main logo of samtekhoda

96-01-01-آیت الله ناصری - توجه به نعمت‌های الهی


برنامه سمت خدا
موضوع برنامه: توجه به نعمت‌های الهی
كارشناس: آیت الله ناصری
تاريخ پخش: 01-01-96

بسم الله الرحمن الرحیم و صلی الله علی محمد و آله الطاهرین
بی‌تو اینجا همه در حبس ابد تبعیدند *** سالها هجری شمسی همه بی‌خورشیدند
سیر تقویم جلالی، به جمال تو خوش است *** فصل‌ها را همه با فاصله‌ات سنجیدند
تو بیایی همه ساعت‌ها و ثانیه‌ها *** از همین روز، همین لحظه، همین دم عیدند

شریعتی: سلام می‌کنم به روی ماه همه شما. فرا رسیدن سال 1396 مبارکتان باشد. خیلی خوشحالیم که در این سال هم با سمت خدا خدمت لحظات ناب و نورانی شما هستیم. خدمت بیننده‌ها و شنونده‌های برنامه سلام می‌گویم. فرا رسیدن بهار طبیعت را تبریک و شادباش می‌گویم. همینطور که قبلاً هم گفته بودم، در این سه روز ابتدایی که خدمت شما هستیم توفیقی شد به همراه دوستان عازم شهرستان باشیم. از همین‌جا یک سلام ویژه و مخصوص به همه‌ی اصفهانی‌های عزیز دارم. خدمت حضرت آیت الله ناصری رسیدیم و از حضور گرم و انفاس قدسی ایشان استفاده کردیم. دیدار بسیار دلپذیری برای من و همه دوستان ما بود. گوشه‌هایی از این دیدار و نکاتی از صحبت‌های حاج آقای ناصری را در روزهای ابتدایی سال به عنوان عیدی سمت خدا تقدیم نگاه شما می‌کنیم. دعوت می‌کنم همراه ما باشید و صحبت‌های حاج آقای ناصری را با دل و جان بشنوید. سلام علیکم و رحمة الله.
آیت الله ناصری: سلام علیکم و رحمة الله.
شریعتی: خیلی خوشحالیم که حسن مطلع امسال سمت خدای ما زیارت شما و دیدار شما بود. توفیقی شد خدمت شما برسیم. با توجه به مشغله و کسالتی که دارید، همین‌جا دعا می‌کنم که خداوند انشاءالله به حضرت آیت الله ناصری عافیت کامل عنایت کند. خیلی از بیننده‌ها و شنونده‌‌های ما مشتاق هستند که در آستانه‌ِ سال جدید و روزهای ابتدایی سال از شما بشنوند و نکات ارزشمندی که می‌فرمایید.
آیت الله ناصری: (دعای سلامت امام زمان) انشاءالله خداوند آنچه خیر و صلاح است و استفاده‌ی دوستان امام زمان و بنده‌های خدا است مقدر بفرماید. سال نو را میمون و مبارک قرار بدهد و مشمول عنایات حضرت حق باشیم. شرمنده‌ایم که سالی از عمر ما گذشت و سودی و استفاده‌ای و بهره‌ای از این سال گذشته‌ها عاید ما نشد. در سال آینده هم امیدواریم خداوند تفضّلاً و ترحّماً ما را موفق بدارد و سال جدید برای شیعیان امیرالمؤمنین و دوستداران ولایت میمون و مبارک باشد و سال خوبی باشد. این سال آخرین سال غیبت کبری باشد و در اول سال آینده، اول سال ظهور حضرت باشد و مورد عنایت خاصه حق قرار بگیریم و غم و غصه شیعه در غیبت را تبدیل به خرسندی بکند. لیکن انسان حساب کند ببیند چه کرده است؟ یک سال از عمرش گذشت. در این یک سال چه کردم؟ چه سودی و مقام و رتبه‌ای در این سال عاید آیت الله ناصری شده است؟ آیا برای خدا عملی انجام داده است؟ این همه نعمت‌هایی که خداوند نصیب او کرده است و از صحت و سلامتی و بقاء در مملکت امام زمان با امنیت و مدیریت مقام معظم رهبری به سلامتی عمرش را طی کرده است، در یک سال چه عایداتی داشته است؟ لیکن بنده که خودم هرچه فکر می‌کنم، سالی که گذشته است عایداتی برای آخرتم سراغ ندارم. عملی انجام داده باشم که مورد قرب به حق و رضایت امام زمان باشد در خودم سراغ ندارم.
اینطور که اهل‌بیت فرمودند، آخر سال است و در آخر سال انسان توجه و توسلی داشته باشد و با خدا خلوت کند، حقیقت مطلب را بگوید. خدایا من در این سال بندگی تو را نکردم. آنچه وظیفه یک بنده نسبت به مولایش بوده است، انجام نداده‌ام. مرا مورد عفو و بخشش قرار بده که انشاءالله در سال آینده زیر پرچم ولایت و نظام و مقام رهبری بتوانم بندگی تو را انجام بدهم. یک توبه از اعمال گذشته و تصمیم بر اینکه انشاءالله در سال آینده بتوانیم بندگی خدا را بکنیم. همه ما می‌گوییم: ما بنده خدا هستیم. از هرکس سؤال کنید، می‌گویی: تو که هستی؟ می‌گوید: بنده خدا هستم! لیکن این مطلب خلاف است. دروغ محض است. ناصری بگوید من بنده خدا هستم یا غیر ناصری فرقی نمی‌کند. هر کدام از ما می‌گوییم: ما بنده خدا هستیم، خدا می‌گوید: این همه نعمت‌هایی که به تو دادم، نعمت‌های شخصی و عمومی به تو دادم، غرق نعمت‌های من بودی. یک روز بندگی مرا کردی؟ چه جواب بدهم؟ بین خودم و خدای خودم متحیّر هستم.
همه مثل هم هستیم. شما نگاه کنید خداوند نعمت‌‌هایی که به ما داده است «وَ إِنْ تَعُدُّوا نِعْمَتَ اللَّهِ لا تُحْصُوها» (ابراهیم/34) قابل احسان است. همینطور که سعدی گفته است: هر نفسی که فرو می‌رود، ممد حیات است و چون برمی‌آید مفرح ذات است. پس در هر نفسی دو نعمت موجود است. چه کسی از این می‌تواند برهد؟ ما غرق نعمت هستیم. چقدر کارخانه در وجود ناصری به کار رفته است؟ اینجا نشستم و دارم در محضر شما صحبت می‌کنم. دویست کارخانه، کمتر و بیشتر در وجود ناصری هست. هرکدامش میلیاردها ارزش دارد. قلب انسان، کبد انسان، ریه انسان، کلیه انسان، معده انسان، چشم و گوش و عقل انسان، اینها هرکدام یک دنیاست. من طلبکار بودم که خدا مرا ناصری خلق کند؟ یک چیز دیگری خلق می‌کرد. حالا که تصمیم گرفت ناصری را خلق کند، مگر نمی‌توانست کر و کور و لال و عقب افتاده خلق کند؟ الآن هم که صحیح و سالم خلق کرده است، مگر نمی‌تواند از او بگیرد؟ در هر دقیقه چند بار قلب من باز و بسته می‌شود؟ 75 مرتبه در هر دقیقه این قلب باز و بسته می‌شود که خون رسانی به اعضای بدن انجام شود. کار ریه چیست؟ کلیه، کبد، مثانه، چشم.
شریعتی: مشکل امروز ما کجاست؟ چه می‌شود ما از همه نعمت‌ها غافل می‌شویم؟
آیت الله ناصری: یکی از علت‌ها مجالست‌های نامناسب و یکی غذاهای نامناسب است. شما ملاحظه کنید «پسر نوح با بدان بنشست، خاندان نبوتش گم شد» ارتباطات با نا اشخاص و افراد نامناسب در وجود ما تأثیرگذار است. مگر پیغمبر اکرم نفرمود: «المجالسة مؤثره» همینطور که دو نفر با هم می‌نشینند، ارواح هرکدام در مسیرش قوی‌ تر است، روح این طرف را هم جذب می‌کند. لذا نبی اکرم(ص) برای مجالست‌هایی که می‌کردند، روزی هفتاد مرتبه استغفار می‌‌کردند. هفتاد مرتبه استغفرالله، هفتاد مرتبه اتوب الی الله می‌گفتند. از مجالست‌ها و ارتباط با افراد غیر مناسب، لقمه‌های حرام که یک لقمه حرام اگر انسان بخورد تا چهل روز اثرش در وجود انسان هست و انسان را از خدا دور می‌کند. یکوقتی حجاب می‌شود. مجالست با افراد نامناسب حجابی برای انسان ایجاد می‌کند. جلوی هر راهی را می‌گیرد. غذاهای نامناسبی که می‌خورم حجابی می‌شود. روایت متعدد در این زمینه از اهل‌بیت نقل شده است. انسان باید عبد باشد و بنده خدا باشد. آنچه خدا بر من واجب کرده است، انجام بدهم. معنای عبد این است. انسان خودش را مالک چیزی نمی‌داند. یعنی حق تملک ندارد. هرچه دارد برای خداست. متعدد روایات در این زمینه داریم.
از اهل‌بیت عصمت و طهارت نقل شده است که انسان هیچ نیست. برهنه آمده و هنگام رفتن با دو متر پارچه می‌رود. مالکیت یعنی چه؟ همه چیز برای خداست. ما چیزی نداریم. فقط اعمال ما برای ماست. آنچه ناصری در خارج یا در داخل عمل کرده است، همه عکسبرداری می‌شود. چشم اول کاری که می‌کند عکسبرداری می‌کند. همین زمان ما که این اوضاع هست و بی‌حجابی هست، جوان‌های ما به فساد کشیده می‌شوند خواه و ناخواه! چشم ما اول کاری که می‌کند شاید حدود هفتاد کار از آن بیاید. اول کارش عکسبرداری است. فوری عکس برمی‌دارد و به مغز انتقال می‌دهد. مغز به قوه حافظه انتقال می‌دهد. قوه حافظه اینجا بایگانی می‌کند، هرموقع بخواهد نشانش می‌دهد. زبان هم همینطور است. زبان هم یک تکه گوشت بیشتر نیست. از همین زبان حدود پنجاه، شصت کار برمی‌آید.
همین امسال، آخر سال انسان بخواهد یک کاری کند، بسیار خوب است. ناصری تصمیم دارد این کار را بکند. یک بار با خدا خلوت کند، راست بگوید و دروغ نگوید. دو رکعت نماز بخواند. خدایا یک سال از عمرم گذشت، ممنون و متشکرم به من عمر دادی. صحت و سلامتی دادی. یک اعمالی را انجام دادم و اشتباهاتی را کردم و از این اشتباهات هم توبه می‌کنم. طلب مغفرت می‌کنم. مرا عفو کن. تصمیم دارم در آینده مخالفت تو را نکنم. پروردگارا به جان امام زمان قسم اگر ناصری راست بگوید، توبه کند و حق الناسی نداشته باشد، حق الله هم نباشد، خدا صاف می‌کند انشاءالله! حق الله نباشد و حق الناس هم اگر هست پرداخت کند. خدا او را عفو می‌کند. آن دو رکعت نماز را که خواند و اظهار عجز به درگاه خدا کرد، خدا او را می‌بخشد. همه را رفع می‌‌کند و یک پرونده جدید در سال آینده برایش مهیا می‌کند به حدی که بعضی ملائکه تعجب می‌کنند که این یک گناه در پرونده‌اش موجود نیست.
شریعتی: قطعاً شما هم مثل من لذت بردید. البته نفس کشیدن در هوایی که آیت الله ناصری نفس می‌کشند و این دیدار چهره و زانو به زانو نشستن در محضر ایشان خیلی باصفا است و جای همه شما خالی بود. انشاءالله خداوند به همه ما توفیق بدهد که قدر این نازنینان را بدانیم و از محضرشان استفاده کنیم. این اولین عیدی و حسن مطلع برنامه سمت خدا بود. همین‌جا آرزو می‌کنم این لحظات و دقایقی که قرار است در سال جدید همراه هم باشیم و در محضر علمای گرانقدر ما، لحظات مفید و ارزشمندی باشد. اگر احیاناً نتوانستید برنامه را ببینید، فایل صوتی برنامه را دوستان ما در کانال برنامه سمت خدا قرار می‌دهند.
«والحمدلله رب العالمین و صلی الله علی محمدٍ و آله الطاهرین»