main logo of samtekhoda

خوشی های زودگذر دنیا

این جمله که  از زمان دبیرستان در کتابهای دینی ما بوده  همیشه در ذهنم دور می زند كه: خوشی های این دنیا زودگذرند" باعث شده که من خیلی دنبال لذتهای دنیایی نباشم و از نگاه دیگران من  فردی گوشه گیر و افسرده شده ام. واقعا مگر لذتهای دنیا زودگذر نیستند خوب من چرا به دلیل این لذتهای زودگذر باید خوشحال باشم.


نظرات 

 
0 #46 ۱۳۹۵-۰۸-۲۷ ۱۵:۱۲
دنیا راه آخرت است
نقل قول
 
 
+1 #45 ۱۳۹۵-۰۶-۳۰ ۲۰:۱۴
زودگذر یعنی اینکه در مقابل اخرت که جاویده زود گذره و نباید اونا را فدای اینا کرد.
وگرنه لذت دنیا که مورد علاقه پیامبر ص هم بود و ...
البته یه خورده سوال بی خودی هم بود به سوال کننده برنخوره ها
نقل قول
 
 
+1 #44 ۱۳۹۴-۱۱-۱۰ ۱۹:۴۸
اینو برای تکمیل نظر قبلی ام میگم. دوست عزیز، نشاط و سرزنده بودن روح هست که به آدم حرکت میده اگر نداشته باشیم مثل جسمی هستیم نیمه جان که خیلی مشکله در این شرایط هدفی داشته باشیم. شما اگر سراغ لذتها و خوشیهای حلالی برید که به روح نشاط و شادی می بخشه ایراد نداره که هیچ منفعت هم داره. تو اون دنیا هم مورد مواخذه قرار نمی گیرید. ولی شمایی که هدفت این دنیا و لذتهاش نیست، اگه به این خوشیها دل ببندی ضرر کردی.دل بستن یعنی دل و روحت با این لذتها گره بخوره که اگر گره بخوره تقریبا محاله به اون هدف برتری که برای خودت در نظر گرفته بودی برسی. مثلا اگر هدفت خدا و آخرت باشه اگه به این لذتها دل بسته باشی، این لذتها مانع میشن، سرگرمت میکنن، غفلت میارن. بله درسته، نباید دلبسته خوشی های زود گذر دنیا شد، باید دلبسته لذت و هدفی باشیم که ماندگارند.
نقل قول
 
 
0 #43 ۱۳۹۴-۱۱-۱۰ ۱۰:۵۴
اتفاقا تو به نتیجه درستی رسیدی.منتها نوع برخوردت با این نتیجه درست نیست.همونطور که خودتم گفتی،دنیا واقعا اونقدری ارزش نداره که دلبندش بشی. اگه غیر از این بگی میتونی توی ایمانت شک کنی.اما خب حالا که ارزش دلبستن نداره،پس چه کنیم؟ شما در عین اینکه دل نمیبندی به دنیا باید امانتایی که خدا بهت داده رو بهش صحیح و سالم برگردونی.یکی از این امانتا بدنته.باید بدنت رو سلامت نگه داری.با ورزش،رابطه سالم زناشویی و خیلی کارای حلال دیگه.بعد به خودت میای میبینی با وجود بی میلیت به دنیا و با وجود اینکه هدفت فقط سالم نگه داشتن امانت خدا بوده، ولی خودتم همچین یه لذتی بردی.پس افسرده نمیشی.
یکی دیگه از امانتاش استعدادهاته.یه پتانسیل مشترک بین همه آدما هست و اون قابلیت قدم برداشتن درمسیر خداست.هیچکس نمیتونه بگه من این استعدادو ندارم. بالاخره باید به یه نحوی بتونی بی ارزش بودن دنیا رو به بقیه هم نشون بدی.بعد کم کم که استعدادتو پیدا کردی،میبینی در عین اینکه داری بی ارزشیِ دنیا رو به بقیه هم گوشزد میکنی،از استعدادت روزیتو بدست میاری و عزت نفس هم پیدا کردی.پس افسرده نمیشی.
یکی دیگشونم که شاید مهمترینشونه،روح ته. که اونم دین تعیین کرده که چطوری باید به خدا تحویلش بدی.گناه این امانتو خراب میکنه.پس درگیر لذتای زودگذر.چون اصلا این دنیا ارزششو نداره.بعد به خودت میای میبینی با وجود اینکه فقط از سر بی میلی به دنیا گناه نکردی،خدا خودش رو عیان میکنه بهت.حجتش رو میبینی.دیگه اونجا افسردگی اصن مضحکه.
اگه واقعا به حرفی که میگی اعتقاد داشته باشی و دید درستی نسبت به این حرف داشته باشی، مطمئن باش افسرده نمیشی. اگه چرند گفته باشم، گناهات سهم من بشه انشاالله.
نقل قول
 
 
-1 #42 ۱۳۹۴-۱۱-۱۰ ۱۰:۰۵
Quoting ماریا:
راستش در جامعه ما خوشی را مساوی با بی بندوباری می دونند

منظور دوست ما اینه که دنبال لذتهای زودگذر دنیا نیست

منم دنبال چنین چیزهایی نبودم اما باید به عالم جواب بئم چرا دوست پسر ندارم . چرا در عروسی ها نمی پرم وسط قر بیام یا لباس نیمه برهنه بپوشم یا چرا دختر جون مرتب نمی ری آرایشگاه ال کن بل کن از فلانی یاد بگیر چقدر زرنگ بود

به به چه همسری نصیبش شد

بله دوستان اگه دنبال لذات زودگذر بری باید صابون ساده و امل بودن را به تنت بزنی
مطمئنم اگه اروپا بودم راحتر بودم اینجا فقط شعار و شعار

بله دختر بشینه سنگین شوهر بکنه رنگین
در حالی که دختران رنگین کمانی خیلی زودتر می رن

بخدا خسته شدم یعنی چون آرایش نمی کنم حق زندگی ندارم؟؟؟؟؟؟؟ برام دعا کنید از جامعه و آشنا بریدم
ای کاش شهری برای دختران مجرد بود

دختران رنگین کمانی خیلی زودتر میرن. خیلی زودتر هم برمیگردن
نقل قول
 
 
+6 #41 ۱۳۹۴-۱۱-۰۷ ۰۷:۴۴
سلام به همه ي دوستان
در جواب به اين سوال ياد يك حديث از امام علي عليه السلام افتادم كه به نظر من حديث شاه كليدي است
ايشان مي فرمايند: اعمل لدنياك كأنك تعيش ابدا ، و اعمل لاخرتك كأنك تموت غدا
براي دنيايت آنچنان تلاش كن كه گويا تا ابد زنده خواهي ماند و براي آخرتت آنچنان بكوش كه گويي فردا خواهي مرد.
به نظر من اين جمله ي كتاب درسي به همين معنيه . هميشه دنبال خوشي هايي برو كه فردا اگر مردي بتوني سرت رو بالا نگه داري .
نقل قول
 
 
+1 #40 ۱۳۹۴-۱۱-۰۷ ۰۳:۴۷
مرگ بر دنیای بدون اخرت
نقل قول
 
 
-2 #39 ۱۳۹۴-۱۱-۰۴ ۱۶:۲۹
سلام به همه دوستان خوبم
حتما خوشی از نظر هر کس یه جوریه برا کسی هم که خوشی این دنیا رو کنار گذاشته به امید اون دنیا چرا بقیه باید اظهار نظر کنن؟
مگه هر که چشمش به اون دنیا باشه افسردس؟
البته من قبول دارم ادم وقتی زیادی تو این مجالس دعا میره یکم منزوی میشه
ولی اگه ایمان واقعی داشته باشه میفهمه همه چی تعادلش خوبه
بچه ها میشه راهنماییم کنید چطوری میتونم سوالمو برا کارشناس برنامه بفرستم؟
نقل قول
 
 
+1 #38 ۱۳۹۴-۱۱-۰۳ ۰۹:۱۰
سلام.اینکه خوشی های دنیازودگذرهستند درست.امادلیل براین نیست که ازشون استفاده نکنی.منظور از شادی وخوشی،شادی حلال هست. شادی واقعی.نه کاذب.انسان باید ازدنیا استفاده کنه برای ساختن اخرتش.
نقل قول
 
 
0 #37 ۱۳۹۴-۱۰-۲۹ ۰۶:۴۲
در نهج البلاغه هست جوری در این دنیا زندگی کن که همیشه وجاودانی و جوری باری اخرت کار کن مثل اینکه الان اخرین دقایق هست....و هست که نماز رو با نشاط خوانید
نقل قول
 
 
-2 #36 ۱۳۹۴-۱۰-۲۷ ۰۹:۰۱
اگر خوشی های زودگذر بده اژخوشی های ماندگار لذت ببریداگر خودمون را به طریقی تربیت کنیم که جلب رضایت اللهی و دستگیری خلق خدا برایمان لذت شودمثل معلمی که تمام لذت و عشقش تدریس است
نقل قول
 
 
0 #35 ۱۳۹۴-۱۰-۲۴ ۰۴:۱۲
کدوم خوشی های زودگذر من هرچه دیدم و از دیگران میبینم همش بدی های دیرگذره اره حق باشما اگه خوشی هم باشه زود تموم میشه. بایدببینیم از خوشی چی برداشت میکنیم. لذت های کوتاه گناه یا خوشی های ارامش بخش در کنار همسر و خانواده. من که به دنبال تشکیل این خوشیم و دنبال اینم زندگی ارومی و شادی داشته باشم و ازدواج کنم و همسر اما اینقد پای این خوشی جنگیدم جز ناراحتی چیزی ندیدم و نابود شدم.
نقل قول
 
 
+3 #34 ۱۳۹۴-۱۰-۲۳ ۰۴:۰۸
راستش در جامعه ما خوشی را مساوی با بی بندوباری می دونند

منظور دوست ما اینه که دنبال لذتهای زودگذر دنیا نیست

منم دنبال چنین چیزهایی نبودم اما باید به عالم جواب بئم چرا دوست پسر ندارم . چرا در عروسی ها نمی پرم وسط قر بیام یا لباس نیمه برهنه بپوشم یا چرا دختر جون مرتب نمی ری آرایشگاه ال کن بل کن از فلانی یاد بگیر چقدر زرنگ بود

به به چه همسری نصیبش شد

بله دوستان اگه دنبال لذات زودگذر بری باید صابون ساده و امل بودن را به تنت بزنی
مطمئنم اگه اروپا بودم راحتر بودم اینجا فقط شعار و شعار

بله دختر بشینه سنگین شوهر بکنه رنگین
در حالی که دختران رنگین کمانی خیلی زودتر می رن

بخدا خسته شدم یعنی چون آرایش نمی کنم حق زندگی ندارم؟؟؟؟؟؟؟ برام دعا کنید از جامعه و آشنا بریدم
ای کاش شهری برای دختران مجرد بود
نقل قول
 
 
+1 #33 ۱۳۹۴-۱۰-۲۲ ۲۲:۰۴
مومن همیشه شاد و سر زنده است، لذت بردن از حلالهای خدا هیچ اشکالی نداره، این دل بستن به لذتهاست که ایراد داره، نه اینکه حرام باشه، ولی تو رو از رسیدن به امور اخرت باز میداره. چون این خوشی ها لذت داره آدم رو میکشونه سمت خودش، در نتیجه ما رو از یاد خدا غافل میکنه. این یراد داره.
نقل قول
 
 
+1 #32 ۱۳۹۴-۱۰-۲۱ ۱۹:۳۵
اسلام برنامه ی کاملیه برای این که از همه ی امور حلال بدرستی بهره ببریم نه این که خودمون رو محروم کنیم. کم پیدا میشن جوون هایی که وقتی با دوستانشون تفریح می کنند به یاد خدا هستند اما اگر کسی این طور رفتار کنه واقعا لدت بخشه.. و هنر همینه
نقل قول
 
 
+1 #31 ۱۳۹۴-۱۰-۱۷ ۰۷:۴۵
سلام دوست عزیز اینطور که شما می فرمایید ما باید فقط بشینیم ی گوشه و غصه بخوریم(البته اینطور که من برداشت کردم) و این یعنی اینکه خدا دنیا رو عبث آفریده
نقل قول
 
 
+1 #30 ۱۳۹۴-۱۰-۱۶ ۱۵:۴۵
سلام.
من به دلایلی مثل بی خوصلگی،قناعت و ...خودم رو از خوشی های دنیا محروم می کردم.البته چند روزه تصمیم گرفتم رفتارم رو اصلاح کنم. دوشنبه ی همین هفته حاج آقا فرحزاد از مضرات تو خونه موندن و انزا صحبت می کردن.و می گفتن خدا توی قرآن فرموده:و سیروا فی الارض (امیدوارم اشتباه ننوشته باشم)
تصمیم گرفتم ی تکونی به خودم بدم.بیشتر بیرون برم.بیشتر با مردم باشم.وقتی مهمونی میرم مریضی هام یادم می ره. اما توی خونه بودن باعث میشه فقط نق بزنم.
به نظرم لازمه دنبال لذت های حلال باشیم .شادی های حلال.
اما تشخیص لذت حلال واقعا سخته. من چند روزپیش برای اولین بار کنسرت رفتم. جایی که دست زده میشه ،جیغ کشیده میشه.البته من رفتار بدی ازم سر نزد.متعادل بودم. خب این جور جاها رفتن موردی داره ؟من با نسل خودم خیلی فرق دارم.می خوام کمی بیشتر نسل خودم رو بشناسم.فکر می کنم اینطوری پیش برم در آینده توی زندگی مشترک و تربیت فرزندانم به مشکل برمی خوردم.چون واقعا از نسل خودم فاصله گرفتم.
نقل قول
 
 
-3 #29 ۱۳۹۴-۱۰-۱۰ ۱۹:۴۲
احسنت! خوشا بحالتون! به شما تبریک می گم! ای کاش همه ما به این یقین برسیم.این روحیه ای که شما بهش دست پیدا کردید همون تفسیر این ایه شریفه قرآنه که « لکیلا تأسوا علی ما فاتکم و لا تفرحوا بما آتاکم».
دوستانی که مخالف منن درباره این آیه تآمل و تدبر بیشتری بفرمایند.
نقل قول
 
 
+8 #28 ۱۳۹۴-۱۰-۰۸ ۱۲:۱۵
خب دوست عزيز همونطور كه حتماً شنيديد لذتها مثل روغن كاري اتومبيل هستند (مثلاً هفته اي يكي دوبار ميري استخر و حال ميكني و تا چند روز شارژ ميشي). لازمه كه از لذتهاي حلال استفاده كنيد تا بتونيد در مواردي كه بين لذت حلال و حرام گير مي كنيد به سمت حرام نريد (مثل لذت حلال جنسي از طريق ازدواج).
در كل اين لذتها هستند كه به ما انرژي ميدن تا در زندگيمون خسته و كسل نباشيم و در راه تبديل زندگيمون به بندگي قدم برداريم. حواستون باشه كه شيطان اين وسط سوءاستفاده نكنه كه بگيد اگه لذتها فاني هستند پس چرا خوشحال باشم؟ چون اگه خوشحال نباشيد و حال و حوصله نداشته باشيد دچار افسردگي ميشين و روز به روز از خداوند دورتر مي شيد و ديگه مسائل مقدس هم براتون بي ارزش ميشن. مهم اينه كه اين لذتها (مثلاً پول) رو هدف اصلي قرار نديم. بلكه به اونها به عنوان سوخت و روغنكاري خودمون در مسير بندگي نگاه كنيم. نهايتاً براي خوتون هدف مشخص كنيد و انگيزه ي الهي هم چاشني هدف تون كنيد تا در مواقع سختي ها نااميد نشيد. زندگيتون رو بكنيد و بنده باشيد. اللهم عجل لوليك الفرج
نقل قول
 
 
0 #27 ۱۳۹۴-۱۰-۰۸ ۰۹:۱۲
اسلام هم برای روح ما برنامه دارد هم برای جسم ماهم برای روانمان
روح انسان اگر بدون جسم او می توانست به کمال برسد خداوند آنرا در این سیر مادی قرار نمی داد ما باید تمام استعدادهای وجودی خود را شکوفا کنیم و در سایه شکوفایی آنها به کمال می رسیم دین اسلام رهبانیت را نمی پذیرد یعنی سرکوب کردن استعدادهای خدادادی ولی در ارضای امیال مادی حتی روحانی انسان باید حدود الهی را در نظربگیرد و در ثانی بداند که منعم اصلی خداوند است و این سیر را در نظر داشته باشد تااز نعمت به منعم برس
نقل قول
 
 
+1 #26 ۱۳۹۴-۱۰-۰۷ ۲۱:۱۳
دوست گرامی،این اینکه این خوشی های دنیا زود گذرهستند به این معنی نیس که شما هیچ فعالیتی نداشته باشید!مثلا چون عاقبت همه ما میمیریم پس چرا الان داریم با شوق و ذوق زندگیمونو میسازیم،ممکنه شما از این صحبت برداشت دیگه ای کردین.
نقل قول
 
 
+3 #25 ۱۳۹۴-۱۰-۰۷ ۱۹:۴۰
به نام خدا
الاعمال بالنیات
یکی از فرزندان امیرمومنان (به گامنم حضرت زینب) از پدر پرسید: مگرنه باید فقط خدا را دوست داشت، پس چطور شما مادرم و من و برادرانم را دوست دارید؟
حضرت فرمود: من مادرتان و برادرانت و تو را چون دستور خداوند است ، دوست دارم.
ما می توانیم به همه ی لذات مشروع دنیوی نیت خدایی بدهیم.
به طور مثال خوراک و میوه جات را چون نعمت خداست و مایه ی تقویت می شود تا بتوانیم با نیروی بیشتر بندگی خداوند را به جا آوریم میل نماییم.
یا چون خداوند عالمان رادوست دارد به علم آموزی روی آوریم.
یا کار کنیم تا دستمان را پیش احدی دراز نکنیم تا خدای ناکرده کرامت انسانی خود را مخدوش نماییم و یا ...
نقل قول
 
 
0 #24 ۱۳۹۴-۱۰-۰۷ ۱۵:۱۰
استاد متفکر شهید مرتضی مطهری،رحمت الله علیه،درباره دنیا و معنای واقعی زهد بسیار عالی سخن فرموده اند.
این مطلی در کتاب بیست گفتار ایشان موجود است.البته در کتاب سیری در نهج البلاغه که نوشته ایشان است هم درمورد (زهد)مطالبی بیان فرموده اند.
خدا هر لحظه بر مقام ایشان و اساتیدشان و تمامی گذشتگان بیفزاید و با چهارده معصوم علیهم السلام محشور بفرماید.
نقل قول
 
 
+1 #23 ۱۳۹۴-۱۰-۰۶ ۰۹:۲۳
به نام حضرت حق
با سلام
شما درست میفرمایید و یقینا نه تنها لذت ها بلکه همه امورات دنیا زود گذر و فانی هستندو ما در قرآن داریم که می فرمایند: (کل من علیها فان و یبقی وجه ربک ذوالجلال و الاکرام) اما زود گذر بودن دنیا نباید باعث ترک آن بشود همانگونه ک امام رضا (ع) میفرمایند: از ما نیست کسی که دینش را بخاطر دنیایش و دنیایش را بخاطر دینش ترک کند.
می توان اینگونه عنوان نمود که اصل نظام هستی بر پایه تعادل و توازن بر قرار است. طبق نظرات اکثر دوستان لذت هایی وجود دارند ک نه تنها نباید نادیده گرفته شود که چه بسا انسان را به تکامل میرساند. یا حق
نقل قول
 
 
+4 #22 ۱۳۹۴-۱۰-۰۱ ۱۵:۳۵
طبق متن قرآن، پیامبر عظیم الشأن(صلّی الله علیه و آله وسلّم) در زندگی الگوی ماست.مگر پیامبر در کنار خانواده لذت نمی برد؟یا مگر ایشان از لذت های دنیا پرهیز میکردند؟ای مردم، به خدا قسم ، فراوان روایت و داستان داریم که حضرت رسول با مردم شوخی میکردند و از دنیا تا حد حلال بهره مند میشدند و از خوشی های دنیا و لذت های آن استفاده میکردند.پیامبر شناسی ما ضعیف است؛ وگرنه در فهم آیات دچار اشتباه نمی شدیم.باید با مطالعه ی سیره ی ایشان در زندگی، پیامبر شناسی مان را تقویت کنیم.
نقل قول
 
 
+2 #21 ۱۳۹۴-۰۹-۳۰ ۰۹:۱۷
Quoting امان از جهال شیعه:
Quoting نفیسه:
عزیزم متاسفانه دین را برای ما درست تفسیر نکردند و به نگفتند که در کنار این حدیثی وجود دارد که 8 ساعت روز را برای لذت های حلال بگدارید پس شما همه حرف ها را باید در کنار هم بگدارید و در روزتان حتما از لذت حلال انچه برای خودت شادی افرین است بهره ببری

کجا گفته شده هشت ساعت لذت؟؟؟؟؟؟؟ بیارید لطفا

ببخشید ۶ ساعت.امام کاظم(ع)فرمودند: زندگی خود را به چهار قسمت بخش بندی کنید.که میشه هر قسمت ۶ ساعت.که یکی از آنها لذت های حلال است.خودم عمل نمیکنم بعد میام میگم شما عمل کنید.
نقل قول
 
 
+5 #20 ۱۳۹۴-۰۹-۲۶ ۲۰:۰۷
سلام دوست عزیز درسته لذت های دنیا زودگذرهستند ولی دلیل نمیشه مابشینیم یه گوشه وغصه بخوریم
هم لذت ها زودگذرن وهم غصه ها هرچیزی به اندازه وبه جای خودش خوبه
مثل لذت پدر ویا مادر شدن میشه بگیم ماکه بلاخره میریم پیش خدا چراشاد باشیم
خدابه ما فرصت داده درکنار شادی هامون وغصه هامون همیشه به یادش باشیم وتوشه اخرت مون واماده کنیم
شادبودن حلال نه خداروناراحت میکنه ونه بنده خدارو
نقل قول
 
 
0 #19 ۱۳۹۴-۰۹-۲۳ ۲۰:۴۶
لذتهاي اين دنيا ارزش نداره كه ابروي خودتو با گناه كردن پيش امام زمان وخدا ببري
چيزي به ظهور نمونده
نقل قول
 
 
0 #18 ۱۳۹۴-۰۹-۲۳ ۱۸:۴۱
Quoting نفیسه:
عزیزم متاسفانه دین را برای ما درست تفسیر نکردند و به نگفتند که در کنار این حدیثی وجود دارد که 8 ساعت روز را برای لذت های حلال بگدارید پس شما همه حرف ها را باید در کنار هم بگدارید و در روزتان حتما از لذت حلال انچه برای خودت شادی افرین است بهره ببری

کجا گفته شده هشت ساعت لذت؟؟؟؟؟؟؟ بیارید لطفا
نقل قول
 
 
+1 #17 ۱۳۹۴-۰۹-۱۹ ۱۴:۰۰
سلام.شاد باش خوشحال باش به نظرم ما باید برای هرلحظه ازاین زندگیه مون برنامه داشته باشیم به قولی ازنظرآخروی جوری زندگی کن که انگار همین فردا میمیری وازنظردنیوی جوری زندگی کن که بتونی هزارسال برنامه ریزی داشته باشی.یا علی
نقل قول
 

افزودن نظر


کد امنیتی
Refresh