main logo of samtekhoda

92-06-17-حجت الاسلام والمسلمین حسینی قمی-ماه ذی القعده

-برنامه سمت خدا

-حجت الاسلام والمسلمین حسینی قمی

-ماه ذی القعده

92-06-17

ما غریبیم و تو آشناتر با خدایی پرده پوش آبروی گریه های بی صدایی ،ضامن آهوی چشمان گریزان از خجالت حاجت دل های مشتاقان از دنیا جدایی ،قبله ی طاعات محرومان بی نام ونشانی سفره ی حاجات مظلومان بی نان ونوایی، بحر بی آغاز لطفی قسمت خویش و غریبی گنج بی پایان عشقی روزی شاه و گدایی ،بی پناهم قسمتم کن تا به پابوس تو آیم گرچه خود اینجا غریبی با غریبان آشنایی.

سوال – در مورد ماه ذی القعده و ایام مبارک آن توضیحاتی بفرمایید.

پاسخ – بعضی ها گلایه می کنند که تکرار برنامه زمان خوبی نیست و نمی توانند برنامه ی سمت خدا را ببینند. خوب است که برای برنامه های دینی و مذهبی هم برنامه ریزی بیشتری بکنند همان طور که برای سریال ها برنامه ریزی می کنند. ما دیانت مسئولین صدا و سیما را قبول داریم ولی باید برنامه های رسانه فقط برای سرگرمی نباشد. امروز هفده شهریور است. رسانه ارث شهدای ماست. زیرا در این روز چهار هزار شهید داده ایم. درسال گذشته قبل از ماه رمضان کارشناسان این برنامه نزد مقام معظم رهبری رفتند. ایشان از این برنامه تجلیل کردند. و کارشناسان گفتند که این برنامه در شبکه ی دیگر تکرار ندارد و ایشان تعجب کردند که ما هجده شبکه ی تلویزیونی داریم ولی تکرار چنین برنامه ای را درشبکه ی دیگر نداریم. دستور ایشان بعد از چند ما عملی شد و تکرار این برنامه در شبکه ی دیگری گذاشته شد ولی بعد از مدتی قطع شد. نگاه به برنامه های دینی باید نگاه بهتری باشد. در جلسه ای که بین کارشناسان مذهبی رسانه گذاشته شده بود به رئیس صدا و سیما عرض کردیم که ما نگران برنامه های دینی رسانه هستیم. در این نُه سال شما اولین جلسه ای است که با کارشناسان مذهبی داشته اید. ما پیام مردم را می رسانیم و مردم هم باید پیام های شان را به گوش مسئولین رسانه و سمت خدا برسانند. همه می توانند یک پیام مشترک بدهند که نیاز به برنامه ی دینی دارند.

رسانه نقش بالایی در مسائل اجتماعی ،اقتصادی ،حجاب وعفاف و... دارد. رسانه ظرفیت بالایی در حل مشکلات دارد مثلا یک گزارش چند دقیقه ای در اخبار هشت و سی پخش می شود و بعد تمام مسئولین سعی می کنند که این مشکل را حل کنند. در خبری خواندم که الان در ایران ده میلیون موتورسوار داریم که هشت میلیون آنها بیمه  ندارند. این مسئولیت رسانه است که مردم را آگاه کنند. مشکلات باید در صدر اخبار قرار بگیرد.

پیامکی آمده است: شوهر من به دلیل بیماری و بیکار شدن نتوانسته است وام خودش را بپردازد و دارد سود آن زیاد می شود. خواهش می کنم اگر می توانید کمک کنید. و پیامک من را بخوانید. پس رسانه برای انتقال مشکلات ظرفیت بالایی دارد.

ماه ذیقعده ماه امام رضا(ع) است. اول این ماه ولادت حضرت معصومه (س) است. یازدهم این ماه ولادت امام رضا(ع) است. بیست و سوم این ماه به روایتی شهادت امام رضا(ع) و روز زیارتی امام رضا(ع) است. بیست و پنجم روز دحوالارض است. روزه ی آن معادل شصت سال است ولی مرحوم میرداماد می فرماید که عمل بالاتر از روزه این روز ،زیارت امام رضا(ع) است. آخر ماه هم شهادت امام جواد(ع) است.

ماه ذیقعده از اولین ماه های حرام است. ( ذیقعده ،ذیحجه و محرم از ماه های حرام هستند) مرحوم ملکی تبریزی می فرماید که در این ماه ها جنگ حرام است حتی جنگ با کفار. پس اگر جنگ با کفار حرام است آیا جنگ با مومنین حرام نیست؟ داستان میقات و چله نشینی حضرت موسی از اول ذی القعده شروع شده است. ما از اول ذی الحجه نماز واعدنا موسی ... می خوانیم.

حاج آقا فاطمی استاد اخلاق بودند و امام خمینی هم در درس اخلاق ایشان شرکت می کردند. ایشان در کتاب شان نقل کرده اند: آیت الله ملامحمد اشرفی ( ایشان اهل به شهر شمال بودند و در بابل دفن هستند) از شاگردان شیخ انصاری بودند.محدث قمی می نویسد که ایشان صاحب کرامت بودند. صاحب رساله و مقامات علمی بوده است. خانه ی ایشان هم محل رفت وآمد ضعفاء بوده است.  حاج میرزا حسن حکیم می گوید که من می خواستم به مشهد بروم، نزد ایشان رفتم تا خداحافظی کنم. ایشان نامه ای برای امام رضا (ع) می نویسد و به حکیم می گوید که این نامه را به ضریح بینداز و جواب آنرا برای من بیاور. من تعجب کردم. من نامه را در ضریح انداختم. چند ماه در مشهد بود. در شب آخری که می خواستم برگردم در نافله نماز بودم که دیدم خادم ها همه را بیرون کردند که حرم را بشویند. آنها مرا بیرون نکردند. دیدم که از داخل ضریح آقایی بیرون آمد( این حالت مکاشفه بوده است)و به من فرمودند که به آقای اشرفی پیام ما را برسان: آینه شو جمال پری طلعتان طلب، جاروب زن به خانه و پس میهمان طلب. بعد که به عقب نگاه کردم دیدم که همه در ضریح هستند. وقتی به شهرم برگشتم به دیدن آیت الله اشرفی رفتم. هنوز در نزده بودم که این مرد بزرگ از داخل خانه صدا زد: حاج میرزا حسن زیارت قبول ،آینه شو جمال پری طلعتان طلب، جاروب زن به خانه و پس میهمان طلب. سعی کنیم که ورود به این ماه را با مراقبت بیشتری انجام بدهیم.

نماز یکشنبه ماه ذیقعده نماز توبه است. این نماز از سیدبن طاوس نقل شده است: دو تا دو رکعت است. در هر رکعت بعد از حمد، سه مرتبه سوره توحید و یک مرتبه سوره ناس و یک مرتبه سوره فلق خوانده می شود. قبل از این نماز باید غسل کرد و وضو گرفت و این نماز را خواند. این نماز را می توان در یکشنبه های ماه ذیقعده خواند. بعد از نماز هفتاد مرتبه ذکراستغفار گفته می شود و یک مرتبه ذکر لاحول و لاقوةالا بالله العلی العظیم خوانده می شود. در آخر این دعا خوانده می شود :یا عزیز یاغفار اغفرلی ذنوبی و ذنوب جمیع المومنین و المومنات فانه لایغفرالذنوب الا انت. روایت داریم که پیامبر خدا در روز یکشنبه ماه ذیقعده به میان اصحاب شان آمدند و فرمودند: کدامیک از شما می خواهید توبه کنید؟ همه گفتند: ما می خواهیم توبه کنیم. حضرت فرمود: کسی که این نماز را بخواند شش ندا از سوی آسمان به سوی او خطاب می شود .در ندای اول خطاب می شود :بنده ی خدا از نو شروع کن خداوند گذشته ی تو را بخشید.( در غروب عرفات این ندا به حاجیان گفته می شود. انسان باید تصمیم جدی برای توبه بگیرد و این نماز را بخواند.  یقین داشته باشید که خداوند با توبه شما را می آمرزد) در ندای دوم خطاب می شود مبارک باشد بر تو و خانواده ات و بر نسل تو بخاطر این نماز. در ندای سوم خطاب می شود که خداوند در روز قیامت طلبکاران تو را راضی می کند.( گاهی انسان غیبتی کرده است و نتوانسته طرف را راضی کند. یعنی هر حقی را که نتوانستیم ولی ما باید سعی کنیم که حق ها را ادا کنیم).در ندای چهارم خطاب می شود که با ایمان از دنیا می رویید و خداوند قبر شما را نورانی می کند. در ندای پنج خطاب می شود که خداوند گناهان پدر و مادر شما را می آمرزد. در ندای ششم خطاب می شود که جبرئیل در هنگام مرگ با تو است و سفارش تو را به ملک الموت خواهد کرد. ای نماز تفضل خداوندست. این نماز هدیه ی خداوند در معراج است که به پیامبر داده شد. مثل نماز جماعت که یک رکعت آن چندین برابر ثواب نماز فرادا را دارد.

سوال – صفحه 444 قرآن کریم را توضیح بفرمایید.

پاسخ – سوره یاسین قلب قرآن است و این سوره پیام های زیادی دارد و 83 آیه دارد که بیش از 25 آیه آن در مورد قیامت است. شیخ انصاری وقتی می خواست سر درس بیاید در راه خانه تا کلاس درس سوره ی یس را می خواند و اگر به کلاس می رسید و سوره یس تمام نشده بود آنرا تمام می کرد و بعد درس را شروع می کرد. در روایات آثار فراوانی در مورد سوره یس داریم. سعی کنید این سوره را هر روز تلاوت کنید.

در این صفحه گزارش بهشتیان و جهنمیان را داریم. بهشتیان در آسایش هستند و با همسران شان در زیر سایه ها نشسته اند و خدا به آن ها سلام می دهد . به مجرمین می گویند که شما صف های تان را جدا کنید.

پسر آقای محدث قمی می فرمود: پدرم بعد از نماز شب قرآن می خواندند و یک شب به این آیه می رسند که این همان جهنمی است که به شما گفته بودیم .پدرم این قدر گریه کردند که نتوانستند سوره را ادامه بدهند. و تا اذان صبح این آیه را تکرار کردند.

در قیامت شش ندا می رسد برای کسانی که نمازهای روز یکشنبه ذیقعده را بخوانند: دوباره از نو شروع کنید خداوند گذشته شما را بخشید ،مبارک باد بر تو و خانواده و نسل تو، در روزقیامت طلبکاران را از تو راضی می کنند، با ایمان از دنیا می رویم ،خداوند پدر و مادر تو را می آمرزد، جبرئیل ندا می دهد که سفارش تو را به ملک الموت خواهد کرد.

پخش نقاره خانه ی امام رضا (ع) از سیما در دهه ی کرامت خوب است ولی پخش نقاره خانه ی امام رضا(ع) مهمتر است یا عیون اخبارالرضا(پیام امام)؟ ما باید به اصالت ها برسیم و خودمان را اسیر نقش ها نکنیم.

خدایا به حق محمد و آل محمد حوائج همه ی کسانی که التماس دعا گفته اند را برآورده بفرما.