main logo of samtekhoda

92-04-02-حجت الاسلام والمسلمین حسینی قمی-امام زمان(عج)

-برنامه سمت خدا

-حجت الاسلام والمسلمین حسینی قمی

-امام زمان(عج)

92-04-02

سَرم را می زنم از بی کسی گاهی به درگاهی، نه با خود زاده راهی بردم از دنیا نه همراهی، اگر زاد رهی دارم همین اندوه فریاد است نه بر مژگان من اشکی نه بر لب های من آهی، غروبی را تداعی می کنم با شوق دیدارش تماشا می کنم عطر تنش را هر سحرگاهی، هلال نیمه ی شعبان رسید و داغ دل نو شد دعای آل یاسین خواندم با شعر کوتاهی، اگر عصری ست یا صبحی تو آن عصری تو آن صبحی اگر مهری ست یا ماهی تو آن مهری تو آن ماهی، دل مصر و یمن خون شد زمهر نابرادرها یقین دارم که تو آن یوسف افتاده در چاهی .

سوال – در مورد فضیلت نیمه شعبان توضیحاتی بفرمایید.

پاسخ- ولادت ولی عصر را تبریک عرض می کنیم. شب نیمه شعبان، شب باعظمتی است نه فقط بخاطر ولادت امام زمان(عج)بلکه این شب ذاتاً شب بابرکتی است حتی قبل از ولادت امام عصر. شیخ طوسی در کتاب امالی دارد که امام صادق(ع) می فرماید: بهترین شب بعد از شب قدر شب نیمه ی شعبان است. این شب اعمالی دارد که این اعمال نشان از عظمت این شب دارد.

اولین عمل در این شب ،شب زنده داری است. شیخ صدوق در کتاب ثواب الاعمال از پیامبر دارد: کسی که شب نیمه شعبان را احیاء داشته باشد دلش نمی میرد آن روزی که درمحشر ،همه دل شان می میرد. در کتاب مجالس مفید شیخ مفید داریم که امام علی (ع) می فرماید: من دوست دارم چهار شب در سال را احیاء داشته باشم: شب اول ماه رجب، شب نیمه شعبان، شب عید فطر و شب عید قربان. در کتاب مصباح سید بن طاوس داریم که زید شهید فرزند امام سجاد(ع) می گوید :در شب نیمه ی شعبان پدرم همه ی اهل را جمع می کرد. و تا صبح بیدار بودیم. شب را به سه قسمت تقسیم می کردیم ، قسمت اول نماز می خواندیم، قسمت دوم پدرم دعا می کرد و ما آمین می گفتیم و قسمت سوم استغفار می کردیم.(البته در این شب باید جشن پُررنگی بگیریم و خوب است که به یکدیگر هدیه بدهیم تا این شب زیباتر بشود)

یکی دیگر از اعمال این شب خواندن دعای کمیل است. امیرالمومنین اولین شبی که دعای کمیل را به کمیل یاد دادند نیمه شعبان بوده است. پس ورود آن در شب نیمه ی شعبان بوده است و در شب های جمعه هم خوانده می شود.

یکی دیگر از اعمال این شب، خواندن نماز جعفرطیار است. آیت الله مجتهدی می فرمود: همان طور که میوه نوبرانه می خورید، نماز شب راهم نوبر کنید .پس خوب است بعضی زیارات و نمازها را نوبر کنیم.

جعفرطیار(برادرامیرالمومنین) در هجده سالگی به حبشه هجرت کرد. دوازده سال دوران جوانی اش را در غربت گذراند. و وقتی هم که به مکه برگشت، در جنگ موته به شهادت رسیده است. روزی که جعفر از حبشه آمد مصادف با فتخ خیبر بود که پیامبر خیلی خوشحال شد. پیامبر فرمود: نمی دانم بخاطر فتح خیبر خوشحال باشم یا از برگشت جعفر از حبشه. پیامبر فرمود :می خواهم به جعفر جایزه بدهم،می خواهم نمازی به جعفر یاد بدهم . پس این جایزه را پیامبر به او تعلیم داد و معروف به نماز جعفر طیار شد. خیلی از بزرگان مقید بودند که هر روز این نماز را بخوانند. شیخ انصاری با آن همه گرفتاری تدریس و نوشتن کتاب، هر روز این نماز را می خواند. همچنین آیت الله بهجت هر روز این نمار می خواندند. ما هم می توانیم نوبرانه این نماز را در شب نیمه شعبان بخوانیم.

نماز جعفر طیار دوتا دو رکعت است که در اول مفاتیح نوشته است و کیفیت خاصی دارد و مجموعا سیصد مرتبه سبحان الله والحمدالله ولااله الاالله والله اکبر خوانده می شود.

یکی دیگر از اعمال این شب خواندن صدمرتبه سبحان الله و الحمدلله و لااله الاالله والله اکبر است.

یکی دیگر از اعمال شب نیمه شعبان نمازی است که دو رکعت است، در رکعت اول بعد از حمد سوره قل یا ایهاالکافرون خوانده می شود و در رکعت دوم بعد از حمد سوره توحید خوانده می شود.

افضل اعمال شب نیمه شعبان زیارت سیدالشهداء است. انسان می تواند در زیر آسمان قرار بگیرد و اشاره به سمت راست و چپ داشته باشد و این سلام را بدهد :السلام علیک یا اباعبدالله السلام علیک و رحمت الله و برکاته.(به تعبیر آقای میرباقری یعنی در غرب و شرق عالم هیچ کسی جز حسین را نمی بینم.در شب مبعث، شب عرفه، شب نیمه شعبان و شب قدر خواندن زیارت امام حسین(ع) مستحب است.)

همه ی شب نشینی ها احیاء نیستند. زیرا در شب نشینی ها انسان دچار گناه می شود. مرحوم اراکی می فرمودند: شما چهار تا مومن را پیدا نمی کنید که دور هم بنشینند وغیبت نکنند. اگر احیاء باعث غیبت بشود بهتر است که انسان بخوابد. پس امشب را به نماز و عبادت احیاء کنیم.

سوال - راه های ارتباط در دوران غیبت با امام زمان(عج)چیست؟

پاسخ – یکی از راه ها خواندن دعاهایی است که به ما یاد داده اند. هر دعا پیامی دارد. یکی دعای غریق است. شیخ صدوق کتابی به نام کمال الدین دارد که موضوع آن امام زمان(عج) است.و در آن از امام صادق(ع) داریم که درعصر غیبت در یک آزمایشی قرار می گیرید و کسانی نجات پیدا می کنند که این دعا را بخوانند: یا الله یا رحمن یا رحیم یا مقلب القلوب ثبت قلبی علی دینک (دعای غریق).

در این دعا ما از خدا می خواهیم که دین ما ثابت باشد. در عصر غیبت دین و اعتقادات مورد تهاجم قرار می گیرد .در روایات داریم که در عصر غیبت دین داری به حدی سخت می شود که وقتی می خواهند دین داری شان را اعلام کنند با اشاره اعلام می کنند و نمی توانند به زبان بیاورند. دین داری در این عصر واقعا مشکل است.

الان همه ی کشور چراغانی است. امام زمان(ع) از ما چه می خواهد؟ امام از ما می خواهد که به او نزدیک بشویم. اما همه جا حاضر است اگر امشب امام زمان(عج) کنار دست شما بنشیند، آیااز اعمال و رفتار ما راضی هستند یا خیر؟ پس پیام دعا این است که حفظ دین در زمان غیبت کار سختی است.

از شیخ صدوق ،شیخ طوسی و کلینی داریم که زُراه خدمت امام صادق(ع) رسید و سوال کرد که اگر من زمان غیبت را درک کردم چه دعایی بخوانم، امام فرمودند :اللهم عرفنی نفسک انک ان لم تعرفنی نفسک لم اعرف نبیک اللهم عرفنی رسولک فانک ان لم تعرفنی رسولک و لم اعرف حجتک اللهم عرفنی حجتک و انک لم تعرفنی حجتک ظللت عن دینی .سیدبن طاوس در مقامات معنوی فوق العاده است ایشان فرمودند که اگر شما نتوانستید روز جمعه هیچ دعایی را نتوانستید این دعا را بخوانید.)

استادی می فرمودند که نکته ی مهم این دعا این است که از خدا می خواهیم که خدا شناس بشویم و مرحله ی بعدی یپامبر شناس و بعد مرحله سوم امام شناس بشوم. اگر جامعه ی دینی ما به معنای حقیقی پیامبر شناس باشد حتما امام شناس هم خواهد بود. اگر من باور کردم که پیامبری آمده است و جزئی ترین مستحبات و مکروهات را گفته است ، پس حتما این پیامبر بعد از خودش تکلیف امت را روشن کرده است .

روایت داریم :مسواک بزنید به عرض دندان نه به طول مسواک. الان برنامه های پزشکی هم این توصیه ها را می کنند. پیامبر اسلام هزار و چهارصد سال پیش مدل مسواک زدن را گفته است، آیا می شود که این پیامبر مدل اداره ی حکومت بعد از خودش را نگفته باشد؟ اگر جامعه رسول شناس شد و امام را نشناخت، دین این جامعه در گمراهی است.

کتاب احتجاج مرحوم طبرسی در مورد مناظراتی است که ائمه داشته اند. این از افتخارات ماست که ائمه اهل مناظره بودند. هشتاد سال از وفات طبرسی می گذرد. یکی از اصحاب ( استاد مرحوم کلینی)در زمان دوران غیبت صغری نامه ای به امام زمان(عج) می نویسد و امام در جواب ایشان می نویسد که آن طور که خدا به ما سلام داده است شما هم به ما سلام بدهید و با این زیارت( آل یاسین) ما را بخوانید: سلام علی آل یاسین. این زیارت از ناحیه ی امام زمان(ع) است. این زیارت خیلی مهم است. خیلی از مجالس ،مراسم شان را با این زیارت شروع می کنند. در این زیارت داریم: سلام بر تو که تلاوت قرآن می کنی. ای امام تو رحمت واسعه ی خدا هستی .ما می توانیم با خودمان عهد ببندیم که روزی ده دقیقه قرآن تلاوت کنیم.

فرزدق (از اصحاب امام سجاد) می گوید: من هنوز نوجوان بود که با پدرم خدمت امیر المومنین رسیدم و پدرم به امام گفت که من دارم به پسرم شعر یاد می دهم. حضرت امیر فرمود: اگر قرآن به او یاد می دادی بهتر بود. افضل بین یاد گرفتن قرآن و شعر، قرآن است. چنان کلام حضرت بر من اثر گذاشت که تا قرآن را حفظ نشدم سراغ کار دیگری نرفتم.

هر کس که امشب جشن دارد چشم انتظار رحمت امام زمان(عج) است. در ادامه زیارت داریم :سلام بر لحظه ای که در رکوع و سجده هستی و قنوت می گویی و لااله الاالله می گویی. امام زمان(عج) می فرماید: دور باد از رحمت خدا کسی که نماز مغربش را تأخیری بیندازد تا وقتی که ستاره ها پیدا بشود. معمولا چند دقیقه بعد از مغرب ستاره ها در آسمان پخش می شوند.

امام زمان(عج) می فرماید: دور است از رحمت خدا کسی که نماز صبحش را به تأخیر بیندازد تا ستاره ها پنهان بشوند. در فاصله ی کوتاهی بعد از اذان صبح ستاره ها پنهان می شوند.

امام زمان(عج) می فرماید: هیچ چیزی مثل نماز بینی شیطان را به خاک نمی مالد ،نماز بخوانید تا دماغ شیطان را به خاک بمالید.

سوال – صفحه 367 قرآن کریم را توضیح بفرمایید.

پاسخ – در این صفحه داریم :آنقدر پیامبر برای ایمان مردم دلسوز بود که خدا به او گفت: این قدر غصه نخور، تو داری جانت را از دست می دهی بخاطر اینکه آنها ایمان نمی آورند. این اوج مهربانی پیامبر است. اگر ما می خواهیم کسی را هدایت کنیم باید با محبت این کار را انجام بدهیم تا تاثیر داشته باشد.

الان ایام سالگرد مرحوم مهندسی است. خیلی ها با برنامه های آقای مهندسی به سمت خدا آمده اند. سالگرد وفات ایشان را گرامی می داریم.

خدایا به حق آقا امام عصر و مادرش نرجس خاتون به همه ی کسانی که چشم انتظار عیدی از امام زمان(عج) هستند،عیدی عنایت بفرما و انشاء الله دعای همه ی ملتمسین به اجابت برسد.