لا أَوْلادُكُمْ يَوْمَ الْقِيامَةِ يَفْصِلُ بَيْنَكُمْ وَ اللَّهُ بِما تَعْمَلُونَ بَصِيرٌ «3» قَدْ كانَتْ لَكُمْ أُسْوَةٌ حَسَنَةٌ فِي إِبْراهِيمَ وَ الَّذِينَ مَعَهُ إِذْ قالُوا لِقَوْمِهِمْ إِنَّا بُرَآؤُا مِنْكُمْ وَ مِمَّا تَعْبُدُونَ مِنْ دُونِ اللَّهِ كَفَرْنا بِكُمْ وَ بَدا بَيْنَنا وَ بَيْنَكُمُ الْعَداوَةُ وَ الْبَغْضاءُ أَبَداً حَتَّى تُؤْمِنُوا بِاللَّهِ وَحْدَهُ إِلَّا قَوْلَ إِبْراهِيمَ لِأَبِيهِ لَأَسْتَغْفِرَنَّ لَكَ وَ ما أَمْلِكُ لَكَ مِنَ اللَّهِ مِنْ شَيْ‏ءٍ رَبَّنا عَلَيْكَ تَوَكَّلْنا وَ إِلَيْكَ أَنَبْنا وَ إِلَيْكَ الْمَصِيرُ «4» رَبَّنا لا تَجْعَلْنا فِتْنَةً لِلَّذِينَ كَفَرُوا وَ اغْفِرْ لَنا رَبَّنا إِنَّكَ أَنْتَ الْعَزِيزُ الْحَكِيمُ «5»
ترجمه: به نام خداوند بخشنده‏ى مهربان. اى كسانى كه ايمان آورده‏ايد! دشمن من و دشمن خود را دوست نگيريد. شما با آنان طرح دوستى مى‏افكنيد، در حالى كه آنان نسبت به حقّى كه براى شما آمده است، كفر ورزيده‏اند. (علاوه بر آن كه) آنان شما و پيامبر را به خاطر ايمان به خدا كه پروردگار شما است، (از مكّه) اخراج و آواره نموده‏اند. اگر شما براى جهاد در راه من وطلب رضاى من (از وطن) بيرون آمده‏ايد (با آنان دوستى نكنيد). شما مخفيانه دوستى خود را به آنان مى‏رسانيد در حالى كه من به آنچه مخفيانه و آنچه آشكارا انجام دهيد آگاه‏ترم و هر كس از شما چنين كند، قطعاً از راه راست گم گشته است. اگر بر شما مسلّط شوند، دشمنان (سرسخت) شما خواهند بود و دست و زبانشان را به بدى، به سوى شما خواهند گشود و دوست دارند كه شما (از دين خود دست برداشته و) كفر ورزيد. در روز قيامت، خويشان كافر و فرزندان كافر شما، هيچ كدام سودى برايتان نخواهند داشت. (در آن روز خداوند) ميان شما و آنان جدايى خواهد افكند و خداوند به آنچه انجام مى‏دهيد، بيناست. همانا براى شما در (روش) ابراهيم و كسانى كه با او بودند، سرمشق و الگوى خوبى است، زيرا به قوم (مشرك) خود گفتند: همانا ما از شما و از آنچه جز خدا مى‏پرستيد، بيزاريم. ما به (آيين) شما كفر ورزيديم و ميان ما و شما كينه و دشمنى ابدى است، مگر آنكه به خداى يگانه ايمان بياوريد. جز سخن ابراهيم به پدرش كه قطعاً براى تو استغفار خواهم كرد و من براى تو (جز دعا و درخواست) مالك چيزى نيستم. پروردگارا بر تو توكّل كرديم و به سوى تو انابه نموديم و بازگشت ما به سوى تو است.پروردگارا! ما را محنت كش كافران قرار مده و ما را بيامرز، پروردگارا! تو خود عزيز و حكيمى.
شریعتی: تلاوت آیات 1تا 5 سوره ممتحنه از صفحه 549 قرآن کریم را آقای حامد علیزاده با صدای خوش برای ما تلاوت کردند. انشاءالله نفس شما گرم باشد و انشاءالله در حرم وقت تلاوت‌هایتان ما و همه بیننده‌ها را هم دعا کنید. حاج آقای فرحزاد از فضیلت ذکر صلوات بر محمد و آل محمد برای ما می‌گویند. در این روز نورانی کنار بارگاه امام رضا از فضیلت ذکر صلوات برای ما بگویید.
حاج آقای فرحزاد: چون کنار بارگاه امام هشتم هستیم، حضرت فرمودند: «من‏ لم‏ يقدر على‏ ما يكفر به ذنوبه فليكثر من الصلوات على محمد و آل محمد فانها تهدم الذنوب ذنبا» کسی که گناه زیاد دارد و وسیله‌ای برای پاک کردن گناهانش ندارد، قید «یبصر» فراموش نشود مخصوصاً ظهر پنجشنبه تا غروب جمعه،در روایت داریم افضل اعمال مستحبی است. امام هشتم فرمودند: زیاد بر محمد و آل محمد صلوات بفرستد، گناهان را منهدم می‌کند. انشاءالله دل وجانمان را با صلوات بر محمد وآل محمد جلا بدهیم.
شریعتی: باز هم یادی از کارشناسان عزیزمان کنیم که خدمتشان بودیم و جایشان خالی است. جناب آقای حاجی علی اکبری، جناب آقای مستشاری، سرکار خانم رحمان دوست، همه دوستانی بزرگواری که در این سالها همراه ما بودند. تشکر ویژه‌ای هم از جناب آقای رکنی که بسیار زحمت می‌کشند و تهیه کننده بسیار خوب ما هستند. همینطور جناب آقای فکری که خدمتشان هستیم، مدیر محترم گروه فرهنگ و معارف اسلامی شبکه سه، تشکر ویژه‌ای هم از آقای پورمحمدی مدیر محترم شبکه سوم سیما داریم که در این سالها همراه ما بودند و باعث دلگرمی ما هستند. یادی هم از حاج آقای مهندسی عزیز کنیم. یار سفر کرده ما که نه تنها من، بلکه همه مخاطبین که زلفی گره زدند به برنامه سمت خدا کلی خاطره خوش از بیان شیوای ایشان دارند. خدا رحمتشان کند و انشاءالله مهمان سفره امام هشتم، امام رضا(ع) و امیرالمؤمنین باشند. یادشان همیشه در ذهن ما و مخاطبان ما هست و در دل ما جای دارند. حاج آقای حسینی عزیز به جمع ما اضافه شدند. سلام علیکم.
حاج آقای حسینی: عرض سلام و ارادت خالصانه خدمت همه بیننده‌های عزیز داریم. صلوات خاصه امام رضا را به نیابت از همه عزیزانی که شما آنها را هوایی کردید بدهیم. «اَللّهُمَ صَلِّ عَلي علي بن مُوسَي الِّرِضا المَرُتَضي اَلاِمامِ التَّقيِّ النَّقيِّ وَ حُجَتِكَ عَلي مَن فَوقَ الاَرضِ و َمَن تَحت الثَّري اَلصِدّيقِ الشَّهيدِ صَلاةً كَثيرَةً تآمَّةً زاكِيَةً مُتَواصِلَةً مِتَواتِرَةً مُتَرادِفَة كَاَفضَلِ ما صَلَّيتَ عَلي اَحَدٍ مِن اوليائِكَ» من و حاج آقای فرحزاد و حاج آقای ماندگاری همه قول می‌دهیم به همه بیننده‌های عزیز که بعد از برنامه یک زیارت مخصوص به نیابت همه عزیزان خواهیم کرد.
یک روایتی خواندیم که پیامبر «یحسن الحسن» خوبی‌ها را تحسین می‌کردند. چون در هشتمین سال برنامه سمت خدا هستیم، من به عنوان یک وظیفه‌ی دینی یک اشاره بکنم. از همه کسانی که در این هشت سال سمت خدا را یاری کردند. مدیر محترم شبکه سه جناب آقای پورمحمدی، تهیه کننده بسیار خوب برنامه جناب آقای رکنی، حضرتعالی و همه کارشناسان، واقعاً تشکر می‌کنیم چون کار فراوان هست.
حاج آقای فرحزاد: من بارها به آقای رکنی عرض کردم که کارشناسان را یکجا با هم جمع کنند که همدلی ما بیشتر باشد. من بارها خدمت حاج آقای حسینی عرض کردم که انشاءالله هیچوقت خدا شما را از قرآن ونهج البلاغه جدا نکند. بعد از قرآن ما بالاتر از نهج‌البلاغه نداریم.
چون خدمت ولی نعمت‌مان آقا علی بن موسی الرضا هستیم، واقعاً خدا لطف کرده ما زیر سایه این برادر و خواهر، حضرت معصومه و این دو بزرگوار هستیم، امام هشتم(ع) فرمود: مؤمن، مؤمن واقعی نمی‌شود مگر اینکه سه خصلت در او باشد. یک خصلت از خدای متعال، یک خصلت از پیامبر عظیم الشأن(ص) و یک خصلت هم از امام معصوم(س). بعد فرمودند: اما آن خصلت و صفتی که از خدای متعال بر هر مؤمنی، دوست اهل‌بیت باید باشد، رازداری و راز پوشی است. سر افراد، عیب افراد، راز داری است. این رازداری خیلی مهم است. گفت:
به پیر میکده گفتم: که چیست راه نجات؟ *** بخواست جام می و گفت: عیب پوشیدن
راز مردم، اسرار مردم، اسرار یک مملکت و نظام، یک مجموعه خیلی مهم است. پوشاندن عیب دیگران، امیرالمؤمنین(ع) فرمودند: اگر پرده‌ها کنار برود، کسی،کسی را درک نمی‌کند. خدای متعال ستارالعیوب است. دوست دارد ما همه عیب‌های خودمان و دیگران را بپوشانیم. هرچقدر که می‌توانیم، در کافی شریف است که امام هشتم(ع) بشارت دادند: «وَ الْمُسْتَتِرُ بِالسَّيِّئَهِ‏ مَغْفُورٌ لَهُ» (كافى/ج2/ ص428) حق الناس باید ادا شود. ولی گناهان شخصی را اگر انسان بپوشاند، خدای متعال تمام گناهان شخصی را می‌پوشاند. اما آن خصلتی که از پیامبر خدا در هر مؤمنی باید باشد، فرمود: مدارا کردن با مردم است. هرچه می‌توانیم کنار واجباتمان، پیغمبر ما فرمود: «أَمَرَنِي‏ رَبِّي‏ بِمُدَارَاةِ النَّاسِ كَمَا أَمَرَنِي بِأَدَاءِ الْفَرَائِضِ‏» (كافي، ج2، ص 117) مدارا نکنی کار پیش نمی‌رود. با عموم مردم باید مدارا کرد، حتی با دشمنان، سوم هم صفتی که باید از امام در هر مؤمنی باشد، سیره مهم همه امامان ما صبر بر ناگواری‌ها و سختی‌ها بوده است. به خدا قسم ما مدیون صبر پیغمبر، صبر امیرالمؤمنین، خانه نشینی و تحمل مصائب کمتر از جهادشان نبود. صبر حضرت زهرا و صبر عقیله بنی هاشم، حضرت زینب کبری انشاءالله عنایتی بفرمایند به همه ما صبر و بردباری فراوان مرحمت بفرمایند. انشاءالله ما هم جزء پیروان واقعی این بانو باشیم.
شریعتی: یادی هم از شهدای مدافع حرم و خانواده‌هایشان بکنیم و همه دوستانی که الآن مدافع حرم هستند و دارند جهاد می‌کنند. انشاءالله خدا به همه آنها عزت و عنایت بکند و موفق وموفق‌تر باشند.
حاج آقای حسینی: اگر اجازه بفرمایید در جوار علی بن موسی الرضا(ع)، مهمان سفره جد بزرگوارشان امیرالمؤمنین در نهج‌البلاغه باشیم.در کلمه حکمت آمیز 425 امیرالمؤمنین فرمود: «إِنَّ لِلَّهِ عِبَاداً يَخْتَصُّهُمْ اللهُ بِالنِّعَمِ لِمَنَافِعِ الْعِبَادِ» یعنی خداوند بندگانی دارد که در اختیار این بندگان نعمت‌ها و امکاناتی قرار می‌گیرد، ثروتی قرار می‌دهد، آبرویی قرار می‌دهد، موقعیتی قرار می‌دهد برای چه؟ «لِمَنَافِعِ الْعِبَادِ» برای اینکه از این ثروت و موقعیت برای منافع مردم استفاده کنیم. «فَيُقِرُّهَا فِي أَيْدِيهِمْ مَا بَذَلُوهَا» تا وقتی که از این نعمت‌ها و از این ثروت‌ها و از این مال برای مردم استفاده کردند، خدا این نعمت را به آنها می‌دهد و نگه می‌دارد. «فَإِذَا مَنَعُوهَا نَزَعَهَا مِنْهُمْ» اگر برای مردم استفاده نکردند، اگر آبرو و ثروت وموقعیتش را برای مردم خرج نکرد، خدا از آنها می‌گیرد. به چه کسی می‌دهد؟ «ثُمَّ حَوَّلَهَا إِلَى غَيْرِهِمْ» به دیگری می‌دهد.
حکمت 426 باز در همین رابطه است. «لايَنْبَغى لِلْعَبْدِ اَنْ يَثِقَ بِخَصْلَتَيْنِ» آدم به دو خصلت نباید اعتماد و وثوق داشته باشد. «الْعافِيَةِ وَ الْغِنى» یکی سلامتی و یکی ثروت است. «بَيْنا تَراهُ مُعافًى اِذْ سَقِمَ» سالم است و یک مرتبه بیمار می‌شود. «وَ بَيْـنا تَراهُ غَنِيّاً اِذِ افْتَقَرَ» ثروتمند است و فقیر می‌شود. با توجه به حکمت قبلی نعمتی که خدا در اختیار قرار می‌دهد اگر در راه خدا صرف کردیم، اگر از ثروت و موقعیت در راه خدا هزینه کردیم، خدا برایت نگه می‌دارد وگرنه از تو می‌گیرد. یک جمله‌ای را فراوان خواندیم. حضرت می‌فرماید: «من مَنَعَ ماله من‏ الأخيار صرف الله ماله الی الاشرار» اگر پولت خرج کارهای خوب نشد، آدم‌های خوب نشد، در راه بد هزینه می‌شود.
باز در کلمه حکمت آمیز 429 است که «مَنْ يُعْطِ بِالْيَدِ الْقَصِيرَةِ يُعْطَ بِالْيَدِ الطَّوِيلَةِ» چقدر لطیف است. مرحوم سید رضی یک شرحی بر این کلمه دارد. فرمود: بندگان خدا با این دست کوتاهشان اگر در راه خدا بدهند، خدا با دست بلند به مردم می‌دهد. اصلاً می‌توانیم اجازه بدهیم به خودمان که دست خودمان را با دست خدا مقایسه کنیم؟ معاذ الله! دست ما چیست؟ ولی امیرالمؤمنین می‌فرماید: تو با این دست کوچکت بده، خدا با آن دست بلندش به تو خواهد داد. امام هشتم نامه‌ای به فرزندش امام جواد در مدینه نوشت. فرمود: پسرم یک خبری به من رسید، که وقتی آنهایی که خدمت شما هستند و می‌خواهند شما را بیرون ببرند، از آن در مخفی و کوچک می‌برند.
بینندگان عزیز! امام رضا به امام جواد نامه نوشت. فرمود: جواد عزیزم! قسمت می‌دهم، تو را به حقی که من امام رضا بر تو دارم، از این به بعد رفت و آمد تو از در اصلی باشد. بگذار گرفتارها و نیازمندها تو را ببینند. «انما ارید ان یرفعک الله» من می‌خواهم خدا تو را بالا ببرد. مردم،مسئولین، هرکسی دنبال عزت می‌گردد. با دست کوتاه بدهیم، امیرالمؤمنین فرمود: خدا با دست بلند جبران می‌کند.
حدیثی از امام رضا(ع) در کافی شریف هست. یک نفر خدمت امام رضا آمد. ببینید ما چقدر با امام رضا فاصله داریم. کسی آمد گفت: «قَرْضاً إِلَي‏ مَيْسَرَةٍ» یک مقدار پولی را به من قرض بدهید، هروقت دست ما آمد، به شما برمی‌گردانم. حضرت فرمود: تا وقتی که پول دست تو بیاید. می‌دهم! سه سؤال کرد. فرمود: کشاورزی داری؟ گندم و جویی داری برسد پول مرا بدهی؟ گفت: نه، ندارم. فرمود: کسب و کار و تجارتی داری؟ گفت: نه، ندارم. حضرت فرمود: ملکی داری که به فروش برسد؟ گفت: نه ملکی ندارم. انصافاً  اگر کسی پیش من بیاید بگوید: من از شما قرض می‌کنم تا یک وقتی که دست من برسد. ما این سه سؤال را از او بپرسیم. آقا کشاورزی داری؟ نه. تجارتی داری؟ کسبی داری؟ نه. ملکی داری؟ نه. ما چه می‌گوییم؟ می‌گوییم: برای چه آمدی قرض بگیری؟ تو که نداری برای چه آمدی؟ حضرت فرمود: تو که نه تجارت داری، نه ملک داری، نه کشاورزی داری، تو از آنهایی هستی که خدا برای تو سهمی در اموال ما قرار داده است. «وَ فِي أَمْوالِهِمْ‏ حَقٌ‏ لِلسَّائِلِ وَ الْمَحْرُومِ» (ذاریات/19) تو حقی در مال ما داری. چرا می‌گویی: قرض بده. تو که نه کاسبی داری، نه ملکی داری بفروشی، چرا می‌گویی: قرض بده! من باید بلا عوض به تو بدهم. حضرت پولها را به او دادند. سفارش کردند مواظب باش اسراف نکنی. تبذیر نکنی. بی‌خود خرج نکنی. درست هزینه کنی. ریخت و پاش نکنی.
امروز تهیه کننده برنامه برای چه این برنامه را اینجا آوردند؟ صرف سالگرد برنامه است، خوب است. می‌خواهم بینندگان عزیز اینجا دلشان با امام رضا گره بخورد. من یقین دارم مطمئن هستم امروز، روز وفات عقلیه بنی هاشم زینب کبری(س) هست. توسلی به حضرت بکنیم. خیلی‌ها تا اینجای برنامه دلشان شکسته است. اشکشان جاری شده است. اگر رضایی شدیم، علوی و فاطمی شدیم، دلمان اینجا آمد بسم الله یک کاری بکنیم. اگر امام رضا به شخص می‌‌گوید: تو تجارت نداری، ملک نداری و کاسبی وکشاورزی نداری، چرا به من می‌گویی: قرض بده. خدا در اموال ما حق تو را قرار داده است. باید حق تو را بدهم. ما هم مدارا کنیم. من خواهش می‌کنم شما هم یک بزرگواری کنید. برای اینکه یک حق الزحمه‌ای، خدا قوت به کسانی که دست اندرکاران این برنامه بودند، در خراسان رضوی، آستان قدس، خیلی سخت است یک برنامه زنده از اینجا پخش شود. بگویند: ما دلمان شکست و تصمیم گرفتیم یک کاری کنیم. به ما هم خبر بدهید. ما در برنامه‌ی قبلی که همین‌جا بودیم، گفتیم: امام رضا اینطور بوده، شما هم با مستأجرت مدارا کن و به ما خبر بده. خدا هم می‌داند ما مخلص هستیم و خاک پای همه هستیم. اینقدر پیامک آمد ما بخاطر اینکه کنار امام رضا شما این حرف را زدی، ما رفتیم به مستأجرمان گفتیم: اجاره نده. اجاره را کم کردیم.
شریعتی: همین تأثیر کلام اهل‌بیت(علیهم السلام) چقدر ما را دلگرم می‌کند و خستگی را از تن ما به در می‌کند.
حاج آقای حسینی: امیرالمؤمنین فرمود: تو با دست کوتاهت بده ببین خدا با چه دستی به تو پس می‌دهد. اگر قرض دادن است، اگر مهلت دادن است، اگر به مستأجر رحم کردن است. چقدر پدر و مادرها دلشان می‌خواهد مشهد بودند. بگو: یا امام رضا من دلم شکست. مادر پیر و پدر پیرم و خانواده‌ام را برمی‌دارم و دسته جمعی پابوس امام رضا می‌آییم.
حاج آقای فرحزاد: نکته‌ای خیلی مهم است، اگر کسی در مسیر حق مصرف نکرد، خدا او را مبتلا می‌کند در مسیر باطل مصرف کند. یعنی به دشمن خدا کمک کنیم. مال و نفس وجان خرج می‌شود. با زنده بودن و مردن ما از بین می‌رود. تهدید بزرگی است. فرمود: اگر کسی منع کند مالش را به افراد خوب، خدا گرفتارش می‌کند برای چیزهای بی‌خود خرج کند. یا برای دشمن خرج کند.
شریعتی: انشاءالله خدا به همه ما توفیق بدهد که عامل به این آموزه‌ها باشیم. امروز بعد از این برنامه ساعت 3 تا 4 ما یک قراری داریم. باب الجواد نمایشگاه مهر درخشان که یک نمایشگاه اقتصادی هم هست. در سالی که به تعبیر مقام معظم رهبری سال اقتصاد مقاومتی و اشتغال هست، آنجا هستیم و پذیرای شما خواهیم بود. حسن ختام ما مدح حضرت زینب توسط یکی از مداحان عزیز ما هست. من یک تشکری از مجموعه آستان قدس رضوی،تولیت محترم و معزز آستان حضرت آیت الله رئیسی، معاونین محترم اماکن متبرکه و امور زائرین، جناب آقای مهندس منبتی، معاونت محترم تبلیغات و ارتباطات جناب حجت الاسلام و المسلمین حسینی، مدیر کل محترم روابط عمومی جناب مهندس توکلی زاده، ریاست محترم اداره خبر، جناب آقای دست پروری و همکارانشان اداره تبلیغات اسلامی و مناسبتهای ویژه که بحث هماهنگی دعوت کارشناسان را و قاری و مداح برنامه را عهده دار بودند. جناب آقای امینی و جناب آقای هوشنگی و کلیه خدمه محترم آستان قدس و همکاران صدا و سیمای مرکز خراسان، جناب آقای نصر پور و کارگردان ما جناب آقای حیدری و همینطور حجت الاسلام رمضانی نژاد و تصویر بردار محترمی که با شرایطی که اینجا هست، همه دست به دست هم دادند تا امروز از کنار خورشید هشتم امام رضا(ع) به شما سلام کنیم و دعا گوی شما باشیم.
حاج آقای فرحزاد: خدا را به حق محمد و آل محمد قسم می‌دهیم که قلب امام زمان از ما راضی و فرجش را نزدیک و همه عزیزان را جزء بهترین شیعیان و دوست داران اهل‌بیت قرار بده. رفع هم وغم و گرفتاری از همه گرفتارها مخصوصاً آنهایی که مریض دارند، قرض دارند، خانه ندارند، به همه وسعت رزق، سلامتی، عافیت و همه را حاجت روا بفرما به حق علی بن موسی الرضا و صلوات بر محمد و آل محمد.
شریعتی: کنکوری‌ها مخصوص التماس دعای ویژه داشتند. دعا می‌کنیم که انشاءالله همه کنکوری‌ها و همه آنهایی که دغدغه تحصیل و درس دارند، موفق باشند.
حاج آقای حسینی: خیلی‌ها التماس دعای ویژه گفتند و دلشان شکسته است. هنوز هم هستند کسانی که مشهد نیامدند. من دیروز جایی بودم، گفتم: ما کسانی را برای اولین بار آوردیم، سر سفره که نشسته بودند از بس هیجانی شده بودند، یک خانواده چهار نفره بودند. گفتند: ما همین یک غذا را چهار نفره میخوریم که باز هم مشهد بیاییم. «أَمَّنْ يُجِيبُ الْمُضْطَرَّ إِذا دَعاهُ وَ يَكْشِفُ السُّوء» خدایا به حق آقا ابالحسن علی بن موسی الرضا، به حق جواد الائمه و عقیله بنی هاشم زینب کبری(س)، همه آنهایی که التماس دعا گفتند و مریض‌هایشان را شفا عنایت بفرما. گرفتاری آنها را برطرف بفرما. حوائج آنها را برآورده بخیر بفرما.
شریعتی: صحن تو و ضریح تو و بارگاه تو *** هر حاجت نگفته گمانم روا شود    
انشاءالله همه حاجت روا شوید. در سالروز وفات حضرت زینب(س) در خدمت شما هستیم. من باز هم از جناب آقای صادقپور و جناب آقای رحیمی یک تشکر ویژه کنم. از دوستانم هم در پخش شبکه سه تشکر می‌کنم. جناب حاج آقای مهدی خالق پور از مداحان خوب اهل‌بیت اینجا هستند و حسن ختام برنامه مدح و ذکر اهل‌بیت(ع) است. خیلی از بیننده‌ها و شنونده‌های خوب ما وقتی این گنبد طلا را می‌بینند اشک می‌ریزند. خیلی‌ها التماس دعای ویژه گفتند. خیلی‌ها مریض دارند. خیلی‌ها در آرزوی یک فرزند سالم و صالح هستند. کسانی که قرض دارند و گرفتاری دارند. انشاءالله بحق علی بن موسی الرضا هرکس هر مشکلی دارد حاجت روا شود و انشاءالله به خواسته دلش برسد. بهترین‌ها نصیب شما شود. در پناه امام رئوف باشید.